postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הכול חינוך – יוזמת העמותה להקמת שדולה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכול חינוך – יוזמת העמותה להקמת שדולה

נושאים חינוך ותרבות, פוליטי ב 16.12.13 1:03

איך משתמשת עמותה למימוש מטרותיה באמצעות הקמת שדולה בכנסת. אמנם הקמת שדולה נועדה לקדם מטרות של נבחרי הציבור, אך מתברר כי הקמת שדולה יכולה לשמש כלי לעמותות לקדם מטרות ייחודיות להן

מאת: דליה בלומנפלד

 שדולה היא כלי שניתן לחבר כנסת כדי לאפשר לו לממש סדר-יום או ערכים שברצונו לקדם.  חבר כנסת הוא נבחר ציבור, והכנסת, שהיא בית הנבחרים המייצג את ציבור הבוחרים במדינה, מאפשרת לו להקים שדולה שתשרת את המטרות הציבוריות שהוא מעוניין לקדם. חברי כנסת יכולים להקים שדולות  כדי לתמוך בקבוצות או למען מדיניות שהם מעוניינים במימושה. באתר הכנסת מופיעים הסברים והנחיות לעניין השדולות: "שדולה בכנסת היא קבוצה של חברי הכנסת המבקשים לגייס תמיכה, בקרב עמיתיהם ובקרב בעלי תפקידים בממשל, למען פרט או קבוצה של פרטים או נגד אחרים, או למען מדיניות אחת או נגד אחרות.…. על חבר הכנסת שייסד שדולה להודיע למזכיר הכנסת על הקמת השדולה ועל חברי הכנסת החברים בה. על מזכיר הכנסת לפרסם באתר האינטרנט של הכנסת רשימה של השדולות וחבריהן."

תופעת הקמת שדולות על ידי חברי כנסת הולכת ומתגברת מכנסת לכנסת. בכנסת ה-19 הוקמו יותר שדולות מאשר בקודמתה. שמותיהן של השדולות מעידות על המטרות שהן רוצות לקדם: שדולה למען שוויון בבריאות, שדולה לפנסיה הוגנת, שדולה חקלאית, שדולה לאיכות הסביבה, ועוד ועוד.

שמה של שדולה אחת הוא יוצא דופן "שדולת הכל חינוך – אחריות המדינה לחינוך ציבורי . "הכול חינוך" הוא שם של עמותה (המגזר השלישי) שהוקמה על ידי דב לאוטמן, שלמה דוברת שימש חבר בוועד המנהל שלה ושי פירון שימש מנכ"לה. היא פעלה וממשיכה לפעול למען שינויים מבניים בחינוך, והיא שמה לה למטרה לחוקק חוק חינוך חדש, שעתיד לקבע את השינויים הרצויים לעמותה במערכת החינוך. השדולה קמה כדי לקדם חקיקת חוק זה.

ח"כ איתן כבל (העבודה) שהועמד בראש העמותה מציין באתר האינטרנט שלו שהשדולה הוקמה בסיועה של "תנועת הכול חינוך", והוא הזמין ח"כים נוספים להיות חברים בשדולה. ואכן אל השדולה הצטרפו הח"כים שמעון אוחיון  יצחק הרצוג  משה מזרחי  עמרם מצנע  נחמן שי .בכך התממשה הדרך הפורמאלית הנדרשת להקמת שדולה, אך לא דרך המלך, אלא להיפך. במקום שח"כים ייזמו אותה, עמותת "הכול חינוך" יזמה אותה ונעזרה בח"כים לקידום מטרותיה.

מה שיוצא דופן הוא ששם השדולה זהה לשם העמותה. שום שדולה של נבחרי ציבור לא בחרה לעצמה שם הזהה לשם עמותה מהמגזר השלישי. שנית, סיבת קיומה של השדולה היא לקדם מטרות שהציבה לעצמה העמותה. לאמתו של דבר, השדולה משמשת  כלי עזר למימוש המטרות של העמותה. דוחות כספיים של עמותת  הכל חינוך (3) ליום 31 בדצמבר 2011 שנכתבו על ידי משרד רואי חשבון ופורסמו באינטרנט מעידים על כך. במצגת המצורפת לדוחות הכספיים כתובה הכותרת: "תכנית הפעולה – אנו מתחייבים".  תחת כותרת זו מתחייבת העמותה לשמונה סעיפים. אחד מהם: "תוקם שדולת חינוך תוך חודשיים מרגע התכנסות הכנסת." תוכנית העבודה עד מאי המופיעה במצגת כוללת מספר תחומי פעילות מתוכננים של העמותה. אחד מהם הוא הפעילות בתחום הפרלמנטארי. אחד מענייני הפעילות הוא להקים מחדש את שדולת החינוך בכנסת.

הפרטים הללו בדוחות הכספיים חושפים את העובדה המרה כי מוסד הנבחרים של הכנסת משמש כלי בידי עמותה לממש את מטרותיה. נבחרי הציבור היושבים בכנסת שאמורים לשמש נציגי הציבור הרואים לנגד עיניהם את טובת הציבור, משמשים אמצעי בידי עמותה מהמגזר השלישי למימוש מטרותיה. הכנסת היא כלי שרת בידי המגזר השלישי.

כדי לממש את מטרות העמותה בתוך השדולה בכנסת השתמשה ומשתמשת "הכול חינוך" בשדלנים בעלי היתר קבוע לפעול בכנסת, רובם מחברת גלעד לובינג, אחת מחברות הלובינג הגדולות במדינה. נראה ששדלני חברת גלעד עברו מח"כ לח"כ במטרה לשכנע אותם לתמוך בהצעת החוק שמקדמת השדולה. גם נראה כי השדלנים הצליחו במשימה, שלושים ח"כים בעיקר מהאופוזיציה ומ"יש עתיד" חתומים כתומכים בה. כך עובדת העמותה למימוש מטרותיה, משתמשת בשדלנים, מקימה שדולה ומגייסת את חברי הכנסת, האמורים לייצג את הציבור כנבחרי ציבור, ככלי למימוש מטרותיה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. מור ז׳ביליק :

  גן אמילי בנחלת יצחק

  שלום רב.

  שמי מור ז׳ביליק ואני אם חד הורית לתינוק מקסים בן שנה – גל. אני מתגוררת בת״א כבר 23 שנים.

  בחודש מרץ 2015 עברתי לגור בנחלת יצחק ,ברחוב פרי מגדים 8, כשאני בחודש שישי להריון.

  גל בני נולד ב- 17.7.15, ת.ז 223280819. עד היום אני מטפלת בו לבד ללא עזרה ומסגרת.
  אני עצמאית, עוסקת כמאפרת – עבודה דינמית, גמישה ולרוב ספונטנית. ההורים שלי מתגוררים בצפון הארץ, ומגיעים רק אחת לשבוע לעזור ובשאר הימים אני לבד לגמרי. רק כשיש לי עבודה, אני מזמינה בייביסיטר בתשלום, שאלו הן הוצאות גדולות מאוד עבורי.
  אני עוקבת כבר מספר חודשים אחר נושא סגירת מעון ויצ״ו וחיפוש אחר גן אחר שייפתח במקום. כשהבנתי שגן אמילי על הפרק, יצרתי קשר עם הסניף המרכזי במודיעין, ודיברתי עם בחורה בשם ויקי וכל מספר ימים התעדכנתי וחיכיתי לתשובה סופית.
  ביום רביעי 13.7.16 בבוקר התקשרתי לויקי והתבשרתי שהגן נפתח ברחוב טירת צבי בנחלת יצחק. כל כך שמחתי ועוד באותו היום מילאתי את הטפסים, שילמתי דמי הרשמה, חתמתי על הוראת קבע ושלחתי מייל לויקי, כדי להבטיח את מקומי. הייתי בן הראשונים שנרשמה.
  אך כעבור חצי שעה קיבלתי טלפון מויקי, שהודיעה כי לפני מספר דקות שינו את תנאי הכניסה לגן, עפ״י הקריטריונים שהיו בויצ״ו, והכניסה לגן היא מגיל שנה ושלושה חודשים.

  גל יהיה רק בן שנה וחודשיים, רק חודש מפריד בין הגן לגל!

  רק חודש אחד מפריד בין גל למסגרת שתאפשר גם לי לצאת יותר לעבודה ולפרנס בכבוד!
  הספקתי לדבר עם העירייה, עם גן אמילי, עם המנהלת ומספר פעמים עם משרד הכלכלה והתשובה היתה שלילית.

  לצערי, אין שום מסגרת תומכת אחרת אליה אוכל להכניס את גל. באזור מגורי יש רק גנים פרטיים, שמסתכמים באלפי שקלי בחודש. אין לי עזרה ותמיכה כלכלית נוספת ולא אוכל להרשות זאת לעצמי ולילד.

  שנים שאני משלמת מיסים וארונונה מעולם לא איחרתי בתשלום.

  אבקשכם לשקול את הבקשה מחדש ולהתגמש מעט כלפי בכדי שאוכל לרשום את בני גל לגן ובדרך זו להתקיים כלכלית.

  מבחינתי אפשר להמתין חודש (בתשלום כמובן) ולהכניסו לגן בחודש איחור כדי שיעמוד בתנאי הסף.

  אני עומדת חסרת אונים מול המערכות.

  אנא עיזרו לי.

  תודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.