חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"חוק המסתננים" – לקיים דיון ציבורי על החוק החדש

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 17.11.13 1:20

לאחר שבג"צ ביטל את החוק שאישר כליאה עד שלוש שנים למהגרים לא חוקיים, התפרסם כי הממשלה תדון בראשית השבוע בהצעת חוק חדשה. נציג מטעם ארגוני זכויות האדם שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ולראש הממשלה בבקשה לדחות את הדיון בממשלה ב-14 יום ולאפשר דיון ציבורי

הממשלה מקדמת במחטף חוק נוסף שיאפשר לה לכלוא מבקשי מקלט

החקיקה החפוזה – פגיעה בשלטון החוק

ארגוני זכויות האדם – האגודה לזכויות האזרח, מוקד סיוע לעובדים זרים ואס"ף פנו כעת בדחיפות אל ראש הממשלה, שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לאפשר לציבור להגיב על תזכיר "חוק ההסתננות" החדש שמבקש להחזיק מבקשי מקלט במתקן שב"ס בנגב ללא הגבלת זמן.

בפנייה, שנכתבה ע"י עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, מצוין כי באופן חריג, ניתנו לציבור שבעה ימים בלבד להגיב על תזכיר הצעת החוק, מרגע שפורסם. תזכיר הצעת החוק פורסם ב- 7.11, בשעות הערב, ולציבור ניתנו 7 ימים בלבד להגיב, עד יום שישי ה- 15.11. לא ברור מתי ייבחנו תגובות הציבור, היות שהנושא צפוי לעלות לאישור הממשלה כבר ביום ראשון ה- 17.11 .

במכתב, מציין עו"ד פלר כי להליך החפוז אין הצדקה, ובוודאי "כשמדובר בהצעת חוק ש'מקימה לתחייה' סעיף חוק בלתי חוקתי שבוטל על ידי בג"ץ אך לפני חודשיים, ומוסיפה ומקימה יש מאין ובהליך בזק מתקן כליאה 'פתוח' בניהול שב"ס, שהפרטים הנוגעים להפעלתו ולניהולו אינם מגובשים כלל."

במכתב מוזכר, כי גם בג"ץ פסק בעבר כי מינהל תקין מחייב פרסום של תזכיר החוק זמן מה טרם הבאתו לאישור הממשלה, באופן שיקנה לציבור הזדמנות אמיתית לבחון את תזכיר החוק ולהגיש הערות לגביו, ואף יאפשר לממשלה להתייחס בצורה רצינית ומעמיקה להערות הללו.

לדברי עו"ד פלר, "בניגוד לטענות שנשמעות על ידי נציגי הממשלה, תזכיר חוק ההסתננות החדש אינו תוצאה של הנחיית שופטי בג"ץ. בג"ץ ביטל את חוק ההסתננות, והורה לשחרר את מבקשי המקלט העצורים ללא דיחוי. אלא שמשרד הפנים ומשרד המשפטים מסרבים לקבל את פסיקת בית המשפט, והם אחוזים אמוק להוסיף ולהחזיק בעצורים. משום כך, אצה להם הדרך לחוקק את החוק הדרקוני בדחיפות רבה."

הארגונים דורשים לדחות את דיון הממשלה בחוק שאמור להתקיים ביום ראשון הקרוב, להאריך בארבעה עשר ימים לפחות את המועד לקבלת הערות הציבור לתזכיר החוק, ולקבוע פרק זמן סביר, לאחר קבלת הערות הציבור, ללימוד ההערות על ידי הגורמים האמונים על ניסוח הצעת החוק.

לפנייה אל היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/11/AGletter141113.pdf

למכתב הנלווה אל ראש הממשלה ושר הפנים:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/11/PMIMletter141113.pdf

הודעה מהאגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הממשלה מפגרת אין הסבר אחר.
  ממשלה עם קצת שכל היתה נוקטת גישה אחרת אבל מה שיש לנו כאן זה ממשלה שרוצה לסחוב עוד שנה של דיונים בבג"צ העיקר לא להציע פתרון ומהצד השני הארגונים צריכים להתריע בפני הממשלה לפני שהם רצים לבג"צ אז הנה קיבלנו התראה.
  הסיבוב הבא של הקרקס הולך ומתקרב

 2. עמית :

  עוד סימן לאובדן הבושה.
  אני חושב על יום השואה, או סדר פסח הבא, בו יספרו לי איך התענו לאבותי ואמהותי ואיש לא שמע לעוניים ולא הקשיב לזעקתם.

 3. דליה :

  החוק החדש התקבל. הפליטים ומהגרי העבודה הועברו למתקן כליאה פתוח. למחרת העברתם יצאו ברגל בקור ובגשם לבאר שבע. עדכון מחדר המצב:https://www.facebook.com/j14live?fref=ts כ-150 פליטים הגיעו לתחנה המרכזית בבאר שבע לאחר הליכה של 6 שעות מכלא חולות. הם שובתים רעב ומסרבים לחזור ומתכוונים להמשיך לירושלים למחאה מול בית המשפט העליון, בקריאה להכיר בהם כפליטים ולשחרר אותם.
  הם אומרים כי חולות הוא כלא לכל דבר, ואינו שונה מכלא סהרונים, בו היו כלואים ללא משפט ומבלי שפשעו.

  הם מוקפים שוטרים ואנשי רשות ההגירה ונמצאים ברציף 46 בתחנה. הם אינם לבושים להתמודד עם הקור העז, ואחד הפליטים פונה לבית החולים עם היפותרמיה.
  מי שנמצא באזור באר שבע, יצאה קריאה להביא להם בגדים חמים ונעלי גברים.
  רציף 46, התחנה המרכזית בבאר שבע.
  ———————————————-

  תמונה מהערב מבאר שבע: Activestills

  כתבה גם ב"הארץ":http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2190801
  https://www.facebook.com/j14live?fref=ts

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.