postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חברת "פרוטרום" – תושבים מתנגדים להקמת המפעל בגלבוע

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חברת "פרוטרום" – תושבים מתנגדים להקמת המפעל בגלבוע

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 12.12.13 0:39

חברת "פרוטרום" מתכננת להקים מפעל באזור תעשייה בגלבוע. התושבים מתנגדים בשל חשש לזיהום סביבתי המהווה סכנה בריאותית. חברת קיבוץ יזרעאל שלחה מכתב לח"כים וקבוצת תושבים פרסמה עצומה. אתם מוזמנים לחתום על העצומה, לעיין במכתב ולקרוא את תגובת פרוטרום

  עזרו לנו לעצור את הקמת מפעל …….   פרוטרום בעל עבר מזהם ועובר חוק בגלבוע

באזור תעשייה המרוחק קילומטרים בודדים מעפולה, ישובי חבל תענ"ך, יזרעאל, גן נר, מרחביה וישובים נוספים – אושרה הקמת מפעל של חברת …… פרוטרום. אנו דורשים לפעול לעצירת המהלך באופן מיידי!

פרוטרום ובעליה ג'ון פרבר מוכרים לנו מהאסון התעשייתי-סביבתי החמור בתולדות המדינה בעכו ומהריח האופייני של אזור הקריות (היזכרו בפעם האחרונה שנסעתם בכביש בין הצ'ק פוסט לקריות, זוכרים איך תמיד אתם סוגרים את החלונות וסותמים את האף? אז פרוטרום היא מבין האחראיות למפגעי הריח הקשים באזור).

אולם לא במפגעי ריח בלבד מדובר. מפעל פרוטרום בקריות נתבע והורשע לאורך השנים על זיהומים חמורים ומסוכנים לבריאות עד כדי כך שב 2009 המשרד להגנת הסביבה הגיש נגדו בקשה לצו סגירה! תושבי הסביבה סבלו לאורך השנים מריחות חריפים ובלתי נסבלים, צריבות בעיניים, צריבות בגרון, פגיעה בדרכי הנשימה, ירידה בפוריות ועוד.

ישובים סמוכים לאזורי תעשיה מדיפי ריח וזיהום מלבד סיכון בריאותם מסתכנים גם בירידת ערך נכסיהם!!!

ניתן לראות בעקביות מדאיגה כי תשובותיה של חברת פרוטרום לתלונות תושבים ועובדים נענות בתגובות שבין התעלמות לבין הבטחות שווא על השקעות גדולות בתשתיות חדישות. אולם פעם אחר פעם נתפסת החברה בעבירה חוזרת ונשנית על החוק, בהפצת ריח חריף, בזיהום אויר חמור המגיע בעקבות תקלות ובפליטת מזהמים לאוויר באופן שוטף, כל זאת גם באחד המפעלים החדישים שלה בארה"ב שם נקנסה במאות אלפי דולרים עקב זיהום ריחני שנפלט מהמפעל. זוהי חברה בעלת כוח כלכלי עצום המזלזלת במתלוננים וגוררת אותם לתביעות של שנים.

בשנים האחרונות חברת פרוטרום עברה בין מועצות ואזורי תעשיה וניסתה להקים מפעל בתחומן: עמק יזרעאל, פארק תעשיה ציפורית, אלון תבור, מגדל העמק, עמק המעיינות ועוד.. אולם לאחר בדיקה מעמיקה של מחדלי החברה בעבר ובעקבות התנגדות תושבי הסביבה, הוחלט בכל אחד מהמקומות בנפרד לא לאפשר את הקמת המפעל בתחומם. לאחר כל הסירובים הגיעה פרוטרום לאזור תעשיה בגלבוע וקיבלה אישור הקמה.

על אף הבחירות הקרבות בגלבוע, בקשתנו  אינה קשורה בבחירות אלא עניינה בדאגה לירידה חמורה בבריאות ובאיכות החיים של כל תושבי האזור באם יוקם המפעל.

פרוטרום עובדת עם חומרים מסוכנים בכל אחד ממפעליה בארץ, בכל שנה היא מפנה מאות טונות של חומרים מסוכנים לרמת חובב. מתוך כך ניתן להסיק כי על כבישי העמק ייסעו משאיות עם חומרים מסוכנים ורעילים שבעת תאונה עלולים להישפך לקרקע החקלאית של אזורנו. במחסני המפעל יאגרו חומרים מסוכנים ונהיה חשופים לסכנה גם במקרה של תקלות, תאונות או פגיעות מכוונות.

כל אדם המגיע לעבוד במקום חדש נדרש ל"תעודת יושר" נשאלת השאלה כיצד מפעל שישפיע על אוכלוסיה של עשרות אלפים לא נדרש לתעודה כזו??? וגרוע מכך כיצד הוא מתקבל על אף התנהלות עוברת חוק, הרשעות וקנסות של מליונים לאורך שנים!!! האם זוהי חברה הראויה להתקשרות עמה? האם יש משהו ששווה עבורו לקחת ולו את הסיכון הקטן ביותר שגם כאן נסבול מזיהום בעל השלכות מסכנות בריאות?      הקמת המפעל הזה עשויה להיות בכייה לדורות! אנו לא נותנים אמון בחברת פרוטרום אשר ניתן לראות מהתנהלותה בעבר כי היא מוליכה שולל את גורמי החוק, את המשרד להגנת הסביבה ואת המתלוננים נגדה. אנו החתומים מטה איננו מוכנים שיקחו סיכונים מיותרים ויפקירו את בריאותינו, בריאות ילדינו ואת עתיד חיינו כאן. אנו דורשים ממקבלי ההחלטות לעשות הכל כדי לעצור את הליכי הקמת מפעל פרוטרום בגלבוע.

מידע נוסף אפשר למצוא בדף הפייסבוק "הגלבוע אומר לא למפעלים מזהמים" מוזמנים להצטרף!!!

https://www.facebook.com/groups/595704093784888/?fref=ts

חתימה על העצומה

לקריאת המכתב ששלחה אלית לח"כים דב חנין (חד"ש) וניצן הורוביץ (מרצ):    דב חנין וניצן הורביץ שלום רב

תגובת פרוטרום לפרסום

מאמרים שפורסמו בעיתונות על פרוטרום:
מפעל פרוטרום: גם מסריח וגם מצפצף עליכם
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3795993,00.html
מפגע ריח: מפעל פרוטרום נתבע ב-225 מיליון ש'
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3442330,00.html
העובדים מתים, השיירה עוברת
http://www.nrg.co.il/online/35/ART/993/655.html
ולסיום כתבה קשה ומזעזעת על המפעל הקודם של אותה חברה שזיהם באופן שערורייתי ופושע בעכו. עד היום השטח לא טוהר והעובדים נאבקים במחלות קשות, חלקם כבר אינם בחיים.
מפעל המוות
http://cfe.org.il/Dox/GilMeltzer1
מוזמנים גם להציץ בעצומה דומה מלפני כמה שנים ששלחו אנשים ממועצה אזורית עמק יזרעאל כנגד אותו מפעל בדיוק..
http://www.atzuma.co.il/petition/amirbas1/1

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. ויקטור :

  איך קיבלה חב' פרוטרם את אישור הקמה בגלבע?

  איך קיבלה חב' פרוטרם את אישור הקמה בגלבע?

 2. אלית :

  שאלה ממש טובה, גם אני תוהה...

  ראש המועצה וצוות שלו נסעו למפעל בשוויץ וראו כי טוב. הבעיה היא שהם לא שאלו אף תושב מקומי מה דעתו על המפעל ואיך הוא משפיע על הסביבה. הם הסתפקו בזה שבאותו היום של הביקור לא היו ריחות חריפים. מתברר שאנשי המקום סובלים מהריחות ואפילו משתדלים להמנע מלהגיע לאזור. יש לנו עדות של תושב מקומי על כך והיא תופץ בימים הקרובים. לפעמים נדמה שהמועצה ובראשה דני עטר עובדים בשביל חברת הכימיקלים ולא בשביל התושבים שלה. מוזר לא? גם לדעתי

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מי מארגן את ההתנגדות מה הטלפונים

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  קדימה הפגנות במועצה כולל סגירת כבישים שכולם ידעו . מי מנהל קמפין ההתנגדות מה הטלפונים? נא לשלוח ולהודיע.

 5. א.ג. :

  דרך ליצירת קשר

  שלום רב, בתוך העצומה יש קישורים, אחד מהם מפנה לדף "הגלבוע אומר לא למפעלים מזהמים" דף פייסבוק. תוכל ליצור קשר עם הכותבים שם דרך המסרים. אם אין לך פייסבוק תשאיר כאן מייל או טלפון ואצור קשר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.