postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מי יגן עלינו בעת חירום ומי דואג לכסף מהחירום

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי יגן עלינו בעת חירום ומי דואג לכסף מהחירום

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 22.01.14 0:36

תשובה: ארגוני מתנדבים יגנו עלינו בעת חירום. המדינה דואגת לרווחים כספיים מהחירום. 5400 מתנדבים ממערך עורף אזרחי של איחוד הצלה וזק"א יפעלו בעת חירום. המדינה האחראית למשק לשעת חירום מחדשת מעת לעת את מלאי החירום ומאפשרת בכך רווחים לגופים חיצוניים ללא מכרז

שאול א. פרסם בבלוגו "תחשוב טעים יהיה טעים" מידע ממערכת הפטורים ממכרז של מנהל הרכש בחשב הכללי. אחד התחומים הוא מלאי החירום לדבריו,  "לישראל יש מלאי חירום של 233 טון תה. חברת ויסוצקי מחדשת ומרעננת את המלאי הזה עבור המדינה אחת לשנה, בעלות של בערך 150 אלף שקל בממוצע. לא ידוע מה ויסוצקי עושה עם התיונים הישנים. בהנחה של 1 גרם לתיון, זה סדר גודל של 23 מיליון תיונים, כלומר קצת פחות משלושה תיונים לכל ישראלי.
אגב, המדינה בונה מערכת חדשה לניטור מלאי החירום. אבל היא לא מפקחת על בניית המערכת הזו. את המשימה הזו היא הפקידה בידי גורם חיצוני פרטי, חברת יו. גליל, שעושה זאת עבור המדינה תמורת 150 אלף שקל לשנה פלוס מינוס."

מידע זה של שאול מראה איך חברות פרטיות עושות כסף מקשריהן עם המדינה, ומעורר מחשבות נוגות על ניהול תקציב המדינה.

לעומת זאת, ארגוני המתנדבים נראים גופים אחראים יותר בדאגתם לאזרח. יועץ התקשורת של ארגון "איחוד הצלה" מבשר בהודעה לעיתונות כי הארגון שהוא מייצג משלב כוחות עם ארגון זק"א להקמת מערך עורף חדש שיפעל באירועי חירום ושגרה, והוא יכלול  כ-5400 מתנדבים. נציגי המדינה מברכים על שילוב הכוחות. כך בהודעה לעיתונות. אולי במקום ברכות כדאי שנציגי המדינה יהיו שותפים באחריות המדינה על האזרחים?

להלן לשון ההודעה לעיתונות:

"איחוד הצלה" וזק"א סיכמו על שילוב כוחות והקמת ארגון מתנדבי החירום הגדול בישראל. הארגון ייתן מענה ראשוני באירועי חירום בסדר גודל לאומי. מערך העורף החדש ישמש ארגון גג למתנדבי זק"א, "איחוד הצלה", יחידות החילוץ ומתנדבים אזרחים אשר יפעלו במרחב האזרחי בשעת חירום בסדר גודל לאומי: בשעת מלחמה, נפילות טילים במרחבים אזרחיים, רעידות אדמה, אסונות טבע, אירועי מזג אוויר קיצוני, קריסת מבנים ואירועים רבי נפגעים אחרים. שילוב הכוחות זוכה לברכת בכירים בגופי הביטחון, ביטחון הפנים ומערך העורף אשר שותפים בסוד העניין.

בשגרה ישתפו הארגונים פעולה באופן הדוק תוך שמירה על זהות ארגונית נבדלת כאשר "איחוד הצלה" יהיה הגוף שיוביל טיפול ומענה לאירועי חירום רפואיים וטיפול בפצועים וחולים בשטח וזק"א יוביל את תחומי החילוץ ושמירת כבוד המת. שני הארגונים יפעלו יחד במקרים בהם נדרשים מתנדבים לאיתור וחילוץ נעדרים.

החבירה בין זק"א ל"איחוד הצלה" הופכת את הארגון החדש לגוף מתנדבי החירום הגדול בישראל המונה 5,400 איש מתוכם 3,200 אנשי רפואה – חובשים, פרמדיקים ורופאים. השת"פ מעמיד לרשות הארגון 350 אופנועי רפואת חירום, 34 אמבולנסים, 25 רכבי שטח שמאפשרים פעילות בתנאי עבירות קשים ו-15 סירות וכלי תחבורה ימיים. "כמחצית מהמתנדבים בארגון החדש הינם חרדים", אומר גורם שמצוי בפרטים. "חלקם הגדול אינו מגויס בחירום ולכן הם יכולים לפעול בעורף בזמן זה. הדבר זוכה לתמיכת גורמים במערך העורף משום שהבינו את היתרון באלפי מתנדבים בעלי הכשרה רפואית והכשרה לחילוץ שאינם מוזנקים למילואים בשע"ח. מצאו שאפשר לעשות מהלימון לימונדה".

גורמים בזק"א וב"איחוד הצלה" אומרים כי "לאור האתגרים הניצבים בפני מדינת ישראל יש צורך מידי בארגון לאומי התנדבותי שיפעל במרחב האזרחי. הניסיון בעולם ובישראל מלמד כי בעת התמודדות עם אסונות המוניים דוגמת רעידות אדמה הרסניות, המדינה מתקשה להגיש סיוע לאזרחים בשעות הראשונות בשל קריסת תשתיות ומחסור בצוותי חירום. עזרה מאורגנת משמעותית מגיעה בדרך כלל רק לאחר יממה או שתיים ועל פי סדרי עדיפות הנקבעים לפי תמונת המצב הכללית. הארגון החדש יחתור להעניק מענה ראשוני מהיר יותר משום שמתנדביו מגיעים מהקהילה ויפעלו למען הקהילה בה הם חיים".

נשיא ומייסד "איחוד הצלה", אלי ביר, אמר כי "שיתוף הפעולה ישפר את פריסת כוחות החירום המתנדבים בארץ לכ-110 ערים ומועצות מקומיות ו-30 מועצות אזוריות. אנו נקצר את זמני המענה לאירועי חירום שונים ונעודד מתנדבים רבים נוספים להצטרף ליוזמה. הפעילות של הארגון החדש תיעשה תוך עידוד מקצועיות, יוזמה וחדשנות טכנולוגית".

יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר כי "הגענו למסקנה שאין תחליף למוכנות של מתנדבים בעורף לאירוע חירום לאומי. הוכח כי במקרים בהם אזרחים השתמשו בתרגולות בסיסיות לחילוץ עצמם וסביבתם הקרובה בשעות הראשונות, הקריטיות להצלת החיים, שיעור הניצולים גדל משמעותית. אנו נפעל להביא לכך שהטיפול הראשוני באזרחים בעת הצורך יתבצע על ידי התושבים עצמם".

חלק גדול ממתנדבי "איחוד הצלה" וזק"א הינם אנשי רפואת חירום אשר עברו הכשרות שונות של פיקוד העורף והשתתפו בתרגילי צה"ל אשר דימו תרחישי אסון רב נפגעים. בשבועות הקרובים יפעלו בשני הארגונים להכשיר את כל המתנדבים הכשרה אחידה בסיסית במסגרתה ילמדו להעניק מענה ראשוני במקרים של אסונות לאומיים. המתנדבים יעברו הכשרה כך שבזמן אמת ידע לבצע פעולות מצילות חיים באמצעות עזרים שניתן להחזיק בבית וברכב פרטי בכל עת.

ההודעה לעיתונות מאת  מוטי אלמליח, יועץ תקשורת ל"איחוד הצלה"

ריכוז המידע: דליה – מערכת "עבודה שחורה"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.