postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דרושה תרבות של אחריות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דרושה תרבות של אחריות

נושאים איכות השלטון, דעות ב 1.12.13 5:01

 יש מדינות שבהן פוליטיקאים ובעלי תפקידים בכירים מכירים באחריותם לאסונות ותקלות שאירעו ב"משמרת" שלהם. הגיע הזמן שנלמד מהם

מאת אשר רוכברגר

לפני כשבוע בעיר ריגה, בירת לטביה קרה אסון כבד באחד הקניונים המקומיים ובו נספו 54 אנשים והיו גם הרבה פצועים ומספר נעדרים. בעקבות האסון הזה ראש הממשלה המקומי התפטר מתפקידו.

האירוע הזה התרחש בתזמון  מושלם שלוש שנים בדיוק לאחר אסון הכרמל בו נספו 44 סוהרים וכבאים. ומה אנחנו זוכרים מהאסון הזה, חוץ מהסופרטאנקר של ביבי? נכון, התכחשות והתנערות מאחריות כלשהי ע"י כל המעורבים במישרין או בעקיפין: ראש הממשלה בנימין  נתניהו, שר הפנים אלי ישי, שר האוצר יובל שטיייניץ, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ, נציב שב"ס דאז ומפכ"ל המשטרה דאז.בסופו של דבר אף אחד לא שילם שום מחיר ולו הקל ביותר על האסון הזה.

ניתן  למנות עוד אירועים רבים, אולי פחות חמורים, אך עדיין קשים, וברצוני להתמקד רק בעוד אירוע אחד, שנחרט בזיכרוננו הלאומי. במשך מספר שנים רבים בציבור ציפו ודאגו לגורלו של גלעד שליט. לא כאן המקום  לחזור לוויכוח הנוקב אודות המחיר ששילמנו תמורת שחרורו. אני רוצה להזכיר מחיר שלא שולם- הרי אף אחד (למיטב ידיעתי ) מהדרג הצבאי ממפקד המחלקה ועד אלוף פיקוד הדרום לא שילם מחיר על המחדל ועל עצם החטיפה.

אני כבר שומע טענות נגד- זה פופוליזם זול, זה צימאון לדם ולעריפת ראשים, אם ננהג כך, אף אחד לא יסכים להתמנות לתפקידים בכירים ועוד כהנה וכהנה טענות. ואני בא וטוען שלצד השררה תמיד נמצאת אחריות וככל שהתפקיד בכיר יותר, כך גם האחריות גדולה ומקיפה יותר. ברור, שראש  ממשלת  לטביה לא אחראי במישרין על לקויי בניה שגרמו לאסון בקניון. אך הוא אחראי על כך שמשרד השיכון המקומי והשלטון המקומי וכל הגורמים הנוספים הקשורים לעניין אפשרו לזה לקרות.

לדעתי המקור לתרבות לקיחת האחריות שקיימת היום במערב, הוא התובנה שהממשלה והפרלמנט הם נבחרים ע"י העם ומשרתים אותו ולא שהעם נתון בידי השלטון ומשרת אותו כפי שנהוג לחשוב במחוזותינו.

בימים  האלה, ימי חג החנוכה, כאשר נהוג להדגיש דווקא את ההיבדלות שלנו מהעמים האחרים, אנחנו צריכים לזכור שלחז"ל היו עוד אמירות כלפי יחסינו עם עולם הנכר.  אחת האמירות המפורסמות היא "חכמה בגויים- תאמין".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    עוד זה מדבר וזה בא.

    אף אחד לא יודע מניינם של קרבנות הסופה האחרונה – כי התוצאות לא יגיעו מיד והקשר לא יבלוט על המסכים ולא יעשה כותרות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.