חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסובסידיות הסמויות לתאגידים המשלמים לעובדיהם שכר עוני

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 18.11.13 0:55

מדוע תאגידים רווחיים כמו מקדונלד'ס ו-וולמארט מקבלים סובסידיות? אמנון פורטוגלי מבקש להזכיר שהתאגידים שמנצלים את משלם המסים פועלים למעשה במסגרת החוק. לדעתו הגיע הזמן לשנות את החוקים המיושנים האלה

לפני זמן קצר פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי השכר החציוני לעובד שכיר בישראל היה 6,541 שקלים ב-2012. המשמעות היא שמחצית מהשכירים מרוויחים קרוב לשכר המינימום מאשר לשכר הממוצע. התוצאה היא שבשני שלישים מהמשפחות העניות בישראל לפחות אחד מההורים עובד. דוחות העוני מורים על תמונה משלימה. ברוב המשפחות שהתווספו למעגל העוני ראש משק הבית עבד ובחלק מהן היו שני מפרנסים – שאחד מהם פוטר, או שרמת השכר שלהם ירדה. ובצד השני של המשק הישראלי, למדנו על הסובסידיות הענקיות שמקבלים תאגידים המשלמים דיבידנדים, ועל 'הרווחים הכלואים' וחוקי המס המקלים המאפשרים לתאגידים אלו לצבור רווחי עתק ולשלם מס מגוחך, אם בכלל. בנושא זה, פורסם לאחרונה מאמר מעניין של בארי ריטהולץ כתב הפיננסים, הכלכלה והעולם העיסקי של בלומברג.

מלכת הרווחה (welfare queen) הייתה, בתקופת הנשיא רייגן, אם לא נשואה (הכוונה לשחורה) הגרה בעיר,  שיש לה ילדים רבים והמקבלת ומתקיימת על יותר ויותר תשלומי רווחה. אבל זה היה לפני שנים, עכשיו יש מלכות רווחה גדולות יותר, עשירות יותר ופחות ראויות לתמיכת משלם המסים. שתי מלכות הרווחה הגדולות ביותר באמריקה היום הן וול-מארט ומקדונלד'ס. תאגידים אלו ואחרים הולכים רחוק מאוד במטרה לשים את עובדיהן על מצבת הסיוע הציבורי. על פי מחקר אחד, עובדי תעשיית המזון המהירים האמריקאים מקבלים יותר מ-7 מיליארד דולרים בסיוע ציבורי. כפי שמתברר, תאגיד מקדונלד'ס השיק קו McResource המסייע לעובדים ולמשפחותיהם להירשם לתוכניות סיוע מדינתיות ומקומיות שונות, וממליץ ועוזר לעובדים במשרה מלאה להירשם לתלושי מזון ורווחה.

וולמארט, המעסיק הגדול ביותר במגזר הפרטי באמריקה, הוא גם הצרכן הגדול ביותר של סיוע הנסמך על משלם המסים. לדברי חבר הקונגרס אלן גרייסון, במדינות רבות עובדי וול מארט הם הקבוצה הגדולה ביותר של מקבלי מדיקאייד. הם גם הקבוצה הגדולה ביותר של מקבלי תלושי מזון. עובדי וול מארט מקבלים שכר כה מועט, על פי גרייסון, וכתוצאה מכך הם מקבלים כ-1,000 דולר בממוצע בסיוע ציבורי. אלה הם סובסידיות מסיביות שמשלמי המיסים נותנים לחברות פרטיות.

מדוע תאגידים רווחיים, שמשלמים דיבידנדים מקבלים סובסידיות משלם המסים? התשובה הקצרה היא, כי הם יכולים. התשובה הארוכה מורכבת ומגוונת יותר. גם מקדונלד 'ס וגם וול מארט מתנהגים בצורה חוקית לחלוטין. הם אמנם מנצלים את משלם המסים,  אבל הם פועלים במסגרת החוק. זה אומר שהגיע הזמן לשנות את החוקים המיושנים האלה.

הפתרון הפשוט ביותר הוא להעלות את שכר המינימום. אם עובדים במשרה מלאה חיים מתחת לקו העוני, במיוחד אלה עם ילדים, לא מפתיע שהם זקוקים לעזרת כספי הציבור. העלאת שכר המינימום במשך מספר שנים תבטל חלק ניכר מתוכניות הרווחה האלו (corporate welfare). המחיר יתבטא במחירים מעט גבוהים יותר במסעדות מזון מהירות וברשתות קמעונאיות המתמחות במחירים נמוכים. ההצעה הבאה היא קיצונית יותר: לחייב בחזרה את הסכומים של סיוע ציבורי שהעובדים מקבלים לתאגיד שהוא או היא עובדים בהם. זה יהיה נפרד מדוחות המס של התאגיד, ויהיה פשוט קנס ישיר שיושת על התאגיד. יש ספק רב אם קיים הרצון פוליטי והתמיכה בהצעה זו, אבל אפשר לחשוב על כמה כלכלנים כמו לואיג'י זינגלס שיכולים לתמוך בה. ויש רעיון רדיקלי אחר: להבטיח לכל אדם שכר מינימום. זו הצעה שדנים בה היום בשוויץ. אבל קשה אפילו לדמיין שרעיון כזה יצבור תאוצה בארה"ב או בישראל היום.

משלמי המיסים צריכים להתנגד לסבסוד תאגידים רווחיים בדרך זו. יש דברים הרבה יותר טובים שכספי משלם המיסים ילכו לכיוונם. אנחנו צריכים לנתק את מלכי הרווחה התאגידיים מהעטין הציבורי. יש צורך בשינוי מספר חוקים כדי לעצור ולהפסיק הוצאות בזבזניות אלו, וזה נושא שפוליטיקאים מהשמאל ומהימין יכולים להסכים עליו.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר ומרצה במכללה החברתית-כלכלית 

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אמנון האם לדעתך אפשר לקבוע הפחתה בזיכוי המס שמקבל מעביד בצורה של ניכוי ההוצאות של המדינה על עובד מזיכויי ההוצאות שלו?

 2. אמנון :

  תשובה לק. טוכולסקי

  אם הבנתי את שאלתך/הצעתך, הרי שזו דומה האפשרות השניה שכתובה בפוסט
  "לחייב בחזרה את הסכומים של סיוע ציבורי שהעובדים מקבלים לתאגיד שהוא או היא עובדים בהם. זה יהיה נפרד מדוחות המס של התאגיד, ויהיה פשוט קנס ישיר שיושת על התאגיד."
  נראה לי שזה פשוט יותר מ'זיכוי המס של המעביד'

 3. ק. טוכולסקי :

  די דומה, אני פשוט מציע שימוש במנגנון קיים. תאגידים מצטיינים בקבלת זיכויי מס אדירים וחלק מהם כלל לא משלמים מסים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.