תקציב המדינה – מקצצים ברווחה, בחינוך ובבריאות ומעבירים להתנחלויות

תכירו: "המענק להתיישבות צעירה", עוד כותרת מפוצצת שבחסותה מוזרמים סכומי עתק לשטחים – בלי שום פיקוח, בלי שום הצדקה כלכלית ובלי שמישהו יודע מה עושים שם עם הכסף שלכם. קווים לדמותה של קומבינה בת 15 שנה


לפני חצי שנה ביצע שר האוצר קיצוץ עמוק בתקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך של מדינת ישראל. זמן קצר לאחר מכן ביטל את מענק רכישת הדירה בפריפריה לזוגות צעירים. בשבוע שעבר קיצץ 46 מיליון שקלים בפרויקטים לדיור חברתי. והנה, היוםאישרה ועדת הכספים "העברה דחופה" של 66 מיליון שקל למועצות מקומיות בשטחים תחת הכותרת "התיישבות צעירה ביהודה ושומרון". יש אזורים, מסתבר, שבהם הגזרות הכלכליות פשוט לא תקפות. איכשהו, כשמדובר בהתנחלויות, תמיד נמצאות "רזרבות כלליות" שהכספים המוסתרים בהם אף פעם לא מגיעים לילדים שלכם.

המענק ניתן בהעברה מיוחדת – כלומר, מחוץ לתקציב המדינה – למרות שפקידי האוצר לא הצליחו להסביר בוועדה מה קרה שפתאום נוצר צורך דחוף להעביר סכום כסף גדול כל-כך. כשחברי כנסת מהאופוזיציה ניסו לברר מה הסיבה למתן המענק, מי בדיוק עתיד לקבל אותו ומי מפקח על השימוש בעשרות מיליוני השקלים האלה – הם נתקלו בצעקות מצד יו"ר הוועדה, ×—"×› ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ובמשיכת כתפיים נרפית מצד נציגי האוצר.

כן, קראתם נכון. זו התשובה שקיבלו ח"כים ששאלו את פקידי האוצר לאן הולכים כספי המסים שלכם: "אין לנו מושג".

חשוב לדעת כי שר האוצר של מעמד הביניים לא המציא את מענק ההתיישבות הצעירה. מדובר בסכום שמועבר למועצות מקומיות מעבר לקו הירוק כבר שנים, בכל פעם שמתעורר צורך פוליטי להתחנף למתנחלים. הפעם התחלק המענק בצורה הבאה: 38 מיליון שקל להתיישבות צעירה, 27 מיליון שקל למענקים ביטחוניים ומיליון שקל למענק מיוחד של שר הפנים. כל אלה הם סעיפי-דמה שמשמשים כבר שנים את נציגי המתנחלים בכנסת כדי לצ'פר את המועצות המקומיות שלהם.

להמשך קריאה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

2 Responses to “תקציב המדינה – מקצצים ברווחה, בחינוך ובבריאות ומעבירים להתנחלויות”

  1. חיים הגיב:

    אמנם, כותב הכתבה חושב שתקציבי הרווחה חשובים יותר, אך רוב האזרחים חשבו שההשקעה בהתנחלויות חשובה כרגע יותר – למען בטחוננו…

  2. דליה הגיב:

    חיים, ×–×” לא סדר עדיפות. סדר עדיפות משמעותו השקעה במה שחשוב יותר לקיום האזרחים. בריאות, דיור…… השקעה בהתנחלויות היא מתוך אידיאולוגיה, לא מתוך חשיבות.

Leave a Reply