postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בעקבות דו"ח אדווה, ההסבר העדתי לפער החברתי הוא רק בסיס לסחריר (ספין)

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעקבות דו"ח אדווה, ההסבר העדתי לפער החברתי הוא רק בסיס לסחריר (ספין)

נושאים זכויות אדם, כלכלת בית, רווחה ושירותים חברתיים ב 3.02.14 0:57

ק. טוכולסקי מצביע על השימוש שעושה התקשורת-בשרות-בעלי-ההון בעובדה הפחות חשובה שנכללה בדו"ח מכון אדווה על מצב החברה בישראל 2013

 

דיון מיותר ומעקר

בשבוע שעבר התפרסם דוח של מרכז אדווה, תמונת מצב חברתית. התקשורת למרות הספינים של "מריבות" בין משרתי ההון הימניים ניאו שמרנים למשרתי ההון האולטרה ימנים הניאו שמרניים, מצאה מקום לדווח על הדוח. לכאורה נתון די מפתיע, דוחות של מרכזי מחקר מתפרסמים תדיר ורובם ככולם לא זוכים לכותרת של ידיעות אחרונות. אבל לאחר בהייה בכותרת אפשר להבין די בקלות מה קרה כאן. בתוך הדוח הלא קצר והדי מפורט יש גם פסקה אחת ולאחריה טבלה אחת המתייחסות לנושא הפער העדתי. עכשיו לכל דבר שֶיְלַבֶּה את השד העדתי מוכנים בתקשורת של בעלי ההון להתייחס תמיד, אחרי הכול זאת האג'נדה שלהם.

הדוח עצמו מאוד מקצועי ומאוד משכיל. יש בו פסקאות אחר פסקאות וטבלאות אחר טבלאות שמצביעות על מה שהתקשורת באופן כללי מצליחה כבר שנים להוריד מהדיון הציבורי, תמונת מצב חפה מהסחות דעת ואשליות של ההידרדרות הכלכלית של החברה הישראלית, כולם שוקעים והפערים צומחים. דווקא הנתון שבו בחרה התקשורת להתמקד הוא אחד הבעייתיים שבהם, כי לא ניתן כבר ללמוד הרבה מארץ המוצא של האב במשפחה. יותר ויותר משפחות מעורבות שבהם האב הגיע מ-X ואילו האם באה מ-Y, הורסות את הסטטיסטיקות החביבות על חסידי הגזענות המונוליתית. הנתון בעייתי מאוד אבל בשביל כותרת בידיעות/YNET או בהארץ/דה-מרקר זה בהחלט מספיק. שם גם ככה מעדיפים שתסתכלו במה שפיקנטי ולא במה שמהותי. המהות שבה הפערים המתרחבים והולכים והעובדה שמדינת הרווחה הולכת ונעלמת וכולנו הופכים להיות עניים יותר, אלה מבחינתם הטפל.

החברה הישראלית הולכת ונהיית ענייה ומקוטבת, זה לא ישתנה אם נחזור ונצביע על ההרכב האתני הדי משוער של העניים, זה יכול לשמח אנשים שעשו קריירה מלזעוק את זעקת השד העדתי אבל בזה זה יגמר. הסטטיסטיקות היבשות מגלות פערים מתרחבים ועוני הולך ומחריף בצד שקיעה הולכת וגוברת של המעמד הבינוני. אין בכך כל חדש, גם בשנה שעברה המחקר של מרכז אדוה הצביע על נתונים אלה וגם שיטוט באתר הלמ"ס יראה אותם. התקשורת בוחרת להתמקד בנתון הצבעוני והמעקר, כי היא רוצה ששום דבר לא ישתנה. ואכן שום דבר לא משתנה.

כל עוד השלטון של הימין-מרכז ימין לא יוחלף שום דבר לא ישתנה פה, למען האמת לא מספיק להעיף מהשלטון את המפלגות שמימין לעבודה, חשוב שבעבודה עצמה ובמפלגת הלווין שלה מרצ יהיו מספיק ס"ד ושחדש חזקה תהיה גם בקואליציה הזו. זה מה שישנה את נתוני העוני. כל עוד השלטון יהיה בידי הימין לא יטופל העוני וכך השינויים היחידים שנראה בהרכב האתני של העניים ינבעו מכך שיותר ויותר אנשים שהיו שייכים למעמד הבינוני יהיו עניים. לסוגיה העדתית כמוה סוגיה המגדרית כמו הסוגיה הדתית אין פתרונות עדתיים, מגדריים או דתיים, יש להם רק פתרון מעמדי. כי אם לא יהיה עוני ולא יהיה פער כלכלי-חברתי ממילא לא יהיו  פערים אחרים.

דוח מרכז אדוה הוא דוח חשוב, אפשר לנתח את הנתונים שהוא אסף בצורות שונות. אפשר להתווכח על הנכונות של חלק מהנתונים או על האופן שבו הם מוצגים אבל אי אפשר להתעלם מהקו התחתון שלו, פערים הולכים ומתרחבים ומעמד בינוני הולך ושוקע שאנשיו מצטרפים למעמד ההולך וגדל של עניים. התקשורת בחרה בנתון אחד שהדיון סביבו מעקר בכוונה, השאלה היא במה אנחנו נבחר? להמשיך לחפש את המפריד והמחלק או להתקבץ סביב מה שמאחד אותנו, ההגדרה המעמדית ולהילחם שהמפלגות המשרתות אותנו כמעמד יעלו לשלטון ויפעלו לצמצום פערים ומיגור העוני במקום להרחבת הפערים ומלחמה בעובדים ובעניים כמו המפלגות השולטות בישראל כמעט בלי הפסקה מאז 1977 ועד היום. 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. תמר בן יוסף :

  מסכימה לגמרי. זו ממש שיטה – סוג הדיון החברתי-כאילו הזה בתקשורת. חבל שכמה תמימים עוד לא קלטו את זה. תפקיד השמאל הסוציאל-דמוקרטי הוא להפנות את תשומת הלב למניפולציה, ולמקד את הדיון ביסודות הכלכלה שהביאה אותנו עד הלום.

 2. חיים בר און :

  ענת, ק. ותמר
  טוב שיש את הבמה הזו להאיר כך את הדברים. עכשיו נשאלת רק השאלה איך מתקדמים ממנה לבמות נוספות.

 3. מנוש :

  דוח אדווה אמיתי ולא משקף את כל האמת -הספור האישי שלי יזעזע אתכם אשלח לכם בקרוב שלחו לי הכתובת שלכם

  מערכת משפט ושופטים רבים מבזים את המוסד הזה דופי, שחיתות שרירות,כוחנות, עריצות, גאווה , משוא פנים ושאר מעשים מרושעים ,
  בשיתוף המשטרה ועו,ד בעלי אותו אופי ,
  אלה הורסים כל חלקה טובה בחברה ,
  ומבטים הלכה למעשה את הדיקטטורה של השלטון

 4. לקסי :

  למנוש (3)

  blacklabor@gmail.com

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.