חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"מתווה טרכטנברג" למרצים מן החוץ במכללות מנציח את מבנה הקאסטות בהשכלה הגבוהה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, מכתבים ב 14.12.13 22:32

הוועדה לתכנון ותקצוב של ההשכלה הגבוהה בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג ניסחה מתווה חדש להעסקת מרצים מן החוץ במכללות. למרצים מן החוץ באוניברסיטאות יש כבר הסכם "עמיתי הוראה" מאז 2008. להלן מכתב תגובה למתווה. הכותבת מתריעה כי הסכם זה חל רק על חלק קטן מהמרצים ומרע את מצבם של אלה שהוא לא חל עליהם. ביום שני ייערך דיון בנושא בוועדת החינוך

מאת: יעלה להב-רז

מכתב תגובה ל"מתווה טרכטנברג"

כחלק ממסחור האקדמיה, התרחבה בשני העשורים האחרונים העסקת המורים מן החוץ לאין שיעור והפכה לאחד העיוותים המרכזיים במערכת האקדמית הישראלית. דפוס העסקה זה מיועד לחסוך בעלויות כספיות למערכת, תוך התעלמות מהנזק החברתי והאקדמי שנגרם למרצים וכפועל יוצא, גם לסטודנטים ולמחקר האקדמי כולו. באופן שיטתי הפכו המכללות המתוקצבות לשק החבטות במערכת ההשכלה הגבוהה. הדבר בולט במיוחד בתופעת המרצים מן החוץ במכללות שלסדרי הגודל שלה אין אח ורע במערכת ההשכלה הגבוהה. בעוד נעשו מאמצים בעשור האחרון לשנות את מצבו של כלל הסגל הזוטר באוניברסיטאות ונחתמו הסכמים קיבוציים שמטרתם הגנה על אלו מפני צורת העסקה פוגענית זו, במכללות הציבוריות, בהן יותר מ- 60% מהמלמדים הם מורים מן החוץ, לא קיימים כמעט וועדים שמטרתם הגנה על העובדים בהן. מצב זה יצר קרקע פורייה להמשכה של צורת ההעסקה המחפירה הנהוגה. למי שנזקק לתזכורת, המכללות הציבוריות הוקמו במטרה לצמצם פערים חברתיים ולהנגיש את ההשכלה הגבוהה לציבורים שעד אז הודרו ממנה. אם כן, אין אלא לתמוה כיצד אותן מכללות וראשיהן, בשיתוף פעולה עם המל"ג והות"ת מאפשרות יצירתו של אי שוויון בסיסי המנוגד לכל תנאי העסקה הולמים והגונים. כיצד מוסד אקדמי מתהדר בסיסמאות של שוויון וצדק חברתי כלפי חוץ, כאשר מבית, הוא דורס אותם ביד רמה?

מרצים מן החוץ במכללות מועסקים בחוזה עבודה קבלני, נצלני ופוגעני, משולל ביטחון תעסוקתי וללא אופק התפתחות אקדמי הכולל פיטורים מדי סמסטר. כך במשך שנים רבות. לשמחתנו, ובמידה רבה כתוצאה מהקמת וועדים מקומיים במכללה האקדמית תל-אביב יפו ובמכללת שנקר, הבינו בות"ת כי צורת העסקה זו לא יכולה להמשיך ולהתקיים. לצורך שינוי דפוס העסקה יצרו אלו את "מתווה טרכטנברג" אשר לדבריהם מהווה "שינוי היסטורי" שייצור סטטוס של עמיתי הוראה. אך, אשר יגורנו בא לנו- מתווה ות"ת המוצע אינו בגדר בשורה כי אם בבחינת לעג לרש. אין כאן בשורה והוגנות אלא פוליטיקה ישנה ומסואבת אשר עסוקה במיתוג ולא במהות. על אף שוועדת החינוך, התרבות והספורט קראה לות"ת לשתף את ציבור המרצים מן החוץ בגיבוש המתווה, ועל אף מכתבים שנשלחו מטעמנו למנכ"ל ור"מ ולראשי ות"ת המזהירים מפני יצירת מתווה שלא כולל הידברות עם המרצים מן החוץ עצמם, כל הפניות הללו זכו להתעלמות גורפת.

מתווה טרכטנברג מנציח ומקבע את מבנה הקאסטות של מערכת ההשכלה הגבוהה- האוניברסיטאות כמוסדות עלית והמכללות הציבוריות כמוסדות הוראה פחותי ערך. ההבדלים אלו יעמיקו באמצעות מתווה היוצר הלכה למעשה דיפרנציאציה נוספת בקרב ציבור המרצים מן החוץ המועסקים מלכתחילה בתנאי העסקה קבלניים ונצלניים. תנאי המתווה כוללים היקף העסקה של 16 ש"ס (בניגוד ל 8-10 באונ') כאשר המרצה חייב לעבוד בהיקף מינימאלי של 1/3 משרה, הנחייה המחריגה קבוצה גדולה מאוד של מרצים המלמדים קורס אחד או שניים בשנה. כמו כן, על מנת להיכלל במתווה, על המרצה לעבוד ארבע שנים רצופות, תנאי שלא מכיר באופי המשרה המשתנה מסמסטר לסמסטר ומשנה לשנה. לפי המתווה המוצע, 2/3 מבין המרצים יישארו מחוץ להסכם.

"מתווה טרכטנברג" נוצר כך שותת לא יצטרכו לשפות את המכללות בכספים נוספים וכך במקום לשפר את מצבם של המרצים מן החוץ שיפור מהותי וכנה ולתקן את העיוות ההיסטורי, ותת עסוק בספינים ויחסי ציבור אשר לא משפרים את מצבם של המרצים מן החוץ אלא מרעים אותם. על הות"ת להבין כי החל עידן חדש, בצוק העיתים גילו הוועדים המקומיים אלו את אלו ויחד נרקמה חזית משותפת שעתידה בעת הצורך להפעיל את כלל הצעדים הארגוניים העומדים לרשותנו, זאת על מנת לשנות את דפוס העסקה הקיים במכללות. .

יעלה להב-רז, דוקטורנטית באוניברסיטת בן גוריון בנגב ומרצה במכללה האקדמית תל אביב יפו. יוזמת התארגנות המרצים מן החוץ במכללה האקדמית ת"א-יפו ופעילה בארגון הארצי של המרצים מן החוץ

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. רונן :

    למה זה מיוחד למכללות מתוקצבות? במכללות הלא מתוקצבות המצב יותר טוב? לא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.