postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » סערת השלג דצמבר 2013 – מסביב לפתיליה בלי חשמל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סערת השלג דצמבר 2013 – מסביב לפתיליה בלי חשמל

נושאים דעות, זכויות אדם ב 19.12.13 1:24

התקלות שנגרמו עקב סערת השלגים, שהחזירו את רמת החיים של האזרחים מספר שנים אחורה, מוליכים אל הדעה שאם מדינת ישראל לא תתפוס עצמה בציציות ראשה – אין לה לאן ללכת וההידרדרות היא בלתי נמנעת

מאת נטע חוצן

חורף, קר ומושלג. אין חשמל. אנחנו בני שישים פלוס מכורבלים היטב יושבים מסביב לפתיליה שמעליה מתחמם דוד מרק שעועית.

התסריט הנבואי המדויק הזה שורטט בדירה ירושלמית בחורף אחד קשה ב- 1973-1974 . החורף הגיע בכל עצמתו אחרי שנכנסה לתוקף הפסקת האש, ואנחנו, חבורה של צעירים, ישבנו בדירה ירושלמית מסביב לתנור פרידמן וניתחנו את המצב. היו שם – שני המארחים האוחזים באידיאולוגיה הכנענית (ר' עוזי אורנן), ציוני אחד בסגנון הציונות מבית סבתא, ואחד מצפניסט אנטי ציוני. שניים מהנוכחים הלכו לעולמם בשנה האחרונה ולא זכו לראות איך בחורף 2013 מתגשם התסריט שציירו בדיוק כה רב אז בחורף 1973-74 .הערב ההוא עלה בזכרוני במהלך שלושת הימים הרצופים בדצמבר 2013 שבהם שהינו ללא חשמל (שנותק עוד הרבה לפני שהגיעה הסערה לשיאה).

היינו ערוכים יחסית – עם בטריות לרדיו, פנסי תאורה שהלכו ונחלשו (כי חסכנו בבטריות), טלפון ישן של בזק (היה מעניין לראות מי מתקשר לשאול בשלומנו) על הגז עמד סיר מרק עשיר שבסופו של דבר התקלקל למרות גושי השלג שהכנסנו הביתה. המרק נזרק יחד עם הרבה מוצרים מהמקרר וכשוך הסערה ליקטנו מפה ומשם מזון טרי עד שיפשיר הכפור ונוכל לחדש את המלאי בלי לשבור רגליים. ברור לגמרי שחידוש המלאי יעשה בהתאם ללקחים שלמדנו מהטירונות המחודשת שעברה עלינו, ילידי 1948 , בדצמבר 2013 .

באותו ערב קר בחורף 1973-74 מצאנו עצמנו מגיעים למסקנות דומות מאוד למרות ההבדלים בהשקפות הפוליטיות  – אם מדינת ישראל לא תתפוס עצמה בציציות ראשה – אין לה לאן ללכת וההידרדרות היא בלתי נמנעת  גם אם בדרך  יגרמו לנו אשליות אופטיות לחשוב שהכל טוב (הפנתרים כמשל). מהפך מעמדי התחולל כשבעקבות 67 ישראל יצאה לגמרי מהפוקוס והפקירה את גורלה בידי הגנרלים והמשיחיסטים חובשי הכיפות הסרוגות.  ההתמקדות בבטחוניזם מזויף שרואה הכל דרך מפות וקווים ותחמושת  – בלי לראות את האדם – בישרה רעות. כשהאדם נדחף החוצה מהתמונה, כל הכסף שבעולם לא יעזור לו. ההתמקדות המשיחיסטית באדמה – באה גם היא על חשבון האדם, והשילוב הנורא הזה בין הבטחוניזם והמשיחיזם – שאינם רואים את האדם  – בישר את כל הרעות שאכן טיפסו עם השנים על ראשנו ומאיימות עכשיו לחנוק אותנו למוות.

התסריט שציירנו אז לא נראה לנו דמיוני בכלל ובכל זאת קיווינו שלא יגיע הרגע הזה באמת. הרי היינו צעירים מלאי רצון לפעול, להשפיע, לשנות. כל אחד מאיתנו פנה בדרכו שלו לפעילות ארוכת שנים ולמרות ההבדלים – אף פעם לא שכחנו שחוזקה של השרשרת נקבע ע"י חוליותיה החלשות. אף פעם לא שכחנו שאי אפשר לבנות כוח על חברה כושלת. שאי אפשר לבנות הרתעה לאורך זמן על כרעי תרנגולת של חברה שחבריה מוסתים להתקוטט איש נגד רעהו על פירורי הלחם. אף פעם לא שכחנו – למרות כל הקשיים והאילוצים והסתירות הפנימיות – שאי אפשר להזיז הצידה את האדם העובד ולשעבד אותו לכוח, לאדמה לכסף, ובאותו הזמן לספר לנו שאנחנו חזקים וצודקים. אף אחד לא באמת יקנה את זה, מלבד מי ששבוי בסיפור הזה בעל כרחו. ראינו איך הכסף נלקח מידי האדם לטובת הכוח והאדמה – לא בגלל שלא היה מספיק כסף – אלא בגלל שפתאום לא היה "שווה לבזבז אותו"  על האדם – על כבוד העבודה וההשכלה והמדע והתרבות והצדק החברתי (שעד אז הוצג לפחות ריטורית כשאיפה).

והנה, בשוך הסערה כשירושלמים ותושביה מופקרים לגורלם, אני מנסה לעכל את ה"חוויה" שעברנו, והנסיון הזה מחזיר אותי שוב ושוב לערב הקר והחשוך ההוא לפני 40 שנה. ואני מתקשה להאמין. כן – זה קרה. זה לא היה חלום. בדצמבר 2013 רבבות "זכו" לחוות את התסריט הזה שציירנו אי שם לפני 40 שנה והם מתקשים להאמין. מה שמרגיז עוד יותר הוא הנסיון הציני ל"נחם" אותנו שזה קורה במשפחות הכי טובות. מעניין – בכל הפרמטרים אנחנו נמצאים בתחתית הסולם של ה- OCED  והנה זכינו להשתדרג? עד היכן יכולה להגיע הציניות המרושעת? אבל הם לא עוצרים כי אין להם אלוהים, ובלי למצמץ הם מציעים לנו לבחור בין אוכל/רופא/מורה לבין חשמל. לא תוכלו לקבל את הכל הם מסבירים לנתינים.

ואף אחד לא שואל שאלות לגמרי פרקטיות. אפשר להתחיל בשאלה על סולם התקלות העולה של חברת חשמל. איפה המידע המדויק בלי מסכות שיגלה לנו שבעצם חברת חשמל עובדת יותר ויותר על תחזוקת תקלות ולא על תחזוקה מונעת? מי שחושב שבאמת תיקנו לו את התקלה כשחזר לו החשמל כדאי שלא יעצור את נשימתו. במקרים רבים התיקון הראשוני הוא "זמני" ואחריו בא (או שלא) התיקון הקבוע (שהוא קצת פחות זמני מהזמני וקצת פחות קבוע מהקבוע). כל דבר שאיננו בגדר סיכון בטיחותי ממשי – יכול לחכות. תקלות? אפשר לתקן, מה קרה? (אנחנו חווים את זה לאורך כל השנה). הבעיה היא שזו שיטה יקרה ובלתי יעילה (דרך אגב נניח שכל הירושלמים יכריזו על יום שביתה במחאה על מה שקרה? פתאום יתברר שיום כזה, וואו עולה ל"משק" מליארדי מיליארדים ואיזו זעקה תקום. נראה את הירושלמים שיקומו ויכריזו על יום ראשון הקרוב – יום שביתה – יום שמטרתו שיקום פיזי ונפשי. ושתקום זעקת התקציבאים באוצר, אדרבא).

 ומי יתן את הדין על השחצנות של ראש עיריית ירושלים? האיש, כך מתברר, לא יכול לעלות מעבר לתפקיד הממונה על תיק התרבות. הוא נבחר רק משום שבירת ישראל לנצח לא מסוגלת להוציא מתוכה תחרות אטרקטיבית לראשות העיר. אין מתחרים רציניים לנהל את בירת הנצח. מכיוון שדרגי ביניים ומטה ממילא לא חסרים – ברקת צריך להתפטר, לא יקשה למצוא מחליף בינוני ברמתו, שיהיה פחות שחצן.

ואנחנו – נפשית נעזבנו ועזבנו, וקשה לראות תיקון. פיזית וגיאוגרפית נבדוק את האפשרויות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

10 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  כואב, מדויק ונכון. להערכתי המצב רק הולך להידרדר.

 2. נטע :

  יש לי עדיין מה להוסיף, התחלתי בפרספקטיבה ואמשיך אני מקווה במידע פרטני יותר על מה שהלך כאן.
  בינתיים הערות
  ! טוכולסקי כבר הציג את האבסורד הצורם של מדינה שמתימרת להפציץ באיראן ולא יודעת לספק לאזרחיה את ההגנה המינימאלית הנחוצה בשני ימי שלג – כאן אין תירוצים על אויב מימין ואויב משמאל.
  2. במצב אי השוויון שבו נמצאת החברה הישראלית צריך לזכור שיש אוכלוסיה גדולה שידה בקושי משגת כדי חימום בימי החורף הרגילים.
  3. ברור לגמרי שכל מי שידו משגת כבר יצטייד עכשיו בציוד יתר.
  אנשים יקימו קמינים על עץ ויאגרו כמויות עץ גדולות לכל צרה שלא תהיה בנוסף לאגירת דלק.
  מי שידו משגת יתקין לעצמו גנרטור ויצטיייד בכמויות דלק להפעלתו בשעת צרה.
  אגירת היתר בידי פרטים היא כמובן לא רציונאלית ולא יעילה – אבל זה מה שקורה כשהמדינה מתנערת מאחריות.

  עדיין יישארו רבים שלא יוכלו להרשות לעצמם את חגורת ההגנה מפני המדינה שמתרשלת ונכשלת בכל "תרגיל בזמן אמת".

  מדינה שאזרחיה לא יכולים להבטיח לעצמם – לילדיהם להוריהם הקשישים את הביטחון המינמילי של חימום ומזון בשני ימי שלג היא מדינה שמאבדת את כוח ההרתעה שלה.

  אסור לנו לשתוק. צריך לדרוש לקיחת אחריות מראש עיריית ירושליים ומעלה. אסור להרפות.

 3. נטע :

  סליחה – קישור למאמר של טוכולסקי
  http://www.blacklabor.org/?p=53514

 4. נטע :

  האמת נחשפת במערומיה ואסור לנו לשתוק ולהרים ידיים. שום דבר לא היה כאן הפתעה משמיים.

  אחרי כל כך הרבה שנים של תבוסה אחר תבוסה של השמאל – אם עכשיו אנחנו לא מצליחים לחבר את כל הנקודות – הדפיטיזם על אחריותנו. אולי קרה לשמאל כמו שנאמר על העלייה "ישראל אוהבת עליה אבל לא את העולים – השמאל אוהב את זכויות האדם אבל לא את האדם"

  מסביב לפתיליה בלי חשמל
  http://www.blacklabor.org/?p=53514

 5. דליה :

  נטע
  את יכולה לתאר לעצמך מה היה קורה אם חברת החשמל הייתה לאחר תהליך ההפרטה שרוצים להעביר אותה? לא היו מתקנים חשמל מסיבות כספיות. היו מתקנים מה שמשתלם לחברה. היו מספר חברות חשמל, אבל לא הייתה כתובת למי לפנות ולהתלונן.
  אגב, אתמול נחתם הסכם בין משרד הביטחון לבין משרד האוצר על הפרטת הביטחון. הטיפול בביטחון יועבר לידי חברות פרטיות. ביטחון לא יצא לנו מזה.

 6. נטע :

  שיטת הייבוש בדרך להפרטה

  http://www.blacklabor.org/?page_id=25288

  ואכן
  "השקעות חברת החשמל ברשת ההולכה הצטמקו בעשור האחרון בלא פחות מ–50%. בעוד שב–2004 השקיעה החברה כמעט 900 מיליון שקל בשדרוג קווי המתח ותחנות ההשנאה, ב–2011 הפנתה החברה לטובת השקעות אלה 435 מיליון שקל בלבד. בעוד שבחמש השנים האחרונות גדל כושר ייצור החשמל בישראל בכ–15%, אורך קווי המתח הגבוה ‏(161 קילו־וולט‏) שפורשת חברת החשמל גדל רק ב–5%, ואילו אורך קווי מתח עליון ‏(400 קילו־וולט‏) כלל לא השתנה. זאת, כאשר עשרות קילומטרים של קווים ישנים נדרשים כבר בשדרוג ובהחלפה. אלה לא מבוצעים, מחלישים את אמינות רשת החשמל ומגדילים את מספר התקלות לאורכה – מה שגורם לחברה לפספס את היעדים שהיא קובעת לעצמה להגבלת דקות אי־אספקת חשמל".

 7. נטע :

  מסתבר, אבוי שגם אראל מרגלית נותק ל- 48 ש' מהחשמל (שינסה בפעם הבאה 72 ש' ויותר ולאוו דווקא בבית כמו שיש לו בעין-כרם)).
  ומה יש לו להגיד על זה?

  "זה היה שבוע שבו איתני הטבע הוכיחו, שוב, שהם חזקים יותר מכל אחד ואחת מאתנו. הסופה הקשה שפקדה את ישראל גרמה לנזקים קשים והותירה אנשים רבים ללא חשמל וחימום. משפחתי ואני מצאנו עצמנו ללא חשמל במשך למעלה מ-48 שעות. בקור הצורב ששרר מדובר היה בחוויה לא נעימה בכלל. נאלצתי להבעיר אש מענפים רטובים שחתכתי כדי שנוכל להתחמם. אני חושב שלאור עוצמתה של הסופה, אין המדובר כאן בכשל של תשתיות אלא בכשל ניהולי. מי שניהל את הדברים שגה. את כביש מס' 1 היו אמורים לסגור כמו שסגרו את איילון. עדיף שיאמרו שהאחראים היסטריים מאשר שאנשים ימצאו עצמם בסכנת חיים על כביש קפוא וסגור לתנועה".

  ואחרי ששנה את משנתו העמוקה הכתובה על הקרח הוא ממהר להתנצל למה לא הגיב על "נושא שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב", וטורח להבהיר היטב מה דעתו, שלא יישאר מאחור בעניין הזה (החשוב כשלעצמו, אבל יש סדרי עדיפויות בכל הכבוד).

  זה מה שיש לח"כ מטעם מפלגת העבודה להגיד?

  מה, הוא לגמרי מחוץ לעניינים?
  הוא לא שמע על ה- "מערכת ב-500 מיליון שקל של חברת החשמל נמצאה כמסוכנת"?
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3610472,00.html

  הוא לא יודע שמערכת ניטור משוכללת ככל שתהיה לא יכולה לפצות על צמצום ההשקעות המסיבי ברשת ההולכה של חברת החשמל?

  ומה זה הקשקוש על "כשל ניהולי"?

  דרך אגב, התברר שהפסקת החשמל בביתנו נבעה מנסיון לתקן תיקון זמני תקלה קטנה שהפכה אחרי נסיון התיקון לתקלה גדולה יותר (אתם מבינים, נסוג השלג יצאו אנשים החוצה והתחילו לדבר האחד עם השני ולמלא את החורים באינפורמציה).
  כשהמערכת מלכתחילה מתוחזקת בחלקה בשיטת הטלאים, זה מה שקורה.

  יש עוד הרבה דברים שישכחו מהר, כפי שכתב טוכולסקי.
  אירוע השלג חשף גם את העדרה המוחלט של מערכת קהילתית – שכונתית.
  המוקד העירוני הצליח בקושי רב לטפל במקרים החמורים ביותר ולא הגיע להרבה אנשים שפשוט הוזנחו והופקרו לנפשם.

  על פי עדותו של חה"כ מרגלית, הוא בכלל לא מזכיר את הקהילה שלו בעין-כרם, שלא כולם שם שייכים למסודרים. העיקר שהוא הצליח להבעיר מדורה. בראאבו.

  תאמינו לי שאם האירוע היה מתרחש בימי חול – ימי עבודה, כל החישובים הכלכליים היו מתהפכים.

 8. נטע חוצן :

  למען ההגינות - איפה שלי יחימוביץ?

  עכשיו ראיתי גם את האימייל השבועי של שלי יחימוביץ.

  הפכתי בו והפכתי בו ולא מצאתי אפילו רמז למה שקרה למאות אלפי ירושלמים (וסביבותיה).

  היה שלג? אנשים נותרו שעות ללא חימום? ולאלה שחזר החשמל נהרסו מכשירי חימום והם נותרו עם חשמל וללא חימום – ושאר עלילותיה של ירושלים ותושביה ותושבי השסביבה?

  רבותי אנחנו מחוץ למדינה הזאת, אם להסתמך על האימייל של יחימוביץ. הכל היה שם – דנקנרים, והקהילה הגאה, וסמינר על ס"ד, והרב מוטי אלון וגם
  מחפשים את שלי.

  אבל אנחנ, מאות אלפי אזרחים ישראלים ותושבי ירושלים – יוק!.

  וזה לגמרי אירוני, כי אי שם לפני שנים, בפינה שליחימוביץ ביום שישי בערוץ 2 היא הציגה טכנאים של חברת חשמל תלויים על עמודי חשמל בעיצומה של סערת שלג ואף הציגה את התלושים שלהם. זה היה אז לגמרי, אבל ממש לגמרי לא פופולארי.

  ועוד אירוניה – חשבתי על יחימוביץ כשכתבתי כאן את המשפט:
  "ראינו איך הכסף נלקח מידי האדם לטובת הכוח והאדמה – לא בגלל שלא היה מספיק כסף – אלא בגלל שפתאום לא היה "שווה לבזבז אותו" על האדם – על כבוד העבודה וההשכלה והמדע והתרבות והצדק החברתי (שעד אז הוצג לפחות ריטורית כשאיפה)".

  אז מסתבר שזה חד סטרי.

  תקנו אותי בבקשה אם פספסתי משהו.

 9. נטע :

  תודה ל-Noha Bar (יתכן שנעזר/ה גם במידע שהתפרסם כאן?) על הקישור הבא:
  אימפריה מתפוררת
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3364245,00.html

  תודה לעדנה רועה על הקישור הבא:
  האוצר מודה: מרכיב שכר העובדים בהוצאות חב' החשמל זניח – והפרטה תביא דווקא להתייקרות
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000820681
  אם משהו טוב עשוי לצאת מאירוע השלג האחרון במידה שנדע למנף אותו – זו הצפת המידע במרוכז.
  רק מהמעט שהתפרסם כאן עולה שחברת חשמל זרקה לכל הרוחות כסף טוב בקיצוץ 50% מההשקעות ברשת ההובלה, במקום להשקיע אותו בהטמנת תשתיות באדמה בשכונות הותיקות של ירושלים. והיה לה הרבה זמן לעשות את זה, במקום לזרוק כל שנה כסף על גיזום עצים מתחת לחוטים, שבסופו של דבר גרם יותר נזק.

  השקעה כזו, בהשתתפות ממשלתית היא לא רק אפשרית אלא גם משתלמת, ולא רק לימי שלג. זו היתה יכולה גם להיות הזדמנות לטיפול בתשתית המדרכות המסוכנת בירושלים.

  וזאת בניגוד לדברי הגוזמה המופרכים של יחימוביץ בסטטוס אומלל ומביך:
  "מוכנות של מאה אחוז לסופה כזאת, שמתרחשת פעם במאה, דורשת משאבים בסדר גודל דמיוני."
  מי מדבר על מאה אחוז? ומאיפה ה"פעם במאה"?
  ברור שלשלי אין מושג על מה היא מדברת במקרה הזה.
  רק חבל, שאם בעיניה זו "סופה נדירה של פעם במאה"- היא לא מצאה לנכון לפחות להביע קצת יותר אמפטיה וסימפטיה עם מאות אלפי התושבים במקום להטיף להם מוסר.

  ואם ירושלים באמת חשובה לכל המלהגים על הנצח ולעולם לא תחולק אז בודאי שנדרשת בזה השתתפות ממשלתית. שחשמל כתשתית בסיסית צריך בכל מקרה להיות מתוקצב ע"י המממשלה. (גם לקיבוץ שהופך זבל פרות לאנרגיה שמיצרת מים חמים נחוץ גיבוי של תשתית ארצית).

  קוראים שנכנסים לכאן במקרה, מוזמנים לצרף מקורות מידע נוספים 🙂

 10. עכשיו באים? :

  לא. מה פתאום. מה הקשר?

  http://www.blacklabor.org/?p=49870#comment-382944

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.