ועדת הפנים מתנגדת להקמת מתקני הגז ביבשה

ועדת הפנים ערכה דיון על מיקום מתקני הגז ביום רביעי 22.1.14. ההחלטה שהתקבלה: ועדת הפנים כולה תחתום על מסמך התנגדות להקמת מתקני גז ביבשה והוא יוגש למועצה הארצית לתכנון ולבניה. הוועדה דנה בהליך הלא תקין לאישור הקמת המתקן ביבשה ובחוסר ההתחשבות בבריאות הציבור ובעמדתו

 ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, דנה ביום ד', 22.1.14 בהצעה לסדר היום (דיון מהיר) של ח"כ יצחק הרצוג שעסקה במיקום מתקני הטיפול בגז הטבעי באתרים בכרמל, בעמק חפר ובמגידו. מדובר באתרים אשר מוקמו בסמוך לאוכלוסייה אזרחית ומיועדים להכשיר את הגז הטבעי אשר יגיע ממתקני הקידוח הימיים לטובת שימוש בתעשייה המקומית בישראל.

בפתח הדיון הביעה ח"כ מירי רגב את עמדתה לפיה יש להקים את מתקני הטיפול בלב ים, הרחק מהאוכלוסייה האזרחית ומשמורות הטבע.

לאחר מכן עלו ודיברו נציגים שונים של המועצות אשר בשטחן עתידים להיות מוקמים מתקני הטיפול. נציגים אלה כללו את מועצה האזורית מגידו, מועצה אזורית עמק חפר, מועצה אזורית חוף הכרמל וכן את מהנדסת העיר יוקנעם, שהעלו טיעונים שונים שלפיהם החלופה הימית היא הנכונה ביותר מבחינה כלכלית, בטיחותית, ביטחונית וסביבתית וכן מבחינת בריאות הציבור. עוד תהו הנציגים: "כיצד יתכן שלא הומצא לתושבים סקר סיכונים אובייקטיבי ותסקיר בריאותי? הרי הדברים החשובים ביותר הם הבטיחות ובריאות הציבור!". לדברים אלה הצטרפו ארגונים סביבתיים כעמותת "צלול" ו"הפורום הישראלי לשמירה על החופים" שאמרו שההליך עלול להיות מזהם מאד וכי יש להרחיק את המתקנים ללב ים.

טיעון נוסף שעלה מטעם נציגי התושבים הוא אי שיתוף הציבור בהליך קבלת ההחלטות, שהרי אין נציגי ציבור בוועדה אשר קיבלה את ההחלטה. לטענה זו הצטרף ח"כ דב חנין שתהה: "ביקשנו ממוסדות התכנון שתי חלופות עם ניתוח מפורט. זה לא נעשה, זה לא ראוי וזה לא לכבודה של הוועדה. המתכונת שבה עבדה המועצה נראית לי, ואני אומר את זה בזהירות, בלתי חוקית. מתכונת הדיון בוועדה הייתה חסרה, נציגי הציבור לא יכלו להשתתף ולהצביע. לא יתכן שהיחס לציבור הסתכם בלשים מזרונים על החלונות כדי לא לשמוע את הפגנת התושבים בחוץ. כולנו בעד גז ישראלי במהרה. חבל שנבחרת הדרך הארוכה בהליך עקום. כבר עכשיו יש 3000 התנגדויות ואח"כ יהיו דיונים משפטיים אינסופיים. אני מציע שנפנה למועצה הארצית שיביאו שתי חלופות שנוכל לדון בהן ברצינות. שילכו בדרך הקצרה והנכונה למען התושבים ולמען המשק הישראלי".

גם ח"כ עומר בר לב הביע את מורת רוחו מהתהליך: "הסיפור מזכיר את בגדי המלך החדשים, רק שכאן כולם רואים שהמלך ערום. יתרונות הים על היבשה במקרה זה ברורים לכל בר-דעת". ח"כ תמר זנדברג הצטרפה אף היא לאמירה זו: "מעבר לכך שאני מורידה את הכובע בפני האקטיביות האזרחית של התושבים, אני סבורה שאנחנו צריכים להתנגד להליך הלא תקין".

עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה, הביע אף הוא את עמדתו הנחרצת: "נדרשתי לעניין זה על ידי יושבת הראש ח"כ מירי רגב ועמדתי היא שמדובר בהצעה חסרת תקדים שלמעשה מפרקת את כל המוסד התכנוני משיקול דעתו ונותנת אותו ליזם. תפקידו המובהק של המוסד לתכנון הוא בחירה בין חלופות ונתינת התפקיד ליזם נוגדת לחלוטין את כוונת המחוקק".

את הדיון חתמה ח"כ מירי רגב שקיבלה את הצעתו של ח"כ נחמן שי שהוועדה תנקוט עמדה לפיה התבצע הליך לא תקין משום שגם ההיבט הציבורי צריך להילקח בחשבון – דבר שלא קרה. לפיכך החליטה ח"כ רגב כי הוועדה כולה תחתום על מסמך התנגדות אשר יוגש למועצה הארצית וכי בנוסף לכך יתבקש מנכ"ל משרד הפנים להציג את שיקולי המועצה הארצית בפני וועדת הפנים.

פורסם לראשונה בפייסבוק של חנה קופרמן

Tags: , , , , ,

Leave a Reply