חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מאבק עובדי האכיפה במשרד הכלכלה נגד האפליה בהעסקה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 28.01.14 1:00

משרד הכלכלה הגדיל את מצבת העובדים שלו מ-19 אל מעל ל-100. תנאי ההעסקה של העובדים החדשים שנקלטו שונים מאלה של קודמיהם. הם מועסקים בחוזים אישיים שנתיים. נתן שקרצ'י מדווח מ"חדר המצב"

התאגדות מפקחי האכיפה במשרד הכלכלה

כשמסתכלים בתמונה הזו בלי להגדיל זה נראה די מוכר, קבוצת עובדים שנמצאת במאבק נגד המעסיק ויוצאת להפגין נגדו מול מקום העבודה.

כשמגדילים אפשר לראות את עוצמת האבסורד. המפגינים הם עובדי אגף האכיפה של משרד הכלכלה (התמ"ת לשעבר), אלו שאמורים לאכוף את חוקי העבודה של מדינת ישראל, ולהגן על העובדים מניצול של המעסיק.

במשך שנים רבות היה האגף לאכיפת חוקי עבודה מורעב בתקנים ותקציב. עד לא מזמן היו רק 19 פקחים שאמורים לאכוף חוקי עבודה על עובדים ישראלים, והם יצאו בזוגות. בשנים האחרונות לאור חוק חדש להגברת האכיפה, הצטרפו לאגף מעל 100 עובדים. זה יכול היה להיות משמח, שהנה כביכול המדינה מתייחסת ברצינות לאכיפת החוקים אותם הכנסת מחוקקת.

אלא שלאור מאבקם של העובדים, מתברר שעשינו צעד אחד קדימה ושני צעדים אחורה. מתברר שהעובדים החדשים שנכנסו לאגף אכיפת חוקי העבודה אינם מועסקים בדרך המלך כעובדים קבועים, אלא כמועסקים בחוזים אישיים שנתיים, כך שאין להם קביעות ויציבות, וייתכן שבשנה הבאה הם לא ימשיכו במקום העבודה, כאילו אכיפת חוקי העבודה במדינה הם פרוייקט מוגבל בזמן. יתר על כן, לאחר שניסו בדרכים שלא יפגעו בפעולת האגף לשבת עם הנהלת המשרד ולשפר את תנאי עבודתם הפיזיים והכלכליים ולא הצליחו, הם פתחו בעיצומים, והמשרד, כמו כל מעסיק נצלן מתנכל אליהם ומאיים במקום לשבת עימם.

העובדים מאוגדים בארגון העובדים אחדות, ארגון עובדי החוזים האישיים במשרדי הממשלה, וזקוקים לתמיכתכם. כנסו לדף הפייסבוק שלהם וסמנו אותו באהבתי, כך שתוכלו להתעדכן על מאבקם, על הפגנות שייתכן ויערכו בעתיד וגבו אותם. הם צריכים את זה. הם נמצאים שם כדי לדאוג לנו, ואנחנו צריכים להיות שם כדי לדאוג להם.

התאגדות מפקחי העבודה במשרד הכלכלה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מנהל האכיפה במש' הכלכלה לא ינקוט עיצומים
  בכך נעתר בית הדין לבקשת המדינה שטענה כי מזה כחודש וחצי ננקטים שלא כדין צעדים ארגוניים במשרד הכלכלה בהוראתה ובעידודה של אחדות וזאת חרף העובדה כי היא אינה ארגון יציג שירות המדנה

  ס"ק 46384-01-14 מדינת ישראל נ' אחדות ארגון עובדי החוזים במגזר הציבורי / החלטה
  ▪ ▪ ▪
  בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב החליט (יום א', 2.2.14) כי עד להכרעת בית הדין הארצי בערעור התלוי ועומד בפניו בנוגע לקביעה, לפיה עובדי החוזים האישיים בשירות המדינה הינם יחידת מיקוח נפרדת, נאסר על אחדות מלנקוט בצעדים ארגוניים בקשר לעובדים המועסקים בחוזים אישיים בשירות המדינה ובכלל זה במשרד הכלכלה.
  בפסק הדין שביצועו, עוכב עד להכרעה בערעור נקבע עוד כי ההסתדרות ואחדות אינן יציגות ביחידת המיקוח הנפרדת. עם זאת נקבע בפסק הדין כי אחדות הינה ארגון עובדים.
  כפועל יוצא, קבע בית הדין כי כל שביתה ו\או שיבוש עבודה המתנהל מכוח או קשר לפעילות אחדות בקרב העובדים המועסקים בחוזים אישיים בשירות המדינה תיפסק לאלתר, והעובדים האמורים ישובו לעבודה סדירה ומלאה.
  בהחלטת בית הדין נאמר כי זכות השביתה כרוכה במהותה בזכות ההתאגדות ובזכות לניהול משא-ומתן קיבוצי וכי היא מהווה חלק ממנה ועל כן לא ניתן להפריד באופן מלאכותי בין השניים.
  לדברי בית הדין, בשלב זה, כל עוד מעוכבת הקביעה בדבר היות קבוצת עובדי החוזים אישיים בגדר יחידת מיקוח נפרדת, לא ניתן להכריז על סכסוך עבודה ו\או לנקוט בצעדים ארגוניים בגין קבוצה זו או חלק ממנה.
  בכך נעתר בית הדין לבקשת המדינה, לאסור על צעדים ארגוניים במנהל האכיפה במשרד הכלכלה ובכלל שירות המדינה.
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-343822-00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.