postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » נזק של מיליארד ש"ח לפחות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נזק של מיליארד ש"ח לפחות

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 26.12.13 1:20

לכאורה, כל השבתה של שוק העבודה בישראל גורמת נזקים איומים למשק. לדעתו של ק. טוכולסקי, כך מנסים יחצ"ני שלטון לשמר את שבוע העבודה הארוך, להימנע משיפור תנאיהם ושכרם של עובדים ולקדם את ההפרטה

המעמד הבינוני בישראל הולך ונכחד, אבל כמו כל דבר שהולך ונכחד, האובדן של מרכיבים מסוימים בביטחון העצמי של מעמד בינוני מכוסה במנגנון פיצוי של דבקות במה שבכל זאת נשאר. אין ביטחון תעסוקתי או יכולת לחסוך, אפשר להיאחז בקרתנות ביקורתית וברצון להיבדל ממי שנמצאים מתחת. העובדה שחוסר ההסתגלות המחשבתית למציאות המשתנה תורמת בעיקר להמשך ההידרדרות של המעמד הבינוני לא הפריעה מעולם לנמנים עליו. תגובה מאוחרת מדי היא דבר טבעי, אנחנו אחרי הכול לא פרנואידים באופן טבעי.

יש מי שמנצלים את הדבקות של בני המעמד הבינוני היורדים מנכסיהם, חסכנותיהם וביטחונם – בעיקר מעצבי דעת הקהל בתקשורת ובשירותי היח"צ, ספינולוגים כנחום ברנע, גיא רולניק דן מרגלית ומרב ארלוזורוב בתקשורת, אייל ארדים למיניהם בפוליטיקה ורני רהב ודומיו. יתרונם על האחרים הוא בכך שהם לא מסתירים את אופי עבודתם בתארים של אסטרטג ועיתונאי אלא מציגים את עצמם ואת מרכולתם באופן גלוי. הם יודעים את מלאכתם והם יודעים בדיוק איך לפרוט על נימי הנוסטלגיה של מי שנמנו עד לא מזמן עם המעמד הבינוני ועכשיו הם שוקעים לאיטם. הקרתנות של המעמד הבינוני מהווה נקודה משמעותית, ולכן גם כשלמעמד הבינוני האמון על חסכנות וצניעות אין יותר קיום, אפשר לגייס אנשים נגד האינטרסים של עצמם באמצעות הפרחת טענות על בזבוז.

אז השבוע שלנו נפתח בטענות שהסופה גרמה נזק של מיליארד שקלים חדשים ונגמר בטענה שהשביתה שהוכרזה בנמל אשדוד עולה כמה מאות מיליוני שקלים חדשים. טענות מעניינות. בעיקר לאור העובדה שהשביתה בנמל אשדוד הוכרזה ביום שישי לקראת הצהרים כשהנמל גם כך לפני סגירה והגיע לסיומה עוד לפני כניסת השבת. כמובן שגם על חברת החשמל שמענו. כרגיל, כל פעם שלא הולכים לעבוד וזה לא משנה אם הסיבה היא חגים (מאות מיליארדים אובדים למשק כי יש לנו בישראל בסביבות עשרה ימי חג בשנה – נמוך מאשר במדינות אירופה אבל מי סופר), או שביתות (טריליונים הולכים לאיבוד כל פעם שעובד נאבק על שיפור תנאי עבודתו ושכרו, שלא לדבר על ה"נזק" שנגרם למשק כאשר אותו עובד ששבת מקבל גמול על חוצפתו והפגיעה של במשק). בקיצור – כל השבתה של שוק העבודה שרובו ככולו בישראל היום הוא מתן שירותים גורמת נזקים איומים למשק, זאת הטענה של יח"צני שלטון ההון שמנסים לקדם באמצעותה את שימור שבוע העבודה הארוך של ישראל, הימנעות משיפור תנאיהם ושכרם של עובדים והפרטת כל חברה ממשלתית אפשרית.

וזה קל,  בסך הכל. יש להם יח"צנים, לוביסטים ואסטרטגים בתקשורת ובשאר מוקדי עיצוב דעת הקהל שמוכנים להפריח לאוויר מספרים חסרי שחר כל העת. אף אחד לא ינסה לאמוד את הנזק שנגרם מייבוש חברת החשמל במטרה להפריטה, או את הנזק שנגרם לישראל כתוצאה משעות העבודה הארוכות והשכר הזעום שמשולם בה. זה לא משרת את מי שמממנים את שירותי היח"צ בתקשורת ובמשרדי האסטרטגיה והלובינג. על הנזק של מאות המיליארדים שנגרם משיעורי מס נמוכים, מפטורי מס מגוחכים, מתכנוני מס ערמומיים ונכלוליים לא נוכל לשמוע ולקרוא. לא נקבל מתקפות יח"צ במהדורות החדשות בהן פרשנים חמורי סבר יציגו את הבעיה של הימנעות בעלי היכולת מתשלום מס הוגן כנזק של מיליארדי שקלים. בכותרות של ישראל היום וידיעות אחרונות (שלא לדבר על הדה מרקר) לא נקרא על כמה נזק גורמת לישראל העובדה שמשאבי הטבע שלה נבזזים, והמשקיעים בה נהנים בה למעשה ממקלט מס. כל זה לא מתאים לשיטה.

הקרתנות שלנו בעוכרינו. את דעתנו ניתן להסיח בקלות ואת ראשנו למלא בהבלים. אין לנו שירותי יח"צ טובים, כלי תקשורת משלנו להציג בהם את האמת כשכל ערוצי המידע מלאים בספינים, שקרים מובהקים וחצאי אמיתות. אז הנה עצה אחת: כל פעם שסבר פלוצקר או גיא רולניק – הרני רהבים של התקשורת הכלכלית – כותבים שנגרם למשק נזק של מאות מיליוני עד מיליארדי שקלים, תדעו שמשהו טוב קורה. זכיתם בעוד יום בבית עם הילדים, עובדים נלחמים על שיפור תנאיהם, מישהו שהוא לא קומץ תאגידים וטייקונים קיבל גם כן איזה חלק בעוגה. על הנזקים האמיתיים לא תשמעו מהם, אז לפחות תדעו איך להתייחס למדומים.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תודה על הפוסט …….

  נו באמת טוכולסקי . לא הפרזת במקצת ? בלשון המעטה במקצת ?

  חצי מליון איש במחאה האחרונה ( שיצאו לרחובות רק , ובמכה ……) שכחת ? ובכלל , החזירות הטייקונית נישאת בפי כל , זוהי עובדה !! רני רהב ? נחשב לליצן הכי גדול במדינה וברשת , ביזזת פעם ? בדקת ? תבדוק ותיווכח .

  הליכוד ירדו לעשרים מנדטים , שכחת ? יאיר לפיד גרף הקופה , שכחת ?( אמנם לא צדק חברתי לגמרי , אבל בכל זאת , אנטי טייקונים ( איפה הכסף ) ופוליטיקה נקיה ) .

  הענין האמיתי הוא בכך : שהציבור הפנים שאין פתרונות פלא , צריך בגרות , אחריות , וממלכתיות מסויימים לפחות . אחרת נהפוך להיות רועי עיזים כמו ביון .

  אפילו עיני , יו"ר ההסתדרות לשעבר , גיחך על התוכניות של שלי יחימוביץ לפתיחת התקציב ורמת הגירעון .

  תודה …..

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ק. טוכולסקי , בהמשך לתגובתי ( מעלי ) , הנה , גש ללינק הבא , ותראה שאתרים באינטרנט , לא בודדים כלל במערכה :

  http://kalkala-amitit.blogspot.co.il/2013/12/blog-post_26.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+blogspot/tgrlJ+(%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%94+%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%AA%D7%99%D7%AA)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.