חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד החינוך יעביר 204 מיליון ₪ לחברת 'מרמנת' עבור מיקור חוץ בשנת 2014

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 28.01.14 0:55

'מָרמָנֶת', החברה למיקור חוץ שמקבלת פרויקטים ממשרד החינוך, תמשיך לקבל כסף ממשרד החינוך כדי להעסיק מורי קבלן בחוגי 'קָרֵב'

מאת: דליה בלומנפלד

מרמנת היא חברה למיקור חוץ, שקיבלה במכרזים ניהול מחלקות, אגפים ופרויקטים של משרד החינוך, בתהליך פירוק המשרד מסמכויותיו והפרטתו. זאת בעקבות שינוי המבנה הארגוני של משרד החינוך, והפיכתו ממשרד ביצוע רחב היקף למשרד מטה קטן. מרמנת מנהלת את בדיקת בחינות הבגרות. מתפעלת את השירות הפסיכולוגי, מנהלת את הפרויקט למניעת נשירה, את האולפנים לעברית, את המכינות הקדם אקדמיות, את חינוך המבוגרים ועוד ועוד. מרמנת מקבלת תקציבים ממשרד החינוך, לאחר שזכתה במכרזים, מעסיקה עובדים במיקור חוץ בתנאי העסקה של עובדי קבלן עם שכר מינימאלי. אחד הפרויקטים הגדולים של מרמנת הוא הניהול של חוגי קרב.

למרות הביקורת בציבור (ראו פה, ופה) ובמשרד מבקר המדינה על ההתקשרות של משרד החינוך עם חברת מרמנת, משרד החינוך ממשיך את ההתקשרות עם מרמנת המפעילה את חוגי קרב. מרמנת מנהלת חוגים אלה תשע שנים. בשנים מ-2009 עד 2013 העביר משרד החינוך למרמנת  כ-780 מיליון ₪ לאחר זכייתה במכרזים.

בשנת 2014 ימשיך משרד החינוך את ההתקשרות עם מרמנת לשנה נוספת לא במכרז, לא בפטור ממכרז, אלא המשך ההתקשרות.  הוא יעביר למרמנת 204 מיליון ₪. (המידע מופיע ב"דה מרקר" בכתבה על הפטור ממכרזים במשרדי הממשלה כולל משרד החינוך)

קרב נתיב הכסף

הרישום בתמונה לעיל (מרשומה באתר המאבק החברתי) מראה את נתיב הכסף שמגיע ממשרד החינוך ונכנס לכיסי המנהלים. זאת בשעה שהמורים מועסקים בשכר נמוך לשעה. המשמעות היא שתקציב החינוך הממומן מתשלומי מסים של האזרחים מגיע לכיסיהם של המנהלים, במקום לפרנס את העוסקים בהוראה. מה שהיה הוא שיהיה גם בשנה זו. הבזבוז בשיטה זו זועק לשמיים, אך אינו מונע ממשרד החינוך להמשיך להתנהל בדרך זו.

הנה הדברים שכתב שאול אמסטרדמסקי בתחקיר הגדול שלו על מרמנת:

"לימודי ההעשרה במסגרת קרב הם הפעילות הגדולה ביותר שמרמנת מתפעלת עבור משרד החינוך, והם ניתנים ל־267 אלף תלמידים ב־124 רשויות. כשהתוכנית גדלה, המבנה הניהולי שלה נהפך לתלת־שכבתי – האחריות היא של משרד החינוך, אך יש לתוכנית הנהלה משלה במסגרת עמותה ייעודית, והיא מפעילה את הקבלן, שמפעיל את התוכנית הלכה למעשה. בשמונה השנים האחרונות מרמנת היא הקבלן הזה: היא מגייסת את העובדים ומעסיקה אותם, מנהלת את הכסף, מתקשרת עם ספקי משנה, מנהלת את הקשר עם הרשויות המקומיות, אחראית להערכה וגם למערך הפדגוגי.

איך זה עובד? דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם לפני חודשיים מספק הצצה נדירה אל הקרביים של קרב ומגלה כי משרד החינוך לא מקפיד על פיקוח אפקטיבי על התוכנית. וכשאין פיקוח על הפעילות המרכזית שמשרד החינוך מנהל דרך מרמנת, אולי אפשר להסיק מכך משהו על כל אופן ההתנהלות שלו מול החברה.

לפי הדו"ח, משרד החינוך העביר למרמנת מאגרי נתונים הנדרשים להפעלת התוכנית ומאז אינו יכול לגשת לנתונים ולהתעדכן בעובדות, למשל על היקף הפעילות בכל בית ספר. "המשרד העביר למעשה לגורם פרטי את הסמכות לנהל את התוכנית", כתב המבקר. "כדי לעשות זאת כהלכה היה עליו להפעיל פיקוח אפקטיבי על פעילות הגורם הפרטי. אולם התברר כי לא היה בידי המשרד מידע הכרחי לשם פיקוח, ולו בסיסי, על תוכנית קרב". או במילים אחרות: 200 מיליון שקל מגלגלת התוכנית בשנה, אבל למשרד החינוך בעצם אין מושג מה הולך שם. המשרד לא מקבל דיווחים שוטפים הנוגעים למימון התוכנית, לא ביצע במשך 20 שנה שום הערכה אמיתית של פעילות, וכשכבר החליט לבצע כזאת גילה שחסר לו יותר מדי מידע בשביל לעשות זאת. תחת זאת, מרמנת מקבלת ממשרד החינוך יותר ממיליון שקל לביצוע הערכה שוטפת של התוכנית בשביל לבדוק את האפקטיביות שלה, אלא שדו"חות ההערכה לא מועברים למשרד החינוך אלא רק לפי דרישה, ומשרד החינוך אפילו לא קובע את הנושאים שמרמנת מעריכה; מרמנת עצמה קובעת אותם." עד  כאן דברי אמסטרדמסקי.

 ב-17 במרץ 2013 הבטיח שר החינוך שי פירון, שזה עתה נכנס לתפקידו, ש"תוך שנתיים לא יהיו מורי קבלן בישראל". מאז הוא מתחמק מפגישה עם נציגי המורים בקואליציה להעסקה ישירה בחינוך. הוא הבטיח, אך לא הבטיח לקיים. מורי קבלן בקרן קרב ימשיכו להיות מועסקים בתת-תנאים בשנת 2014. העסקה ישירה לא תהיה שם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    "קרב יוזמות בחינוך" היא אחת העמותות הגדולות והמשפיעות ביותר בתחום החינוך. תוכנית קרב פועלת ביותר מ-100 רשויות מקומיות ומקיפה כ-260 אלף תלמידים. השכר ברוטו של מנכ"ל "קרן קרב", ניסים מטלון, הוא 58,802 שקלים בחודש. בחישוב הטבות נוספות, שלא פורטו, השכר מטפס ל-70,008 שקלים בחודש. בתוכנית קרב עובדים כ-4,000 מורים ומדריכים, אולי מעט יותר. רובם המכריע מורי-קבלן
    מידע מהפייסבוק של אור קשתי https://www.facebook.com/or.kashti?fref=ts

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.