חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תכנית הדיור הלאומית – רפורמה שאיש לא מאמין בה

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 20.11.13 0:55

בקול דממה דקה החליטה ממשלת ישראל על בניית 150,000 יחידות דיור להשכרה ועל הקמת חברה ממשלתית חדשה, "דירה להשכיר" שמה. איך זה קרה? לדעתו של אבי דבוש, זה בגלל שאף אחד לא ממש מאמין שמשהו ישתנה

סליחה שאני מנסה להפר קצת את העיסוק ב"פרשה". ולמרות שאין לי טלוויזיה בבית, אני מבין שאמנם המציצנות היא חלק גדול מניפוח הבועה בעניין, אבל יש שם כמה לקחים ודיונים חברתיים עמוקים וחשובים על הדרך. ובכל זאת, אשים נפשי בכפי.

בשקט, בשקט, מתחת לאף, לעיניים ולאזניים של כולנו, התקבלה החלטה דרמטית. כנראה אחת הדרמטיות, אם לא ה, בעשור האחרון, בענייני דיור ותכנון. כגודל ההחלטה כן גודל הדממה הדקה בה היא התקבלה ו(לא)הדהדה בציבוריות הישראלית. בקול דממה דקה החליטה ממשלת ישראל על בניית 150,000 יחידות דיור להשכרה (כפי שאמר יו"ר איגוד השמאים "באורח פלא נמצא כי זה מספר היחידות החסרות. בדיוק כמו המספר שנקב בו לפיד ערב הבחירות"). בקול דממה דקה הוחלט על הקמת חברה ממשלתית חדשה, "דירה להשכיר" שמה. ממלכה חדשה לשר האוצר ו(אולי)סוף סוף גם לאורי שני, האיש בעקבות הג'וב. בדממה דקה הוחלט על הקמת ועדת תכנון חדשה (בדיוק על ידי אילו שמטיפים לנו השכם והערב נגד "בירוקרטיה") שתעקוף, ותקדם ותגבר על מאות ועדות תכנון אחרות. בדממה דקה הוחלט על תקציבים, נזרקו הצהרות על מחירים, הובטחו (בקטנה. הישג של הלחץ של כולנו) בנייה בתוך הערים (פינוי- בינוי בעייתי, אבל דיה לצרה) והועברו שטחים פתוחים מיד ליד.

איך זה שכל זה עבר בדממה דקה, תשאלו? כי אף אחד בשוק ובמערכת הפוליטית לא מאמין. רוב רובם של הגורמים בתחום, מראשי ערים, דרך קבלנים, שמאים, מתכננים וארגוני חברה, סביבה ותכנון, מבקרים את התכנית חריפות. אבל גם הם למודי סיבובים קודמים ומבינים שכנראה שוב נשמע הרבה מאוד הצהרות ואפס עשייה. ומילא שהגופים "המקצועיים", אילו שעוד עוקבים ומבינים (בקושי) את ההבדל בין ות"ל ווד"ל, לולחו"ף ולונת"ל (פוטנציאל לאינספור משחקי לשון משעשעים), שהם כבר לא מאמינים שיבוא איזה שינוי. האמת היא שהציבור, זה הנאנק תחת עול מחירי הדיור, בין אם במשכנתא, שכר דירה או הלוואה, כולנו, לא ממש מאמינים שמשהו ישתנה.

זוכרים איך כולם התחילו, בתקופת המחאה של 2011 ואחריה, אחרי שקואליצית הארגונים בתחום פעלה כבר שנים, לדבר על "דיור בר השגה"? נחשו כמה יחידות כאלו נבנו או בתהליכי בנייה? אף אחת. אפס. זוכרים את הדיבורים על עניים ומחוסרי דיור והפצצה המתקתקת. כמה דירות נעלמו ממלאי הדיור הציבורי בעשור האחרון? כארבעים אלף. שר האוצר, יאיר לפיד, שעדיין, איכשהוא, אני מאמין בטוהר כוונותיו ("כוונתך רצויה, אך מעשיך אינם רצויים" אמר המלאך למלך הכוזרים בזמנו), הכריז שהוא נוקט באמצעים אגרסיביים, כי המצב חמור. שמחתי לשמוע שמישהו מבין (או אומר) שהמצב חמור. אבל אז הבנתי שלנקוט בהכפלת השקעה בשיווק, תוך אמונה שהשוק יאזן ויוריד מחירים, אחרי עלייה של 72% במחירי הדיור בשש השנים האחרונות, זה ללחוץ על הגז בכל הכח, כאשר אתה עמוק בבוץ.

אז כולנו נמשיך בדממה הדקה. אל תמתינו גם לוועדת החקירה. שר השיכון יגלגל על שר האוצר, שיאשים את ראש הממשלה, שיצביע על הממשלה הקודמת (או במקרה שלו הקודמת הקודמת) שיטענו שהכל התחיל עם האמריקאים, או הבריטים או התורכים. שום מבוגרים אחראים, ואפילו גמדים, לא יבואו. וגם בחירות לא יושיעו. לא נזיע ונבנה חלופה? נמשיך לשקוע בבוץ. אין קיצורי דרך בסיפור הזה. רק דם, יזע ודמעות והרבה שכל ישר וראייה נכוחה של הדרך בה מוליכים אותנו בכחש, בלי להתאמץ בכלל להעמיד פנים.

הכותב הוא מנהל תכניות שתיל

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. לקסי :

  רק החלפת תרבות המימשל

  מאחזי העינים בממשלה ובתקשורת מאשימים בכל את "שיטת הממשל"*.
  מה שדרוש הוא מה שאנחנו טוענים לו כאן בעבודה שחורה ובעוד מקומות.
  מה שדרוש הוא שינוי תרבותי שעיקרו בפער שבין כותרת "חוק כבוד האדם וחירותו" לתכנו שהוא כבוד כיסו של אדם שככל שהוא מלא יותר כך כבוד בעליו רב יותר.
  צריך להסתלק מהתרבות של "עני חשוב כמת" בחברה שמספר ענייה גדל מיום ליום.
  ו"צריך" כאן משמעו "עלינו המלאכה לעשותה".

  _________________
  * השבשנים האלה מכוונים למעשה ל"שיטת הבחירות" ולחיזוק נוסף ומיותר של כוח הממשלה לעומת רצון הציבור.
  ובציניות… אם יצליחו אז הזכאי שלאחרונה שב לכס הווזיר ייתר את הויכוח. פוטין יבוא ללמוד כאן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.