הפרטת החינוך – בית ספר צ'ארטר כבר כאן

רשת החינוך לבתי-ספר בזיכיון קיפ הקימה השנה בית-ספר דרך חברת ליאו באק. להלן מידע על הצ'רטרים וההשלכות שלהם לגבי הפרטת החינוך.

מאת: גיל גרטל

הנה מתממש חזונו של שי פירון: "השינויים שביצעו בארה"ב באמצעות הצ'ארטרים יכולים וצריכים להיות מבוצעים בארץ בתוך המערכת הציבורית" (יוני 2010).
(ראו למטה קישור למאמר)

בתי ספר צ'ארטר נוסדו בארה"ב כאשר המדינה לא יכלה עוד לספק את הצרכים של בתי הספר. ועל כן הניחו: שהשוק הפרטי ינהל את החינוך טוב יותר מהמדינה, ושהמדינה יכולה לשלוט בבתי הספר באמצעות בקרה על התוצאות ולא בקרה על תהליכי ההוראה.
בעצם המדינה אומרת לחברות הפרטיות: קחו לכם את מעט הכסף שיש לי, לפי תג מחיר לתלמיד, תשיגו לכם עוד מקורות מימון ותעשו מה שאתם רוצים, ובתנאי שתגיעו לתוצאות שהמדינה דורשת.

מה קרה בארה"ב:
1. מחקרים הראו שאין בהכרח שינוי בהישגים של התלמידים במעבר מבית ספר ממלכתי לצ'רטר. ההישגים תלויים בגורמים אחרים (בעיקר השכלת ההורים), ולא בשיטת הניהול.
2. משרד החינוך מפנה לעצמו כסף מתקציבו. תג המחיר לילד בצ'ארטר הוא 80% משווי ילד בחינוך הציבורי.
3. משרד החינוך חוסך לעצמו כאב ראש של ניהול, ובעיקר של אחריות ישירה למה שקורה.
4. המורות מועסקות לפי חוזה אישי, המתחדש כל שנה, ללא זכות התארגנות. אין למדינה זכות להתערב בתנאים שניתנים או לא ניתנים למורות.
5. אמנם חל איסור על אפליה ומיון תלמידים, אולם יש אישור לבתי הספר להתמקד באוכלוסיות מוגדרות (למשל, בית ספר מוזיקאלי שיקבל רק תלמידים בעלי סף כישרון מסוים). כלומר, בתי הספר צ'ארטר מוצאים דרכים למיין תלמידים.
6. יש בתי ספר (ביישובים מבוססים) שקל להם להשיג עוד תקציב (למשל השכרת החדרים ומתקני הספורט בשעות הערב) ויש בתי ספר שפחות. כמו במשק הכלכלי, העשירים נעשים עשירים יותר, והעניים, עניים יותר.
7. בית הספר צ'ארטר ישמח לשתף פעולה עם כל גורם עסקי, שיבוא עם כסף. למשל חברות שיתנו כסף לבי"ס תמורת קידום מוצריהם, או עמותות שיתנו כסף תמורת קידום רעיונותיהם. על רבע מהשעות של בית הספר אין בכלל פיקוח של משרד החינוך.

בשורה התחתונה – שיטת הצ'ארטר מטיבה עם העשירים, ומקטינה את אחריות המדינה לחינוך בכלל, וחינוך השכבות החלשות בפרט.

ובישראל:
המעבר לצ'ארטר הוא חזונו של שי פירון. הוא לא מסתיר זאת.
ואכן, השנה נפתח בית הספר צ'רטר הראשון בישראל, שאותו מנהלת חברת: ליאו באק ברוח קיפ בע"מ, שקיבלה זיכיון לפעול בשם החברה האמריקאית להפעלת בתי ספר  kipp

ועוד פרטים על בית הספר הזה וכיצד זה קרה לנו במאמר זה

פורסם לראשונה בפייסבוק "חדר המצב"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply