חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אקדמיה לכולם – לסייע ליוצאי החברה החרדית

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 7.01.14 1:00

במקום לסייע להם, המדינה מערימה קשיים על צעירים הבאים מהמגזר החרדי ומעוניינים לרכוש השכלה אקדמית ומקצוע

מאת איציק הלל

עם חדש צומח לנגד עינינו, כמו אסופה של עלי שלכת הם מתקבצים להם יחדיו. מוצאים איש את רעהו. שפה משותפת להם. איש לא יוכל להבין אותם. הם מתקבצים להם כיהודים השבים לארצם. מבלים במקומות מיוחדים להם, יוצרים שם אהבות ופורקים לבבות.
אין להם שום מקום אחר מלבד עצמם. הציבור החילוני יבוז לשיחתם, ירגיש רדוד או מתנשא בחברתם. מנגד יעמדו החרדים, עם הגב והשטריימל ובשאת נפש ירחיקו אותם. ביד שמאל וביד ימין.
הם למדו במסגרות החרדיות, שיקעו עצמם בעולמה של הלכה. עניין אותם כקליפת השום עלילות העולם החילוני. אביי ורבא, זה מה שהם גדלו.
בכמה שנים של איחור הם נכנסו לכור ההיתוך הצה"לי, שירתו את המדינה ולמדו לזמזם את ה"תקווה" חלקם החליפו את חלומם מסיום הש"ס לעשיית המיליון הראשון, חלקם החליפו את גיבור חייהם מגאוני תורה בגיבורי מלחמה וחלקם פשוט הוסיפו נדבך של חלומות וגיבורים.
ואז כשהם סוף סוף העיזו להגדיר את עצמם כציונים השואפים לפרנס את משפחתם קמה המדינה וירתה להם ברגל.
פערי ההשכלה בינם לבין הציבור הכללי ממקמים אותם כאוכלוסיה חלשה. על מנת להתקבל למוסד אקדמי הם צריכים לעבוד פי שתיים מהישראלי הממוצע "בואו תשתלבו בעולם העבודה" צורחים אליהם החכ"ים מהמליאה והם באים, באים בהמוניהם. שם המדינה דואגת להעמיד בפניהם קיר טיפוס נוסף, קיר שחלקם הרב ממאן לעבור, לא אחרי הקיר הכל כך גבוה שכבר טיפסו: בידוד חברתי, התנכרות ממגזר האם שלהם
במקום שמדינת ישראל תעמוד שם לאחוז בהם. למשל, להכיר בלימודי הקודש שלמדו כנקודת פתיחה שווה ללימודים הכללים, המדינה פשוט מחזירה אותם צעד אחורה.
והם שוב מתכנסים בתוך עצמם. יוצרים להם עוד שבט במדינתנו מרובת השבטים ורק החכי"ם עדיין עומדים במליאה ומבכים את גורל אלו שלא נושאים בנטל.

אלפים של צעירים כאלו כבר קיימים בישראל 'יוצאי החברה החרדית' כאלו שערקו לצד החילוני וכאלו שנשארו נאמנים לאמונתם ורק שינו את דרכם. אחרי שעות על גבי שעות של רכינה על ספרים, אחרי שחידדו את מוחם בלהקשות, לתרץ. למדו לשפוט, להגן, ובעיקר למדו לחשוב באים חוקי הממסד וכהרף עין מוחקים להם שנים ארוכות של התפתחות.
הגיע הזמן לשינוי. הגיע הזמן שמדינה המכירה בעצמה כמדינה יהודית ודמוקרטית לא תכריז על דרך אחת שהיא דרך המלך. בטח שלא תשלול את מי שלמד את חוקי התנ"ך, אבן השתייה שלנו.

המאמר פורסם באתר "ליכודניק" www.likudnik.co.il

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    איציק
    אתה יכול לפרט מהו אותו קיר שהמדינה מעמידה בפני החרדים בקבלה לעבודה? עניין נוסף השאלה היא אם הלימודים החרדיים מקנים לתלמידים כלים להשתלבות בעולם העבודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.