חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק המסתננים החדש/ישן – טקטיקה ללא אסטרטגיה

נושאים דעות, זכויות אדם, מדיני-בטחוני ב 19.11.13 1:05

לדעתו של אשר רוכברגר, כל הצדדים המעורבים בדיון על חוק המסתננים החדש מחטיאים משהו הרבה יותר חשוב מהחוק עצמו: סוף סוף הגיע זמן לקבוע מהי מדיניות ההגירה של מדינת ישראל

"חוק המסתננים" – לקיים דיון ציבורי על החוק החדש

לאחר שבג"צ ביטל את החוק שאישר כליאה עד שלוש שנים למהגרים לא חוקיים, התפרסם כי הממשלה תדון בראשית השבוע בהצעת חוק חדשה. נציג מטעם ארגוני זכויות האדם שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ולראש הממשלה בבקשה לדחות את הדיון בממשלה ב-14 יום ולאפשר דיון ציבורי

לקריאה נוספת

הממשלה אישרה את הגרסא המשופרת (לפחות לדעתה) של חוק המסתננים החדש. איני רוצה להתייחס לטיעונים בעד או נגד החוק החדש כי לדעתי כל הצדדים המעורבים מחטיאים משהו, שבעיני הוא הרבה יותר חשוב מהחוק עצמו ויחד עם זאת, הדבר הזה אמור להשליך גם על החוק הספציפי הזה. כוונתי היא, שסוף סוף הגיע זמן לקבוע מהי מדיניות ההגירה של מדינת ישראל.

מדיניות ההגירה היא חלק בלתי נפרד של מדיניות הפנים בכל מדינה ריבונית. מדיניות כזאת היא רבת פנים וגוונים ומשתנה ממדינה למדינה. לא דומה המדיניות ההגירה של ארה"ב לזו של צרפת ושתיהן לזו של רוסיה או אוזבקיסטאן. אך יש גם מכנה משותף: המדינה באשר היא ריבון רשאית ואף חייבת להחליט את מי ובאילו תנאים היא מעוניינת לראות כאזרחיה החדשים, שלא קיבלו את המעמד באופן אוטומטי בזכות הלידה שלהם במדינה ע"י הורים נתינים. דרך אגב, למיטב ידיעתי, מדיניות ההגירה בד"כ לא מבוקרת ע"י גורמי חוץ.

האם במדינת ישראל קיימת מדיניות ההגירה? כן ולא. כן, במובן שהעלייה במסגרת חוק השבות היא גם סוג מסוים של מדיניות ההגירה. אולי מתישהו יגיע היום שנוכל לדבר בגובה העיניים על מגרעות של החוק הזה והצורך לשינוים בו. עוד אפיון של מדיניות ההגירה (ללא התייחסות אידיאולוגית וערכית) – מניעת איחוד משפחות במגזר הערבי, כאשר אחד מני הזוג תושב שטחים ו/או מדינות ערביות שכנות. ניתן להסכים עם זה או להיאבק בזה, אך לפחות יש בזה סממני מדיניות כלשהם.

אבל מה עם שאר המקרים שבד"כ נכללים במושג הזה של מדיניות ההגירה? למשל מה קורה עם עובדים זרים מאושרים (מלשון אישור שהייה רשמי ולא האושר), כאשר הם למשל מתחתנים עם ישראלים? מה מעמד של הילדים של העובדים הזרים/שב"חים/מסתננים שנולדו בארץ? או למשל מקרה אחר לחלוטין: האם מישהו שמצד אחד לא עונה להגדרות של חוק השבות ומצד שני אינו אזרח או תושב של אחד המדינות השכנות, נניח מישהו מהאיחוד האירופי (כאם אזכיר מדינות חמ"ע אז מייד יגידו שהוא מהמאפיה הרוסית), יתפעל ויתפעם מנפלאות הנדל"ן הישראלי או מזה שאנחנו סטארט אפ ניישן (אשרי המאמין), והשקיע בנדל"ן או בתעשייה – האם בן אדם כזה, במידה והוא רוצה, יכול להפוך לאזרח?

אני יכול להבין שלפני 65 שנה וגם כנראה שנים רבות אחר כך אלה לא היו השאלות הקיומיות של השיח הציבורי בארץ. המדינה הסתפקה (תרתי-משמע, גם כסיפוק וגם כספק) בגלי העלייה וקליטתם, לגבי המגזר הערבי היה ועדיין קיים קונסנזוס בעניין איחוד המשפחות וסביר להניח שלא עמדו תורים יותר מדי ארוכים של המשקיעים שהיו מעוניינים להפוך לאזרחי המדינה. המסתננים אמנם היו גם אז, אבל בד"כ הם היו גם מחבלים וגם בהם נהגו בהתאם.

השנים עברו, המציאות השתנתה ואנחנו עדיין מנסים לפעול כאילו אנחנו אותה ישראל הקטנה והיפה (שבעצם אף פעם לא הייתה כזאת). במקום לפתוח בשיח ציבורי ולהכריע בשאלה את מי אנחנו רוצים לראות לצידנו ובאילו תנאים, הממשלה והכנסת מנסים לפתור בעיה באמצעות תפירת טלאי על גבי טלאי בחוקים שלא עוברים מבחן בג"ץ וספק אם יעברו את מבחן המשפט הבינלאומי. החוקים האלה לא יעברו את המשפט הבינלאומי מסיבה פשוטה (וזאת שמעתי לפני כשנתיים מנציגי רשות ההגירה והסוכנות לענייני הפליטים באחד הכנסים שבין היתר עסק גם בנושא זה): העדר מדיניות ההגירה שמעוגנת בחיקה. לדעתי גם ארגוני זכויות האדם נכשלו פה במידה מסוימת, כאשר הם מעירים ובצדק על מגרעות החקיקה כאלה או אחרות, אך מרוב העצים לא רואים את היער.

סבורני שהגיע העת לתקן את המעוות, כאשר טוב תעשה הממשלה אם תעצור קידום חוק המסתננים במתכונתו הנוכחית ובצוותא עם הכנסת וארגונים חברתיים תקדם את החקיקה בתחום מדיניות ההגירה באופן כללי וממנה תגזרנה ההשלכות גם לגבי המסתננים.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    הטקטיקה היא האסטרטגיה
    מדינת ישראל לא יכולה להפוך לחקיקה את ההתנהלות שלה כנגד מהגרים לכן לכאורה אין לה מדיניות מעוגנת בחקיקה.
    אבל יש מדיניות כפי שהוכיחה הודעת המדינה לבית המשפט על כך שיותר לא ינתנו תעודות לידה לילדי זרים בארץ למרות האמנות הבינלאומיות והעובדה שזאת סתם התעללות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.