postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מה עושה המדינה למען השתלבות מבוגרים בשוק העבודה?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה עושה המדינה למען השתלבות מבוגרים בשוק העבודה?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 25.12.13 1:10

כלום. היא אינה עושה דבר עד כה. אזרחים נקטו יוזמה והקימו קבוצה כדי להיאבק למען השתלבות מבוגרים בשוק העבודה. הגיע הזמן שהמדינה תפעל למען השתלבות מבוגרים בשוק העבודה

קבוצת אזרחים התארגנה כדי להיאבק למען השתלבות מבוגרים בשוק העבודה. היא פתחה אתר אתר בפייסבוק ושמו: "פרנסה בכבוד לגיל 45 פלוס מינוס". לפי המידע באתר זה, במערכות המחשב של חברות ההשמה המגייסות עובדים יש שדה שמגדיר טווח גילים. בשדה זה מגדירים גיל ארבעים כסף עליון. כתוצאה מכך, למחפש עבודה בן ארבעים פלוס אין סיכוי לעבור את הסינון הראשוני למרות כישוריו. בני ארבעים פלוס המחפשים עבודה  – בקשתם מושבת ריקם. זוהי עבירה על חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. יש לדרוש שהמדינה תאכוף את החוק על חברות ההשמה, ותדרוש מהן לבטל את שדה סינון הגיל. באתר מוצגת היוזמה לחקיקת חוק עבודה לבני 45 פלוס.

ב-22 באוקטובר 2013 התפרסם דיווח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת הסוקר דרכים להשתלבותם של מבוגרים בשוק העבודה בכמה מדינות מערביות.. את המחקר הזמין ח"כ איתן כבל (העבודה) , שהצהיר על כוונתו להקים תנועה לפתרון משבר התעסוקה של גילאי 45 פלוס. לפי המידע בדו"ח המממ, מדינות מערביות משקיעות מחשבה ומשאבים כדי לעודד השתלבות מבוגרים בשוק העבודה. ממשלות מעניקות סובסידיות למעסיקים לצורך הכשרות מקצועיות של מבוגרים. הן גם מעניקות הכשרות ושירותי השמה בעבודה לעובדים מבוגרים במסגרת שירותי התעסוקה שלהן. ממשלות פועלות ליצירת מקומות עבודה למבוגרים על-ידי מתן הקלות במסים למעסיקים המגייסים מבוגרים לעבודה. כמו כן ממשלות פועלות להתאמת סביבת העבודה למבוגרים, הפחתת שעות העבודה של מבוגרים, הקצאת ימי חופשה נוספים למבוגרים ומשקיעות בפעילות הסברתית כדי לגרום לשינוי גישות שליליות כלפי עובדים מבוגרים.

באוגוסט 2011 פורסמה בדה-מרקר כתבה שהעלתה המלצות  שעל המדינה ליישם כדי לעודד השתלבות מבוגרים בעבודה. ההמלצות פורסמו, אך דבר לא נעשה בפועל. כך פורסם באתר הפייסבוק של "פרנסה בכבוד לגיל 45".

חברי הקבוצה פנו לח"כים כדי לנסות לשכנעם להירתם ולפעול למען חקיקת חוק בעניין. לפי המדווח באתר הפייסבוק של הקבוצה, נוצר קשר עם שני חברי כנסת בלבד, איתן כבל (העבודה) ואורי אורבך (הבית היהודי).  חוק עדיין לא יצא מזה. מה עם הח"כים האחרים?

המשרד שאמור לדאוג לתעסוקה הוא משרד התמ"ת, או בשמו החדש, משרד הכלכלה.

ב- 12 בדצמבר שודרה בערוץ 2 תכנית "המערכת" בהגשת מיקי חיימוביץ שהעלתה את הנושא והמחישה בדוגמאות את בעיית התעסוקה של המבוגרים. שרים שהנושא הוא בתחום משרדם הוזמנו לתכנית. שר הכלכלה נפתלי בנט, האחראי על התעסוקה סרב להופיע בתכנית ושלח תגובה. מאיר כהן, שר הרווחה הגיע ודיבר.

ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה אינם נרתמים לקידום פתרונות לבעיית התעסוקה של המבוגרים, מלבד אלה שצוינו לעיל. יוזמת אזרחים שבאה מהשטח ומשקפת את המצוקה אינה מניעה עדיין פעילות כדי לפתור את הבעיה.

הגיע הזמן שהממשלה והכנסת יירתמו ויפעלו כדי להסדיר את השתלבות המבוגרים בתעסוקה, כמו שנעשה במדינות המערב, המצטיירות כנאורות יותר בתחום השתלבות מבוגרים בתעסוקה.

מאת: מערכת עבודה שחורה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  לפי נסיוני הכל דיבורים ריקים

  כשהמדינה מפריטה חברות ממשלתיות ,לעיתים קרובות עתירות מזומנים,היא מפקירה עובדים בשנות הארבעים והחמישים אחרי עשרות שנות עבודה שנופלים לתוך בור שחור של אובן כלכלי ןנפשי.אין פנסיה מוקדמת ואין פיצוי ממשלתי על כל השנים שאדם נידון לניוון בצורה של פנסיית גישור עד גיל הפנסיה או פנסיית פיצוי על פשע ההפרטה.
  בסקטור הפרטי הדבר עוד יותר גרוע ואף אחד לא נוטל אחריות על גורלו של המפוטר האומלל.
  אבל המשטר לא מטומטם והוא דואג ליקיריו כאשר לפעמים הוא דואג לפנסיות לכל החיים החל מגיל 45 .

  אכן הפרד ומשול של המשטר שמצ'פר את יקיריו ומתעלל בכל האחרים.

 2. דליה :

  מיכאל
  מה זאת אומרת "דיבורים ריקים"? מדובר בקבוצת אזרחים שנוקטת יוזמה ומתארגנת כדי לנסות ולהשפיע על קובעי מדיניות לעשות משהו למען השתלבות מבוגרים בשוק העבודה. אילו טענות יש לך נגדם? כל הכבוד להם שהם עושים מעשה. הלואי שיצליחו לגרום לממשלה לעצב מדיניות בנושא זה.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  טעות בכתובת

  הכוונה לא לקבוצה חלילה,כי הרי בעברי הייתי חבר ב-2 קבוצות שכאלה.

  הענין הוא שהמשטר שאחראי לסבלם של המבוגרים ,מדבר דיבורים ריקים ולא עושה דבר כשיטת עבודה….

 4. ק. טוכולסקי :

  ומה המדינה עושה למען השתלבות של קבוצות אחרות בשוק העבודה? כלום, אפס מאופס, לא צעירים לא זקנים לא וותיקים ובקושי עולים, לא מיעוטים ולא הרוב.
  הממשלה הזו צריכה לעוף ואנחנו צריכים ממשלה ס"ד שתחליף אותה עם סדר יום שידאג נגישות לשוק העבודה ורשת ביטחון למי שאינם יכולים לעבוד.

 5. דליה :

  טוכולסקי, אולי יש לך הצעה מעשית יותר לימים חשוכים אלה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.