הפרטת החינוך – את ניהול הדיון על תוכניות חיצוניות מסר משרד החינוך לחברת "שיתופים" תמורת תשלום

ברשומה בבלוג "על המשמר" של העיתונאי אור קשתי הוא כותב על יוזמת משרד החינוך לנהל דיון על הכנסת תוכניות חיצוניות למערכת החינוך. ניהול הדיון בשולחנות עגולים נמסר במכרז לחברה כלכלית "שיתופים" תמורת שכר נאה למנכ"לה. המוזמנים לדיון הם קרנות, עמותות, תאגידים. במקום שמומחי משרד החינוך יעסקו בנושא זה, ויוזמנו פדגוגים מקצועיים, הנהלת המשרד הוציאה את הדיון למיקור חוץ, ומשלמת מתקציב החינוך

את הדיונים בנושא הכנסת תוכניות חיצוניות לבתי הספר מנהלת עבור משרד החינוך חברת "שיתופים" (על הדיונים, אשר עוררו ביקורת מצד מורים שלא שותפו בתהליך, אפשר לקרוא כאן). שלשום שאלתי את משרד החינוך כמה כסף תקבל חברת "שיתופים" עבור ניהול הדיונים. במשרד העדיפו להתחמק ממתן תשובה ישירה. לא נורא. בדיקה מהירה מגלה כי מדובר ב-380,250 שקלים. ועוד דבר מתברר: הסכום שקיבל מנכ"ל "שיתופים", שלמה דושי, ב-2011 היה כ-50 אלף שקלים בחודש.

חברת "שיתופים – לקידום החברה האזרחית" הוקמה ב-2006 על ידי מספר קרנות: "ציונות 2000" של רוני דואק, קרן רש"י, ארגון JFNA (איחוד הקהילות היהודיות בצפון אמריקה), וקרן גנדיר. קרן רש"י היא אחת ממשתתפות "השולחן העגול הבין-מגזרי", שמנהלת שיתופים. זה לא יוצא דופן. מדובר בגוף שהוקם על ידי המגזר השלישי (קרנות ועמותות) כדי לשכנע את המגזר הראשון (משרד החינוך הפעם, ומשרדי הממשלה בהקשר רחב יותר) בחשיבותו – ובחשיבות שיתוף הפעולה איתו ועם המגזר השני (תאגידים וחברות פרטיות). זו נקודת המוצא.

על פי הדיווח האחרון של "שיתופים" לרשם העמותות, נראה כי הם מצליחים לא רע בעבודתם. "שנת 2012 התאפיינה בגידול בנפח הפעילות הארגונית", נכתב בדיווח, "השנה הונחה תשתית לפיתוח משמעותי של תחום השיח הבין-מגזרי, באמצעות זכייה בשישה מכרזים לניהול שולחנות עגולים במשרדי הממשלה" (במשרד ראש הממשלה, ובמשרדי האוצר, החינוך, התמ"ת, הבריאות והמשרד לאזרחים ותיקים).

להמשך קריאה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

3 Responses to “הפרטת החינוך – את ניהול הדיון על תוכניות חיצוניות מסר משרד החינוך לחברת "שיתופים" תמורת תשלום”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הוא מדבר גבוהה גבוהה על חינוך לערכים ועל חשיבות היחס אל האחר, אבל בעצם מה שמעניין אותו זה להפריט את מערכת החינוך. החינוך הוא משאב כלכלי בעיני פירון. עמותות, קרנות ותאגידים ייהנו בזכותו מתקציב החינוך. במקום שהתקצוב ייועד לפדגוגיה ולתכניות לימודים בתוך משרד החינוך, הוא מעביר את הכסף לגורמים כלכליים בשיטת מיקור חוץ.

 2. טל הגיב:

  במקום לשלוט ולהיות אחראי על חינוך הדור, משרד החינוך מפריט את החינוך.
  דיבורים (גבוהים) לחוד ומעשיים לחוד.
  דיי, נשבר לנו מהספינים, מהקומבינות, ומהפופוליזם הזול.
  נראה לכאורה שהתפקיד גדול על שר החינוך הנוכחי, הוא יורה לכל הכיוונים ומנסה לרצות בו זמנית את כולם.
  כך לא מתנהגת מערכת חינוך שאין לה קו ברור ועקבי, כך בדיוק מאבדים את הדרך.
  בנוסף, צריך גם לזכור ששר החינוך הגיע "מהכל חינוך" שבין היתר דגלו שם בהפרטת החינוך.
  גם שר החינוך הנוכחי מאכזב בגדול, כפי ששני שרי החינוך האחרונים אכזבו אותי בגדול.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לטל
  שר החינוך אינו מתנהל בצורה אימפולסיבית, אינו יורה לכל הכיוונים. יש לו משנה סדורה מאוד להפרטה ולהעברת כל חלק בחינוך לידיים פרטיות. הוא פועל מעשית לצמצם ולצמצם את משרד החינוך.

Leave a Reply