הלך הדנקנר, בא נוכל אחר

השבוע יכולנו לקרוא ש"תם עידן". אותה תקשורת שכתרה ועטרה כתרים ועטרות לראשם של בני דנקנר בעת עלייתם עושה כמיטב יכולתה לחשוף את ערוות נפילתם. ק. טוכולסקי תוהה: מה בדיוק תם?

אז השבוע יכולנו לקרוא על נפילת משפחת דנקנר. לא ברור מה השמחה, הרי הדנקנרים אינם עובדים מאוגדים ולכן לא ברור מה העיתונות הכלכלית רוצה מהם. הם לא פגעו בפריון ולא מנעו רפורמות, ובכל זאת יכולנו לקרוא השבוע שכמה טוב שתם עידן. התקשורת שלנו, אותה תקשורת שכתרה ועטרה כתרים ועטרות לראשם של בני דנקנר בעת עלייתם, עושה כמיטב יכולתה לחשוף את ערוות נפילתם. אז השבוע יכולנו לקרוא שתם עידן, ולמי יש רק שאלה, מה בדיוק תם?

אז דנקנר הלך ואת הפירמידה הרעועה שהוא ניהל ינהלו עכשיו אחרים. הציבור שרוב כספו מושקע בתחזוקת הפירמידה ימשיך להזרים את עיקר הכסף, וזה יזלוג כדרך המקובלת בפירמידות לכיסיהם של בעלי ההון החדשים שיעמדו בראש ויגדילו ממונם מכספי הציבור. אז מה השתנה? השם של הטפיל שיעמוד בראש הפירמידה וייקח את כספנו ברוב טובו ויותיר אותנו עם אגרות חוב חסרות כיסוי? זה שינוי? מה לנו ציבור העובדים שהחיסכון הפנסיוני שלהם משמש לבניית פירמידות של אגרות חוב חסרות ערך בצד טייקונים מנופחים ולבשורה הגדולה של הדחת דנקנר?

העיתונים יחגגו כי העיתונים שלנו, כמו מהדורות החדשות של ערוצי התקשורת העיקריים, הם שופרות של שלטון ההון. לנו אין מה לחגוג. עד שהשיטה לא תשתנה, הפירמידות לא יפורקו, כספי הפנסיה לא יוצאו משולחן הרולטה של הבורסה ועוד כמה זוטות, לא משנה מה שמו של הטפיל התורן שעושה את הונו מלקיחת כספנו וחלוקתו לעצמו כדיבידנדים. מה שאנחנו צריכים זה לא החלפה של טייקון אחד בטייקון אחר אלא הרחקתם של הטייקונים מהכיס שלנו, וזה לא יקרה. אם הנושים היו משתלטים על IDB בעצמם, או שחברת האחזקות הזו הייתה מפורקת וכל חלקיה היו חוזרים לעמוד בפני עצמם, אולי משהו היה באמת משתנה. כרגע השינוי היחיד הוא השם על הדלת של בעל השליטה, ועד שהשם על הדלת לא יהיה הציבור אין לשינוי השם שום משמעות.

חוק הריכוזיות חסר המשמעות שנחקק בקול תרועה רמה ומשמעויותיו הדלות עד מגוחכות – גם הוא נופח בידי התקשורת מעבר למימדיו. כרגיל, דיון עקר ובאזז מנופח נועדו לכסות על דלות החומר. טייקונים יוכלו להמשיך לתחמן את המערכת, ×›×™ אי אפשר באמצעות חוק אחד או החלפה של טייקון לשנות שינוי מהותי. אין טייקונים שיביאו מזור לתחלואי המערכת אלא אם יוותרו על הונם ויתנו אותו לחברה. התיקון שצריכה המערכת הכלכלית הישראלית אינו נידון כלל בעיתונות הכלכלית, ×›×™ כולה שייכת למי שנהנים מחדלון המצב הקיים.

הלך הדנקנר בא אחד אחר. ברגע שבית המשפט יאשר לו לבזוז את כיסנו התקשורת תתחיל להתחנף. יום אחד, כשהכסף כבר יהיה רחוק והחברות יהיו ריקות, התקשורת שוב תתנפל ותדרוש את ראשי מי שהיללה בעצמה, ככה זה עובד. אז יביאו לנו שוב איזה טייקון לבזוז אותנו בהסכמה. אין שום הבדל בין מה שעשה לנו דנקנר למה שיעשו לנו השודדים החדשים, בדיוק כמו שבמהות אין הבדל בין ביבי ואולמרט או בין ישראל היום לידיעות אחרונות. השיטה הקיימת לא מציעה לנו אלטרנטיבות מהותיות. את מה שאנחנו צריכים, ביטול של תאגידים ופירמידות, הפרדה בין נכסים ריאלים ופיננסיים, הפרדה בין חסכונות וביטוחים ושולחנות הימורים בבורסה לא נקבל, זה לא משרת את השיטה הקיימת ואת הטייקונים הנהנים מטובה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

3 Responses to “הלך הדנקנר, בא נוכל אחר”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  "חוק הריכוזיות חסר המשמעות שנחקק בקול תרועה רמה".
  סתיו שפיר שלנו מהעבודה השתתפה בדיונים וסיפרה שחוק הריכוזיות סורס מעיקרו,במידה רבה "הודות" ללוביסטים,שהכנסת מאפשרת להם גישה חופשית לועדות,וכמובן הח"כים המשת"פים מהימין.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  ככל שהזמן עובר חה"כ שפיר מתגלה כחברת כנסת רצינית שבאה לעבוד ולא רצה בהיסטריה אחרי כותרות.
  חבל שאין עוד כמה כמותה.

 3. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  כשבותבים אליה(אני כתבתי),היא מקפידה לענות בענייניות ומזמינה לכתוב למייל האישי שלה,ולא רק המייל בכנסת!!

Leave a Reply