postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ועדת אללוף, לקבוע סטנדרט של קיום בכבוד

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת אללוף, לקבוע סטנדרט של קיום בכבוד

נושאים עלו ברשת, רווחה ושירותים חברתיים ב 3.02.14 0:55

עו"ד משכית בנדל ראש תחום הזכות לרווחה ולקיום בכבוד באגודה לזכויות האזרח כתבה נייר עמדה שהוצג בועדת אללוף למלחמה בעוני, ובו הוצג הצורך לקבוע סטנדרט מושכל, מדיד ושקוף של קיום בכבוד, ממנו יש לגזור את גובה קצבאות הקיום

אף שמטרת קצבאות הקיום השונות היא להבטיח קיום בסיסי בכבוד ומענה לצרכים חיוניים, כיום, גובה קצבאות הקיום נקבע באופן שרירותי לחלוטין. בתשובה לבקשת חופש מידע של האגודה, הודה לאחרונה משרד האוצר כי אין בידיו תחשיב של הסכום המספיק לקיום בסיסי של אדם יחיד או של משפחה, וכי גובה קצבת הבטחת הכנסה או קצבאות קיום אחרות אינו מבוסס על תחשיב כלשהו הנובע מבחינת הצרכים לשם קיום בסיסי.

גובה קצבת הבטחת ההכנסה הממוצע עומד על 1,697 ₪ ליחיד ל-4,269 ₪ למשפחה עם 2 ילדים ומעלה. נייר העמדה פורס את השינויים השרירותיים שנעשו בקצבה במהלך השנים, והפכו אותה לכזו שאינה מאפשרת קיום בכבוד.  על-פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, קצבת הבטחת ההכנסה למשפחות עם 2 ילדים ומעלה נמוכה מקו העוני ב-50% בממוצע. תחולת העוני בקרב משפחות המקבלות הבטחת הכנסה היא 64.5%. תחולת העוני בקרב ילדים החיים במשפחות אלה עומדת על 83%.

בנייר העמדה נסקרים מנגנונים שונים לחישוב גובה קצבאות הקיום המקובלים במדינות בהן קיים סטנדרט מנומק ושקוף לקיום בכבוד – גרמניה, ליטא, קפריסין, לוקסמבורג, דנמרק, הולנד, פינלנד ועוד.

לדברי עו"ד משכית בנדל, "הדבר הכי בסיסי שניתן לצפות לו מועדה שהוקמה כדי להיאבק בעוני, הוא לקבוע סטנדרט שמגדיר מהו עוני באמת, לא על בסיס סטטיסטיקות שאינן משקפות את המציאות של אנשים שחיים בעוני, אלא על בסיס היכולת להתקיים בכבוד. ללא קביעת סטנדרט כזה, עולה חשש שהזכות לקיום בכבוד תמשיך להיות מאוימת, בהתאם ליחסי הכוחות המשתנים בזירה הפוליטית".

לנייר העמדה של האגודה לזכויות האזרח (PDF)

לדוגמאות מהעולם לחישוב קצבת הקיום, ע"פ שכר המינימום, הפנסיה או סל צריכה (JPG)

לעיון באתר האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. ל רפי :

  עוד עבודה בעיניים...

  אין צורך לקבוע סטנדרטט כזה משום שהסטנדרט צריך להיות יחסי ולא מוחלט, ומשום שהוא חסר משמעות אם אין כוונה או יכולת לממש אותו. סטנדרט שכל כולו אמצעי לדון דיון תאורטי בשאלות תאורטיות הוא תרגיל אקדמי במקרה הטוב ובבל"ת במקרה הפחות טוב.
  במקום לעסוק בתרגילי סרק, מוטב לנסות ולהעמיק בבדיקת השאלה החשובה באמת: מהם המנגנונים שבאמצעותם ניתן לשנות את חלוקת העושר הלאומי בזמן רלוונטי, ומהם תנאי הכרחיים להפעלה יעילה של מנגנונים אלה.
  ברור שסטנדרט אבסטרקטי כזה או אחר, או סטנדרט שניגזר מעמדת מוצא אידיאולוגית שנויה במחלוקת, אינו מוביל לשום מקום. רק מדיניות ממשלתית נחרצת, שתאמץ פתרונות שיש לגבי סיכוייהם הסכמה רחבה, יכולים ליצור שינוי משמעותי בפרק זמן מתקבל על הדעת.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  מחר, יום שני 12 במאי 2014, אמורה הייתה להתקיים ישיבת ועדת הבריאות…. בנושא הוועדה לקידום העוני בראשות אלי אללוף. הישיבה בוטלה. ראו:

  הכנסת
  ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

  סימוכין:01910914
  04מאי2014
  ד' באייר, התשע"ד
  טל' : 6408067/69 – 02
  פקס: 6753196 – 02

  לכבוד
  חברי הוועדה ומוזמנים
  כאן

  שלום רב,

  להלן לו"ז מעודכן לישיבות הוועדה לשבוע שבין 15-11/05/2014:

  יום שני, י"ב באייר התשע"ד, 12/05/2014:

  בשעה 09:30
  המלצות ביניים של הוועדה למלחמה בעוני בישראל
  בהשתתפות: מר אלי אלאלוף, יו"ר הוועדה

  מוזמנים:
  הישיבה מבוטלת משרד הרווחה והשירותים החברתיים (נציגי הוועדה למלחמה בעוני), המוסד לביטוח לאומי, משרד האוצר, משרד ראש הממשלה, משרד המשפטים, המשרד לאזרחים ותיקים, משרד הבריאות, משרד הכלכלה, משרד החינוך, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד הפנים (מינהל לשלטון מקומי), משרד הבינוי והשיכון, המשרד לביטחון פנים, בנק ישראל, שירות התעסוקה, המרכז לשלטון מקומי, איגוד העובדים הסוציאליים, האגודה לזכויות האזרח, ידיד – מרכזי זכויות בקהילה, עמותת מחויבות לשלום ולצדק חברתי, המרכז הישראלי לקידום צדק חברתי, שתי"ל – שירותי תמיכה וייעוץ לארגונים לשינויים חברתיים, פורום ארגונים חברתיים, מכון ברוקדייל, ג'וינט ישראל, מרכז אדווה, המועצה הלאומית לשלום הילד, ארגוני הנכים, הסתדרות הגמלאים, כן לזקן, אש"ל – האגודה לתכנון ופיתוח שירותים למען הזקן, עמ"ל – עמותת למען הזקן, האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, מוזמנים שונים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.