חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אלימות נגד נשים – המאבק של כולנו

נושאים דעתעו"ס, משפט ופלילים, רווחה ושירותים חברתיים ב 21.11.13 1:00

במציאות הקשה של שנת 2013, אלימות נגד נשים היא משמעותית לא רק משום שהיא נפוצה כל כך, אלא גם, ובעיקר, משום שהיא אחד מאמצעי הדיכוי הקשים ביותר המופעלים על נשים

מאת: הדס צוקרט

ב-25 בנובמבר יצוין יום המאבק באלימות נגד נשים. לצערי, לעתים ישנם קולות הטוענים כי יום כזה, או נקודות ציון פמיניסטיות אחרות כבר אינן רלוונטיות במאה ה-21, וכי אפליה ואלימות נגד נשים כבר אינן רווחות כמו בעבר. לצערי הרב עוד יותר, נראה כי היום, במציאות הקשה של שנת 2013, קולות כאלה פשוט אינם יכולים להישמע. עולם התקשורת כמרקחה בעקבות פרשה בה ידוענים נחשדים כי קיימו יחסי מין אסורים (ואולי נקרא לילד בשמו- אונס?!?!) וסרסרו בקטינות. מגמת הירידה שנרשמה במספר הנשים שנרצחו על ידי בני זוגן בשנת 2012 (ביחס לשנת 2011) לא חוזרת על עצמה בשנת 2013. ואלו רק חלק מהדוגמאות הממחישות עד כמה יום כזה עדיין רלוונטי.

גם במאה ה-21, אנחנו חיות וחיים בחברה פטריארכלית. חברה שבה נשים מרוויחות פחות מגברים בעבור אותה העבודה (ובוודאי שבעבור עבודות אחרות, הנחשבות "נשיות" כמו חינוך, סיעוד ועבודה סוציאלית), חברה שבה מצופה מהאישה להיות האחראית העיקרית על משק הבית ועל הטיפול בילדים, חברה שמציבה סטנדרטים בלתי אפשריים ל"אידיאל היופי", וגורמת לנערות ולנשים רבות לפתח דיכאון והפרעות אכילה. בחברה הזו ישנה גם אלימות נגד נשים. האלימות הזו היא כה משמעותית לא רק משום שהיא נפוצה כל כך, אלא גם, ובעיקר, משום שהיא אחד מאמצעי הדיכוי הקשים ביותר המופעלים על נשים. לא כל הנשים חוו אלימות, אבל כל הנשים פוחדות ממנה. אני מכירה נשים שלא הותקפו, אני לא מכירה נשים שאינן פוחדות להסתובב לבד בלילות באזורים מסוימים.

זאת ועוד, אמנם רוב הנשים לא היו קרבנות לאלימות בצורותיה הקשות והקיצוניות, כגון אונס ואלימות פיזית קשה עד כדי רצח, אך אין זה אומר שהן לא חוו אלימות כלל. ישנם סוגי אלימות הנחשבים "קלים" יותר, ולצערי הם נפוצים מאד: אלימות כלכלית (מצב שבו לגבר יש שליטה מלאה על הכסף ועל הנכסים המשותפים, והוא מונע מאשתו נגישות אליהם), אלימות מילולית, וכמובן הטרדות מיניות, אליהן רובן המכריע של הנשים חשופות.

כעובדות סוציאליות, אנחנו רואות יום-יום את הנשים שחוו אלימות. אנחנו פוגשות אותן במרכזים לטיפול באלימות במשפחה, במקלטים לנשים נפגעות אלימות, במרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, בתכניות לשיקום נשים במעגל הזנות, בארגונים המסייעים לנשים פליטות ומבקשות מקלט ובמקומות נוספים. לעתים אנחנו פוגשות אותן גם בבתי החולים- במיון, בטיפול נמרץ או במחלקה הפסיכיאטרית. כנשים, אנחנו בעצמנו, אחיותינו וחברותינו, חוות אלימות. זו אותה האלימות, זו רק העוצמה שמשתנה, אלו רק הקרבנות שמתחלפות.

כמובן, הנשים הן הנפגעות העיקריות מהאלימות הזו, וצריך "לשים את זה על השולחן". אולם, בראייה הוליסטית יותר, כולם נפגעים ממנה – האב שלא נרדם בלילה, כאשר בתו מבלה מחוץ לבית; הילד שאביו מכה את אמו, גם אם לא הוכה בעצמו אף לא פעם אחת; הגבר שנתקע באמצע הכביש וזקוק לטרמפ, ואף אישה לא מעזה לעצור לו. יום המאבק הזה הוא שלנו, הנשים, אך הוא גם שלכם, הגברים. זהו המאבק של כולנו, עבור חברה בטוחה וצודקת יותר.

הכותבת היא עובדת סוציאלית בתחום נשים וחברה בתנועת "עתידנו"

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. יונה ניצן :

    תגובה

    מאמר מעולה שמין הראוי שיקראו כל מתכנני המדיניות למיניהם כולל השר שלנו.
    גם העדר תקציבים לנערות במצוקה או למקלטים לנשים מוכות הוא סוג של אלימות,הפעם מהממשלה.

  2. אלימות נגד נשים – המאבק של כולנו « עתידנו עתידנו :

    […] לקריאת הטור המלא באתר עבודה שחורה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.