חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דרום תל-אביב – יש להתמקד במצוקת השכונות לא רק במבקשי-המקלט

נושאים דעות, זכויות אדם ב 31.12.13 0:28

הימנעותו של השמאל מלדון במצוקת תושבי השכונות המוחלשות לא רק שמחזקת את ניכורו מהן, אלא גם דוחקת את תושביהן לזרועות הימין הרואה במצוקה זו קרקע פורייה להסתה גזענית ולרווחים פוליטיים

מאת: דניאל גוטוויין

כדאי להקשיב לדברים שהטיחו ביום רביעי האחרון תושבים מדרום תל אביב בשופטי בג"צ לאחר שאלו דחו למועד מאוחר יותר את הדיון בעתירה שהגישו בדרישה לחייב את המדינה לאסור על פליטים ששוחררו ממשמורת להגיע לדרום תל אביב. החלטת בית המשפט לצרף את העתירה לדיון עתידי בעתירות שהגישו ארגוני זכויות אדם כנגד התיקון החדש לחוק האזרחות גררה מחאות בנוסח "אתם לא מבינים איפה אתם חיים" ו"אנחנו מפחדים לצאת מהבית".

אחת המפגינות, רותי יעקבי, הסבירה לאילן ליאור מ"הארץ" כי "ההתפרצות הזאת נובעת ממצוקה מאוד גדולה של אנשים שמרגישים שהקול שלהם לא נשמע". לדבריה "החשיבות הייתה להשמיע את קול המצוקה של שכונות הדרום, עקב ההצפה של השכונות האלה במסתננים". בג"צ מתעלם באופן עקבי בהחלטות שלו מההשלכות של התופעה הזאת על התושבים המוחלשים של מדינת ישראל. ויעקבי הדגישה "כאילו שלמטבע הזה יש רק צד אחד – המסתננים. הם לא מבינים שיש אנשים חלשים שמשלמים את המחיר של הדבר הזה".

בעודה מפנה את דבריה לבג"צ חושפת יעקבי גם כשל מתמשך בהתייחסותו של השמאל הישראלי – ובייחוד של האגפים הסוציאליסטיים שבו – לסוגיית הפליטים: הוא אמנם מכיר בכך שנטל ההתמודדות עם אוכלוסיית הפליטים נופל על תושבי השכונות המוחלשות, אך טוען כי שיפור היחס לפליטים לעצמו יביא להקלת הלחץ על תושבי השכונות. אלא שעמדה זו היא בדיוק אותה התייחסות לצד אחד של המטבע שנגדה יוצאת יעקבי: השמאל מתמקד במצוקות הפליטים, אך לא באלו של השכונות, שעתידות להיפתר, לשיטתו, כתוצאת לוואי של השיפור במעמד הפליטים. הימנעותו של השמאל מלדון במצוקת תושבי השכונות המוחלשות לא רק שמחזקת את ניכורו מהן, אלא גם דוחקת את תושביהן לזרועות הימין הרואה במצוקה זו קרקע פורייה להסתה גזענית ולרווחים פוליטיים.

המדיניות שמציעים גורמים שונים בשמאל לסוגיית הפליטים היא צירוף של הצעדים הבאים, או חלקם: מעבר ממדיניות של כליאה וגירוש למדינות של הכרה והשתלבות; מיסוד מנגנונים להבחנה בין מבקשי מקלט למהגרי עבודה, האמור להסדיר את מעמדם של מרבית הפליטים כמבקשי מקלט; כתוצאה מכך מתן היתר להעסקת הפליטים כדי להקל על מצוקתם הכלכלית; ופיזורם בארץ כך שיחליפו את העובדים הזרים בבניין ובחקלאות.

ואולם, לא רק שבצעדים אלו אין כל התייחסות ישירה למצוקת השכונות המוחלשות, אלא שספק רב אם השיפור ביחס לפליטים על פי קווי המתאר הללו יחולל הקלה במצבם, ואפשר אף שלהפך.

הפליטים פועלים על פי ההיגיון הכלכלי המנחה בדרך כלל של הגירת מצוקה: הם מתרכזים בשכונות עוני ששכר הדירה בהן נמוך, והן מצויות קרוב לשוק התעסוקה של המרכז, המאפשר להם תעסוקה שאינה מצריכה את ידיעת השפה, בייחוד בתחום השירותים ששכרם נמוך. הסדרת מעמדם החוקי של הפליטים לא תשנה את ההיגיון הכלכלי הדוחף אותם למרכז, וגם אם הם ירחיבו במעט את פריסת אזורי המגורים שלהם, עדיין זה יהיה בעיקר בשכונות מצוקה באזור המרכז.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. מיכאל לינדנבאום :

  גוטוויין צודק אלף פעמים

  הנשמות הטובות של השלום-שמאל,מוצאות תמיד קרבן לרעיונות ה"נפלאים" שלהם.
  הפעם הקרבן למולך זכויות האדם הם תושבי שכונות דרום תל-אביב הנתונות במצוקה.

  בעבר אנשי השלום- שמאל דיברו הרבה על שלום עם הפלסטינאים שחשוב יותר מאשר ההפרטה המשתוללת והמצב החברתי.

  אין פלא ששונאים אותם :היום שכונות הדרום הן השעיר לעזאזל,ומזה 30 שנה קורבנות ההפרטה והרס מדינת הרווחה הם השעיר לעזאזל של שלום עכשיו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.