חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שי פירון – כפיה דתית בחינוך הממלכתי

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 26.11.13 1:13

חדירתו הדורסנית חסרת הרגישות של שי פירון למערכת החינוך החילוני זכתה לפני ימים אחדים בצעד משמעותי נוסף החושף את הסכנות הטמונות באיש זה לחינוך הליברלי בישראל
מאת:  עמוס אריכא

פיל בביבר של יהוה

השר שי פירון: "אין לזרוק ספרי קודשפירון היה צריך להיות אשף מחדש חידושים, שכן הוא מותח גבולות של מושגים שונים כרצונו  הוא גם מושח בשמן הקודש ספרים שונים, שאינם בעיקרם "ספרי קודש" אלא מוגדרים כספרי לימוד רגילים, הקרויים לעתים "ספרי עבודה"

את התשובה המגדירה מחדש מהו "ספר קודש" המציא שי פירון. אותו שר חינוך קם בכל בוקר ושואל את בוראו: "בוראי, מה חידוש נחדש בבוקר הזה לעם ישראל?" והבורא מהמהם משהו בלתי מובן כדרכו מאז בריאת עולם, ורחש סתום זה חודר לאפרכסת אוזנו של השר, מתגלגל למוחו המבריק של מחנך הדור והופך אצלו לסימפוניה מרנינה של המצאות חדשים לבקרים.

פירון היה צריך להיות אשף מחדש חידושים, שכן הוא מותח גבולות של מושגים שונים כרצונו. הוא גם מושח בשמן הקודש ספרים שונים, שאינם בעיקרם "ספרי קודש" אלא מוגדרים כספרי לימוד רגילים, הקרויים לעתים "ספרי עבודה". אך אם באלה חלילה משובצת מילה מסוימת בת ארבע אותיות, הם נחשבים אצל פירון כספרי קודש. מכאן שעל-פי תפיסתו, גם רשימה זו – המודפסת באתר ומופיע בה פסוק מועתק שבו משובץ השם הקדוש – הופכת אליבא דפירון לרשימה קדושה.

חדירתו הדורסנית חסרת הרגישות של שי פירון למערכת החינוך החילוני זכתה לפני ימים אחדים בצעד משמעותי נוסף החושף את הסכנות הטמונות באיש זה לחינוך הליברלי בישראל. לפני ימים אחדים פורסמה ידיעה בעניין זה בעיתון "ישראל היום". תחילה חשבתי ביני לביני שמדובר בבדיחה תפלה. רק לאחר עיון הסתבר לי כי עדיין לא ירדתי לעומק מוחו הנפתל מרעיונות עיוועים של השר: "יהודית קדוש, מנהלת אגף א' לחינוך יסודי במינהל הפדגוגי, שלחה מכתב פנייה למפקחים ולמנהלי בתי הספר, בו היא מבקשת מהמנהלים ליידע את התלמידים שספרי עבודה ששם אלוקים מוזכר בהם במפורש, יש לגנוז בהתאם להלכה – ולא לזרוק.

להמשך קריאה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. חיים :

  זו כפיה דתית ?

  האם הוא דרש שהמורים למקצועות הקדושים יהיו דתיים ?
  האם הוא דרש שבשיעורים אלו ישבו עם כיפות ? בהפרדה ראויה ? בלבוש צנוע ?
  האם הוא דרש שילמדו עם פירוש דתי ?

  הוא בסך הכל דרש שיכבדו את הספרים ולאחר השימוש בהם ישלחו לגניזה.
  הלימוד בהם מגיע ממניעים קדושים, אם היו אלו ספרי היסטוריה רגילים – לא היה שום צורך ללמוד אותם בבית הספר. הסיבה היחידה שלומדים את הספרים האלו (בכל מקום בעולם) מכיוון שהם הבסיס לדת, ועל סמך הספרים האלו קיבלנו את הארץ הזו.

  דרך אגב, בינתיים, השר הזה הוא השר היחיד בממשלה שפועל לטובת האזרחים בצורה רוחבית, ואכן, צעדיו הם צעדי ממש בכיוון החיובי.
  במיוחד ההחלטה של קיצור החופש הגדול….

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חדירתו הדורסנית והתנהלותו התזזיתית. הוא כבר עבר את הגבול:
  במקום שר חינוך קיבלנו מדריך בתנועת נוער
  היי, אתם שם, תלמידים, אתם שומעים? יש שר חדש בי-ם. הבחינות מלחיצות? המורים משעממים? פירון יבטל, ישנה. "רפורמה" הוא יקרא לזה
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/533/543.html?hp=1&cat=479&loc=4

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.