חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המחיר הגבוה של מיסוי הרווחים הכלואים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 21.11.13 0:55

רה"מ תוקף השכם והערב את המו"מ בין מדינות המערב לאיראן, בין השאר בטענות שמדינות המערב להוטות להגיע להסכם בעוד שהאיראנים 'ממולחים' ולכן ההסכם איתם יהיה גרוע. אמנון פורטוגלי ממליץ לנתניהו לראות מה קורה כאן אצלנו בנושא 'הרווחים הכלואים', בו נראה שהחברות הגדולות 'אכלו' במשא ומתן את רשות המיסים 'בלי מלח'

חוק הרווחים הכלואים מציע לחברות שנהנו מהטבות מס במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, הפחתה של כ-60% בשיעור המס שהן היו אמורות לשלם וכן תשלום מס חברות שלא יפחת מ-6%. מדובר על רווחים כלואים שהמס עליהם היה אמור להיות כ-17 עד 21 מיליארד שקל, לו היה משולם במלואו. מנהל רשות המסים משה אשר הקים לפני מספר שבועות צוות משימה מיוחד שתפקידו היה להבטיח שהחברות שלהן רווחים כלואים בסכומים גבוהים טבע, כי"ל וצ'ק פוינט, ינצלו את החוק לתשלום מס מופחת על רווחים אלו. המאמץ הואץ בשבועיים האחרונים ורשות המסים ניהלה משא-ומתן אינטנסיבי עם חברות אלו לתשלום המס (המופחת). מאמצים אלו הוכתרו בהצלחה ושר האוצר הודיע בגאווה שרשות המיסים עמדה במשימה ותגבה כ-4.3 מיליארד שקל, יותר מהיעד של 3 מיליארד שקל שנרשם בתקציב. על זה נאמר, עוד הצלחה כזאת ואבדנו.

'הצלחה' זו הינה נצחון פירוס. יש לה מחיר, ואני חושש שהמחיר ששולם גבוה הרבה מהמס שנגבה. יש כמובן את הויתור הכספי הישיר והגלוי הנאמד בכ-20 מיליארד שקל במיסים על הרווחים הכלואים, אותו יזם שר האוצר הקודם שטייניץ, ועליו חתם שר האוצר הנוכחי לפיד. אני מדבר כאן על ויתורים נוספים שניתנו לחברות אלו, שאינם כה גלויים. רשויות המס ושר האוצר היו להוטים להגיע להסכם, ורצו להראות שהצליחו להגיע ליעד ההכנסה מרווחים כלואים, וכפי שפורסם נתנו לחברות הטבות כמו הורדת שומות מס הכנסה לשנים קודמות, סגירת נושאי מס אחרים וכו'.

במקרה של טבע, לפי ההודעה הרשמית של טבע לבורסות בארה"ב ובישראל החברה הגיעה להסכם עם רשויות המס, לפיו טבע תשלם כ-2 מיליארד שקל לשחרור הרווחים הכלואים. סכום זה כולל 336 מיליון שקל ששולם במאי 2013. בנוסף, סוכם על סגירת שומות מס על פי עקרונות מסויימים לשנים 2005 עד 2007, וכן כי שומות המס עד 2011 יקבעו על פי עקרונות זהים. טבע תשלם 840 מיליון שקל בגין שומות המס לשנים 2005 עד 2011. לדברי איל דשא' ממלא מקום נשיא ומנכ"ל טבע, "הגענו להסכם מועיל לטבע ולרשות המסים בישראל בעניין שחרור הרווחים הכלואים וסגירת שומות מס תלויות ועומדות. ההסכם יוצר מקורות לדיבידנדים לבעלי המניות שלנו במשך שנים רבות, ומיישב שומות מס שהיו שנויות במחלוקת במשך זמן רב."

על פי פרסומים בעיתונות, הסכום של 840 מיליון שקל שטבע תשלם כולל מקדמה עבור שומות שטרם נקבעו לחברה עד 2011. בנוסף ההסכם עם טבע כולל הסרת התביעה על סכום של 3.5 מיליארד שקל שהמדינה הגישה נגד טבע בטענה שרכישת חברת איווקס ב–2006 כמוה כחלוקת דיווידנד מהרווחים הכלואים. במילים אחרות, המדינה וויתרה לטבע על מיסים על רווחים שחויבו בתשלום מס ושכבר הוצאו להם שומות מס, ובכלל זה מיסים על רווחים שכבר הוגשו לגביהם תביעות לבתי המשפט, וכן הוסרה תביעה בגין מס על 3.5 מיליארד שקל. אני מקווה ששכרנו לא יצא בהפסדנו.

אמנון פורטוגלי

מרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    שכרנו יצא בהפסדנו זה ברור, ביבי ולפיד עשו את העבודה בשביל הטייקונים שמממנים אותם ואנחנו אכלנו את כל הדרעק. עוד מעט גם דרעק יהיה מעבר להשג ידינו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.