חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שדה בריר – רותם אמפרט לוחצת לשינוי חוות הדעת

נושאים בריאות ואיכות סביבה, עלו ברשת ב 19.01.14 0:16

חברת רותם אמפרט אינה מבינה את המילה "לא". משרד הבריאות ויעל גרמן הביעו עמדה נגד הקמת המכרה בערד. אך זה לא מונע את החברה מלהמשיך להיאבק נגד עמדה זו. דיווח על דיון בנושא שנערך בתכנית "סדר יום" של קרן נויבך ברשת ב' ברדיו

מאת: אמנון פורטוגלי

p04_0F2

 ביום רביעי, -15 לינואר השתתפתי בתוכנית סדר יום של קרן נויבך על הזיגזג של שרת הבריאות יעל גרמן בנושא כריית פוספט בשדה בריר. מולי הופיע אורי יסעור סמנכ"ל תשתיות ברותם-אמפרט.

יסעור התגלה כ- Bully, בריון תקשורתי שלא סותם את פיו ולא מאפשר לאחרים לדבר, וגם קרן נויבך המנוסה התקשתה להשתלט עליו.

יסעור דיקלם את סיפור היחצ"נות של רותם אמפרט המאופיין בעזות מצח, זריית אבק בעיניים, שימוש בחצאי אמת, ובנתונים כוזבים, בגישה שאם חוזרים של שקר מספיק פעמים הוא ייתפס כאמת.  הוא העביר את שני המסרים הנוכחיים (השקריים) שרקחו אנשי יחסי הציבור של רותם: בלי שדה בריר יסגרו את החברה ואלפי אנשים יאבדו את פרנסתם, ואין בכלל בעיות בריאות בכריית פוספטים.

אלו הם מסרים שקריים.  רותם יכולה להמשיך ולפעול בארץ גם בלי שדה בריר.  עתודות הפוספט בשטחי הזיכיון הנוכחיים של רותם מספיקות ליותר מ-30 שנות פעילות, וזאת לפי הנתונים של החברה עצמה.

יתרה מזאת,  הרוב המכריע של פעילות כיל דשנים הוא בייצור דשנים זרחניים מסיסים. כאן מועסקים רוב העובדים, ולא בכרייה. רותם-אמפרט יכולה ותוכל להתקיים בלי כריית פוספטים בשדה בריר.  אפשר לייבא סלע פוספט כפי שעושה המתחרה שלה, חיפה כימיקלים המייבאת סלע פוספט מרוסיה למפעלה ברמת חובב.

לגבי בעיות הבריאות, משרד הבריאות החליט בקיץ 2012, לאחר בחינת מספר דוחות רפואיים להתנגד להקמת המכרה בשדה בריר. זו הייתה קביעה סופית , ושנה אח"כ אמרה שרת הבריאות יעל גרמן כי היא תומכת בעמדת משרד הבריאות המתנגדת לכרייה. יסעור, שהינו גיאולוג, ניסה בצורה פאתטית לערער את חוות הדעת של מומחי משרד הבריאות תוך שהוא מטיל דופי בפרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.

מעבר לעניין הבריאות,  יש כאן תקדים מסוכן ביותר. האם בכל פעם שמשרד הבריאות לא יאשר תרופה, הנורמה תהייה שיצרן התרופה יפעיל לחצים לקבלת חוות דעת נוספת, בניגוד למרות עמדת הגורמים המקצועיים במשרד?

אנשי מקצוע בשאלות בריאות פועלים במשרד הבריאות. הם לא יועצים פרטיים, הם של הציבור ופועלים עבור הציבור. הגורמים האלה קבעו עמדה ומאז הם מותקפים. מנסים לערער את עמדתם, מביאים חוות דעת אחרות פרטיות, דורשים להפריט את חוות הדעת כך שבמקום חוות דעת של משרד הבריאות יהיו מומחים חיצוניים שיישכרו על ידי גורמים מעוניינים.  אנחנו כולנו צריכים להתייצב מאחורי הגורמים המקצועיים שאנחנו החלטנו שיעסקו בסביבה ובבריאות.

  לקריאה נוספת, מצורפים קישורים למאמרים שלי שפורסמו בהארץ וב'עבודה שחורה"

כי"ל כופפה את גרמן?

http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2209364

שדה בריר – הזיגזג של יעל גרמן

http://www.blacklabor.org/?p=53666

שדה-בריר: המאבק על אישורי-כרייה – קמפיין מול מציאות

http://www.blacklabor.org/?p=53674

עמית לנג מנכ"ל משרד הכלכלה על שדה בריר

http://www.blacklabor.org/?p=53690

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

10 תגובות

 1. אלי :

  מאלי עבד ברותם 41 שנש

  שמי אלי עבדתי ברותם 41 שנה במכרות אני עד גיל 62 בגיל 58 חליתי במחלת לב נעלצתי ליפרוש לפנסיה מוקדמת בגיל 62 היום אני מוגבל בגיל 67 יש לברר עים זה מהעבודה מרותם

 2. עמית :

  ההתנהגות של רותם אמפרט כמו של תאגידים דומים לה ברחבי העולם מעוררים חשש שהכוח בידיהם מסכן את בריאות הציבור וגם את הדמוקרטיה.

 3. גיאולוג-אקולוג :

  קראתי את התגובה שלך אמנון ויש לי מספר הערות עליה:
  1. ראשית לא הייתה כאן בריונות אלא של קרן נויבך שהגיעה מראש עם עמדה ברורה ומגמתית וניסתה להכווין את הדיון למסקנה הברורה שניסתה להציג – איסור הכרייה. שדרן ברדיו צריך להיות יותר פתוח ולשמוע את הצד השני ולא רק לתת לו לדבר.
  2. על הטענה של רותם שהמפעל יסגר קשה להתגונן מאחר ואם החברה תחליט על המשך פעילותה או לא זה תלוי רק בא. אולם בהקשר של מצאי הפוספטים שלה, טענותיה נכונות. סלע הפוספט מצוי בכמה אופנים בטבע כאשר הפוספט דל הח. האורגני עומד להגמר תוך 9-10 שנים. מהפוספט העשיר בחומר האורגני יש עוד מלאי לעשרות שנים רבות. אך לייצור התהליכי יש צורך בשני הסוגים ועל כן יש את סכנת הסגירה. אז כאשר אתה טוען שהם מציגים שקרים וחסרי אמיתות אני מציע לך לבדוק את עצמך ראשית ואת טענותיך.
  3. חיפה כימיקלים את רוב הפוספט שלה קונה מהכרייה בארץ ולא מיבאת אותו כפי שהצגת.
  4. חוות הדעת הרפואית עליה מסתמך משרד הבריאות מאד מאד מוטלת בספק, הן מבחינה מקצועית אשר נתגלו בה אי דיוקים רבים, הן מבחינת היותה לא מבוססת על התקינה הבי"ל והן בשל היותה מבוססת על חוות דעת אשר הוזמנה ע"י המתנגדים לכרייה ולא ע"י משרד הבריאות. לאחר מכן המשרד אימץ את חוות הדעת הזו מאחר ורופא אשר אימץ אותה היה לא אחר מאשר זה שכתב אותה.
  ולנקודה זו ניתן להוסיף שמאחר והנושא כל כך בעייתי מבחינתם הם זימנו כעת מומחה בי"ל לנושא כי הבינו את חוסר המיהמנות של חוות הדעת הזו אשר שוכפלה 3 פעמים.

  לסיכום שים לב כשאתה יוצא בהאשמות שקריות שאתה בעצמך לא עושה את אותו הדבר. זה מעורר שאלות על המקצועיות שלך כחוקר.

 4. לקסי :

  גיאולוג-אקולוג משקר וגם מאשים בשקרים

  השקרים מרובים, לא אעסוק בכולם.
  גיאולוג-אקולוג כתב:
  "חוות הדעת הרפואית עליה מסתמך משרד הבריאות מאד מאד מוטלת בספק, הן מבחינה מקצועית אשר נתגלו בה אי דיוקים רבים…"
  מגלה האי-דיוקים כתב חוות דעת בהזמנת רותם אמפרט ובה הסתמך על דו"ח בינים של הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב. דו"ח הביניים האמור עסק בזהום ממכרה פוספטים ליד העיר Plant City בפלורידה. מה שהמומחה-מטעם-רותם-אמפרט שכח לציין (או שמא התרשל ולא בדק) היא העובדה שב-Plant City יורדים 1308 מ"מ גשם בשנה פי עשרה מאשר בערד.
  גיאולוג-אקולוג כתב עוד:
  (חוות הדעת שעליה מסתמך משרד הבריאות) "… לא מבוססת על התקינה הבי"ל…" איפה יש "תקינה בין-לאומית" לנשימת אבק מכיל אורניום?
  ממשיך גיאולוג-אקולוג וכותב:
  (חוות הדעת שעליה מסתמך משרד הבריאות) "…מבוססת על חוות דעת אשר הוזמנה ע"י המתנגדים לכרייה …"
  זה פשוט שקר גס. חוות הדעת הוזמנה ע"י העירייה הממונה בראשות רו"ח גדעון ברלב שלא הכיר את הסוגיה ושלא רצה להחליט בלי ללמוד את העניין (שלא ככל קודמיו בראשות המועצה המקומית והעיר שהתנגדו למכרה מאז שהיזמה להקימו נוצרה בשנות השמונים של המאה העשרים).
  אכן חוות הדעת לא הוזמנה ע"י משרד הבריאות, אבל העירייה פנתה אל מי שהמשרד המליץ עליהם, שהיו אז (אחד מהם עד עכשו) עובדי המשרד, שלא דרשו ולא קיבלו שום תמורה מכיון שעשו את עבודתם כשרות לציבור (שלא ככותבי חוות הדעת למען כי"ל / רותם-אמפרט ובמימונן).

  על שאר השקרים בדברי "גיאולוג-אקולוג", החוזרים על עצמם בדברי שליח "רתם-אמפרט וכי"ל והיו לזרא, כבר נכתב ועוד ייכתב.
  ראוי לגיאולוג אקולוג, המאשים את כותב המאמר בשקרים, ראוי לו לגיאולוג-אקולוג שיטול קורה מבין עיניו.

 5. משה :

  מי שישב במשרד מדבר לא שעבד במכרה

  חייבים ליבדוק עובדים שיצוא לפנסיה ניגמרים מהר מאוד ממחלות לב וגם סרטן שעבדו במכרה וגם במתקנים

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ונניח לצורך הדיון שאכן עוד עשר שנים לא יישאר לרותם פוספטים מתאימים לכרייה, ונגיד לצורך הדיון שאין סיכוי שבזמן הזה ימצא פתרון מדעי לבעיה שמציג כאן האקולוגי הגיאולוג –

  זה הרי בדיוק הזמן לשאול – אולי טוב שכך?
  אולי הגיע הזמן שמדינת ישראל תנהל את מדינת ישראל ולא כי"ל?

  אולי הגיע הזמן שמדינת ישראל תקדם תעשיות עתידיות ולא תעשיות ארכיאולוגיות?

  מדינת ישראל סובלת מחסר חמור במהנדסים (ורופאים ומורים וכו'), ז"א שעבודה יש אבל אין תכנון נכון – אולי בעשר השנים צריך להפסיק לבלבל את המוח ולהכשיר את מהנדסי החברה למחקר ופיתוח בתחומים עתידיים – כפי שכבר ציינתי, למשל פיתוח של אנרגיית השמש (מוצר בלתי מתכלה בעליל)ויש עוד תחומים כמו חקלאות בתנאי מדבר וכד'.

  למה לגזור על הנגב עוד שנים ארוכות של תעשיית מכרות שבכל מקרה ברור שאיננה נטולת סיכונים בריאותיים?
  הנסיון להציג את כריית הפוספטים כאיזה פעולה שתורמת ממש לבריאות הציבור, אם לסמוך על יחצני כי"ל – הוא מגוחך.

  בתכנון נבון ואחראיעשר השנים הבאות צריכות לאפשר מהפכה בתעסוקה בנגב לטובת פיתוח נקי, מתקדם שאיננו בנוי על משטר תאגידי. שכי"ל תלך לכרות במקומות אחרים, לא זה מה שיהרוס את הציונות ואת הפרחת השממה.

  שר הקלקלה טוען שמדינת ישראל לא תמשיך לתמוך בתעשיות "ישנות" (ראה פאי הגליל) כריית פוספטים, זו גם כן תעשייה ישנה (עם כל המחקר והפיתוח שכי"ל מתנאה בו).

  לאן נעלמו לעזאזל החזון והיצירתיות לטובת ההון והבכיינות?

 7. לב :

  מזה משנה העובדים שעבדו קשה וחולים פיטרו אותם 130 עובדים דפקה שעבדו במכרות במקנים חבל הבל לי כואב ממש אני בן העובדים שגדלתי ברותם וזה היה הבית הראשון שלי

 8. נטע :

  (תגובה 8 שלי)
  לצורך המחשה תראו מה קרה לחברת הדגל טבע שאפילו לא בנויה על אוצר מתכלה.
  שנים היא דגרה על תרופת הקופקסון וגרפה רווחים נאים ביותר שאותם היא השקיעה בהתרחבות ובמיזוגים אבל לא הצליחה לייצר בעצמה אפילו תרופה חדשה אחת נוספת בעלת אותו הערך.

  עכשיו החברה בצרות והעובדים בצרות (גם מחזיקי האג"חים והמניות).
  שלא לדבר על כך שכל ירושלים ("בירת ישראל לנצח") נמצאת בצרות צרורות גם בגלל הקריסה של ביהח האוניברסיטאי הדסה שבכירים נסים ממנו כמו עכברים מאניה טובעת.

  הכל בגלל התבססות על השקרים והאשליות שיוצר שוק ההון – המחויבות הראשונית לבעלי המניות, ושאר טכסיסים וקומבינות.

  חברה כמו כי"ל, אם היא רצינית ואם ישלה תשתית של פיתוח מחקרי היתה צריכה לחשוב מזמן על העתיד ולהבין שצריך להכין אלטרנטיבות.

  אבל הנסיון מלמד שכל זמן שהכסף זורם יש נטיה להמשיך ולדגור על אותם הביצים.
  אז עכשיו זה נגמר. לחברה יש עשר שנים לאתחול ואיפוס ואסור בכלל שהיא תקבע איך יראה הנגב בשנים הבאות. זה עניין לתכנון ממשלתי.

  הגב' גרמן נמצאת כאן בצומת חשוב ועליה להפנים שהיא קפצה מליגה למקומות עבודה ישר לליגת העל ובסטנדרטים האלה היא תיבחן.

  האתגר הוא לנצל את המשבר לא כדי להשיל עוד אחריות מהממשלה, כפי שקרה כאן ב-15 השנים האחרונות – אלא בדיוק להיפך. נחוצה כאן מערכת שיקום רצינית עם תכנה חדשה בראש.
  רק בגישה כזו אפשר יהיה להרחיב מקומות עבודה מתקדמים בלי לפגוע בבריאות הציבור אלא להיפך.
  רותם אמפרט זה עוד משל אחד למה שקורה כאן.

 9. אלי :

  קן אתה צודק חבל שאני היום בפנסיה תנחש

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כיל נקנסה במיליון שקל לאחר שסירבה לדווח על פליטות מזהמים

  http://www.themarker.com/dynamo/environment/1.2191268

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.