postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שי פירון, אל תצמצם את הבגרויות – בטל אותן

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שי פירון, אל תצמצם את הבגרויות – בטל אותן

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 6.01.14 0:50

ביטול של חלק ממבחני הבגרות רק יגביר את המרוץ אחרי ציונים ויחליש את המקצועות בהם  לא ייבחנו התלמידים. האלטרנטיבה העדיפה היא ביטול כל הבגרויות ואימוץ דרכי הערכה חליפיות. אייל, תלמיד כתה י"ב ממרכז הארץ, כותב לשר החינוך

לכבוד שר החינוך,

קראתי בעיתון שנערה בגילי (כיתה י"ב) כתבה על התנגדותה לבגרות בספרות ונדהמתי כמובן מכך שענית לה. זה לא דבר רגיל ששר עונה לאזרחית אשר שוטחת בפניו את תלונותיה, בטח כאשר היא נערה ולכן משתייכת לקבוצת גיל אשר נחשבת ע"י רוב החברה כקלת דעת ולא אחראית. לאחר שקראתי את הכתבה ניגשתי לכתוב מכתב דומה בתקווה שתענה גם לי.

מאז שהתמנית לשר פעלת בשני אפיקים מבורכים שאף שר חינוך לפניך לא התייחס אליהם: בחינה מחדש של המיצ"ב והבגרויות. השהיית המיצ"ב היא ללא ספק מהלך חיובי, בחינה שנועדה להשוות בין בתי ספר, אך כזו שניתן להתכונן אליה יוצרת מעין "מירוץ חימוש" בין בתי הספר על הכנה אליה. לעומת זאת, המצב של הבגרות שונה. אפילו בלי להתייחס לבחינות עצמן ודרך הלימוד, אין ספק שתעודה שאמורה להיות התוצר שלך ולשקף את יכולותיך משתיים עשרה שנות לימוד אבל כחצי מהתלמידים לא מקבלים אותה כלל היא ללא ספק בעייתית. למרבה הצער, נראה שהפתרון שלך רק יחמיר את המצב, עד כמה שזה אפשרי.

הגישה שלך (כמו שאני מבין אותה), היא לצמצם את מספר הבגרויות כך שיישארו רק בגרויות נחוצות, ואנשים יוכלו להתקבל ללימודי מדעי המחשב גם אם הם חלשים בספרות, או ללמוד פסיכולוגיה גם אם הם תמיד התקשו בתנ"ך. הבעיה היא ששיטת הבגרויות עצמה נשארת ולכן יופעל לחץ ללמד כמה פחות את כל המקצועות שאינם עברית, אנגלית ומתמטיקה (בהנחה שאלו המקצועות שיישארו) וזאת משלושה כיוונים שונים.

קודם כל, פקידים מהמשרד שלך עצמך ירצו אחוז זכאות לבגרות וממוצע ציונים גבוה יותר ולכן לעודד התמקדות בשלושת המקצועות הנ"ל. זו למעשה הבעיה הכי קטנה, מכיוון שהם כפופים ישירות אליך ותוכל למנוע מכך להשפיע על שיקול דעתם.

בנוסף לכך, אחוז הזכאות לבגרות וממוצע הציונים מתפרסמים כל שנה וכל בית ספר רוצה להיות במקום כמה שיותר גבוה. אם אין קשר בין רוב המקצועות לבין תעודת הבגרות אשר קובעת הכל, יהיה לבתי הספר תמריץ מאוד חזק להזניח את המקצועות האלו.

לבסוף, גורם לחץ משמעותי יהיה התלמידים עצמם. אני לא פדגוג, וממש לא מכיר את מערכת החינוך על בוריה – יכול להיות שתעשה את הבלתי אפשרי ותצליח לגרום לכל הגורמים החינוכיים לפעול בניגוד לאינטרסים שלהם. עם זאת, אני יכול להבטיח לך שזה לא יעבוד עם התלמידים. בתור תלמיד אני יכול לומר חד-משמעית שאין שום סיכוי שזה יקרה. גם היום, אם מלמדים חומר שלא יופיע במבחן אז אנחנו, התלמידים, לא טורחים להכין שיעורי בית שקשורים אליו והרוב בכלל לא מקשיבים, ובצדק. כל מערכת החינוך בעשור האחרון בנויה על תמריצים של מבחנים וציונים, כך שהמערכת עצמה עודדה את המצב הזה. לאחר הרפורמה שלך, תלמידים בכלל לא יטרחו להכין שיעורי בית, להקשיב או אפילו להגיע לשיעורים במקצועות שאינם חלק מ"השילוש הקדוש" של עברית, אנגלית ומתמטיקה. גם אם תצא הוראה להעניש תלמידים שלא מגיעים לשיעורים, זה לא יעבוד – אתה זה שיוצר את המצב אשר מעודד אותנו בכל הכוח להבריז מהשיעורים האלו. במקרה הכי גרוע, נעשה את המינימום האפשרי ונדאג רק שלא לעבור את הקו האדום.

התוכנית שלך תשאיר את המערכת כאשר התמריץ היחיד שלה הוא ציונים, אבל תמנע את התמריצים האלו מרוב המקצועות. זה כמו בניין מכוער ולא יציב, שבמקום לפרק אותו ולבנות בניין טוב יותר במקומו אתה מסיר לאט לאט את כל הקורות התומכות שעוד השאירו אותו איכשהו עומד. מה אני מציע?

ההצעה שלי היא לבטל את כל מערכת הבגרויות לחלוטין. כל עוד נשאיר מנגנון שמתגמל רק לפי ציונים, שאר הדברים, יפים וחשובים ככל שיהיו, יידחקו לשוליים. אני לא יודע מה יבוא במקום, הערכה במילים באופן דומה למכתבי המלצה ממעבידים, עבודה אחת גדולה בכל נושא, פרוייקט גדול שיקיף מגוון נושאים וכו'. אני לא מומחה לפדגוגיה שיכול להציע מגוון הצעות מורכבות, אבל בדבר אחד אני בטוח – הרפורמה הזו רק תחזק את מעמדה של הבגרות והמקצועות בהם היא נערכת ותדרדר את היחס לכל שאר המקצועות.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

15 תגובות

 1. ל רפי :

  יסלחו לי הכותבים, אבל אלה דברי הבל.

  השינויים בבחינות הבגרות היו שינויים מטעמים בלתי רלוונטיים, החל מרצון ליצור מראית עין של פערים נמוכים בין מרכז לפריפריה ובין העדות השונות והמעמדות השונים, ועד לרצון לרצות קבוצות לחץ צעקניות כאלה ואחרות, מדיניות שלעולם אינה מצליחה משום שלא ניתן לרצות את כולם.
  לדעתי צריך לחזור למתכונת המצויינת שהיתה נהוגה כאן בשנות החמישים והניבה תוצאות מצויינות – שש בחינות בגרות חיצוניות בצרוף סידרת בחינות פנימיות עם ציון ממוצע משוקלל של הישגים בכתות י"א י"ב (מגן אמיתי)ובבחינות החיצוניות.
  מקצועות היסוד היו ונותרו לשון וספרות (על כל תת הקבוצות שבהן: ספרות עברית וזרה, לשון עברית והתבטאות בכתב, כושר התבטאות בע"פ, דיקדוק ותחביר, הבנת הנקרא וכו'), מתמטיקה ומחשבים, תנ"ך ומסורת ישראל, פיסיקה, כלכלה וחברה (לא היה אז ודרוש עתה), הסטוריה ומדעי המדינה.
  כולם ילמדו אותם מקצועות יסוד אבל יוכלו להבחן בשתי רמות שונות א' (גבוהה) וב' (נמוכה יותר), כאשר משרד החינות קובע סולם השוואה בין שתי הרמות כדי שלא יווצר בגינן חסם פורמלי על המשך לימודים במוסדות להשכלה גבוהה.
  במקביל יש להתחיל במסע הסברה ציבורי שיסביר להורים ולתלמידים שלימודים גבוהים אינם בהכרח מפתח להצלחה כלכלית וכי המפתח הוא בהתאמת תחומי ההתמחות בלימודי המשך – אוניברסיטה, מכללה, מוסד על-תיכוני להכשרה טכנולוגית וכו', לצרכי השוק; זה המפתח הנכון ולא מבחנים כאלה או אחרים וחסמים פורמליים כאלה ואחרים.
  תפקיד המבחנים הוא: א. לקבוע באופן אובייקטיבי ככל האפשר מה הושג בלימודי התיכון; ב. לקבוע תמונת מצב ארצית בחתכים שונים, על בסיס אחיד, ג. לתמרץ את התלמידים ללמוד בכדי לדעת ובכדי ליצור בסיס להשגת רמת השתלבות חברתית-כלכלית טובה יותר.
  הבחינות מעום לא פתרו את כל הבעיות וכל שיטה שלא תיבחר, לא תעשה זאת גם הפעם. השיטה צריכה להיות אחידה, גלויה, ואוביקטיבית ככל האפשר, אולם יש לגבות אותה בכל הדרכים והאמצעים הנחוצים להצלחתה, ללא העמדות פנים, וללא משחקי-סרק.

 2. אזרח מודאג :

  הצעה לא נבונה..

  אני מלמד בטכניון,
  המצב לא טוב, תלמידנו מגיעים עם בסיס פחות טוב ממה שאנחנו הגענו לפני שלושים שנה.

  כיצד מציעה הכותבת לערוך מיון למוסדות הגבוהים?

  איזה תקדים בעולם קיים ללימודי תיכול ללא בחינות?

 3. דליה :

  במשרד החינוך הוקמה הרשות למדידה והערכה במעמד של רשות עצמאית הכפופה לשר החינוך בלבד. אם יבטלו את המבחנים מה יעשו עובדי הרשות? איך יבדקו את התפוקות של עובדי ההוראה? הרי לפי תפוקות אלה בנויים הסכמי השכר אופק חדש ועוז לתמורה.

 4. ארטור :

  לדליה

  הסכמי אופק ועוז בנויים על תפוקות?

  אם כך ,ואם למישהו נשאר קצת שכל בקודקוד ,הם יכולים אחרי 5 שנות הפעלת אופק לבטלו לחלוטין ,כי כמעט כלום לא זז, ומה שזז אז התקדם במידה אפסית.
  על פי פרסומי מנהלת האופק, שכר המורים הממוצע טיפס/קפץ בגין האופק ב 26%
  מדובר במיליארדי שקלים בשנה שהיתוספו לשכר המורים .
  למה לא לבטל את האופק אם לא התקבלה שום תמורה?

 5. דליה :

  ארטור, אני אתך. לבטל את ההסכמים. עליך רק לזכור שמי שיכול לבטל הם האיגודים המקצועיים. רק בסוף 2013 חתם וסרמן עם פירון על המשך של 4 שנים של אופק חדש. ההסכמים הללו נפתחים מדי מספר שנים. ברגע הפתיחה אפשר לא להסכים להמשך, אך זה דורש הסכם חלופי.

 6. רני :

  כן, תהפכו את הדיון על מתכונת בחינות הבגרות לעוד דיון-סרק על אופק ועוז, כי מזמן לא היה לנו כזה.

 7. אייל :

  כפי שאמרתי, אני לא פדגוג אלא תלמיד שלומד לבגרויות. אני לא מכיר שיטות אחרות חוץ מהבגרויות הנתונות, שלפי דעתי הן עושות הרבה נזק. מה שאני כן בטוח זה שצמצום שלהן אבל השארת המבנה עצמו יגרום עוד יותר נזק.
  רפי, אני לא מכיר את השיטה הזאת אבל אני חושב שאם השיטה תהיה מבוססת ציונים אז כל הקטע של "אם זה לא למבחן אז זה לא חשוב" יישאר. יכול להיות שבשנות החמישים זה עבד, אבל היום הדינמיקה שונה.
  אזרח מודאג, במשך שלושים השנים האחרונות כן היו בגרויות וזה לא בדיוק עזר להם באוניברסיטה כפי שציינת. אני אומר שהשר פירון צריך לבטל מחר את כל הבגרויות, אלא להקים ועדה שתדון בשיטת הבגרויות עצמה. יכול להיות שהם יגיעו למסקנה שהבגרויות הן רוע הכרחי ואין שיטה טובה יותר, אבל אני לא חושב ככה.

 8. אייל :

  *לא* אומר שהשר פירון צריך… כמובן

 9. דליה :

  אייל
  לבטל את בחינות הבגרות זה יכול לפגוע באוכלוסיות חלשות. תלמידים מבתי ספר טובים יוכלו להירשם לאוניברסיטאות. תלמידים מבתי ספר מאזורים חלשים לא יתקבלו כי לא יהיה מדד לבחון את איכות הישגי התלמידים. נחוצים מדדים לבדיקת הישגי כל התלמידים במדינת ישראל כדי שבאופן שוויוני יוכלו להתקבל למוסדות להשכלה גבוהה.
  הבעיה היא במקום אחר. שר החינוך מעונין בשלושה מקצועות בגרות בלבד כי את היתר הוא רוצה להעביר תהליך של הפרטה. המדינה תעביר תקצוב לבתי ספר בגובה מסוים, וכל בית ספר יוסיף תקציב באופן עצמאי ממקורות שונים למקצועות שהוא ירצה שיילמדו בבית הספר. כדי לאפשר העברת תקציב מהמדינה, השר מעונין בשלושה מקצועות בגרות בלבד.

 10. אייל :

  דליה,
  אין ספק שצריך להביא בחשבון את הפגיעה באוכלוסיות מוחלשות בשביל החלטה על הערכה חלופית. אכן, בניגוד לארה"ב לממוצע תעודה של 95 (למשל) יש אותה משמעות בכל בתי הספר. אבל המצב היום הוא גם גרוע מהבחינה הזאת, רק לחצי מהתלמידים יש תעודת בגרות והחצי שאין לו הוא ברובו תלמידים מאוכלוסיות מוחלשות. אני יכול להעיד שבתור נער חילוני ממרכז הארץ שממש חטפתי שוק כשגיליתי את אחוז הזכאות הארצי לבגרות.
  בקשר להפרטה, אני התרשמתי שהוא רק מנסה להיות פופוליסט ולא להפריט. את יכולה לפרט בנושא?

 11. דליה :

  אייל, ארה"ב היא דוגמא גרועה ביותר לחיקוי.לאוניברסיטאות היוקרתיות שם מתקבלים בני טובים ולא מאוכלוסיות מ ולא מאוכלוסיות מוחלשות. שכר הלימוד גבוה יותר. יש שם פערים גדולים בין עשירים לעניים.
  לגבי הפרטה, אתה טועה בהתרשמותך. פירון קודם כל מפריטן. הוא עושה זאת מאז חברותו בוועדת דוברת. הוא ממשיך במרץ להפריט כל מה שזז בחינוך. באתר "עבודה שחורה" מופיעות רשומות רבות המתייחסות לתהליכי ההפרטה בחינוך. אתה מוזמן לעיין בהן באמצעות התגית "הפרטה", "הפרטה בחינוך".

 12. ארטור :

  לרני מתגובה 6

  אומנם נתתי הבהרה למשפט של דליה שכתבה על אופק חדש.

  אך היתי בטוח שאחרי דרישתך מאיתנו להחריש,שיהיו לך תובנות מענינות בקשר למאמר עצמו .
  בבקשה ,היכן הפרענו לך בדיון?

 13. ziv :

  אני חושב שהבעיהה נמצאת במקום אחר.

  "…ניגשתי לכתוב מכתב דומה בתקווה שתענה גם לי.".

  על שר החינוך להתחיל לענות תשובות למורים ששואלים אותו לפני שהוא עוזב הכל על מנת לענות לתלמידים.
  בקצב הזה, שר החינוך יתעסק רק בלענות למכתבים במקום לפתח את מערכת החינוך.
  ( במחשבה שנייה, אולי זה עדיף. פחות נזקים למערכת).

 14. דליה :

  זיו, אל תדאג. השר עוסק במערכת החינוך. האם הוא מפתח? זו שאלה של פרשנות. בכל אופן, את התלמידים הוא סופר. את המורים – לא.

 15. אייל :

  דליה, היתה בינינו אי הבנה, אני נתנתי את ארה"ב כדוגמא למדינה שבה המערכת שאפילו יותר גרועה מהמערכת הישראלית.
  זיו, אני לא בקיא ביחס של השר פירון למורים, ואני לא אתפלא אם הוא לא ראוי. לעניות דעתי לא יזיק אם יהיה לו אכפת המציבור שכפוף לו, בטח כאשר כלל האוכלוסיה בקושי סופר אותו.
  הבעיה האמיתית לדעתי אם כבר היא המכתב של מיכל, אשר היה אמורפי ולכן השר יכל בקלות לצאת "הטוב" בסיפור, בלי באמת לעשות משהו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.