מצביעי ימין – הצטרפו להפגנת הצדק החברתי 2014

במוצאי שבת תתקיים הפגנה בכיכר רבין, נגד המדיניות הכלכלית הדורסנית. זה לא קשור לימין ושמאל, זה קשור לצדק, הוגנות, חמלה וכן, גם לכלכלה נכונה. גם אני שייך לימין המדיני, ואני אהיה בכיכר. מה אתכם?

מאת: ארז צדוק

מצביע ימין (ואיש שוק ההון) קורא לחבריו להצטרף למחאה החברתית **
| פוסט אורח מאת ארז צדוק |

בקווי היסוד של ממשלת הליכוד נקבע: "פעולה למען ביטול העוני והושטת עזרה למשפחות ברוכות ילדים, במיוחד בדיור ובחינוך". הליכוד הפחית את עוני הדיור ב-60%, וגם יצא בתוכנית של שיקום שכונות, לא פינוי שכונות. מבולבלים? לא הגיוני? זה אכן הליכוד, אבל בתקופת מנחם בגין. אז תגידו, לאן נעלמה החמלה? לאן נעלמו הערכים החברתיים? מתחבאים באחד הבתים של אולמרט? באי היווני של שרון? אולי טבעו בבריכת ה-80,000-₪-חשבון-מים-בקיסריה של נתניהו?

אחיותיי ואחיי מצביעי הימין, אני מזמין אתכם לחשוב, להתעלם מכל מה שסיפרו לכם עד היום, לפתוח את הראש ולחשוב באופן עצמאי ואמיץ. אני לא מדבר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אלא על הכלכלה שלנו. ימין מדיני לא חייב ללכת יד ביד עם קפיטליזם דורסני. ממש לא. ז'בוטינסקי וגם בגין יצאו נגד הסוציאליזם, אבל דגלו בקפיטליזם הוגן וחומל, כפי שקפיטליזם צריך להיות. הבית היהודי בעיני זה בית של הגנה על החלש, על העובד השכיר, בית של קבלת הגר. אז מדוע מפלגות הימין דוגלות בצעדים כלכליים שפוגעים בחלשים ומיטיבים עם העשירים?

המשבר בארה"ב ב-2008, באירופה ב-2011 ועוד, מוכיחים שהקפיטליזם הדורסני לא בדיוק עובד וכשהוא כבר מיטיב, אז ההטבות מופנות בערך ל-3% מהאוכלוסייה, על חשבון השאר כמובן. אז מדוע מצביעי הימין לא דורשים ממפלגותיהם לנהוג אחרת? מדוע מקבלים בשלווה קיצוץ בקצבאות ילדים במקום החלת מס ירושה ומיסוי חברות-ענק? העלאת מע"מ במקום שמירה על משאבי הטבע של כולנו? הכבדת המס על מעמד הביניים במקום מערכת מיסוי פרוגרסיבית וצודקת יותר? מדוע מקבלים בשלווה נזקי מיליארדים משחיתות וחוסר הוגנות בעולם העסקים, על חשבון הפנסיות של כולנו? הדברים הללו קשורים לימין פוליטי? לליכוד של בגין? לז'בוטינסקי? ממש לא. אז מדוע לא קמה מפלגת ימין שחורטת על דגלה ערכים חברתיים? קפיטליזם הוגן וחומל?

ישנה גישה בשמאל שאומרת שרק מי שמרחם על הפלסטינים יכול להיות חברתי, ולכן רק אנשי שמאל הם חברתיים. אמירה זו היא תוצאה של התנשאות ובורות. אני יכול לדבר שעות על מעשי חסד וצדקה שעושים חבריי מצביעי ימין מדי יום, אנשים שהקדישו את חייהם לצדקה ושאין חומלים מהם. אני מכיר יישובים שלמים של הימין ושכונות גדולות של הציונות הדתית שמוטיב העשייה המרכזי בהם הוא צדקה וחסד. אז למה אותם אנשי ימין שמגלים יכולת נתינה עצומה, 24/7, ללא ציפייה לקבלת תמורה, מוכנים לקבל מדיניות כלכלית שמגדילה את הפערים בחברה ודוחפת עוד ועוד אנשים למעגל העוני?

המסקנה שלי היא שקיים קיבעון מחשבתי בקרב מצביעים, שאנשים אוהבים להשתייך לתבניות, שלחץ היומיום מקשה על חשיבה מחוץ לקופסא. לא פעם יצא לי לדבר עם אנשים ולהסביר להם את עמדתי הכלכלית והתגובה בדרך כלל היא – לא חשבתי על זה ככה. והתשובה האמיתית בעצם היא – לא חשבתי. כאשר אנשים מאמינים במפלגה מסוימת ובגישתה המדינית, הם מאמצים כמעט באופן אוטומטי גם את המצע הכלכלי ונימוקיו.

מה שנדרש מאנשים, מכל אחד, הוא פשוט לחשוב. להפעיל את ההיגיון, כי ההיגיון הבריא והנקי שלכם לא פחות טוב מזה של כל כלכלן, בפרט כשהדעות בין המומחים השונים כל כך קוטביות ומנוגדות. אז תחשבו לבד, בלי דעות קדומות, תפעילו את השכל וגם את הלב.

תרגישו את האחר, את הנזקק, החלש, זה שצריך אותנו כדי לשרוד ולטפס מעבר לקו העוני, אל חיים אנושיים. הכלכלה שלנו חייבת לספק לו את זה. אין כל היגיון בכלכלה שמעשירה את העשירים ומענה את מעמד הביניים, קל וחומר את העניים. את זה חייבים לשנות. צריך רק להפעיל את השכל, לא לתת לאחרים לחשוב במקומנו, ובוודאי לא להשתלט לנו על הלב. אם תעשו את זה, אז מפלגות הימין יפנו עורף ללוביסטים ולבעלי האינטרסים, יאמצו מדיניות של אחריות חברתית, שאגב הולכת נהדר עם קפיטליזם הוגן וחומל, וכולנו נרוויח מקום טוב יותר לחיות בו.

למי שלא מכיר אותי ורואה בי פעיל חברתי מבולבל, אז אני איש שוק ההון קרוב ל-20 שנה, מנהל קרנות גידור, בעברי חבר סגל אקדמי, מרצה לתלמידי תואר שני במנהל עסקים ומחבר שני ספרים אקדמיים בתחום ההשקעות הגלובליות. אני יודע מה אני מדבר.

ועכשיו ההזדמנות: במוצאי שבת תתקיים הפגנה בכיכר רבין, נגד המדיניות הכלכלית הדורסנית. זה לא קשור לימין ושמאל, זה קשור לצדק, הוגנות, חמלה וכן, גם לכלכלה נכונה. גם אני שייך לימין המדיני, ואני אהיה בכיכר. מה אתכם?

התפרסם במקור בפייסבוק "חדר  המצב"

Tags: , , , , , , ,

One Response to “מצביעי ימין – הצטרפו להפגנת הצדק החברתי 2014”

 1. פוקסי הגיב:

  תודה על הפוסט …..

  זה נחמד ומענין אכן , לעשות היכרות עם אדם מן הימין , שתחום עיסוקו – שוק ההון , ושמשתדל בעצמו להפעיל מחשבה מקורית ועינינית , וכך קורא לכולם לנהוג .

  אז אפרופו כך :

  המשבר הכלכלי ( סאב פריים 2008 ) הוכיח שהסוציאליזם הקלאסי פשט הרגל , הרבה יותר מהקפיטליזם הרך ( סו קולד ) . באשר החובות הריבוניים העצומים באירופה היו תולדה של מדיניות סוציאלית מופרזת ביותר ( הוצאות ציבוריות ) , ואילו בארה"ב , הרי הרעה החולה רבצה לפתחי רגולציה , אבל לא עיוות מבני במשק ובכלכלה ( ובנוסף 5 טריליון דולר שהלכו על מלחמה בטרור ( ישיר ועקיף ) אחרי הפיגוע בתאומים ) . ואכן , ארה"ב מתאוששת בקצב יחסי , הכל לעומת אירופה . לזכותך אבל יאמר שציינת התיבות – " לא בדיוק ……" בקשר לכך .

  מענין רק , שרבים ( גם מימין גם משמאל ) לא שמים לב להוצאות הביטחון המופרזות באופן כללי , ויותר מכך , בקשר להכנות לתקיפה באיראן . תקיפה באיראן תחזיר הכלכלה עשרות שנים אחורה . ואז , איזה רווחה , איזה נעליים ? למה צוללות ענקיות , שש במספר , במפרץ הפרסי ? למה חמקנים כאשר יש לחיל האויר יתרון אבסולוטי ממש ? מדובר בעשרות מיליארדים ממש !!

  אז אתה משתדל עושה רושם , אבל עינך הרואות , יש לך אולי עוד דרך לגמוא ….

  תודה

Leave a Reply