postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הביקורת על העובדות הסוציאליות מכפישה מקצוע שלם

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הביקורת על העובדות הסוציאליות מכפישה מקצוע שלם

נושאים דעתעו"ס, רווחה ושירותים חברתיים ב 26.12.13 1:25

עו"ס מיכל מאירס מגיבה לכתבה שהתפרסמה ב'ישראל היום' נגד פקידות הסעד. נוח שיש את השעיר לעזאזל התורן בדמות העובדות הסוציאליות, אבל זוהי מדיניות ממשלתית, ולא רק של הממשלה הנוכחית, של קיצוץ בתקציבי הרווחה

תתפלאו לשמוע, אבל עובדות סוציאליות הן לא מכשפות. ועוד תתפלאו לשמוע, שהן לא נהנות להוציא ילדים מחזקת הוריהם. עובדות סוציאליות, ובפרט עובדות סוציאליות לחוק הנוער (מה שבעבר נקרא פקידות סעד לחוק הנוער), פועלות בתוך מסגרת החוק ומתוקפו, על מנת להגן על ילדים וקטינים, יחד עם גורמים רבים אשר נמצאים בסביבת הילד ומשפחתו (למשל, מערכת החינוך, הבריאות והמשטרה). הן לא מקבלות החלטות לבד. הן פועלות מתוך עולם ידע המכשיר אותן לעבודתן המקצועית. בנוסף, ואין בושה בכך, הן פועלות למען טובת הילד, שהיא הקודמת לכל. לא בכדי נכתבה אמנה מאוד נרחבת למען טובת הילד אשר ישראל חתומה עליה, וחוקקו חוקים רבים להגנה על קטינים. ילדים הם הקבוצה החלשה והפגיעה ביותר באוכלוסיה שלנו, לעיתים הם אף חסרי אונים, ומתפקידנו כחברה להגן עליהם, גם אם לעיתים המחיר כבד.

יחד עם זאת, עובדות סוציאליות לחוק הנוער פועלות בתוך תנאים מגבילים משתי בחינות עיקריות. הראשונה, היא העומס בו הן עובדות, בשל היעדר תקינה והיעדר משאבים. יש להניח, כי לו הייתה העובדת צריכה לטפל "רק" ב-20 מקרי חירום בו זמנית ולא ב-80, היא הייתה יכולה לעשות עבודה מעמיקה וטובה יותר ולמנוע את חלק מהמקרים בהם ילדים מוצאים להסדר חוץ ביתי.

המגבלה השנייה, היא המחסור במענים בקהילה. אם המדינה הייתה מתקצבת ומפעילה יותר מענים לילדים בסיכון, בתוך הקהילה עצמה, ניתן היה לטפל בילדים ובמשפחותיהם בקהילה ולהוציא את הילדים מסיכון מבלי להוציא אותם מבתיהם. מדובר במענים כגון מועדוניות שפועלות לאחר שעות ביה"ס, סבסוד טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי בילדים והוריהם, הרחבת מענים של סומכות ביתיות ושל חונכים לילדים, הדרכה הורית, סבסוד חוגים ועוד. חשוב לציין, כי החזקת ילד מחוץ לבית יקרה יותר מאשר בקהילה. נראה שנוח שיש את השעיר לעזאזל התורן, בדמות העובדות הסוציאליות, אבל זוהי מדיניות ממשלתית, לא רק של הממשלה הנוכחית, של קיצוץ בתקציבי הרווחה. רק לפני כמה ימים נודע על התכנון לבצע קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, כולל משרד הרווחה, ומנגד להעלות את תקציב משרד הביטחון. אין עוררין על כך שהביטחון הוא חשוב, אבל בקצב הזה לא יהיה פה על מה להגן.

ביקורת על עבודתן של עובדות סוציאליות בכלל ועובדות סוציאליות לחוק הנוער בפרט היא לגיטימית וחשובה, כמו ביקורת על תפקודו של כל עובד ציבור. אך גם אם יש ביקורת על עבודתן של העו"סיות לחוק הנוער, יש לעשות זאת בדרך אחרת ולא תוך הכפשה של מקצוע שלם, הכפשה שאנו עדים ועדות לה בשלל המדיה – הטלוויזיה, הרדיו והעיתונות הכתובה. גם אם נעשתה טעות, היא לא מעידה על כל העו"סיות לחוק הנוער ובוודאי שלא על כל העו"סיות. כמו שלא כל טעות של מורה בבית הספר מעידה על כל המורות והמורים בארץ. בנוסף, מתיחת הביקורת של חברי כנסת כי "יש קלות כמעט בלתי נסבלת בנוגע להכרזה על ילד כמצוי בסכנת חיים ממשית, ובמקום לסייע להורים ולעשות כל שביכולתם להמשיך את חייו של הילד בסביבת הגידול הטבעית שלו, ממהרים פקידי הסעד להרחיקו מהוריו". אלו אותם חברי כנסת, אשר בכוחם להשפיע על העברות תקציביות וקביעת סדרי העדיפויות של המדינה. אותם חברי כנסת אשר יכולים להפעיל לחצים על כך שיוקמו מסגרות נוספות בקהילה ופתרונות הולמים לילדים בסיכון.

ביקורת נוספת שאינה לגיטימית היא הקביעה של השופטת המצוטטת בכתבה כי בתי המשפט עמוסים ולכן הם מסתמכים באופן כמעט מלא על דעתה של העובדת הסוציאלית. אך חשוב להבין, כי הקביעה הסופית בנוגע להוצאת הילד מביתו היא בידי השופטת או השופט. מה גם שאם השופטת יכולה לתרץ את פועלה בכך שהיא עמוסה מדי, כך גם יכולה העובדת הסוציאלית. אבל מעגל ההאשמות הזה אינו מסייע לשיפור המצב ולטיפול בילדים בסיכון.

השבוע שוב ננקטה אלימות כלפי עובדת סוציאלית. הפעם למרבה ההפתעה זו היתה עובדת סוציאלית לחוק הנוער מטייבה, אשר איימו עליה וחדרה הוצת. יש תחושה שבשנה האחרונה האלימות כלפי עובדות סוציאליות נהיתה דבר שבשגרה. אי אפשר שלא לקשר בין ההסתה כלפי מקצוע העבודה הסוציאלית כולו, הן מעמותות ואנשים פרטיים והן מצד המדינה עצמה, לבין אירועי האלימות החמורים.

באופן כללי, יש לשים את הדברים בתוך הפרופורציות המתאימות. מקצוע העבודה הסוציאלית הוא מקצוע הפועל לשינוי חברתי. יש לעובדות הסוציאליות אחריות לסייע לקטינים ולמשפחות לצאת ממעגל המצוקה ולאפשר הזדמנויות שוות גם למוחלשים ביותר בחברה. עובדות סוציאליות פועלות ימים כלילות לטובת קטינים, בין אם אלו קטינים שהותקפו מינית על ידי קטינים, נערות בסיכון המנוצלות על ידי בגירים, או עזרה להורים לרכוש מיומנויות הוריות ולסייע להם להיטיב עם ילדיהם ועם עצמם. הוצאת ילדים מהבית הוא קצה הרצף, שאף אחד אינו רוצה להגיע אליו, אך לעיתים אין ברירה.

עו"ס מיכל מאירס היא חברה בתנועת 'עתידנו'

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

15 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  ההתקפה על העובדות הסוציאליות היא חלק מההתקפה על העובדים. באמצעות הסתה נגד עובדות ועובדים מסורים שבקושי מצליחים לתפקד תחת הנטל מבקשים שופרי שלטון ההון כישראל היום, ידיעות והארץ-דהמרקר להסית את הדיון מהאשמים האמיתיים למצב החברה הישראלית ולהסיט כנגד עובדים.

 2. פוקסי :

  תודה על הפוסט …..

  תקצר כאן היריעה , אבל ברשותך , אני יותר מסקרן :

  טענות קשות מועלות על העובדים הסוציאלים ,דווקא מכיוון אחר גם – " גברים מוכים " ועשוקים , הגורסים , שהמערכת לוקה באובר פמיניזם מובהק ( בכל הנוגע למשמורות על הילדים , בהליכי גירושין ובכלל ) . הטענות קשות ביותר , וגובלות בנאצות והטחת רפש מן המדהימים ביותר .

  ברשותך : האם מנסיונך , היית פוטרת זאת כמרמור טבעי , או שיש לזה אחיזה כלשהיא במציאות ? אני מניח שאת לא תודי בכוונת זדון , אבל האם זה נובע מאיזה דוקטרינה מפורשת אם לאיו , של מעין אפליה מתקנת או התחשבות דוקטרינית במין החלש ?

  תודה

 3. איריס ענבר :

  ניסחת יפה, קצר, קולע וממצה. תודה

 4. רוית :

  השבוע אויימתי ברצח. הגשתי תלונה במשטרה, שהתייחסה ברצינות ראוייה. בתגובה לכתבה- חשוב לי להדגיש כי פקידות הסעד אין עובדות לבדן. כל החלטה נידונה על ידי צוות רחב ומקצועי. הן עומדות בחזית, שפם עמדתי גם אני השבוע, מבלי להיות פקידת סעד, אלא מטפלת בצוות אליו היפנתה פקידת הסעד, כדי לנסות למנוע הוצאה מהבית. היא הגישה תלונה דומה למשטרה יום אחרי.

 5. נועה :

  לא צריך להתנצל

  אני לא חושבת שצריך להתנצל ואני ממש לא מסכימה על כך שילדים בסיכון מוצאים בהינף יד לביתם, אלא להיפך. אני עו"סית, לא במחלקת רווחה ורואה את התמונה העגומה של ילדים שנמצאים במצבים של הזנחה קשה שנים רבות, בזמן שנותנים להוריהם הזדמנויות חוזרות ונשנות להשתקם (מה שלא קורה הרבה בשל מורכבות המשפחות והקשיים הכרוניים). בסופו של דבר ילדים משלמים את המחיר, על כך שאף עובדת סוציאלית לא רוצה להיחשב כחוטפת ילדים. הילדים שמוצאים הם ילדים אומללים והניסיון הוא לאפשר להם חיים מיטיבים יותר, מה שלא היה בבית הוריהם.

 6. יונה ניצן :

  תגובה

  יפה כתבת מיכל ואני חושבת שצפרא בהחלט יכולה להתבסס על הפוסט המאד מקיף ומתוקף.
  כל המשמיצים למיניהם הם אנשים ששבשל כשלונם כהורים פקידות סעד לחוק נוער נאלצות לעיתים להוציא ילדים מביתם
  וכל מילה שאמרת לגבי חברי הכנסת שנאחזים בפופוליזם זול במקום להאבק לגבי תתקציבים.כלמילה שלך היא בסלע

 7. אריק :

  הכתבה הזאת היא בושה למדינה

  כאחד שעובד עם נוער ומודע לעבודת הקודש שכל פקיד סעד עושה למען הילדים שלנו חוסר בתקנים עבודה סביב לשעון מצב חרום בשעות לא שעות דיונים אל תוך הלילה חיפוש מענים לפונים אף לא אחד שלא חי את התחום לא יוכל להבין זאת
  מדינת ישראל חייבת לדאוג לרווחה של העו"סים לתגמל ולאפשר עוד תקנים על מנת שנוכל לתת מענה הולם לאוכלוסיית המדינה

 8. עדנה :

  תגובה לביקורת על העוס"ים

  אני עובדת סוציאלית במקצועי, ופקידת סעד לסרי דין בעברי הלא רחוק.
  ראשית, אני רוצה לשבח את מיכל, על שלקחה את הזמן להגיב לכתבה, עוד כתבה מני רבות שמתפרסמות אחת לתקופה. אלא שלעיתים זו כתבה הכובלת על הוצאת ילדים מהבית ולעיתים זו כתבה שכובלת על כך שהילד לא הוצא מביתו ולכן אירע אסון. הכל לפי התקופה ולפי המקרה.
  לעיתים זו כתבה שמאשימה את פקידות הסעד בניתוק הילדים מאחד מההורים הגרושים ולעיתים מאשימה על כך שאיפשרו את הקשר שהתברר כמזיק.
  כמה קל "לשבת על הגדר" ולבקר עבודה מקצועית שאין בה תשובות ברורות. שבכל אפשרות יש נזק וגם תועלת. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין שהתקבל בימים האחרונים על ידי הרכב מורחב של שופטי בית המשפט העליון שהפך פסק דין קודם, של בית המשפט העליו אף הוא (הנוגע לילד בן שלוש ששהה במשפחה אומנת שביקשה לאמצו…). אף אחד לא העיז להאשים את שופטי בית המשפט בקלות דעת או בשימוש בכוח שנתן להם המחוקק.
  בכל מקרה שמוצג בכתבה זו או אחרת מסתתר לו עוד סיפור אחד לפחות, אלא שהעובדים הסוציאליים אינם יכולים להגיב. הסודיות המקצועית משאירה אותם אילמים, לא יכולים לספר ולתאר את המציאות המורכבת.
  את מכלול השיקולים שהביאו להחלטה כזו או אחרת, את השעות הרבות שהושקעו בפגישות, בחשיבה, בלמידה, גם במציאות של עומס בלתי נסבל.
  כבר שנים אני חושבת שפעם אחת צריך האיגוד המקצועי לתבוע עיתונאי או מטופל על הוצאת דיבה. פעם אחת צריך לחשוב איך ציבור שלם לא נשאר אילם.
  ולא, אנחנו לא עושים עבודת קודש. עבודת קודש נעשית, לטעמי, בהתנדבות, על חשבון זמני החופשי.
  העובדים הסוציאליים בכלל, ופקידי הסעד בפרט, עושים עבודה מקצועית שראויה להערכה ולהוקרה!

 9. גיל עו"ס :

  תסמונת האשמת הש.ג.

  ביום ראשוןו הקרוב הולך להיות דיוןבכנסת בועדת הרווחה שכותרתו לבדוק את התנהלות פקידות הסעד . לצערי גם בתגובה לכתבה של ישראל היום , צוטטו שני חברי כנסת , האחד איתן כבל והשני משה פייגלין אמרו שצריך להקים ועדת חקירה ממלכתית על התנהלות פקידות הסעד .

  במקום לראות את התמונה המלאה , ישנם עשרות אלפי מקרים של אלימות במשפחה , הזנחה אלימות פיזית והתעללות מינית . חלקם לא מגיעים כלל לידיעת הרשויות השונות . אלו שכן מגיעים פעמים רבות אותם ילדים לא מורחקים וממשיכים להיפגע וזאת בגלל העדר משאבים חוסר בחוקרי ילדים , עומס בבתי משפט שלא מספיקים לדון במקרים , חוסר בכוח אדם במשטרה שאינו פנוי לחקור את ההורים . ועוד .

  בטיפול בנושא האלימות במשפחה כיום רחוק מאוד מלהיות משביע רצון ובכך צריך לדון . כמו בכל דבר גם במקרים של הוצאת ילדים מהוריהם יכולים להיות טעויות , ראינו את מקרה התינוקות שהוצאו מהוריהם לאחר שהיו סימנים ברורים של פגיעה פיזית , לאחר שנבדקו על ידי טובי הרופאים ולאחר חקירות ממושכות של גורמי משטרה , נקבע כי ההורים אינם אשמים והילדים הוחזרו לחזקתם . אבל האם היו צריכים להשאיר את הילדים בחזקתם ואח"כ לחקור . אם הילדים היו ממשיכים להיפגע וחלילה להירצח למי היו באים בטענות . נכון גם כאן היו באים בטענות לעובדות הרווחה . כפי שבאו אליהן בטענות כאשר אותה אישא בירושליים רצחה את שני ילדיה הקטנים .
  לסיכום אכן צריכה לקום ועדת חקירה שתבדוק את מחדל קובעי המדיניות בנושא המפקירים מדי יום את ביטחונם של ילדים רבים חסרי ישע . ואינם נותנים את הכלים לכל הגורמים שאמורים לטפל בנושא . ומי ישמע את כולם של אותם ילדים ?

 10. דר' נמרוד פיק :

  אחד המקצועות החשובים ביותר שיש

  כפסיכיאטר העובד במרפאה ציבורית יחד עם צוות שלם של עובדות סוציאליות, אני מתוודע מדי יום לחשיבות העצומה של המקצוע ולמסירות העובדות הסוציאליות. למרבה הצער, הקצאת המשאבים לטיפול בצרכי האוכלוסיה היא נמוכה כל כך, שהמצב בשטח הוא כמעט בלתי-נסבל. העובדות הסוציאליות צריכות לתת מענה לפניות בכלים שיש ברשותן במצב עניינים קשה זה – והתוצאות הרבה פעמים לא משביעות רצון. כמובן, קל להאשים במקרים כאלה את השין-גימל. אבל התקפות כאלה רק משרתות את מי שרוצים לפגוע עוד יותר במה שנשאר לנו ממדינת הרווחה.

 11. יאני :

  תתחילו להתיחס לביקורת ברצינות . מתנשאים שכמותכם

  אנחנו לא מכפישים ישר את העו'סיות .
  בעקבות ניסיון אישי גילינו לצערנו יקום מקביל של עוס'יות שיצרו חוקים לעצמם והחוק הרגיל מסתמך עליהם כאילו הן אורים ותומים .
  פגשנו אכזריות , משוא פנים , התנשאות , אי דיווח או סיכומים בכתב . פשוט ז ו ו ע ה !!!!!!!!
  שמעת על " ועדת החלטה " גוף דרקוני שהנידון אינו משתתף או מיוצג בו .
  עוסיות רבות שפגשנו פשוט פושעות רק 2-3 היו מלאכים ונפלטו מהמערכת .
  גם כאשר התברר להן שטעו ניסו כאילו להתנצל אבל בסוף ברחו כמו זבל . סליחה על הביטויים אבל רק אלה מבטאים במעט את שהרגשנו .
  מבקר המדינה הוציא על המצב דוח מזעזע , האם קראתם אותו ??????????????? סתם התגוננו על עצם הביקורת .
  חצופות , הורסי משפחות . הלואי ויפריטו הכל וישלחו אותן לכל הרוחות .
  אם תרצו אפרסם שמותיהן ופעילותן הפושעת אחת לאחת .
  נראה אם יפורסמו דברי .

 12. יונה ניצן :

  תגובה ליאני

  פקידות הסעד לחוק נוער וגם לכל החוקים האחרים פועלות קודם כל במסגרת החוק.הן מתערבות במקרה של חוק הנוער היכן שיש ילדים בסיכון,ובמקרה של חוק ההגנה על חוסים היכן שיש מבוגרים,לרוב קשישים בסיכון.הן לא פועלות כי מתחשק להן ככה. הן נכנסות לתמונה היכן שהתעורר חשש לשלומו ובריאותו של קטין או קשיש.ההחלטות לא מתקבלות כעניין של מה בכך אלא מעורבים בכך גורמים רבים-חוות הדעת הן של פסיכאטרים ועליהם אנו מתבססות.
  ההחלטה להוציא קשיש או ילד מביתו היא שכלו כל הקיצים והחסוי נמצא בסכנה.
  מה שכתבת כאן הן השמצות חסרות יסוד ואני מקווה שתתיבע לדין על הוצאת דיבה

 13. הביקורת על העובדות הסוציאליות מכפישה מקצוע שלם « עתידנו עתידנו :

  […] לקריאת הטור המלא באתר עבודה שחורה […]

 14. דניאל אינדיך :

  לעוסים אין איגוד ואין משרד הם יתומים

  אין לי להלין על המלעיזים- רק אנחנו קורבנות השתיקה, לנו אין דובר .ואם יש הוא לא מוכן לקבל יעוץ ,, הוא הראה לנו מה שווה הדוברות של האיגוד המסכן שלנו .כן חברים אנחנו מופקרים יתומים ומעל הכל כל אפס יורד עלנו למה ?הגיע הזמן להשיב מלחמה בלי להתייפיף מספיק בכיינות הגיע הזמן למעשים אני מוכן לתרום נסו אותי…..

 15. יונה ניצן :

  תשובה קצת מאוחרת לדניאל

  אני מקווה דניאל שתראה זאת.לא השארתי את פרטיי כולם מחשש מאותה חבורה.
  אבל אתה יכול לראות שכולנו וגם האיגוד הצתחלנולהגיב במרץ ולשנות את אופי תגובתנו.
  מוזמן להציע לי חברות בפייס כדי שניתן יהיה לדבר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.