חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשבר המתמשך של השמאל הישראלי

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 24.11.13 1:20

ק. טוכולסקי מאוכזב מתוצאות הבחירות במפלגת העבודה ורואה בהן תחזית רעה לשמאל הישראלי בכלל

אני כבר לא יודע מה יותר גרוע, הטהרנות הפוסט מודרניסטית בקצה השמאלי של השמאל הישראלי, הסטגנציה של השמאל הממוסד היהודי-ערבי, הליברליזם הפורח כיבלית במרכז השמאל או הנטייה לאובדנות והנהיה אחרי המרכז בקצה הימני של השמאל. 5 שנים אחרי תחילתו של משבר כלכלי עולמי, שנתיים וקצת אחרי פרוץ המחאה החברתית בישראל והשמאל הישראלי ממשיך להיות לא רלבנטי בכל אגפיו.

נתחיל ממפלגת העבודה, הבחירה בחה"כ הרצוג נציג שלטון ההון במפלגת העבודה, מוכיחה בעיקר שיצר האובדנות של מפלגת העבודה חזק יותר מכל.  בבחירתו של בוז'י תמכו מחנה פרץ ומחנה ברק גם יחד, תמכו איתן כבל ועופר עיני גם יחד, תמכו אנשי הקיבוצים והמושבים גם יחד.  כל מי שמייצג את הסקטוריאליות והנהיה אחרי ממלכתיות שכבר שייכת למישהו אחר.  למפלגת העבודה שוב יש יו"ר עשיר ומנותק שבינו ובין הס"ד אין דבר וחצי דבר.

לכאורה אמורים בוחרי השמאל להתנחם באפשרויות שמציעות שתי מפלגות משמאל לעבודה ואולי אפילו באוונגרד פורץ דרך שיציע אלטרנטיבה חדשה רק שלצערי הרב לבוחר השמאלני לא מחכה כלום. מרצ עולה בסקרים ועשויה להגיע למספר דו ספרתי של מנדטים לראשונה מאז 1999, רק שבהנהגתה של חה"כ זהבה גלאון המפלגה הזו שאף פעם לא הייתה באמת סוציאליסטית ואפילו לא באמת סוציאל-דמוקרטית מובהקת, הפכה למפלגה ליבראלית עם פלג ס"ד קטן (אילן גילאון). גם אם בבחירות הבאות המפלגה תגיע באמת לסביבות ה-12 מנדטים והפלג הס"ד יגדל מעט, עדיין מדובר במפלגה בעת סדר יום ליבראלי שניסיון העבר מראה כיצד היא משתלבת בקלילות במהלכים של הפרטה ומימוש מגמות ניאו ליבראליות. מצבה של חד"ש הולך ומדרדר והבחירות המקומיות הראו שגם במגזר הערבי מצבה אינו מזהיר. המפלגה שהשכילה לעמוד בראש החץ של המחאה החברתית ובמקביל לא לנווט אליה את קולות המחאה עוד לא הפנימה את הצורך בחילופי דורות וריענון השורות והיא מפסידה מכוחה במגזר הערבי לבל"ד הלאומנית והדמגוגית ובמגזר היהודי לאוונגרד הפוסט מודרניסטי העקר. כאן הגענו להעדר האלטרנטיבה השלישית, למעט מאשר ברשתות החברתיות שם כל דרדק יכול להפגיז סטטוסים וממים, לאוונגרד של השמאל הישראלי אין מה להציע. קטן, מפולג, אכול מטהרנות ומסורס מפוסט מודרניסטיות אין שום תקווה למשהו חדש וגם אין בו צורך.  כל הדברים הרעים של מפלגות השמאל נמצאים באוונגרד שלו ואין בו שום דבר טוב. בקיצור לסוציאל דמוקרטים כדאי להתפכח, הפסדנו בכל החזיתות.  5 שנים אחרי המשבר של 2008 בזמן שבעולם השמאל הולך וצובר כוח (לפעמים בקטן, לפעמים בגדול) בישראל אין כל חדש, התסכול של ההמון מנווט בקלילות בידי התקשורת להצבעה למפלגות מחאה במרכז כמו שזה נעשה ללא מענה מצד השמאל מאז 1977.

אז מה עכשיו, האמת היא שאין לי תשובות טובות. פרישה של שלי ותומכיה מהמפלגה והקמת מפלדה ס"ד ישראלית (מס"ד?) היא אפשרות אחת, אפשר להפוך את ניצחון הרצוג לניצחון פירוס סטייל הניצחון של מופז בקדימה. המותג מפלגת העבודה יעלם כשהרצוג יגלה שבציבור הרחב הוא שווה כמו מופז, אבל לא בטוח שזה אכן מה שיקרה. איחוד כוחות בשמאל לאחר פרישה כזאת לא יתרחש כי יחימוביץ טובה יותר מהרצוג אבל זה לא מספיק. כרגע גם אין כל כך עם מי להתאחד, מרצ הליברלית במגמת עלייה ואין לה צורך באיחוד כוחות עם מחנה הסוציאל-דמוקרטיה המקרטע. האפשרות של השארות במפלגה ומאבק על דרכה גם כן אינה קורצת במיוחד, למפלגת העבודה היסטוריה של סכסוכים פנימיים ורפיסות מול כל ניסיון למנוע מהנהגת המפלגה זחילה לקואליציה. בקיצור, יש לנו משבר כדאי שנתעורר אבל באמת שאין לי תשובות טובות. לכל אחת משלושת מפלגות השמאל המשבר שלה והאוונגרד של השמאל מעולם לא היה בעת ובעונה אחת כל כך מאוהב בעצמו וכל כך טהרן עיוור ועקר. כתוצאה מכך השמאל עלול להפסיד את הבחירות הבאות למרות שהממשלה הזו הולכת להיות מהרשעות שבתולדות ישראל.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

17 תגובות

 1. נטע. :

  כוח פוליטי שרוצה להתחזק צריך לעשות סדר עדיפויות ולהבחין בין העיקר לבין הטפל.
  כשאתה קראת "למרות הכל יחימוביץ" הפוסט שלך חיזק בעיקר את מי שהחליטו לא להחליט.
  ההערה הזאת ממחזרת תגובה שנכתבה בטרם בחירות ולמרבה הבושה היא הוכחה כנכונה.

  דווקא ברשימה הנוכחית אתה מציג רשימת נימוקים פוזיטיביים שיכולה היתה אולי לתרום ליציאת אנשים להצביע (ולפחות לא היתה עושה את היפך).

 2. ק. טוכולסקי :

  נטע באמת חשבתי לפני הבחירות שהקריאה להצביע ליחימוביץ למגרות מגרעותיה תגרום לאנשים לעשות את הדבר הנכון. אני חושב שחסידיה שהציגו אותה כברכת האלוהים לס"ד גרמו ליותר אנשים לא להצביע לעבודה מאשר הניסיונות לגרום למי שהתאכזבו בכל זאת להצביע לה.

 3. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  טוכולסקי, אני חלוק עלייך בקשר לעבודה, אבל בעיקר בקשר למרצ.

  נכון, קשה לקרוא לזהבה גלאון 'סוציאל דמוקרטית'. לא כל כך בגלל שהיא נאו-ליברלית, כמו שהנושא לא ממש מעניין אותה. אבל זה בטח לא הידרדרות לעומת היו"רים הקודמים (נזכיר: אורון, ביילין, שריד, אלוני).
  לעומת זאת, בסיבוב הזה מרצ הצליחה סוף-סוף להיפטר מאחרוני השרידים של שינוי ימ"ש, והיא מציגה רשימה מעולה שגלאון היא הסמן הימני בה. זה לא רק גילאון – זה גם תמי זנדברג המצויינת, וגם הורוביץ רוזין ופריג' הם ממש לא ימין כלכלי (גם אם הם לא הסוציאל-דמוקרטים האידאליים).
  מרצ הייתה מפלגה בעייתית מאוד, והפכה לבעייתית הרבה פחות.

 4. ק. טוכולסקי :

  נדב אני מקווה שאתה צודק
  אני גם מקווה שכשלמרצ יהיו 12 מנדטים יכנסו סוף סוף מוסי רז ויפעת סולל ואורנה עמוס אנשים שיעשו פה סוציאלדמוקרטיה ויטו את הכף בתוך המפלגה.
  אולי זאת עוד סיבה להתפצלות מהעבודה ואיחוד עם מרצ, שהעבודה תתאחד עם התנועה ומרצ תתאחד עם מחנה שלי, יהיו לנו פה שתי מפלגות בינוניות שיוכלו כל אחת לגדול בתחומה על חשבון המרכז ימין.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מרצ תתאחד עם מחנה שלי?
  טוכולסקי, אנחנו חיים באותה מדינה?

 6. ק. טוכולסקי :

  מה שהכי טוב שיקרה עכשיו בשמאל הרי לא יקרה. שלי צריכה לפרוש מהעבודה ולהקים ביחד עם מרצ את מס"ד (מפלגה סוציאל-דמוקרטית ישראלית) העבודה של הרצוג צריכה להתאחד עם התנועה. שתיהן ביחד צריכות להסתער על בורחי יש עתיד/ליכוד-ביתנו ועל מי שלא הולכים להצביע כי משם ורק משם ניתן לנגוס כוח משמעותי.
  אבל זה לא יקרה, שלי תשאר בעבודה ותדאך לאיטה ביחד עם שרידי הס"ד במפלגה הזו שכבר קרוב ל-30 שנה אינה סוציאליסטית ואינה סוציאל-דמוקרטית.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תודה על פוסט מענין …..

  חבל רק שהכותב לא ניתח את הכישלון מה של יחימוביץ בבחירות הכלליות האחרונות . הרי ברור שלפיד גזל ממנה נתח הארי . ואם כך , במה יסודו של הכישלון ? לא במחסור באוונגרדיות סוציאלית מצד שלי יחימוביץ , אלא נהפוך הוא :

  עודף בכך , וזאת , במקום התרכזות בתפיסות ממלכתיות , אינטגרטיביות , הגיוניות , שפויות יותר בעיני הציבור היותר רחב או המצוי .

  בבחירות הבאות , סיפור חדש !!

  תודה …….

 8. ק. טוכולסקי :

  גם כשפרץ הביא רק 19 מנדטים אמרו כישלון אחר כך ברק הביא רק 13.
  אנחנו עוד נראה את הרצוג האריה החדש כמה הוא יביא בבחירות הבאות.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אוקיי מר טוכולסקי , המקסימום זה אכן , שזה כישלון , וזה כישלון , ואחד לא מכשיר השני , והרי לזה יחימוביץ באה :

  לא ללכת מדחי לדחי …….

  תודה

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  עכשיו רק צריך לראות
  מי יהיה יו"ר הסיעה?
  ניחוש שלי (עריצות המיעוט)
  מי ישב בוועדת הכספים?
  ניחוש שלי – לא שלי יחימוביץ.

 11. ק. טוכולסקי :

  יו"ר הסיעה צריך להיות חבר כנסת ותיק. השאלה היא שוב לא מה הסיעה ומיהי סיעה אלא מה המטרה. אם המטרה היא ס"ד אז מפלגת העבודה לא מגשימה את המטרה הזו מאז התכנית הכלכלית של 1985.
  לכן הס"ד במפלגה צריכים לפרוש ממנה אחרי שבמהלך 8 השנים האחרונות פעם אחר פעם למרות שני יורים ס"ד הם לא הצליחו להפוך את המפלגה הזו לס"ד.

 12. לקסי :

  דמוקרטיה פנימית אמיתית

  אם המפלגה הזו חפצת חיים – ומי היו"ר חשוב אבל לא מכריע – היא חייבת להיות מפלגה ב"סגנון" של פעם.
  סניפים, פגישות ודיונים.
  אחרת היא תשוב לממדים שהכתיב אהוד ברק. מפלגת שלד בורסאי שמתעוררת רק לקראת בחירות לשם הכתרת המלך, כל השאר לא חשוב.
  מה שעשתה שלי במפלגה מייד בתחילת תפקודה כיו"ר היה ביטול "חוקת ברק" והתחלה של יצירת מפלגה.
  אם ההנהגה החדשה תשכיל להתמיד בקו הזה יש סיכוי.
  לצערי, בשיח המתלהם לקראת הבחירות התגלו כמה וכמה מוקדים "רויאליסטיים" בשני המחנות, זה רע.

 13. ק. טוכולסקי :

  אתה צודק לקסי אבל זה מעבר לסניפים
  צריך דמוקרטיזציה של איגוד העובדים ושל הוועדים. צריך דמוקרטיזציה של החמולות שמתפקדות בשלמותן. למפלגת העבודה יש הרבה תחלואים ומעט תוצאות.

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לקסי
  המרחב הקיברנטי, לטוב ולרע, מחליף את הסניפים.
  לא הבנתי מי הם "הרויאליסטים".

  טוכולסקי – גם בתוך הס"ד יש לא מעט זייפנים ואלה לטעמי גורמים יותר נזק מהליבראלים הגלויים.

 15. ק. טוכולסקי :

  אנונימי לא חסרות לנו צרות
  הס"ד הישראלית כמו העולמית במשבר, רק שאם אני משווה את המצב לגרמניה, שם לפחות יש מפלגת שמאל בועטת משמאל לקלוט את קולות המחאה, מה יש לנו?

 16. מיכאל לינדנבאום :

  דמוקרטיזציה

  דמוקרטיזציה של חמולות ,זה חלום לא ריאלי.מה שכן ריאלי,זה לחסל משפטית את התופעה של קבלני קולות ,תוך הטלת עונשים כבדים וחד-משמעיים.

  חידוש הסניפים והחיים המפלגתיים אף הוא זה לא בשמיים,אלא אם כן ישנם פוליטיקאים שמפחדים לעמוד לביקורת חברי המפגה בסניפים שידעו שיש להם כתובת להשיג השגותיהם.

  הדמוקרטיזציה בוועדים עוברת דרך שינוי מיבנה השליטה בהסתדרות וסילוק הפוליטיקאים ממנה.הנהגת ההסתדרות צריכה להיות בידי חברי וועדים בלבד בדיוק לפי הדוגמא הסקנדינבית.

  חשבתי לעצמי שאישיות ס"דית מובהקת כמו שלי היתה יכולה לגרום למהפך בהסתדרות.אבל יש כמובן בעייה שהיא לא חברת ועד….

 17. נטע :

  טוכולסקי
  לנו יש כיבוש לסיים ועל-פי הדוגמה: "עד שלא יסתיים הכיבוש לא נוכל לעשות ס"ד".

  זה ציטוט מדויק, שמעתי אותוככה בדיוק הרבה פעמים. לאחרונה, ממש ימים לפני הבחירות, זה היה תורה של מיכאלי למחזר אותו.

  עם ס"ד חד ממדית נטולת ראייה דיאלקטית – לא נסיים את הכיבוש וגם לא נעשה ס"ד, הצטבר מספיק נסיון שמוכיח את זה.

  אבל – שששששש, אסור להתעטש. אולי בכל זאת אכתוב על זה משהו. למרות שזה לא קל ואפילו קצת מסוכן -:)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.