ח"כ שמעון אוחיון מכשיר הסתה נגד מורים

איזה שיעור מעביר ח"כ ממפלגת השלטון, שהוא גם יו"ר השדולה למעמד המורה, כשהוא נעמד לצד תלמידה הקוראת לפטר את המורה שלה, למרות החלטה של מעסיקיו שלא לעשות כך?

מאת דליה בלומנפלד

את שיעור החינוך המשמעותי ביותר קיבלה ספיר סבח, התלמידה המתלוננת נגד אדם ורטה, מח"כ שמעון אוחיון (הליכוד ביתנו).

היא למדה שאם יש לה ביקורת נגד מורה שמלמד אותה, היא יכולה לכתוב תלונה נגדו לממונים עליו, לפרסם אותה ולקבל תמיכה ציבורית רחבה. היא למדה שאם מורה מלמד אותה כיווני מחשבה מנוגדים בנושא אזרחי מסוים, היא יכולה לתקוף אותו ולהציגו כבוגד במולדת.

ועוד יותר מכך, התלמידה המתלוננת למדה שאין לקבל את סמכות נציגי החינוך ברשת אורט ובמשרד החינוך, שקבעו שאין מקום לפטר את המורה לאזרחות. לא חובה להסכים לאי פיטוריו ולהמשיך ללמוד אצלו. היא יכולה להמשיך ולתקוף את המורה ולדרוש את פיטוריו ואפילו להיעזר בעורך דין למטרה זו. כי לא חשוב מה קבעו הממונים עליו.

ח"כ שמעון אוחיון הוא איש חינוך במקצועו ונבחר לכנסת מטעם מפלגת הליכוד ביתנו, מפלגת השלטון. הוא אמנם הקים את השדולה לקידום מעמד המורה, אבל בפועל מסייע לדרדר את מעמד המורה ואת מעמד מערכת החינוך. במקום לכבד את החלטות הממונים על ורטה לא לפטרו, ולשמש דוגמא לציות למוסדות השלטון, שהוא נבחר שלה ומייצג אותה, הוא מלבה את אש מדורת הקיצוניות, מארח את התלמידה המתלוננת בכנסת וחולק לה שבחים. ח"כ נוספים מהצד הימני של המפה הפוליטית, שהם חלק ממפלגות השלטון, שיבחו את התלמידה המתלוננת והביעו הערכה להתנהגותה בענין ורטה. נציגי המדינה, השותפים בשלטון, מתנהגים כאחרוני האופוזיציונרים.

הימין בשלטון ברציפות כמעט, מאז 1977. נגד מי יוצאים נציגיו התומכים בתלמידה המתלוננת? נגד רשת אורט ומשרד החינוך? הם אינם מרוצים מהסדר הקיים שהם נציגיו? הם השלטון. במקום לכבד את סמכות הגורמים שטיפלו בתלונה, הם משבחים את התלמידה שיצאה נגד הסדר הקיים? האם המורה לאזרחות אדם ורטה הוא האויב של אותם ח"כים ששיבחו את התלמידה? האם השמאל נמצא בשלטון, נמצא ברשת אורט, במשרד החינוך? הם נציגי השלטון והם יוצאים נגדו כאשר הם משבחים את התלמידה המתלוננת. במקום להתנהג באופן ממלכתי, כיאה לנציגי מפלגות השלטון, הם מתנהגים כסקטור הימין הנאבק בשמאל. האם כך ראוי שיתנהגו נציגי מפלגות השלטון?

המחמאות לתלמידה המתלוננת הן קריאה להסתה נגד המורה לאזרחות אדם ורטה, והכשר לפעילי ימין קיצוניים לבוא לבית הספר כדי לפגוע בו.

ורטה קיבל  כבר איומים, והתלונן פעמיים במשטרה. התנהלות כגון זו של ח"כ שמעון אוחיון היא הכשר להמשך האיומים על המורה. קבלת הפנים של ח"כ אוחיון  לתלמידה בכנסת היא הכשר להתרת דמו של המורה לאזרחות.

וכאילו לא די באירוח הממלכתי לתלמידה המתלוננת, המשיך אוחיון לעסוק בנושא זה, והקדיש לו את נאומו במליאת הכנסת. בלהט רב הגן אוחיון על צבא ההגנה לישראל והוקיע את אדם ורטה על אמירותיו בעניין צה"ל. ומה הבעיה באמירותיו של ורטה? העיסוק בנושא מוסריותו של צה"ל הוא נושא הראוי לדיון בבית-הספר, וחילוקי דעות בדיון כזה יכולים להיות כר פורה למחשבה, בעוד שהסכמה גורפת שצה"ל הוא צבא מוסרי תעורר אסוציאציות למשטרים טוטליטאריים שאין בהם חופש ביטוי. צבא שתפקידו להשתמש בנשק ולהרוג אנשים, מעצם טבעו הוא לא מוסרי כי אינו מקדש את החיים. צבא שחייליו מקבלים פקודות ממפקדיהם, ומפקדיהם מקבלים הנחיות להפעלה מן השלטון האזרחי, לפי המדיניות הנקבעת, עלול לנהוג באופן בלתי מוסרי. כך בכל צבא במדינה דמוקרטית. המוסריות אינה טבועה בצבא, אלא בהנהגה המפעילה אותו ובחייליו שיכולים לפעול באופן מוסרי או לא מוסרי. זה נושא ראוי לדיון במערכת החינוך ואסור לפסול אותו בטענה שהצבא הישראלי מוסרי. נקודה.

התנהלותו של ח"כ שמעון אוחיון היא המסר החינוכי  שהוא מעביר לתלמידים ולאזרחי המדינה: צה"ל הוא צבא מוסרי וחשוב שכולם יאמינו בו. מי שמעז לחדד מחשבה לכיוונים שונים הוא בוגד. תהיו פטריוטים.

השבחים המהללים את התלמידה המתלוננת מדרדרים את מעמד המורה מטה. זה המסר שמעביר אוחיון. רק חבל שהוא משקיע בהקמת שדולה למען  העלאת מעמד המורה. מעמדו לא יעלה לאחר התנהלות כזו של ח"כ אוחיון.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

8 Responses to “×—"×› שמעון אוחיון מכשיר הסתה נגד מורים”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  המסר ברור, מורים יקרים בקרוב כולכם תהיו מורי קבלן ואז גם אם ממש תרצו לא תוכלו להעביר שום מסר מלבד המסרים של השלטון.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  חס וחלילה שמורה בעל סמכות ובעל כוח השפעה על הנפשות הרכות של התלמידים בני ה-17, יביע את דעתו.

  אבל שח"×› יבנו את הקריירה שלהם על גב התלמידים האלה – ×–×” בסדר גמור.

  תעשו טובה. איפה שנוגעים פה – סכנת התפוררות. וכבר כתבה מישהי טוקבק:
  "יש משהו בישראל שהכל בה נהיה בהמי. רוב האנשים טובים והביחד נוראי".
  http://www.themarker.com/news/health/1.2239540

  אין מה להוסיף.

 3. אחד העם הגיב:

  שי פירון תומך במכתב תלמידה נגד מערכת החינוך, אבל תומך במורה שמשתיק תלמידה שרוצה להגן על צה"ל?
  גברת דליה בלומינפלד כמו אדם ורטה הם מפעילי שלום עכשיו ולא צריך להתייחס לכתבה ברצינות

 4. חנן הגיב:

  מותר לחבר כנסת לתמוך בתלמידה שמגוננת על צה"ל

 5. דליה הגיב:

  לתגובה 3
  מה ענין שמיטה להר סיני? ומה ענין שי פירון לשמעון אוחיון? הנושא הוא שמעון אוחיון. האם יש לך נימוקים הגיוניים נגד הטענות שהועלו במאמר? עדיף לדבר מהראש ולא מהבטן.

 6. דליה הגיב:

  לתגובה 4
  לחבר כנסת מותר הכל. השאלה היא מה ההשלכות של מעשהו על מעמד המורה. הרי הוא הקים שדולה לקידום מעמד המורה. בהתנהלותו הוא יורה לעצמו ברגל.

 7. רביב הגיב:

  אחד העם, ורטה לא השתיק אף תלמידה שרצתה להגן על צה"ל. תלמד את העובדות.

 8. אורן מראשל"צ הגיב:

  גברת דליה מנסה להשתיק כל מי שרוח הציונות פועמת בליבו , מוטב היה לו היתה מתרגמת את המאמר לערבית עבור עלוני החמאס, שם גם מקומה וגם מקום מאמר זה .. אפרופו צביעות מנהל בית ספר שהגן על אדם ורטה אינו מוכן להעסיק מתנחלת אפילו אם לא תביע כל עמדה פוליטית . הלינק למעוניינים : https://www.facebook.com/photo.php?v=645515468829738
  האם גברת דליה היתה יוצאת נגדו ? לא , היא לא כתבה ולא תכתוב מילה. הוא אשר אמרנו שמאלנים = צבועים . אבירי חופש הביטוי לשמוע את עצמם .

Leave a Reply