postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מבקשי מקלט

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מבקשי מקלט

נושאים דעתעו"ס, זכויות אדם ב 16.01.14 1:10

הדס צוקרט, עובדת סוציאלית וחברת תנועת עתידנו כותבת על מבקשי המקלט האפריקאים בהקשר של העובדים הסוציאלים בישראל

            בשבוע שעבר פרצה מחאה הירואית ורחבת היקף של מבקשי המקלט מאפריקה. קולם של העובדות והעובדים הסוציאליים, כמעט ולא נשמע בתוך המחאה הזו, אולי משום שהנושא הזה הוא קונטרוברסיאלי, לא רק בחברה הישראלית בכלל, אלא גם בתוך הפרופסיה. הוא נוגע לגבולות הפרופסיה והאחריות שלנו, מי נחשב "לקוח" שלנו ומי לא, למי ולמה אנו מחוייבים, ועד כמה לעסוק ב"פוליטיקה". לדעתי, מספיק להעיף מבט בקוד האתיקה שלנו, אשר מכתיב לנו, בין היתר, לפעול להיעדר אפליה בין אנשים על בסיס מאפיינים מולדים או התפתחותיים, ולהענקת זכויות ועזרה שווים לכל אדם, כדי להבין שהנושא הזה רלוונטי עבורנו. זאת ועוד, המחאה הזו העלתה לסדר היום את הבעייתיות בהיעדר מדיניות מסודרת בעניינם של מבקשי המקלט. כעובדות סוציאליות, אנו יודעות היטב עד כמה מדיניות היא עניין חשוב, עד כמה בכוחה להשפיע על חייהם של אנשים ונשים.

            במדינת ישראל חיים כיום כ-50,000 מבקשי ומבקשות מקלט. רובם המכריע מגיעים מאריתריאה ומסודן, מדינות אליהן אף מדינה מערבית אינה מחזירה אנשים, וגם ישראל לא יכולה לעשות זאת. הווה אומר- מבקשי המקלט חיים בקרבנו, וזו עובדה. יחד עם זאת, מעמדם וזכויותיהם אינם מוסדרים כמעט בשום צורה. מדינת ישראל לא בודקת את בקשות המקלט שלהם, ולכן לא נותנת לאף אחד מהם מעמד של "פליט", על כל הזכויות האזרחיות והחברתיות המשתמעות מכך. כפועל יוצא מכך, נשארים האנשים והנשים הללו "מבקשי מקלט" או "מסתננים", תלוי את מי שואלים.

            עיקר הטיפול הרפואי והסוציאלי באוכלוסייה זו, ניתן על ידי ארגונים חוץ-ממשלתיים. מלבד הזכות לחינוך, אשר ניתנת לכל ילד באשר הוא, המדינה לוקחת אחריות, מתערבת ומממנת טיפול במצבים קיצוניים בלבד- ילדים בסיכון גבוה, ובגירים שנמצאו כקרבנות עבדות וסחר בבני אדם. האבסורד הגדול ביותר אולי הוא העובדה שנאסר על מבקשי המקלט לעבוד. אין צורך לומר את הברור מאליו, שבהיעדר מעמד "פליט" הם אינם זכאים לקצבאות, או לכל תמיכה ממשלתית אחרת. כיצד הם אמורים לשכור דירה ולאכול?? אם נאסר עליהם לעבוד, בוודאי תשאלו את עצמכם כיצד הם שבתו מעבודה. מובן שרבים מהם עובדים, משום שהוחלט כי המדינה לא תאכוף את איסורי ההעסקה שלהם. אז מדוע לא לתת להם אשרת עבודה מלכתחילה? אולי מכיוון שיש מי שמרוויח מהמצב הנוכחי, מצב בו רובם עובדים בעבודות זמניות, משתכרים שכר נמוך, ואינם זוכים לתנאים סוציאליים.

            נדמה שכל אימת שמעלים את הסוגייה הכאובה של מצבם של מבקשי המקלט, מיד יש המזדעקים כי "עניי עירך קודמים" וכי הסובלים מה"בעיה" הם תושבי דרום תל-אביב. השכונות הדרומיות של העיר עברו שינוי דמוגרפי קיצוני ומהיר, ורבים מתושביהן חשים מאויימים. אולם, חשוב להבין שהזנחת תשתיות בדרום העיר, העמקת תחולת העוני והמצוקה, לא התחילה עם הגעתם של מבקשי המקלט. נכון הוא שנוכחות של 50 אלף איש ללא יכולת להתפרנס, ושנמצאים באזור כה קטן, מייצרת מצוקה אמיתית. אך האחריות על הנושא הזה היא על מדינת ישראל (שבין היתר, העלתה- פשוטו כמשמעו- רבים ממבקשי המקלט על אוטובוסים לתחנה המרכזית בתל אביב), ולא על מבקשי המקלט עצמם.

            ואם זה לא ברור: הזנחת השכונות אינה טעות, זוהי מדיניות. מדיניות ניאו-ליברלית, מדירה ומפלה, פוגעת באותו אופן בתושבי השכונות הוותיקים, כמו גם בחדשים. קובעי המדיניות מנסים לטשטש זאת, ומציגים מצג שווא של דאגה לתושבי השכונות. ומה הפתרון שהם מציעים? כליאה ללא משפט של אלפי מבקשי מקלט במתקן שהיה "פתוח", על מנת להרחיק אותם מהשכונות. הפתרון הזה לא רק אינו מוסרי כלפי אותם מבקשי מקלט, הוא גם לא יפתור אפילו קצתן של המצוקות בדרום תל-אביב. הוא יכול להכיל פחות מ10% ממבקשי המקלט שנמצאים בישראל, ועלות הקמתו הגבוהה ממומנת מכספי המסים של כולנו, וגורמת, בין היתר, לקיצוץ של תקנים בשירות הציבורי. מדיניות ניאו-ליברלית כבר אמרנו?!

            אין עוררין על כך שהמצב סבוך ומורכב. ככזה, לא יהיה לו פתרון פשוט ומהיר. עם זאת, אין הצדקה להשאיר את המצב הבלתי-נסבל כפי שהוא. על ישראל לבחון ברצינות את בקשות המקלט של המהגרים מאפריקה, בד בבד עם התייחסות אנושית ומכבדת לכל אדם באשר הוא אדם. זאת על מנת שכבוד האדם וחירותו לא יהפכו לאותיות מתות בספר החוקים של מדינת ישראל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  כל הכבוד להדס צוקרט המשקפת בכתיבתה יחס לבני אנוש באשר הם. לפי הבנתי העו"סים הם חלק מהמערכת של המדינה (גם אלה העובדים בעמותות למיניהן). מבקשי המקלט הם מחוץ לתחום העיסוק של העו"סים, כך שאין בידם לעזור למבקשי המקלט. אם יש עו"סים הפוסלים את מבקשי המקלט, צר לי לשמוע על כך.

 2. ל רפי :

  חברים, כדאי שנדבר בעובדות, אם רוצים להתיחס לנושא ברצינות

  לא כל מי שקורא לעצמו מבקש מקלט הוא פליט, ומי שאינו פליט אינו חייב לקבל מקלט.
  הפתרון לבעית המסתננים הבלתי חוקיים, מורכב משני שלבים: א. בדיקת הבקשות לפליטות, והסדרת עניינן של פליטים במסגרת מדיניות הגריה ישראלית, שתקלוט מספר מוגדר של פליטים, ותחלק את יתרת הנטל עם האו"מ ומדינות אחרות. מדינת ישראל אינה מדינת הגירה חופשית, ובוודאי שאינה חייבת מאומה למי שאינם פליטים.
  ב. גירוש כל המסתננים שאינם פליטים חזרה למדינותיהם, או, במידה ותמצאנה מדינות אחרות המוכנות לקלבם, אזי למדינותאלה כשירות של רצון טוב לכולם.
  מנתונים שמסר לאחרונה שר הפנים מסתבר שמתוך כ- 13000 מסתננים שנבדקו עד כה, רק 1800 הגישו בקשה ומתוכם 39 הוכרו כפליטים.
  צודקים העובדים הסוציאליים שאינם מתפנים לעסוק במה שלא נועדו לעסוק. גם ללא עשרות אלפי מסתננים הם אינם מצליחים לקיים רמת שירות נאותה לכלכ הישראלים הזקוקים לכך. מוטב יעסקו בעניי עירנו תחילה.
  מי שרוצים להתנדב ולסייע לאחרים – מוזמנים, אבל שלא יעסקו בלנדב אותי. אני אחליט על כך בעצמי.
  חייבים להתנהג כמדינה ריבונית שמכבדת את חוקיה ואת גבולותיה ואת אזרחיה. אחר-כך יבואו גם נושאים נוספים. אם לא ננהג כך כלפי עצמנו, איש בעולם לא ינהג בנו בדרך ארץ.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.