בנק ישראל וממשלת ישראל – שני צדדים של אותו המטבע

התקשורת מדווחת על "מאבק" בין בנק ישראל למשרד האוצר בשאלת הצורך בקיצוץ תקציבי אל מול  העלאת מסים. בפועל, שני הגופים מגשימים את אותה מדיניות ניאו-ליברלית

מאת ק. טוכולסקי

בימים האחרונים מספרים לנו עיתונאים כלכליים על מחלוקת בין בנק ישראל ומשרד האוצר, משרד האוצר סבור שיש לקצץ בתקציב 2015 קיצוץ נוסף שעיקרו במשרדים האזרחיים ואילו בנק ישראל סבור שאין לקצץ אלא להגדיל את מקורות הממשלה באמצעות הכבדת נטל המס על המעמד הבינוני, קרי משפחות המשתכרות 7,000-14,000 ₪ בחודש. העיתונות הכלכלית אם מכוח האינרציה ואם בציווי של אדוניה בעלי ההון, מחקה את העיתונות היומית הרגילה זו שיצרה אשליה של הבדלים בין אולמרט, ביבי, שרון, לבני, בנט, לפיד האבא ולפיד הבן, ליברמן וברק בכדי להציג מצג שווא של אלטרנטיבות. כשם שאין הבדל מהותי בהצבעה למפלגות הימין/ימין מרכז של ישראל כך גם אין הבדל בין הסחורה המקולקלת שמוכרים בבנק ישראל לזו שמוכרים במשרד האוצר ו/או במשרד ראש הממשלה. מצג השווא של משחק סכום אפס שבו קיצוץ בתקציב הוא האלטרנטיבה היחידה להגדלת נטל המס על החלק התחתון של המעמד הבינוני משרתת את הטייקונים ואת המריונטות שלהם במוקדי הכוח וזאת הסיבה שהיא מפומפמת למוחותינו היגעים בידי משרתי ההון החרוצים בעיתונות הכלכלית.

אז למי שלא הבינו, מה שמנסים להחדיר למוחותינו היגעים זה שיש מאבק אמיתי בין שר האוצר וראש הממשלה שרק רוצים להוריד מסים ולהמשיך בהקטנת היקף פעילות ומעורבות הממשלה, לבין נגידת בנק ישראל שתומכת בהעלאת מסים לצורך שימור היקף הפעילות הקיים. האמת שאין מאבק, הממשלה בישראל גם כך קטנה והיא הולכת ומתכווצת. גם שימור היקף הפעילות הקיים לא יתן מענה לפערים ההולכים וגדלים ולדחיקה של אזרחי ישראל להשלמת שירותים באופן פרטי. מהביטוחים המשלימים בתחום הבריאות המלווים את האזרח ישראלי עוד מהבדיקות שעושים לו הוריו בטרם הוא נולד, דרך התשלומים הנוספים לבתי הספר, קורסי ההכנה היקרים לאוניברסיטה, הצורך להסתייע בחברות כוח אדם פרטיות בחיפוש אחר עבודה וכלה בביטוח הסיעודי לעת זקנה. האזרח הישראלי הולך והופך לשיאן הצריכה הפרטית של שירותים שיכולים ואמורים להיות ציבוריים בעולם המפותח. שימור המצב הקיים לא מספיק ואין הבדל מהותי בינו לבין קיצוץ נוסף בתקציב כי כבר אין הרבה מה לקצץ. למעשה לנו עדיף קיצוץ שיקרע את המעטה הדק של מדינת רווחה ואולי יעזור לאזרח הישראלי להתעורר מחדלונו ולהבין את המחיר של בחירה באנשים כמו ביבי ולפיד, לבני ובנט, ליברמן ואוריאל.

כי אין הבדל בין מדיניות בנק ישראל למדיניות ממשלת ישראל, בנק ישראל הולך ומתפיח לנו חוב עצום בשל קניית מטבע החוץ המטורפת שלו. בנק ישראל היה יכול לבחור בדרכים אחרות כמו לחץ על הממשלה להטיל מס על עסקאות במטבע חוץ שירתיעו ספקולנטים של מטבעות. אבל בנק ישראל והממשלה לא כאן בשביל לתת מענה לבעיות אלא בשביל לשמר בעיות ולהמשיך במדיניות של הפרטה בכל מחיר. אין הבדל משמעותי ביניהם ומצגת השווא שהתקשורת מפתחת נותנה רק בשביל שנחשוב שיש אלטרנטיבה מהותית בין גוונים שונים של ניאו-ליברליזם.

אז אין, ומבנק ישראל לא תצא בשורה, גם לא ממשרד מנכ"ל הביטוח הלאומי או מנכ"ל שירות התעסוקה שלא לדבר על משרדו של מפכ"ל המשטרה או מנכ"ל רשות הגנים הלאומיים או כל מוקד כוח שמינו ממשלות ניאו ליברליות ליישם מדיניות ניאו ליברלית. הבשורה יכולה לבוא רק ממקום אחד מהחלפת השלטון הניאו-שמרני ניאו-ליברלי של ממשלות הימין-מרכז ימין הישראלי בממשלת שמאל סוציאליסטית/ס"ד ומינוי אנשים שמעבר להכשרה המקצועית המתאימה מוכנים גם לשרת ולקדם את תפיסת העולם הסוציאליסטית/ס"ד  של הממשלה וליישמה. יכול להיות שהימים בזיכרון שבפקידות הבכירה שרדו מינויים של ממשלות תנועת העבודה ואפילו של מפלגת העבודה בממשלות האחדות של פעם מתעתעים בזיכרון ובהכרה שלנו אבל ימים אלו חלפו עברו מהעולם. ללא חזרה לשלטון ושינוי תפיסת היסוד שבבסיס עבודת הממשלה לא ישתנה כאן כלום לטובה. מה שאנחנו צריכים זה הגדלת המסים על ההון רכושו ורווחיו לצורך הרחבת מעורבות המדינה במשק והרחבת פעילות המדינה והשירותים שהיא נותנת, ולא עוד מסים על המעמד הבינוני או עוד קיצוצים בתקציב המדינה. האלטרנטיבות לכאורה שמציעים לנו ממשלת ישראל ובנק ישראל הן שתי הצדדים של אותה מטבע ניאו ליברלית רעה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to “בנק ישראל וממשלת ישראל – שני צדדים של אותו המטבע”

  1. דליה הגיב:

    טוכולסקי, מה יש לך לומר על מנכ"ל הביטוח הלאומי? האם גם הוא בניאו ליברלים?

  2. ק. טוכולסקי הגיב:

    מנכ"ל הביטח הלאומי, מנכ"ל שירות התעסוקה, מנכ"ל החברה להגנת הטבע בסופו של יום מונו כי הם מיישרים קו עם המדיניות.
    כן מנכ"ל שירותץ התעסוקה נותן מס שפתיים להעסקה בתיווכו בזמן שהוא מפעיל מדיניות של הפרטת השירות, מנכ"ל הביטוח הלאומי אומר שהממשלה תייצר יותר עניים בזמן שהוא מבצע את המדיניות שהממשלה קובעת ומנכ"ל החברה להגנת הטבע זועק את זעקת השטחים הפתוחים ונותן יד לאחר תשלום מס השפתיים להרחבת הבנייה הפראית וצמודת הקרקע.
    בלי להחליף את השלטון לא משנה מי הם הפקידים בסופו של יום השלטון ממנה את מי שמוכן לשחק את המשחק.

Leave a Reply