חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משטרות עירוניות – האגודה לזכויות האזרח מתנגדת להארכת הפיילוט

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 19.11.13 0:58

 עוד לפני שהצלחת הפיילוט להקמת משטרות עירוניות נבחנה, הפיילוט הוארך בשנתיים ומצרפים אליו רשויות מקומיות נוספות. האגודה לזכויות האזרח מתנגדת להתנערות המדינה מאחריותה לספק שירותים חיוניים לאזרח

 נייר עמדה של האגודה לזכויות האזרח על  הצו לייעול האכיפה והפיקוח העירוניים ברשויות המקומיות (הוראת שעה) (שינוי התוספת הראשונה לחוק), התשע"ד-2013 .

מהו הצו? ביום 3.8.2011 עבר בכנסת החוק לייעול האכיפה והפיקוח העירוניים ברשויות המקומיות (הוראת שעה), התשע"א-2011, שבמסגרתו הוסמכו פקחים עירוניים בסמכויות מורחבות והוקם מערך אכיפה עירוני שיסייע למשטרת ישראל בפעולות למניעת אלימות. על פי החוק, ב-13 רשויות מקומיות בלבד הוקנו לפקחים סמכויות מיוחדות למניעת מעשה אלימות, ובין היתר הסמכות לדרוש מאדם להזדהות והסמכות לערוך חיפוש על גופו. מאז עברה הצעת החוק, ועוד לפני שהצלחת הפיילוט נבחנה, הוארך כבר הפיילוט בשנתיים נוספות, ורשימת הערים הכלולות בו הולכת ומתרחבת. עתה מתבקש אישור הוועדה להוספת תשע רשויות נוספות לפיילוט – זאת לאחר שרק במאי האחרון צורפו לפיילוט 4 רשויות נוספות.

מדוע החוק בעייתי?

1.      האגודה התנגדה להצעת החוק מראשיתה, שכן היא מחזקת את המגמה הבעייתית והחמורה של התנערות המדינה מאחריותה לאספקת שירותים חיוניים לאזרחיה והעברה של תפקידי ליבה של המשטרה לידי פקחים עירוניים.

2.      אם לא די בכך, על אף שהוסכם על פיילוט, לאור הקושי שבהפרטת סמכויות המשטרה, עוד טרם הסתיים הפיילוט ונבחן – הפיילוט הוארך וכל הזמן מוסיפים לו רשויות נוספות.

3.      בנוסף, עולה חשש ממשי כי רשויות חלשות לא יוכלו להיכלל בפיילוט לאורך זמן, שכן מבנה הפיילוט מתנה קבלת תוספת שוטרים למערך השיטור העירוני ביכולתה של הרשות המקומית לממן את תוספת הפקחים העירוניים למערך. רשות אחת (שפרעם) כבר נאלצה לפרוש מהפיילוט, ככל הנראה בשל חוסר יכולת כלכלית. בטרם מורחב הפיילוט לרשויות נוספות יש לפתור את בעיית אי השוויון הנובעת ממבנה הפיילוט ולהבטיח כי תושבי כל הרשויות יוכלו ליהנות משרותי אכיפת חוק ברמה גבוהה ושוויונית ללא קשר ליכולות הכלכליות של הרשות.

 להרחבה ולהעמקה: באתר האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.