postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דיור בר השגה נחוץ לצמצום העוני והאלימות בתוך המשפחה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דיור בר השגה נחוץ לצמצום העוני והאלימות בתוך המשפחה

נושאים דעות, דעתעו"ס, תכנון ובניה ב 12.12.13 0:40

מיה חסקל, עובדת סוציאלית וחברת הנהגה בתנועת עתידנו וחברת בינ"ה בהסתדרות מטעם הבית החברתי, כותבת על הצורך בדיור בר השגה ועל הקשיים ביישום

התקשורת וארגונים חברתיים גועשים בשנתיים האחרונות סביב הנושא של דיור בר השגה. כתבות מצביעות על כמה משכורות זוגות צעירים יצטרכו לחסוך על מנת להגיע לדירה המיוחלת, כמה זוגות מתוסכלים ועוברים בלית ברירה לגור אצל הוריהם לתקופה בה יוכלו לחסוך וכמה מחליטים לעבור לפריפריה.

ב-25.11.13 אישרה וועדת הפנים של הכנסת את הארכת תוקפו של חוק הוד"לים והרחבתו במספר תחומים, ביניהם: דיור בר השגה. שר הפנים, גדעון סער, אמר כי "ההחלטות שהתקבלו יתנו מענים לצרכים של דיור בהישג יד" והדגיש "אנחנו כולנו באותה חזית- זאת החזית למען החברה הישראלית".

אבל זו אמירה ריקה מתוכן- אין פה חזית אחידה, יש אנשים שלא נוגעים בחזית הזו, אינם מתקרבים אליה. ההטמעה של דיור ציבורי לתוך חוק הוד"לים נדחתה בהסתייגויות של חוק הוד"לים. אנחנו בעידן חשוך בו באמת שכבות רבות בחברה מתקשות להשיג קורת גג. אך עדיין יש מקום לחדד את ההבדלים בין אותם זוגות שנדרש עבורם דיור בר השגה לבין זוגות שאין להם אפילו הורים לפנות אליהם, שלא יהיה להם ממה לחסוך גם אלף משכורות והם כבר נמצאים, ברובם, בפריפריה.

לפני מספר ימים, זוג בני 35, הורים לשלושה ילדים, התבצרו בדירתם בבאר שבע ואיימו להתאבד על רקע פינויים מהדירה בה הם מתגוררים. חוסר האונים הוביל אותם לנקוט במעשים קיצוניים. אני אינני כותבת את הדברים רק כאזרחית, על אף ההקבלה המפחידה של גילי ומצבי לאותו זוג, אלא כעובדת סוציאלית האמורה, על פי הקוד האתי אליו אני מחויבת, להגן ולדאוג לאותה אוכלוסייה לצרכיה הבסיסיים, וקורת גג היא צורך שכזה.

כשאנשים מגיעים למצבי קיצון שכאלה, זה אומר שאני חוטאת לתפקידי, אינני ממלאת אותו כראוי. בכל מצב אחר, משרד הרווחה היה בוחן את הצורך לשלול את רישיוני. אך הפעם, משרד הרווחה אינו עושה דבר- למעלה מעשור מדיניותו היא שמירה על עמדה ניטראלית בנושא הדיור הציבורי, העברת משקל האחריות במלואו למשרדי השיכון, הפנים והאוצר והתנערות ממעורבות והשפעה.

כעובדת סוציאלית, אני עומדת מושתקת ומשותקת למול המצוקה של המשפחות הללו, רואה יחד עם עמיתי את הדורות הבאים והולכים לאותם חיים בעוני, לאותה מצוקה. משפחה אשר מגיעה אליי לטיפול לא יכולה באמת להתחיל לשקם את חייה, כי שום תפקוד לא יתאפשר ללא תחושת יציבות וביטחון במיקום שלה, בקורת הגג שלה – בבית שלה. ובנוסף לקושי בו הם חיים, חלק מהאנשים אף מפנים אליהם אצבע מאשימה.

כמות העבריינות ברחוב גואה, אלימות בין בני זוג, התמכרויות. לאחרונה, הוצגו נתונים על בריונות של בני נוער ברשת ועל מספר בני הנוער המנסים להתאבד מדי שנה. אנחנו תמיד נחרדים מכך, מרימים גבה בפליאה שכך הם הדברים. נראה שאני מתפזרת, אך כל החרוזים הללו מרכיבים את אותה שרשרת. ממשלה שנוהגת באלימות נפשית באופן אובססיבי כלפי אזרחיה, מנהיגה נורמות כאלו גם בקרב אזרחיה. למנוע זכות יסוד של קורת גג זו התעללות, לגרום למשפחות להמתין למעלה מארבע שנים לדיור ציבורי (על אף קבלת הזכאות הקשה כל כך להשגה) זו אלימות נפשית, המדיניות המזניחה היא למעשה התעמרות והתעללות באותה אוכלוסייה חסרת כוחות ומשאבים- ממש מלחמת התשה.

בימים אלו החלה לפעול וועדת אלאלוף, הוועדה למלחמה בעוני, שמינה שר הרווחה מאיר כהן, ובמסגרתה תפעל תת ועדה הנוגעת לדיור ציבורי. תת ועדה זו אמורה להעביר המלצותיה למשרד הרווחה וביכולתה להוות אבן בוחן למידת האחריות שייקח על עצמו משרד הרווחה בנושא הדיור הציבורי- בדיקה עד כמה הפעם יתעקש על מתן מענים הולמים לאוכלוסיות שהוא ממונה עליהן. אני מצפה לכך שההמלצה לא תנקוט בלשון רפה, אלא תהווה אמירה ברורה לגבי הצורך לשנות ברמת מדיניות וברמת התקציב את ההתייחסות לדיור ציבורי בארץ: החל משינוי הקריטריונים לזכאות, מכירת הדירות לתושבים ושימוש בהכנסות מהמכירה לצורך יצירת מאגר חדש, אחזקה נאותה של המבנים והגדלה משמעותית של הסכום לסיוע בשכר דירה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. דיור בר השגה נחוץ לצמצום העוני והאלימות בתוך המשפחה « עתידנו עתידנו :

    […] לקריאת הטור המלא באתר עבודה שחורה […]

  2. קרין שממה :

    שלום, אני סטודנטית לעו"ס בבן גוריון, ובמסגרת לימודיי אני עושה עבודה על מצוקת הדיור, אשמח אם מיה\ איש מקצוע אחר יוכל לחזור אלי לשם שאלון קצר בנושא.

    אודה להתייחסות, קרין

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.