חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ברוורמן: ניתוקי המים, עדיפים כללים המשפרים את המצב על חוק אידיאלי שיישאר אות מתה

נושאים זכויות אדם, חדשות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 6.02.14 0:35

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן מאיר את המאבק המתחולל בועדה בין דורשי הטוב מאוד, שגם מוּנָעִים במניעים פוליטיים, שאסור בכלל לנתק את אספקת המים, לבין מי שמעדיפים כללים טובים המשפרים מאוד את המצב הקיים ושיכניסו אנשים רבים לרשימת מי שאין מנתקים להם

ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן פועל לחקיקה נגד ניתוקי מים בשל חוב כספי

ביום שני, שלשום, פרסמנו כאן את מכתבו של הראל ליבוביץ' אל יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן.  אתמול הגיעה תשובתו של  ח"כ ברוורמן שעיקרה פעולת ח"כ ברוורמן לקידום איסור ניתוקי מים בשל חוב כספי

לקריאה נוספת

בימים האחרונים נשאלתי על ידי גורמים רבים, על כוונתי לאשר בועדת הכלכלה כללים שיסדירו את פעולת תאגידי המים, בבואם לנתק מים בשל חוב כספי. לתחושתי חלק מהשאלות נובעות מכך שהופץ מידע מעוות מדיוני הועדה, על ידי גורמים הטוענים כי הם נלחמים למען עיקרון נעלה בזמן שהם למעשה מנהלים קמפיין פוליטי ציני שנועד לייצר להם (ולא ל"עקרונות הנעלים") בולטות תקשורתית.

 בזמן דיוני ועדת הכלכלה במושב הקודם, בזמן הדיונים ברפורמה שנועדה לצמצם את מספרם של תאגידי המים  (כדי להביא לירידה במחירי המים לציבור), התברר לי שרשות המים לא מעבירה כבר מספר שנים כללים שיסדירו את נושא ניתוקי המים לועדת הכלכלה. למעשה חוק תאגידי מים נחקק כבר בשנת 2001 ומכוחו היו אמורים לכתוב את הכללים, אך לרשות המים לקח 12 שנה להביא את הכללים לועדה.

מה קרה ב 12 השנים הללו? על פי נתונים שהוצגו לועדה, בכל שנה עשרות אלפי משפחות החיות בעוני מנותקות ממים. כל תאגיד פועל על פי ראות עיניו וכללים משלו, והתוצאה –  חד הורית חולת סרטן, אימא לשמונה ילדים בהם ילד עם צרכים מיוחדים שחוזרת הביתה מטיפולים כימותרפיים ומגלה שאין מים בברזים לקלח את הילדים. או אישה עובדת שחיה בעוני ולא מסוגלת לשלם את חשבון המים ולכן, שולחת את הילדים הקטנים שלה להשתמש בשירותים ציבוריים במרכז מסחרי סמוך לבית כי ניתקו לה את המים. אלה סיפורים אמיתיים של אנשים שדיברו בועדה.

אם כן מה אומרים הכללים?

על פי הנוסח המקורי שהובא על ידי רשות המים (אחרי שעבר הערות של הציבור ושל ארגונים חברתיים רבים), 700 אלף משקי בית, שהם שליש מהצרכנים של תאגידי המים יהיו "חסינים מניתוק" ולכן לא יהיה ניתן לנתק אותם כלל ממים. בתוך קבוצת החסינים ישנם מקבלי קצבת הבטחת הכנסה, נכים, ניצולי שואה ומקבלי קצבאות אחרים.

 בישיבת הועדה האחרונה הודעתי לרשות המים, כי הכללים לא יואושרו בועדה, אלא אם יוכנסו לקבוצת החסינים גם 'עניים עובדים', שמשתכרים שכר נמוך אבל אינם מקבלים השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי, ולכן הם לא בקבוצת החסינים. על פי נתוני הביטוח הלאומי ישנם עוד בין 50 ל 100 אלף משקי בית כאלה. בימים אלה הצוות שלי עובד במשותף עם רשות המים כדי לסכם את הנושא הזה.

בנוסף, כבר כעת, הבאתי למספר שינויים בכללים המוצעים. ראשית, ועדת החריגים אליה יפנו מי שהתאגיד מעוניין לנתק להם מים, לא תהיה מורכבת מעובדי תאגיד המים כפי שהוצע בתחילה. זו תהיה ועדה שיהיו בה רוב לעובדים סוציאליים ונציגי ציבור. בנוסף החוב ממנו יתחיל התאגיד לפעול מול החייב יהיה 1000 שקלים ולא 500 כפי שהוצע על ידי רשות המים. אפעל בוועדה כדי לבצע עוד תיקונים חיוניים וכדי לקבוע את הכללים הסבירים ביותר האפשריים. להערכתי לאחר כניסת הכללים לתוקף, מספר הניתוקים ירד דרמטית.

חשוב  לציין, שאת התיקונים האלה הצעתי, לאחר התייעצות ממושכת עם ארגונים רבים, בהם האגודה לזכויות האזרח "ידיד" ו"אמון הציבור" וכן עם עובדים סוציאליים וגורמי אחרים מתחום הרווחה.

הטענה נגדי, היא שאני מקדם כללים שיסדירו בחקיקה את הניתוק, במקום לקבוע בחקיקה שאי אפשר לנתק מים כלל. ישנה  הצעת חוק של ח"כ איתן כבל, שקובעת כי אסור לנתק מים לחייבים. גם אני חתום על ההצעה ותומך בה תמיכה מלאה. העמדה המוסרית הנכונה היא שאסור לנתק מים. מים הם לא מוצר יסוד אלא זכות יסוד. הקושי היחיד עם העמדה הזו, היא שהסיכוי שהצעת החוק תעבור בכנסת בתקופה הנוכחית שואפת לאפס. הלוואי שהמציאות הייתה אחרת, אך לצערי גם לכללים כפי שהובאו על ידי רשות המים משרד האוצר מתנגד ולכן ככל הנראה הצעת החוק  לא תעבור אפילו את ועדת השרים לחקיקה, שם היא תחסם על ידי משרד האוצר. אם מפלגת העבודה הייתה היום מובילה את הנהגת המדינה אין ספק שהצעת החוק הזו הייתה מאושרת בכנסת. אולם עד שזה יקרה אי אפשר להתעלם מסבלם היומיומי של משפחות שמנותקות ממים בגלל מצוקה כלכלית.

ישנן הרבה דרכים לסייע לאוכלוסיה החיה בעוני ומתקשה לשלם את חשבון המים : הפתרון הכלכלי הנכון הוא להעלות את קצבת הבטחת ההכנסה, שהיא מהנמוכות במדינות המערב לרמה שתאפשר קיום בכבוד. אפשר גם לסבסד הנחות על מים – בחוק ההסדרים האחרון, דרשתי וקיבלתי ממשרד האוצר 40 מיליון שקלים להנחות על מים למקבלי קצבת הבטחת הכנסה. הסיבה שאני מקדם את הכללים בועדה, היא שהמציאות הקיימת היא בלתי נסבלת. התעקשות על העיקרון שלא לאפשר בכלל ניתוק מים, ועד אז לא לאשר את הכללים בועדת הכלכלה, כפי שחלק מהאנשים הפוליטיים סביבי דורשים, היא התעקשות שאולי "נשמעת טוב" אידאולוגית, אבל פוגעת דה פקטו במאות אלפי משפחות החיות בעוני. אני עשיתי בחירה שייתכן שהיא לא פופולארית, אך לדעתי היא הבחירה הנכונה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. דליה :

  ברוורמן צודק בגישתו המעשית, אך צריך להמשיך ולהילחם על העקרון שמים הם זכות בסיסית ולא מצרך, ולפעול לחקיקת חוק נגד ניתוקי מים בכלל.

 2. ק. טוכולסקי :

  ברוורמן הוא הס"ד של אתמול זאת שבמו ידיה הביא לחורבן הס"ד. ס"ד של פשרות עם הניאו ליברליזם, של לראות את הבעיות של ההון ולסייע לו, של יד רוחצת יד ובסוף נהיה שר המיעוטים בממשלת הפרטות.
  ברוורמן הוא עוד סיבה למצב הירוד של ה"סד והוא גם יו"ר ועדת כלכלה די מחורבן.

 3. ק.טוכולסקי או האזרח K אתה אהוב מוכשר ועם ביצי-שור הבעייה שאין עוד 6M אזרחים מפוכחים והחרות המיליטנטים דורשי הרג ה"סמול" מקבלים את החרה המגיע לה :

  איפה מוצאים עוד (קומץ) אנשים עם יושרה וובוס כמותך ?

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  גם בכביש הזה מוטב להיות חכמים מאשר צודקים ודרוסים.
  אבל הצודקים כאן מותירים אחרים להידרס

 5. ק. טוכולסקי :

  הבחירה היא בין המזעור נזקי הקפיטל לבין להציע לו אלטרנטיבה.
  כבר שנם אנחנו שומעים שעדיף להיות חכמים מצודקים ומתפשרים ומתפשרים ומתקנים את הקצוות החדים של העוולה עד ששום דבר לא נשאר.
  המדרון כבר אינו מדרון והוא אינו חלקלק, תהום פעורה לפנינו וזה הזמן להבין שמי שחכם מקדם את הצדק שלו והתמודדות מול שלטון ההון אינה כביש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.