postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » רדיפות הימין – המורה אדם: רשת אורט ובית-הספר נתנו גיבוי מלא לרדיפה הפוליטית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רדיפות הימין – המורה אדם: רשת אורט ובית-הספר נתנו גיבוי מלא לרדיפה הפוליטית

נושאים חינוך ותרבות, פוליטי ב 23.01.14 0:01

מכתב מהמורה אדם למורי אורט טבעון שהגיע ל"עבודה שחורה" מאורי שני

מורים יקרים, האירועים בקצרה:

1. בתחילת שנה שעברה צחקתי מהערה גזענית שהשמיעה ספיר סבח. ספיר התלוננה, ובשיחה אצל לילך התנצלתי בפניה, הסברתי לה שאין לי שום דבר נגדה, שאני שמח שהיא בכיתה שלי, וברוח טובה היא שבה לכיתה.

2. בחצי השני של השנה שעברה, בסופו של שיעור ובעקבות תלמיד שאמר שהמוסלמים משוגעים, אמרתי לכיתה שלדעתי המוסלמים לא יותר משוגעים מהיהודים. בעקבות האמירה הזו התפרצה ספיר ואמרה לי: "רק שתדע, שבמדינת ישראל יש עונש מוות לבוגדים, ואתה בוגד!". יצאתי מהשיעור ומיהרתי אל לילך, שהתעקשה שהטיפול במקרה יהיה "חינוכי" ולא "משמעתי". בשיחה עם הצוות הרחב ועם ספיר ואמה, התעקשו השתיים שמעשיה של ספיר תקינים לחלוטין, לאחר שספיר סירבה אפילו להתנצל הדבר התמסמס.

3. לפני שבועיים, בזמן שהייתי בבית ספר, קרא לי לפתע אבי שוורץ לחדרו, אחרי שבאותו יום ביטל את פגישתנו הראשונה מאז ומעולם (הוא אינו יודע מה אני מלמד, ורק בפגישה נודע לו שאני רכז המקצוע). הוא הודיע שזוהי שיחה בעקבות תלונה של תלמידה, ולכן ירשם פרוטוקול על ידי לימור. בשיחה נודע לי על ידי הקראה על מכתב תלונה ששלחה ספיר סבח לשר החינוך, ונתבקשתי להשיב על הטענות. את הטענות השקריות הכחשתי ואת המעוותות דייקתי (בקצרה: מעולם לא אמרתי שמדינת ישראל היא לא מדינת היהודים אלא הערבים – אני לא מפגר, מעולם גם לא אמרתי שצה"ל הוא הצבא הכי לא מוסרי בעולם, כשדובר על מעשים לא מוסריים של המדינה, סיפרתי שבצעירותי צעקתי במחאה על דברי בלע של דני איילון "ויוה פלסטין" וגם אמרתי להם בעקבות שאלתם שאני מתנגד לרפורמת עוז לתמורה ושלא סיימתי את לימודי ההוראה כדי לא להיכנס לתכנית), הסברתי מה היה ההקשר החינוכי שבו נאמרו הדברים שיוחסו לי, והדגשתי שלדעתי מחובתו של מורה להביא גם את דעתו לכיתה, כחלק מחינוך לדמוקרטיה ולערכיה. כשבוע לאחר מכן, מסר לי אבי הזמנה לשימוע אצל מירב עטרי (ראש מדור משאבי אנוש, או משהו כזה). את בקשתי לקבל לידי את מכתב התלונה נגדי דחו אבי שוורץ ומירב עטרי בטענה שמחובתם להגן על הילדה.

יומיים לפני השימוע באורט, ביום שני האחרון, התפרסם מכתב התלונה של ספיר בדף הפייסבוק של חבר הכנסת לשעבר, צדיק הדור, מיכאל בן ארי, וחשף את שמי המלא למסכת הגידופים, ההסתה והאיומים ששמורים בדרך כלל למי שנתפסים כאויבי העם, שחלקם מגיעים מתושבי טבעון ותלמידי בית הספר. מיד כשנודע לי על כך שלחתי הודעה כעוסה לאבי שוורץ. ובכל הזמן שעבר מאז ועד עכשיו לא פנה אלי אף גורם מבית הספר או מאורט, כאילו לא קרה דבר, וההגנה היחידה שקיבלתי היתה מתלמידי, שהתעלו על עצמם, התעקשו לומר את האמת, ריגשו עד דמעות, והצדיקו את שמה המצחיק של מגמת "מנהיגות". אני פניתי למשטרה ולסיוע משפטי כנגד הרדיפה הפוליטית שהחלה להסתמן. החוקר בתחנת המשטרה הציע לי לגשת לבית משפט בבקשה לצו הרחקה מבית הספר כנגד התלמידים המסיתים, ולאור החשש מהתלמידים וחוסר הוודאות לגבי עמדת בית הספר ואורט, החלטתי שלא להגיע לבית הספר כל עוד לא נעשה שום צעד כדי להגן עלי.

בשימוע שנערך לי ביום ד' הכחישו אבי שוורץ, לאה קליינמן ומירב עטרי שידוע להם משהו על המתרחש בפייסבוק, ועל תלמידים שמאיימים על מורים ועל תלמידים אחרים, ובתגובה לכך שאמרתי שהודעתי לו על כך בהודעה אמר לי אבי שאינו נוהג להיכנס לפייסבוק. לאחר השימוע ביקשה ממני מירב עטרי בחוצפתה שאתפטר, לטובתי ולטובת המערכת, ולהשיב לה מה בדעתי לעשות עד מחר, יום ראשון. לאחר התלבטות רבה החלטתי שחובתי לתלמידי היא הגדולה מכולם, ובעבורם עלי להמשיך להגיע לבית הספר, עד שהדבר יימנע ממני. בעיניי, הטיפול של בית הספר במקרה, שבמקום לברר ולהבין מי התלמידה ומי המורה, מיהר להעביר דיווח מפורט על האמירות החמורות, שאינן מנוגדות לנוהל, ושיוחסו לי שלא בצדק, נובע מכשל חמור בהבנת הסיטואציה ובניהולה. את המשך הגיבוי שספיר קיבלה, לאחר שמניעיה האידיאולוגיים כבר התבררו עם תגובותיה לפרסום בפייסבוק של מיכאל בן ארי, אני לא יכול לראות אלא כמחדל חמור שמאחוריו חוסר מקצועיות משווע במקרה הטוב, ורדיפה פוליטית במקרה הרע.

אני לא כועס על היעדר הסולידריות שהיה או יהיה, אני מכבד את כולכם, ובהחלט מבין שלא כל אחד מעוניין או מרגיש מספיק בנוח לתמוך בי במקרה הזה. חשוב לי, עם זאת, להגיד לכם ששיתוף הפעולה של בית הספר ורשת אורט עם ספיר ועם מיכאל בן ארי, תוך מתן גיבוי מלא לרדיפה הפוליטית שספיר סבח החלה כנגדי, הם תעודת עניות למוסד שמכנה עצמו "בית חם של ערכים ודעת", וראוי שקולכם יישמע.

דבר אחרון. חשוב מאוד מאוד, שכולכם תדעו כי מותר ורצוי שמורה יביע את דעתו הפוליטית בכל עניין, ושהאיסורים הם רק על קריאה לתמיכה בתנועה פוליטית, על מניפולציה לשכנוע בעמדתך, או על אמירות גזעניות או כאלה המסיתות לאלימות. הטענה שנשמעת שוב ושוב שעל פי חוזר מנכל "אין להביע את דעתך בכיתה" היא שקרית לחלוטין, והטוענים אותה מונעים או מחיבת יתר לנהלים, או משנאת יתר לחופש הביטוי. לעניות דעתי, אסור לנו לישר קו עם הנוהל המומצא הזה, חשוב לדון עם התלמידים בכל נושא, בייחוד אם מדובר ב"חומר נפץ", וחשוב שהתלמידים ידעו שאנו אנשים בעלי דעות ואידיאלים שבשמם אנחנו פועלים, שאיכפת לנו מהנעשה בעולם, ושאנחנו לא עושי דברה של מערכת מנוונת.
אדם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

14 תגובות

 1. נטע :

  הרבה מידע מרתק אפשר לקבל מאתר בית הספר.

  השאלה שלי, אם מישהו יודע, מאין מגיעה רוב אוכלוסיית התלמידים?

  האם יש בטבעון עוד בי"ס תיכון?

  תודה.

 2. לקסי :

  איך ביה"ס מתמודד עם הפרשה?

  בעצת נטע (1) גלשתי לאתר ביה"ס ולדף הפייסבוק שלו.
  לא מצאתי שום איזכור ל"פרשה".
  מעניין מה קורה מאחורי החומות?
  מה התוכן האמיתי של מה שמוצג באתר כ"חזון בית הספר: ביתם של אנשים יצירתיים, חושבים, איכפתיים ותורמים לקהילה ולמדינה"?

 3. אמיר יובל :

  ארגון המורים גרוע מרשת אורט וזה לא קל

  עד עתה לא נשמע קולו של ארגון המורים ששוב ניראה שמשת"פ של הריאקציה שמוביל משרד החינוך ורשת אורט נגררת אליה לא בלי רצון.
  המוסד החינוכי המפואר לשעבר, ניראה כמו מוסד המדכא את מוריו ואת תלמידיו. האם רשת אורט עלולה לגדל בוגרים נושכי מורים הנובחים נגד הדמוקרטיה? האם במוסדות החינוך משביחים זן ננסי או בינוני של הגזע היגאל עמירי?

 4. טובה :

  קראתי בשקיקה את אשר כתבת כאן, כל הכבוד לך! אני מחזקת אותך מן הרגע הראשון בו שמעתי על העניין הנ״ל.
  אתה מסתמן כאיש חינוך מעולה וישר, והלוואי וירבו כמוך במערכת החינוך שלנו!
  המדינה הולכת ומאבדת את שפיותה, טוב שיש עוד אנשים כמוך המוכנים לעמוד בפרץ הזה.
  המשך כך! כל הכבוד!
  טובה.

 5. נטע :

  ההערה של אמיר יובל היא במקומה. היכן ארגוני המורים?

  ללקסי – התיחסות ישירה ל"פרשה" אין, אבל רמזים המובילים אליה – דווקא יש.

  חבל לי גם על התלמידה, שמקבלת אולי עצות אחיתופל וגיבוי שמוביל אותה למקומות שאולי היא בכלל לא רוצה להגיע אליהם. מערכת מקצועית נבחנת בדיוק במצבים האלה ולא נראה שמישהו פה עומד במבחן המקצועי – מהנהלת ביה"ס, רשת אורט, ארגוני המורים ועד השר שאליו הופנה המכתב, שהיה צריך לכבות את האש בטרם התפשטה ובדרך מקצועית, בלי להשליך מורה טוב שלא רבים כמוהו מסתערים על דלתות בתי הספר.

 6. שוש קרוין :

  שמחה שמישהו מוכן סוף סוף לדבר מלבו ומצפונו ולא נמשכת השלשלת של סטיגמות, שחור לבן , טובים רעים , איך ניצור עולם טוב יותר , בסתימת פיות בפחד , אולי הגיע זמן לרצות שינוי באמת בלבנו?
  שוש

 7. זהר :

  אדם היקר , לא פשוט להיות במקום בו אתה נקלעת אליו, חשוב לי לחזק אותך ברגעים אלו, מסכימה עם דבריך לגבי תפקידו של מחנך. קראתי גם את דבריה של פרופ נעימה ברזל מאורנים אודות תפיסותך הערכיות … אני ובנותי לאחר שיח ער שהיה בבית בעקבות הארועים- איתך. ישר כוח!!! המערכת זקוקה לאנשים כמוך!!! זהר

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תגובת ארגון המורים

  http://www.irgun-hamorim.org.il/?CategoryID=533&ArticleID=40800

 9. נטע :

  הבעיה האמיתית.

  שימו לב ש"שימוע" הוא מונח טכני משפטי.
  הנהלה חינוכית לא היתה נוקטת כאן בצעד משפטי.
  הנהלה חינוכית מקצועית היתה מפנה את הזמן הדרוש (שניים- שלושה שיעורים?) וובונה דיון מסודר בכיתה.

  הייתי בסרט הזה יותר פעמים ממה שהייתי רוצה. התסריט הוא אחיד. פעם אחת, אם לא אכפת לכם, אפילו הוזעקתי ב-12 בלילה כדי לכבות שריפה מהסוג הזה.
  ובכוחות משותפים – כיבינו.

  בהזדמנות אחרת פנתה אלינו מנהלת לסיוע גשהמורים לא בדיוק שיתפו איתה פעולה שם הבעיה היתה שהמורים שכנעו את התלמידים שאת הוויכוח על "לא/כן" תרצח, צריך לנהל באופן תרבותי – להקשיב בסבלנות ובסובלנות אחד לטיעוני השני ולתת מקום לכל הדעות. הרקע היה רצח שבעה ערבים ע"י עמי פופר. חלק מהתלמידים תמכו. הרוב שתק- אולי לא היתה להם דעה. ואחת התנגדה. כן, כן. כך בדיוק היה. המורים היו "סופר בסדר" ולא השמיעו את דעתם האישית.

  זאת הבעיה האמיתית!!!!!

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  איפה ההורים בסיפור הזה?

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ישראל היום – מוטי גילת מתייחס לפרשת ורטה ומציג את התנהלות צבי פלג מנכ"ל אורט
  http://www.israelhayom.co.il/article/152117
  בין קומפני לאדם ורטה
  מנכ"ל רשת אורט, צבי פלג, היה אורח קבוע שלי ושל עמיתיי עוזי דיין ומיכל שבת בעמודים האלה. הוא זכה בכבוד הזה אחרי שבחר להגן על סגן מנהל אורט תל נוף, אבי קומפני, שהיה נגוע במעשי מירמה ולפני שנים גם במעשים מגונים ובהטרדה מינית של כמה מתלמידותיו. סיפור מצמרר.
  פלג סירב לפטר את הנוכל ומטריד המין לפני הפרסום ולאחריו. הוא שכב למענו על הגדר יותר משנה. עד שיום אחד, כשפירסמנו מכתב "אהבה" שכתב קומפני לאחת מקורבנותיו, תלמידה בת 13, בעת שהיה מחנך הכיתה, נאלץ פלג להראות לו את הדרך הביתה.
  עכשיו חזר פלג לכותרות, שלא בטובתו, והסיבה אינה מפתיעה: הוא הזמין לשימוע שלפני פיטורים מורה מקריית טבעון, אדם ורטה, שלטענת אחת מתלמידותיו השמיע דעות המזוהות עם אנשי שמאל. שוד ושבר. חטא בלתי נסלח. התנהגות בלתי מוסרית של מורה שמעז לבקר את המוסר של צה"ל. הנה, תפסנו את הפושע.
  פלג הוא איש ימין, שהתפקד לבית היהודי ונמנה עם תומכי השר דניאל הרשקוביץ. אולי אסור לו כמנהל להתפקד למפלגה כלשהי, אבל זה מבחינתי לא העיקר. מה שחשוב הוא שפלג הסכים להפקיד חינוך של מאות תלמידים בידי נוכל, עם רקורד מפחיד של ניצול מיני של תלמידות, ואינו מסכים להעסיק מורה שתלמידה התלוננה כי הוא בעל תפיסות שמאלניות.
  אפילו אם פלג ואחרים סבורים אחרת – פיטורים? אי אפשר להעיר, לנזוף, לבקר? מה כבר קרה?
  זה הסיפור, ובצדק גרם פרסומו השבוע לסערה גדולה. מי היה צריך להתערב מייד ולהורות על הפסקת הליך הפיטורים? שר החינוך, שי פירון. מי לא התערב? שי פירון.
  שר המהפכות, האיש ששופך עכשיו כסף רב על קמפיין חסר שחר של "עידן חדש, למידה משמעותית", שמר ושומר על שתיקה. לא בפעם הראשונה.

 12. נטע :

  בהמשך לבעיה האמיתית

  קטע מהשימוע של אדם ורטה(אם לא היה כל כך עצוב ומטריד, אפשר היה למות מצחוק. שימו לב לדברי המנהלת בסוף)
  http://www.holesinthenet.co.il/holesinthenet-media-story-14659

 13. דוד :

  כדי ללמוד דמוקרטיה - וכדי לשפר אותה - חייבים להתנסות בה !

  רבות מדובר בימים אלה על החשיבות ללמד ערכים דמוקרטיים בבתי הספר הממלכתיים שלנו. נראה שבעלי טורים בעיתונים, איגודים מקצועיים למורים, ארגונים ציבוריים, ואנשים בעלי השקפה לאזרחות טובה מבחינים פתאום שהנוער שלנו גדל בור ובלתי מחויב לעקרונות הנעלים עליהם מבוססת המדינה שלנו.

  אומנם אני מסכים לגמרי שקיימת בעיה, חוששני שהתרופה המוצעת — יותר שיעורים באזרחות ו/או ב"דמוקרטיה", לרבות לימוד מגילת העצמאות — היא לא יותר טובה מהמחלה. מדוע קורה שאנשים מתעקשים לחשוב שהפתרון לבעיות של החיים האמיתיים הוא לדבר עליהן? האם מישהו באמת מאמין שלכפות על ילדים לעבור עוד קורס ישיג יעדים משמעותיים אמיתיים? אנחנו איננו יכולים אפילו להביא את הילדים שלנו לקרוא או לכתוב או לעשות חשבון כהלכה, למרות אינסוף השעות של מאמץ בכיתה. האם נהפוך אותם למגני החופש והדמוקרטיה על ידי התאמת תכנית הלימודים פעם נוספת?

  העובדה הפשוטה היא שילדים אינם מחויבים לעקרונות דמוקרטיים, או לחופש מדיני, או למגילת העצמאות, או לחוקי היסוד של המדינה, כי הם בעצמם אינם מתנסים באף אחד מהנושאים הנעלים האלה בחיי היומיום שלהם, ובייחוד, בבתי הספר שלהם. לילדים אין זכויות בבית הספר, הם אינם משתתפים בקבלת החלטות משמעותית בבית הספר (אפילו כאשר ההחלטות משפיעות במישרין על חייהם), כמו כן, אין להם חופש להגדרה עצמית בבית הספר. למעשה, בתי הספר הם דגמים של אוטוקרטיה — לפעמים נדיבים, לפעמים אכזריים, ותמיד בהתנגשות ישירה עם העקרונות עליהם מבוססת המדינה שלנו.

  כמה ריקים מתוכן נשמעים כל השעורים האלה באזרחות ובהיסטוריה בבתי הספר, כאשר קהל שבוי של תלמידים אשר חלק גדול מאותה מגילת העצמאות ומאותם חוקי היסוד של המדינה כלל אינו חל עליו, חוגג, בכיתה אחרי כיתה, את שנת ה-66 למדינה!

  הדרך להבטיח שלאנשים בני כל הגילים תהייה מחויבות עמוקה ל"דרך הדמוקרטית" היא להפכם לשותפים מלאים בה. נהפוך את בתי הספר שלנו לדמוקרטיים, ניתן לילדינו את חופש הבחירה ואת זכויות האזרח הבסיסיות בבתי הספר, ולא תהיה להם בעיה להבין מה משמעותם של הסובלנות, של כבוד האדם, של המודעות העצמית, ושל האחריות.

 14. דליה :

  מאות הפגינו נגד הפיטורים: "הוא מורה מצוין"
  אנשי חינוך והורים הפגינו בכניסה לקריית טבעון במחאה על הליך השימוע של המורה אדם ורטה ברשת אורט, לאחר שנטען שאמר ש"צה"ל אינו מוסרי": "משרד החינוך לוקח כבר שנים תלמידים לסיור בחברון, אז זה לא פוליטי?"
  אחיה ראב"ד פורסם: 25.01.14 , 20:34
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4480878,00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.