postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מעגלי תעסוקה – התכנית עלולה לפגוע בזכויות משתתפיה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעגלי תעסוקה – התכנית עלולה לפגוע בזכויות משתתפיה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 13.01.14 22:00

משרד הכלכלה מפעיל במחטף תכנית חדשה מופרטת להעסקת מובטלים הדומה לתכנית ויסקונסין. התכנית תופעל מ-15 בינואר 2014, והיא מסמיכה גורמים פרטיים לשלול קצבאות מזכאים. במקום לדאוג למקומות עבודה משרד הכלכלה מפריט סמכות שלטונית. ארגוני זכויות האדם פנו בדחיפות לוועדת העבודה והרווחה לדון בעניין

 תכנית "מעגלי תעסוקה" עלולה לפגוע בזכויות משתתפיה

ארגוני זכויות האדם, שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם והאגודה לזכויות האזרח, פנו בדחיפות לועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת: "משרד הכלכלה מקדם תכנית דומה לתכנית ויסקונסין – שאותה, כזכור, הכנסת דחתה"

במסמך של רבנים למען זכויות האדם והאגודה לזכויות האזרח, מנתחים שני הארגונים את הפרטים הידועים על תוכנית "מעגלי תעסוקה" ומתריעים: חשש כבד כי משרד הכלכלה מנסה להפריט סמכויות שלטוניות, ובפרט – העברת ההחלטה על שלילת קצבאות לאחריות גורמים פרטיים.

על פי כוונות משרד הכלכלה, התכנית צפויה להתחיל לפעול כבר השבוע, החל מיום רביעי, ה- 15.1.2014, בישובים ביתר עילית, מודיעין, ירושלים, בית שמש, בני ברק, טבריה, חיפה, אום אל פאחם ואשדוד, ולחול על כל מקבלי הבטחת הכנסה חדשים עד גיל 49 (כולל). בשלב השני, צפויה התכנית לפעול גם ברחובות, תל אביב, בת ים, טייבה, ערד, באר שבע ורהט.

התכנית תפעל במתכונת מופרטת בתוך לשכות התעסוקה, על ידי צוות חיצוני של 'מאמנים' ומנחי סדנאות. רוב מרכיבי התכנית אינם גלויים, אולם במענה לניסיונות האגודה לזכויות האזרח לקבל מידע נוסף על אודות התוכנית, נמסר להם רק כי "התוכנית עדיין בגיבוש ולכן אין כרגע טעם למסור מידע לגביה." בינתיים, מתברר כי יישום התוכנית התכנית יחל השבוע בהיקף נרחב. ככל הידוע, משתתפי התכנית לא יורשו להשתחרר ממנה.

הרב עדית לב, מנהלת תחום צדק חברתי ברבנים למען זכויות האדם: "עבור אלו שעליהם תחול התוכנית, לא מדובר ב'פיילוט', אלא בתנאים בקצבת הקיום הבסיסית והמינימאלית ביותר שמדינת ישראל מספקת. בניסוי על בני אדם יש מי שמשלם את המחיר".

לדברי עו"ד טלי ניר, ראש מחלקת זכויות חברתיות באגודה לזכויות האזרח: "כנסת ישראל ביטלה את תכנית ויסקונסין לאחר שתי גרסאותיה השונות, ולא הסכימה לחדשה בגרסאות חדשות, ולא בכדי. הפרטת שירות התעסוקה פגעה אנושות בזכותם של המשתתפים לכבוד, ולא הצליחה לשפר את מצבם הכלכלי או התעסוקתי. במקום לחזק את שירות התעסוקה ולתת לו את התקציבים והכלים הנדרשים לסיוע משמעותי לדורשי העבודה, מנסים משרדי האוצר והכלכלה לחזור על טעות ההפרטה, מבלי לתת פרטים בסיסיים על התכנית לציבור".

לדברי ניצן תנעמי, מקדמת מדיניות, רבנים למען זכויות האדם: "שוב ממשלת ישראל מעדיפה להקצות כספים לגורמים פרטיים, לשירות שיעילותו לא הוכחה (ושבעבר תוכניות דומות הוכחו כמזיקות), וזאת במקום להשקיע בשירות הציבורי.
גם פה מיישמים את השיטה הידועה במסגרתה מייבשים תקציבית שירות ציבורי, וזאת על מנת 'להוכיח', כביכול, שהוא אינו יעיל, ולהפריטו. משרדי האוצר והכלכלה צריכים להשקיע תקציב ביצירת מקומות עבודה ראויים, ולא בתוכניות הפרטה שנכשלו בעבר."

למסמך המלא

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. מערכת עבודה שחורה :

    "הממשלה מבצעת ניסויים בבני אדם שכל מטרתם להפריט את שירות התעסוקה"

    הודעה לעיתונות של ח"כ מיכל בירן – "הממשלה מבצעת ניסויים בבני אדם שכל מטרתם להפריט את שירות התעסוקה"
    וועדת העבודה, הרווחה והבריאות תתכנס מחר (ד') לדון בתכנית "מעגלי תעסוקה" שמפעיל משרד הכלכלה, שעיקרה הכנסה של גורמים פרטיים שיספקו שירותים בתוך לשכות התעסוקה ויהיו בעלי סמכות לשלילת קצבאות.
    חברת הוועדה ח"כ מיכל בירן (העבודה) מסרה כי " אחרי שראינו אילו מחירים שילמו המובטלים על ההרפתקה של תכנית ויסקונסין, משרד הכלכלה מנסה פעם נוספת תכנית שבה מחוייבים דורשי העבודה להגיע למפגשים ללא תוכן ממשי, ללא הכשרה מקצועית בעלת ערך וללא עשייה של ממש מצד המשרד ליצירת משרות מתאימות. בדרך גוזרים קופון מפעילים פרטיים, שיקבלו את הזכות לשלול קצבאות כאשר לא ברור מה הכשרתם ומה הקריטריונים לכך. הגיע הזמן להפסיק את הריטואל הזה שבו הממשלה מבצעת ניסויים בבני אדם שכל מטרתם להפריט את שירות התעסוקה, בכל מחיר".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.