חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האגודה לזכויות האזרח – בג"צ נגד אי שיתוף ערבים בוועדות חקירה לחלוקת הכנסות בדרום

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 17.12.13 23:59

 האגודה לזכויות האזרח עתרה לבג"ץ נגד שר הפנים, בדרישה להכליל ערבים בוועדות החקירה לחלוקת הכנסות ושטחי שיפוט  של יישובי הדרום, יהודים וערבים. הוועדות הוקמו במטרה לקדם צדק חברתי בין היישובים בנגב, שהעניים ביותר מביניהם הם היישובים הבדואים

 צדק חלוקתי וביטול האפליה – החלטה ליהודים בלבד?

עתירה לבג"ץ: למנות גם ערבים לוועדות החקירה לחלוקת הכנסות ושטחי הרשויות המקומיות בנגב

האגודה לזכויות האזרח עתרה לבג"ץ נגד שר הפנים, בדרישה להכליל ערבים בוועדות החקירה לחלוקת הכנסות ושטחי שיפוט  של יישובי הדרום, יהודים וערבים. הוועדות הוקמו במטרה לקדם צדק חברתי בין היישובים בנגב, שהעניים ביותר מביניהם הם היישובים הבדואים.

ביולי 2013 הודיע משרד הפנים על הקמת שלוש ועדות חקירה לבחינת גבולותיהן המוניציפאליים של מועצות אזוריות ומועצות מקומיות בנגב, ובפרט, השליטה של מועצות אלה באזורים "מניבי הכנסות" דוגמת אזורי תעשייה, תיירות ותשתיות. הוועדות עשויות להמליץ על שינוי הגבולות המוניציפאליים, כך שיאפשרו חלוקת הכנסות שוויונית יותר בין מועצות שונות בנגב. בכל אחת מוועדות החקירה מכהנים 7 חברים; אף לא אחד מביניהם הוא ערבי.

לפירוט – שלוש ועדות החקירה ותחומי אחריות

בעתירה, מציינת עו"ד נסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח כי אל מול הטענות המוצדקות בדבר חלוקת קרקעות בלתי הוגנת בין מועצות אזוריות חקלאיות לעיירות פיתוח, יש לתת את הדעת גם על הרשויות הערביות-בדואיות שבאזור, הסובלות מהקיפוח החריף ביותר: בתחומן אין כלל אזורי תעשייה או תיירות מניבי ארנונה, גם לא מתקני תשתיות או מתקנים ציבוריים אחרים.

בשטחי השיפוט שבהם עוסקות הוועדות נכללים גם יישובים בדואיים: העיירות כסייפה, שגב שלום וערערה, וכן יישובי המועצות האזוריות אל-קסום ונווה מדבר. כל היישובים הללו מדורגים בתחתית הדירוג הסוציו-אקונומי, כולם נעדרי אזורי תעשייה ותיירות, ובמרביתם, "הקו הכחול" לסימון השטח הבנוי ביישוב אינו כולל עתודות קרקע לפיתוח והתרחבות עתידית. שיעור גבוה מתושבי העיירות הללו חיים בעוני, ועל כן זכאים להנחות בארנונה. אין פלא לפיכך, כי כל היישובים הללו נמצאים בגירעונות תקציביים, וכולם נזקקים למענקי איזון של משרד הפנים.

מפות ונתונים לדוגמא: מצב סוציו-אקונומי וגבולות מוניציפאליים של היישובים הבדואים בנגב

בעתירה מצוין כי אי מינוי ערבים לוועדות מהווה הפרה של חובת ייצוג הולם לאזרחים ערבים בגופים ציבוריים ובוועדות ציבוריות. חובה זו נקבעה במטרה לקדם את השוויון בין יהודים לערבים, לאחר שנים רבות של הדרת אזרחים ערבים ממוקדי קבלת החלטות. במקרה של ועדות החקירה, יש לעניין חשיבות מיוחדת, היות שתפקידן לתקן עוול בן עשרות שנים בחלוקת ההכנסות של הרשויות המקומיות, אשר פגע בתושבים הבדואים בנגב יותר מכל. להמלצות הוועדות צפויה להיות השפעה קריטית על רמת חייהם של כל תושבי הנגב, ובכלל זה גם תושבי הרשויות הערביות.

לדברי עו"ד נסרין עליאן, "מאז 2010, ב- 47 וועדות חקירה מטעם משרד הפנים, כיהנו 171 חברים ורק 9 מתוכם היו ערבים. טוב עשה המשרד כשפנה לטפל באפליה רבת השנים שבין יישובים שונים בנגב, אבל הצדק צריך להיעשות עבור כולם, יהודים וערבים כאחד. ועדות שמונו במטרה לקדם צדק חלוקתי בין רשויות ואזרחים בנגב, צריכות לשקף צדק בעצמן, באמצעות ייצוג הולם לכל האוכלוסייה – ולא רק משום שהחוק מחייב זאת."

לעתירה המלאה:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/12/hit8501.pdf

Nirit Moskovich, Spokesperson

نيريت موسكوڤيتش،

الناطقة بلسان الجمعية ومركزة قسم الإعلام 

נירית מוסקוביץ'
דוברת ומרכזת מערך הדוברות 

Office 073-7050-763

Mobile 052-3410631

http://www.acri.org.il/

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    ההתנהלות היא גזענית ומפלה ערבים. הניסיון לקיים את עקרון השוויון ינוצל על ידי הגזענים לביקורת נגד בית המשפט העליון כאילו הוא שמאלני. ההקצנה הגזענית הולכת וגוברת במדינת ישראל ומקבלת חיזוק מח"כים מסוימים מהימין. עד לאן נגיע?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.