חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אין צדק יש רק חוק- אז למה אנשים הולכים לבית המשפט

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 11.01.14 23:34

יניב שוורצמן, יו"ר לשכת המגשרים בישראל, שופך אור על המצב העגום של המערכת המשפטית בישראל

בכל שנה מוגשות למעלה-400,000 תביעות אזרחיות לבתי המשפט. נתון אסטרונומי זה שפורסם על ידי הנהלת בתי המשפט בדוחותיה הרשמיים מאשר את התחושה הרווחת שכולנו נמצאים בשלב זה או אחר בבית המשפט. 400,000 תיקים שבהם לפחות שני צדדים הם 800,000 איש ואישה שבכל שנה מגיעים לבית המשפט (10% מהאוכלוסייה). עד לקבלת פסק הדין לוקח בממוצע בין שנה וחצי לשנתיים והעלויות הממוצעות של הטיפול בכל תיק נעות סביב ה-50,000 ₪. ולא פחות חשוב אי אפשר לדעת מה תהיה התוצאה בסופו של הדיון; ושהדבר היחיד שידוע מראש למי שתובע בבית המשפט הוא שהמשפט יגזול המון זמן, אנרגיה, כסף ויפגע בבריאות הנפשית שלו ושל בני משפחתו. מהנתונים הללו אנו יכולים להסיק שתי מסקנות אפשריות שסותרות זו את זו. המסקנה האפשרית הראשונה היא שהציבור פראייר ושהוא אוהב לבלות בבית המשפט, ונהנה לתת לגורם שלישי שלא מכיר אותו ולא מכיר את האינטרסים הפנימיים שלו, להחליט עבורו מה נכון ומה לא, והכל בשפה משפטית שהוא בדרך כלל לא מבין. המסקנה השנייה היא שיש משהו במערכת שהופך את האבסורד הזה למציאות ומונע מאנשים לראות ולהבין את האיוולת שבהגשת תביעה כמהלך ראשון לפתרון סכסוך. מאחר ואני מאמין שהישראלי לא אוהב להיות פראייר, אני מאמין שהמסקנה השנייה היא המסקנה הנכונה.

כדי להבין איך עובדת המערכת כך שבכל שנה ימשיכו מאות אלפי אנשים לרוץ בדילוגים לבתי המשפט למרות שהם יודעים מראש שהיציאה תהיה על כיסא גלגלים, צריך להבין את מה שקורה במוחו של אדם שמוצא את עצמו בתוך סכסוך או מחלוקת עם אדם קרוב אליו (כדי שיהיה סכסוך צריכה להיות קשר קודם בין הצדדים) ומחפש את הדרך להתמודד עם הסיטואציה הקשה בצורה הטובה ביותר. אותו אדם מסתכל סביב ורואה סביבו הרבה עורכי דין (63,000 עורכי דין רשומים נכון להיום בישראל). עורכי הדין נתפסים עדיין בקרב הציבור הישראלי כמומחים בניהול סכסוכים. זוהי שגיאה רווחת אך ברורה לנו, שכן עורכי הדין הם מומחים מעולים לתוכן ולא לתהליכים. עורכי הדין משמשים כנציגים של הלקוחות שלהם שמטרתם היא אחת ואחת בלבד, לשכנע את השופט שהלקוח שלהם צודק ושהצד השני טועה. זה לא משנה מי הוא אותו צד שני, בין אם זה בנו של הלקוח או אשתו או אפילו החבר מהצבא, השופט ישמע כמה הצד השני הוא נוכל, גזלן ועצלן ושכל צרות העולם נגרמו בעקבות מעשיו. כמובן שכדי לאזן את התמונה יספר הצד השני אחתאת אותו הדבר רק להפך על הצד הראשון.

נסו לחשוב רגע במושגים פשוטים מעולם הילדים. דני וחיים הם חברים טובים בכיתה א'. יום אחד דני מביא עימו לכיתה שעון משוכלל. חיים שמקנא בדני על השעון חוטף אותו מידיו ורץ לחצר כדי לשחק איתו בעצמו. מה אתם הייתם עושים כדי לסיים את הסכסוך שנוצר בין דני לחיים? ככל הנראה הייתם קוראים לחיים לשיחה ואומרים לו שזה לא יפה לחטוף דברים שלא שייכים לו ושאם הוא רוצה לשחק בשעון של דני הוא צריך לבקש רשות (דני ככל הנראה היה שמח לחלוק את הצעצוע היוקרתי עם חברו הטוב). סביר להניח שרובם המוחלט של המקרים השיחה הקצרה שהייתם עושים עם חיים הייתה פותרת את המחלוקת והחברות בין הילדים הייתה נמשכת. עכשיו בואו נניח שדני וחיים הם חברים טובים בני 30 פלוס. לדני יש חברה למכירת מטאטאים ולחיים יש חברת ניקיון משרדים. דני מכר לחיים 100 מטאטאים מהסוג הטוב ביותר שהיו לו אך כשחיים קיבל את המטאטאים לידיו הוא גילה שמה שקיבל הוא משלוח מטאטאים מהסוג הגרוע ביותר אשר נשבר בקלות וזאת למרות שכבר שילם לדני על הסוג הטוב יותר. מה אתם הייתם מציעים לחיים לעשות? אם נלך על ההשוואה לכיתה א', יש להניח שהייתם אומרים לחיים להתקשר לדני ולהסביר לו שנפלה טעות ושיבוא להחליף את המטאטאים. סביר להניח שדני היה ממהר למקום עם מטאטאים חדשים בתוספת פיצוי קטן על עוגמת הנפש שנגרמה. זהו כמובן ההסבר ההגיוני ביותר לאיך היה צריך להתמודד עם הסכסוך אבל במציאות זה לא קורה כך. במציאות חיים היה דבר ראשון מתקשר לעורך הדין שלו כדי שיסביר לו מה לעשות. עורך הדין היה אומר לחיים שאין בעיה והוא כבר מוציא לדני מכתב מטעמו שבו הוא ידרוש להחליף את המטאטאים ולקבל פיצוי בגובה של עשרות אלפי ₪. דני שהיה מקבל את המכתב היה מרגיש פגיעה  קשה שהרי הוא וחיים הם חברים כבר עשרות שנים ואיך הוא בכלל חושב לכתוב עליו מכתב שכזה (במכתב היו רשומות גם כמה "מחמאות" שתיארו את דני כרשלן וחסר אחריות)? וכעת עוד לפני שתגידו ג'ק יופיע בתיבת הדואר של חיים מכתב תגובה של עורך דינו של דני בו הוא יכפור בכל האשמות ויטען שדווקא חיים הוא זה שצריך לפצות את דני. מכאן קצרה הדרך לדיון משפטי שיערך שנים בבית המשפט, יעלה מאות אלפי ₪ לחיים ולדני ויבטיח שהחברות האמיצה תיגמר.

אנו חיים בתקופה בה המשפטיזציה פשתה בכל תחומי חיינו. העובדה שעורכי הדין מעורבים בכל אספקט של חיינו גרמה לנו לשכוח איך פותרים בעיות בעצמנו ושלא חייבים לרוץ לעורך דין על כל שטות שיכולה להיפתר בשיחת הטלפון. הסיפור של חיים ושל דני הוא הסיפור של כולנו כחברה שלא מבינה שעורכי הדין יכולים לייעץ על זכויות ולא על איך לפתור את הסכסוכים. זאת כמובן בלהעדיף האינטרס שלנו ושל בני המשפחה שלנו שהוא ללא ספק לפתור את הסכסוכים שלנו מהר, בזול ובלי לפגוע בעצמנו ובבני משפחתנו וביקירינו בתהליך.

ועכשיו אחרי שהסברתי למה האנשים הולכים לבתי המשפט, אני רוצה לתת לכם טיפ של אלופים על איך כן אפשר לפתור את הסכסוכים שלכם כשלא מצליחים לעשות זאת לבד. השיטה היא מאוד פשוטה, פונים למגשר. הליך הגישור מאפשר לצדדים לשבת בחדר אחד שנראה כמו סלון ביתי, וביחד עם המגשר לדבר על הנקודות שבמחלוקת ולהגיע ביחד לפתרון שיהיה מוסכם על כל הצדדים. הליך הגישור מומלץ בכלל הסכסוכים האזרחיים ובעיקר בכאלה בהם מעורבים בני משפחה, בני זוג, חברים, שכנים, שותפים לעסק ואחרים שאנחנו רוצים שתהיה לנו איתם איזושהי מערכת יחסים סבירה בעתיד. הליך הגישור קצר ביותר (גירושין לדוגמה נמשכים בממוצע 10 שעות) והוא יותר זול במאות אחוזים מהליך משפטי.

אז אם אתם נמצאים בסכסוך אל תפחדו ואל תתנו לפחד לנהל אתכם, אפשר למצוא פתרונות אחרים לסכסוך ולמנוע את הנזקים הגדולים. צריך רק לפקוח עיניים ולחשוב על דני וחיים ועל איך הם היו פועלים בכיתה א'.

יניב שוורצמן הוא יו"ר לשכת המגשרים בישראל, מגיש את תוכנית הרדיו "המגשר" ועומד בראש הבית לגישור ויישוב סכסוכים.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. מני עוז :

  הכול יפה בתאוריה במעשה ,שופטים ועו,ד הנוכלים הגדולים והרמאים עושקי הציבור

  הסיכסוכים הם אינטרס כלכלי במעלה ראשונה של נוכלים בעולם התחתון , ואלה שעושים את אותו הדבר בחסות המדינה ולהם חוקים משלהם , והעובדה שכולם אומרים אותו הדבר ובראשם עורכי הדין , מלבי האש" אז צריכים לזעזע את מערכת המשפט והחינוך בבתי ספר למשפט, נשבעים לצדק ועושים את ההפך הגמור , והתוצאות חורבן חברתי , וכלכלי לכולם, ועל זה נאמר " מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו "
  ושלמה המלך כבר אמר אז בחוכמתו ,
  "מקום המשפט מקום הרשע ומקום הרשע בבית משפט" . אני חוויתי על בשרי ולצערי אני במצב אבדנות , אבדתי בריאות משפחה וכל מה שהזכרת ,
  בגין ששופטות המציאו תאוריה בלי עובדות ובנו תיק להאשים צדיק וזה קל לעשות זאת , הכול בכוחנות שיש להם בשרירות ועריצות , ומשום שאין עליהם פיקוח ועונשים רציניים , ומה עוד שהשופטים ועו,ד זה "חונטה סגורה שדומה להפליא לאנשי העולם התחתון , כולם משומנים בכוח וכסף ותנאים , ובינהם יש שפה אילמים לא מדברים מבינים עניין תוך כדי הדיון והתכתבות בתיק ,
  שופט בדימוס מנוסה ומומלץ על ידי השופטות עצמן בפגישה אחת בתוך 45 דקות שמע את הצדדים קלט את המאפינים וקבע לזכותי בחוכמה ובלי לחץ , אז מדוע השופטות גם סחבו זמן לשוא , למרות ההפצרות שלי ולמרות שהיתי כבר ב3 גישורים לפני כן ואין סוף משאי מתן , אפילו לא נתנו לי את הזכות הסיסית לדיון בפני, בעוד שהן פוגשות את הצד שכנגד ללא נוכחותי ומקבלות מסמכים בניגכוד לכללים האתיים , ממרמרים אותנו שנתיים פלוס ולבסוף מחליטות הפוך על הפוך, ואיך יכול ליהיות שכולן מחליטות "פה אחד " ה אם אין לכל אחת תכתובת עצמית ודוח כלשהו? מה ההפקרות הזו ? בגלל שהן יודעות שהצדדים לא בעלי ממון וחלשים ?
  זהו פשע ועוולה בל יסולח ונעשה בתוך בתי משפט של מדינה שקוראת לעצמה דמוקרטיה , ועל בניין בית המשפט כתוב בית משפט לצדק "? של מיח ? בעני מי ? מי קבע את הצדק ?
  נתנו לחתול לשמור על השמנת ,
  גם עושים חוקים משלהם ומעווטים את האמת , " הרצחת וגם ירשת " זה מה שעשו לי ,
  ואת זה אמרו לי עו,ד רבים ושלושה שופטים אחד בפועל ושניים בדמוס ,
  מי יתן את הדין ומי ישלם על הסבל שניגרם לי , 7 שנים של חוסר תפקוד ואבדן חיים שלווים ,
  וזה לא יגמר עד שאני אקעקע את מערכת המשפט בעצמי מתוך העוני שלי ,ויבוא העו,ד האדיב והפטריוט הישר והנאמן שיעשה זאת , במדינ\ת ישראל הכול עניין של מלחמה, ואני הולך למלחמה , אני אזרח ישראלי וארהב , ואנהי אגיש פנייה ותביעה באומ על ההתעללות של שופטים באזרחים פשוטים ,ואשר נעשו חסרי אונים וחסרי אמצעים בגלל הרישעות בבית משפט וההפקרות שבמדינה לאורף שנים רבות , אכלנו מספיק "חרא "
  אני קורא לך מכאן , להרתם ולעזור לי ולאלפים להחזיר את הטוהר והצדק לבתי משפט , שופטים רבים משרתים יותר מידי בבתי משפט ועייפים לקרוא את התיקים , ופוסקים כלאחר יד , תעזור לי נפתח את הפרוטוקולים האישיים של השופטים ואוכיח לך שכול מילה שלי בסלע ,
  הגיע הזמן שנעשה אנו האזרחים מהפיכה גם בבתי משפט ובמטרה שהינם מגנים רק על המשרתים בהם ולא על בעלי הדין, אתה מתאר לך כמה אלפי אסירים נמצקים ונמקו בבית אסורים על לא עוול בכפם או סבלו מעונש מוגזם , אני בראשם , ולא מגיע לי זאת מי שלחם בקווים הקדמיים במחמת יום הכפורים ומי שנא את הגנת המדינה על גופו וגופי חבריו , זו התמורה מהמדינה? האלה שופטי ישראל ? אשמח להמשיך להתכתב ,
  שלחתי גם לנשיא בית המשפט העליון את הקובלנה שלי הוא אמנם עזר לזירוז העניין אבל בעצם עזר לסתימת פיות , במקוםפ לעמוד בפני כמה שופטים שוב אחד חרץ גורל בלי כל בסיס לאמת , גם הוא כמו הקודמים בשרירות וכוח אופייני והבנת מי בעלי הדין (באפלייה) וכך נעשה עוול על עוול כי לא רצו להתנגח ולחלוק על החלטה שרירותית ולא מבוססת בהוכחות ממש , נהפוכו תוך התעלמות מהוכחות חותכות אפילו שכתבו בעצמם בפרוטוקולים תוך סילוף האמת ,הכיצד ? הכיצד נמשיך לחיות כך במדינה דמוקרטית ?
  בתי המשפט לא עוסקים כלל ברוח דמוקרטית אלה בכוחנות ושרירות ולא שונה מדיקטטור , במן , "אני השופט אני למעלה ואתה הנתין" כפוף לחסדי" אוי לנו מכאלה שופטים !!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.