חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת החינוך עולה מדרגה – בית-ספר "ידע" במודל קיפ

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 7.01.14 1:06

הקמתו של בית-ספר "ידע" על-ידי עמותה חברה בע"מ, שהוקמה במיוחד לצורך זה, וההתקשרות החוזית עם תאגיד החינוך האמריקאי "קיפ", משקפים עליית מדרגה נוספת בהפרטת החינוך היסודי הממלכתי בישראל. משרד החינוך הוא אחד הכוחות היוזמים העומדים מאחורי העברת בית-הספר מהמדינה לידי חברה בע"מ

מאת: דליה בלומנפלד

ב-17בנובמבר 2013 פורסמה ב"הארץ" כתבת תדמית המציגה את רשת קיפ האמריקאית (KIPP – Knowledge Is Power Program    ), שמייסדה האמריקאי הגיע לחיפה לרגל פתיחת בית הספר הראשון של הרשת בקרית ביאליק בראשית שנת לימודים זו. מקומון קריית ביאליק בישר על פתיחת בית-הספר. שמו – ביה"ס "ידע", הוא ממוקם בשכונת צור שלום בקריית ביאליק. יש בו כיום שתי כיתות א' שבהן 47 תלמידים, והוא עתיד להתפתח עד כיתה יב'. זו תכנית המייסדים.

הבעלים של בית-הספר הוא עמותת חברת ליאו באק ברוח קיפ ישראל בע"מ – חברה לתועלת הציבור. לפי המידע באתר העמותות, העמותה הוקמה בשנה זו 2013. היא קיבלה מעמד של ארגון מאושר אך לא קיבלה אישור לניהול תקין. מטרותיה: "מטרות ציבוריות בלבד: קידום תלמידים מהפריפריה הכלכלית והחברתית של המדינה, ע"י חינוך איכותי המכוון לסגירת פערים חברתיים, תרבותיים וחינוכיים; הפעילות תתבסס על חמשת עקרונות היסוד של מודל החינוך האמריקאי קיפ." בתי-ספר קיפ  בארה"ב מיועדים לאוכלוסיות מוחלשות, ולפי אותו עיקרון, בית-ספר במודל קיפ בישראל מיועד לקידום תלמידים מהפריפריה הכלכלית והחברתית של המדינה, שם לפי הגישה מצויות האוכלוסיות המוחלשות של ישראל.

לפי הכתבה בעיתון הארץ, מייסדי קיפ הקימו בארה"ב 141 בתי-ספר במודל קיפ. מצגת שפורסמה בעקבות ביקור פקידים בכירים של משרד החינוך הישראלי בבתי-הספר של קיפ בשנת 2011 (בעמ' 4) מציינת שכל בתי-הספר של קיפ הם בתי-ספר בזיכיון. (CHARTER SCHOOLS)

snow 032 copy

פתיחת בית-ספר במודל קיפ בישראל מעידה על מגמה של החדרת בתי-ספר בזיכיון לתוך מערכת החינוך של ישראל. חברת ליאו בק קיבלה מקיפ את הזיכיון הבלעדי להקמת בתי-ספר כאלה בישראל. ההתקשרות בין בית-הספר לבין התלמידים היא באמצעות חוזה עם הורי התלמידים.  הכתבה ב"הארץ" מציינת זאת: "בהתאם לרוח בית הספר האמריקאי, הורי הילדים נדרשו לחתום על חוזה, מעין הצהרת כוונות, שבו הם מתחייבים לשתף פעולה עם צוות בית הספר." בי"ס "ידע" ערך טקס חתימת האמנה עם ההורים.

ביוני 2010 ערכה עמותת "הכול חינוך" סיור בארה"ב, ובעקבותיו פרסמה מצגת בשם: "סיור בבתי-ספר בארה"ב".

המצגת מתייחסת לשלושת סוגי בתי-הספר הקיימים בארה"ב: בתי-ספר ציבוריים (DISTRICT SCHOOLS) ופרטיים ומתמקדת בכניסת הצ'ארטרים (בתי-ספר בזיכיון CHARTER SCHOOLS) ) למערכת החינוך הציבורית בארה"ב. במצגת מופיעות טבלאות השוואה בין בתי-ספר ציבוריים ובתי-ספר בזיכיון. המצגת מפרטת את המאפיינים המשותפים לבתי-ספר בזיכיון בעיקר בניו-יורק.

  בתי ספר בזיכיון בהשוואה לבתי ספר ציבוריים 001

(לחיצה כפולה להגדלה)

בהמשך המצגת מופיעות ההשלכות מן הנלמד מהסיור לגבי מערכת החינוך הישראלית תחת הכותרת: "חזרה מניו-יורק לישראל". אחת הפסקאות מציעה שגם בישראל יהיו בתי-ספר בזיכיון. בתי-הספר הקיימים בישראל לפי סוגיהם ישונו לבתי-ספר בזיכיון: "השינויים שביצעו המדינות בארה"ב באמצעות הצ'ארטרים יכולים וצריכים להיות  מבוצעים בארץ בתוך המערכת הציבורית – בהינתן: מערך סטנדרטים שהוגדר על ידי המדינה, הכולל, עקרונות בסיס לפעילות חינוכית, לימודי יסוד וערכי ליבה, ובהינתן מערך אכיפה שלהם – אין בארץ מקום ליצירת מערכת בתי ספר נוספת ויש מקום לשינוי הקיים".

כמו כן מופיעה במצגת הצעה לבטל את סוגי בתי-הספר הקיימים היום במדינת ישראל ולהפוך את כולם לבתי-ספר בזיכיון. הסוגים הקיימים בישראל הם: בתי-ספר מוכרים, המקבלים מימון מלא מהמדינה, בתי-ספר מוכרים שאינם רשמיים, המקבלים מימון חלקי מהמדינה, ובתי-ספר המכונים מוסדות פטור המקבלים כמחצית המימון מהמדינה.  הצעת "הכול חינוך" היא לבטל את הסוגים הללו, ולהנהיג במקומם בתי-ספר בזיכיון.

מסקנות לגבי ישראל 001
(לחיצה כפולה להגדלה)

אחת הדוגמאות המופיעה במצגת היא בית ספר בזיכיון של רשת קיפ בברוקלין ניו-יורק. זהו בית ספר לבנים ממשפחות אפרו אמריקניות. מטרת ביה"ס היא להכין לאקדמיה קבוצת תלמידים מרקע סוציו-אקונומי נמוך עם בעיות משמעת ורמת לימודים נמוכה.

ביה"ס מקפיד על משמעת, לפי הכתוב במצגת, מנתב הוצאת אנרגיה לספורט, מקפיד על ערכים חברתיים בעיקר סביב ספורט. בביה"ס ספרייה ומערך השיעורים מורכב מכתיבה, קריאה, אנגלית, מתמטיקה.

לפי המתואר במצגת, ביה"ס מצליח במשימתו והוא ניתן כדוגמא להצלחה גדולה של בתי-ספר בזיכיון בניו-יורק.

בספטמבר 2011 ביקרה בארה"ב משלחת של בכירי משרד החינוך, בעקבות הביקור פורסמה מצגת המביאה מידע על רשת קיפ. עניין הביקור מופיע במידע מחקרי על  מודל בתי הספר קיפ (kipp) שנכתב באפריל 2012 על ידי עמי סלנט ודזירה פז מצוות פורטל מס"ע. המידע  הוגש לידי גב' גילה נגר, המשמשת סמנכ"לית ומנהלת מינהל הכשרה ופיתוח מקצועי לעובדי הוראה במשרד החינוך.

נראה שבעבר, כשלמשרד החינוך היו תוכניות לבצע שינויים וחידושים במערכת החינוך, הוא היה ממנה ועדת מומחים בתוך משרד החינוך, שגיבשה את התכנית והעבירה השגותיה למזכירות הפדגוגית ולמנכ"ל משרד החינוך. לאחריה היו מבצעים פיילוט, ואם היה מוצלח המשיכו בתהליך והחדירו את התכנית למערכת החינוך. כדוגמא ניתן לראות את ועדת גנית ויינשטיין המכונה "צוות בדיקה של ייחודיות בית-ספרית – מרחבי חינוך". דיוני הוועדה מבוססים על עבודת דוקטורט (של פלור היימן) שהעניקו תשתית מחקרית ראויה. חוברת הוועדה הוגשה למזכירות הפדגוגית.

במקרה של הכנסת רשת קיפ לישראל התהליך היה שונה. מייסדי הרשת בארה"ב, יחד עם אנשי רשת ליאו באק הופיעו בוועדת החינוך של הכנסת ב-12 במרס 2008 והציגו את מודל קיפ. משלחת בכירי משרד החינוך ביקרה בבתי הספר של הרשת בארה"ב בשנת 2011. זה היה לאחר שחברי עמותת "הכול חינוך" ערכו סיור בבתי ספר בזיכיון בארה"ב, וביניהם גם ברשת קיפ בשנת 2010. המידענים של פורטל מס"ע במכון מופ"ת, גוף חיצוני למשרד החינוך, ולא ועדה פנימית, הגישו מסמך מידענות מחקרית לסמנכ"לית ומנהלת מינהל הכשרה ופיתוח מקצועי לעובדי הוראה במשרד החינוך. על תשתית מידע זה ועל בסיס ההחלטה הארגונית של האחראית על פיתוח עובדי הוראה, ולא של המזכירות הפדגוגית, ניתן הכשר משרד החינוך לרשת ליאו באק להקים רשת בתי-ספר ברוח קיפ.

רשת ליאו באק, שהפכה לחברת עמותת ליאו באק ברוח קיפ בע"מ, כלומר שינתה את מעמדה המשפטי לחברה עסקית-כלכלית, קיבלה את הזיכיון להקים רשת בתי ספר ברוח מודל קיפ בישראל. המידע שפורסם באתר החברה מבטיח שיבוצעו התאמות הנדרשות לאופי החברה הישראלית ולצרכי אוכלוסיית העיר. לחברת ליאו באק אתר אינטרנט תחת  הכותרת חיבו"ק – חיבור עסקים וקהילה, והוא מעיד עליה שהיא חברה עסקית המגייסת תרומות מחו"ל ומהארץ. בארץ הגיוס בישראל יתבצע ב – 5 ערוצים עיקריים: קרנות ישראליות, תורמים פרטיים, בוגרי ליאו באק, עסקים חיפאיים,פיתוח משאבים קהילתי.

 עמותה חברה בע"מ הקימה בית-ספר ביוזמה משותפת עם משרד החינוך.  בעמוד הבית של בי"ס "ידע" ב, שהוא הראשון בישראל בו מוקם בי"ס במודל קיפ מחוץ לארה"ב, כתוב שבית הספר הוא ממלכתי ציבורי, שייך למשרד החינוך ותכנית הלימודים בו היא התכנית הנלמדת בכל בתי הספר בארץ. הרישום באחריות בלעדית של עיריית קריית ביאליק, אגף החינוך. צוות ההוראה מנוסה ומוסמך לגילאים הרלוונטיים, העומד בכל דרישות משרד החינוך. כל הפרטים הללו מלמדים שמשרד החינוך שותף מלא בהכנסת רשת חינוך אמריקאית "קיפ" למערכת החינוך היסודית בישראל. "חברת ליאו בק ברוח קיפ",  מתכוונת להקים עוד בתי-ספר כאלה ברחבי המדינה.

הקמת העמותה משקפת את תהליך העברת הביצוע של החינוך היסודי הממלכתי ממשרד החינוך לידי המגזר השלישי. בתי-ספר יסודיים כיום הם ברובם חלק מהחינוך הממלכתי הניתן מאת המדינה באמצעות הרשויות המקומיות והם מוסדות החינוך הרשמיים של המדינה. בהתאם לכך, המורים בו הם עובדי מדינה. בי"ס "ידע" משקף ראשיתו של תהליך בו המדינה מסירה אחריותה מן החינוך היסודי ומעבירה אותו לידי המגזר השלישי. הכנסת המושג "ציבורי" בעמוד הבית של בי"ס "ידע" מכוון לכך. המגמה היא להפוך את בתי-הספר הממלכתיים לבתי-ספר ציבוריים.

זהו בית הספר הראשון בחינוך היסודי הממלכתי בישראל  שהוקם ביוזמת משרד החינוך, בשיתוף פעולה בין רשת חינוך אמריקאית לבין עמותה שהוקמה במיוחד כדי לקיים מסגרת חינוכית לפי עקרונות רשת זו. הוא משקף שיתופי פעולה בינלאומיים בחינוך, תהליכי גלובליזציה וכניסתם של תאגידים בינלאומיים לפעילות בחינוך בישראל.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. אלוני זמורה :

  בקיצור ולעניי: שאלות רבות מתעוררות בנדון:א. האם תוכניות הלימודים הממלכתיות מחייבות את בי הספר? ב. מי מעסיק את המורים ומה המחויבות של המעסיק כלפיהם? ג. האם יש גורמים עסקיים?או פוליטיים, מי יבקר אותם? ד. האם ההורים יחויבו בשכר לימוד? ה.האם תהיה מדיניות של סרקציה בקרב המועמדים?ויש עוד שאלות רבות

 2. אמיר יובל :

  דליה,תודה על המידע השיטתי והחשוב ועל התמסרותך לתחום החינוך ו'עבודה שחורה'. למהפכה האנטי-ממלכתית(האנטי- לאומית)פנים רבות מימיןומשמאל.
  אמיר

 3. עידן :

  תודה

  תודה על המידע החשוב הזה…

  מוזר שלא שמענו על זה מכלי התקשורת המרכזיים.

 4. עבודה שחורה » בתי-הספר בשיטה הניאו-ליברלית: בתי-ספר בזיכיון, בתי-ספר ייחודיים :

  […] לאחר סיורים בארה"ב בבתי-ספר כאלה (ראו פירוט פה). בית-הספר פרסם הודעה להורים ובה פירוט תשלומי ההורים […]

 5. רשימת הפוסטים שעוד יכתבו יום אחד | על הא ועל דא ועל חינוך :

  […] 2) על מערכת הצ'ארטרים והסיכוי שהיא טומנת בה. בתגובה לזה: http://www.blacklabor.org/?p=53624 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.