חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעגלי תעסוקה – האגודה לזכויות האזרח ורבנים שומרי משפט – הצעת עקרונות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, עלו ברשת ב 26.01.14 23:49

ארגוני זכויות האדם ניסחו עקרונות לתכנית "מעגלי תעסוקה" שיזם משרד הכלכלה, והעבירו אותם ליו"ר ועדת המשנה בוועדת העבודה שהוקמה לצורך זה

ועדת העבודה והרווחה דנה ביום רביעי 15.1.14 בתכנית "מעגלי תעסוקה". בדיון הוחלט להקפיא את התכנית עד להשלמת ההידברות בין הגורמים הרלבנטיים לעניין ולהקים ועדת משנה לעיסוק בתכנית. בראשה הועמד ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה). ארגוני זכויות האדם "שומרי משפט – רבנים לזכויות אדם" והאגודה לזכויות האזרח ניסחו עקרונות לתכנית והעבירו אותם ליו"ר ועדת המשנה. להלן העקרונות:

1. יש להשאיר בידי שירות התעסוקה את כל הסמכויות השלטוניות, שמשפיעות על זכויותיהם של דורשי העבודה לקיום בכבוד ולפיתוח אופק תעסוקתי, ובהן: מיון המשתתפים/ות המתאימים לתוכנית; הפניית המשתתפים לעבודה; קביעת התוכנית האישית של המשתתפים; החלטה בלעדית בדבר שלילת גמלת הבטחת הכנסה ועוד.

2. יש להשאיר בידי שירות התעסוקה את ההחלטות בדבר סוגי ההכשרות המקצועיות הנדרשות והיקפן, וסוגי השירותים תומכי ההשמה הנדרשים והיקפם, ולתת להם את המשאבים הנדרשים לשם הפעלתם. התוכנית כרגע מציעה ליווי בלבד, במקום לתת כלים משמעותיים שמתאימים למשתתף או למשתתפת ולעולם העבודה. על מנת להבטיח פיילוט אמיתי, יש ליצור מסלול הכולל הכשרות מקצועיות, שיתוקצב באופן שווה למסלול ללא הכשרות, על מנת שניתן יהיה לבדוק את יעילות המסלולים.

3. יש להחיל את התוכנית על מקבלי ומקבלות הבטחת הכנסה שנמצאים באבטלה עמוקה וזקוקים לסיוע יותר מכל, ולא להסתפק במקבלי הבטחת הכנסה חדשים, הקלים יחסית להשמה, כפי שמתוכנן כעת.

4. יש לקבוע כעיקרון את העדפת ההכשרה המקצועית על פני שליחה לעבודה שאין בה שכר מספק ואופק תעסוקתי.

5. יש לקבוע את הזכות של כל משתתף ומשתתפת לשירותים תומכי עבודה. ככל שיידרש מקבל/ת הבטחת הכנסה להתייצב שלוש פעמים בשבוע, יש להבטיח לו או לה החזר הוצאות נסיעה ושירותי טיפול בילדים.

6. יש לבטל את הקביעה השרירותית של התייצבות שלוש פעמים בשבוע, ולקבוע תוכנית אישית פרטנית לכל משתתף ומשתתפת.

7. יש לבטל את האפשרות לשלילת קצבה על סמך קביעת אי שיתוף פעולה עם התוכנית כל עוד מדובר בפיילוט. שלילת קצבה צריכה להיעשות על פי קריטריונים ברורים וידועים מראש.

8. יש לקבוע את התוכנית האישית ואת ההפניה לעבודה תוך התחשבות במאפיינים האישיים, התרבותיים והחברתיים של כל משתתפת ומשתתף.

9. יש להבטיח כי מי שאינו מתאים/ה לתוכנית יקבל פטור "אי מסוגלות תעסוקתית" מראש ולצמיתות.

10. ככל שיוחלט על מיקור חוץ, יש לחשוף את המודל הכלכלי ואת נוסחת התגמול למפעילים, על מנת להבטיח שלא יהיה תמריץ לשלול קצבאות קיום ותהיה חובה לתת הכשרות מקצועיות וכלים תומכי השמה.

11. במקביל יש לעבוד על שיפור מצב התעסוקה בארץ: תוכנית אמיתית לעידוד יצירת משרות בשכר ראוי, אכיפה משמעותית של זכויות עובדים, העלאת שכר מינימום וכיו"ב.

מכתב עקרונות "מעגלי תעסוקה"

מתוך אתר "האגודה לזכויות האזרח"

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  משרד הכלכלה נחוש בדעתו להפריט. לא משנה מה יהיו התוצאות ומה יהיה הנזק למעורבים.

 2. נגד הפרטה, בעד התכנית! :

  במקרה זה, לא מדובר על הפרטה !! להיפך, מדובר על חיזוק הלשכות. הצוותים המקצועיים של התכנית המוצעת עתידים לפעול מתוך ובשיתוף אנשי לשכת התעסוקה.
  גם אני נגד הפרטה, אבל אני גם בעד לבחון את המקרה לעומק ולהבין את מבנה התכנית המוצעת.
  אני יודעת על לא מעט עובדי לשכה שמברכים ומצפים לכניסת התכנית!!! במו אזניי שמעתי. הן בגלל שהם באמת רוצים פתרונות למקבלי הבטחת הכנסה, ועד היום החוויה של עובדי השירות מאד קשה וחסרת אונים סביב זה. והן כי הם מעוניינים ללמוד ולהתפתח בעצמם ויודעים שהצוותים החדשים ירעננו ויחדשו ללשכות בהן יפעלו.
  ממליצה לא לפסול בעיניים עצומות. המציאות יותר מורכבת…. בתקווה ובאמונה שתהיה העסקה הוגנת ואיכותית לכל.

 3. דליה :

  לתגובה 2
  מה זאת אומרת לא מפריטים? אם מדובר בתכנית שאינה מופעלת על ידי שירות התעסוקה שהוא המשרד הממלכתי הייעודי לצורך העסקה, אזי מדובר בהפרטה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.