רכבת ישראל מעלה תעריף שינוע המטענים בכ-21%

רכבות הן כלי תחבורה עממי לנסיעת אנשים ולהעברת מטענים, אך ברכבת ישראל המחירים מאמירים. חברת הרכבת החליטה להעלות את מחיר שינוע המטענים מ-1 בינואר 2014 בכ-21%. איגוד המשתמשים בהובלה ימית מתריע  שהעלאת המחיר תהפוך את השימוש ברכבת ללא רלבנטי. מבקש ממשרד התחבורה להתערב

 

"הרכבת יורדת מהפסים"

יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית: העלאת התעריפים להובלות מטענים תהפוך את ההובלה ברכבת ללא כדאית ואת תוכנית פיתוח הובלת המטענים ברכבת ללא רלוונטית. קורא למשרד התחבורה להתערב ולבטל את ההחלטה.

"החלטתה של רכבת ישראל להעלות את תעריפי שינוע המטענים, בשיעור ממוצע של 21% החל מ-1 בינואר הקרוב, היא החלטה תמוהה, המנוגדת לתוכניות לפתח את הובלת המטענים ברכבות". כך אומר יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, ד"ר גד שפר. לדבריו, העלאת התעריפים להובלות מטענים תהפוך את ההובלה ברכבת ללא כדאית ואת תוכנית פיתוח הובלת המטענים ברכבת ללא רלוונטית.

בסוף שנות התשעים הובילה רכבת ישראל 17% מהיקף הובלת המטענים, כיום רכבת ישראל משנעת כ-7% מהיקף ההובלות היבשתיות בישראל.

"בכנס איגוד המשתמשים בהובלה ימית בשנה שעברה הוצגה בפני בעלי המטענים, היבואנים והיצואנים, תוכנית מקיפה לפיתוח רכבות המטען בישראל. הובטח לנו כי אחרי שנים שבהן רכבת ישראל שמה דגש על פיתוח תנועת הנוסעים, מתכוונים  לשים דגש על פיתוח תנועת המטענים, כשהמגמה היא לחזור בתוך 5 שנים לפחות לסוף שנות התשעים. במשרד התחבורה דובר אף על יעד של 20% נפח ההובלות היבשתיות. אם יעלו את מחירי הובלת המטענים, ההובלה ברכבת לא תהיה כדאית לבעלי המטענים. הרכבת פשוט יורדת מהפסים", אומר שפר.

במדינות אחרות מתחרים כמה מובילים רכבתיים על הלקוח, בישראל רכבות המשא  מתחרות על זמן המסילה עם רכבות הנוסעים, הן מוגבלות ברשת המסילות, ואם גם התעריפים לא יהיו בני תחרות, לא נשתמש ברכבות.

באיגוד המשתמשים בהובלה ימית רואים את היתרונות בשימוש ברכבת גם בהיבטים הלאומיים: רכבת מטען אחת יכולה לחסוך הובלה ע"י יותר משישים משאיות סמיטריילר, להפחית את העומס בכבישים ואת זיהום האוויר. אבל לא נוציא מכיסנו את היתרונות האלה, כדי לממן את רכבת ישראל. הציגו לנו תוכניות פיתוח מקיפות של מסילות, רכש של ציוד ייעודי, הקמת חברות בנות שלא רק ייעלו את הובלת המטענים, אלא אף יאפשרו בעתיד הרחוק יותר מתן שירותי DOOR TO DOOR לא יהיה צורך בכל התוכניות  אם המחירים יעלו. הן תהיינה לא רלוונטיות מבחינתנו, הלקוחות. אני מקווה שמשרד התחבורה יתעשת ולא יאפשר את העלאת מחירי ההובלה ברכבת.

הודעה לעיתונות מטעם איגוד המשתמשים בהובלה ימית

Tags: , , ,

One Response to “רכבת ישראל מעלה תעריף שינוע המטענים בכ-21%”

  1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

    האם הפרטת רכבת המטען לא היתה אחת התוצאות של ההסכם בין עיני והשר כץ בעקבות שביתת הרכבת הגדולה.
    תוצאות אחרות היו הפרטת נדל"ן הרכבת,הכנסת עובדי קבלן והדחתה של ראשת הועד,המנהיגה הלוחמת גילה אדרעי?
    הזכרון שלי ,לא מה שהיה פעם.

Leave a Reply