האגודה לזכויות האזרח: לא למעצרים מנהליים במאבק נגד הפשיעה המאורגנת

 בעקבות התבטאויותיו של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', בזכות מעצרים מינהליים גם לאזרחי ישראל ובגנות ארגוני זכויות האדם, פנה מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח חגי אלעד בדחיפות אל השר וקרא לו לחזור מדבריו. להלן המכתב ששלח לשר

 האגודה לזכויות האזרח לשר אהרונוביץ: חזור בך מהיוזמה להרחיב את השימוש במעצרים מנהליים; התבטאותך נגד ארגוני זכויות האדם – צביעות

בעקבות התבטאויותיו של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', בזכות מעצרים מינהליים גם לאזרחי ישראל ובגנות ארגוני זכויות האדם, פנה מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח חגי אלעד בדחיפות אל השר וקרא לו לחזור בו: מעצר של מי שלא היה ביכולתם להתגונן ולהוכיח את חפותם – פסול תמיד.

לכבוד השר יצחק אהרונוביץ'

המשרד לביטחון פנים

ירושלים

שלום רב,

הנדון: מספיק עם הצביעות

קראתי בתמיהה את התבטאותך אתמול (12.11.13) "מספיק עם הצביעות ועם ארגוני זכויות האדם", כחלק מדבריך והצעותיך בנוגע למאבק בפשיעה המאורגנת. אני מקווה כי תמצא הזדמנות פומבית קרובה לחזור בך מהתבטאות צבועה זו.

מאבק בפשיעה – בוודאי כזו אלימה ומאורגנת – הוא ללא ספק מתפקידיה החשובים ביותר של המשטרה בכל מדינה מתוקנת. זכויות האדם, והארגונים הנאבקים על מנת להגן על זכויות אלו, אינם מכשול בפני מימוש מטרה חשובה זו, אלא חלק ממערכת האיזונים המקובלת בכל חברה דמוקרטית.

כוחות משטרה בשלל מדינות נאבקים בפשיעה מאורגנת שאיננה חמורה, מתוחכמת או אלימה פחות מזו אשר עמה מתמודדת המשטרה בישראל. הם עושים זאת בהצלחה ללא שימוש באמצעים דרקוניים ולא דמוקרטיים כמו מעצרים מנהליים או "ראיות" חסויות.

העובדה שבישראל עושות רשויות המדינה שימוש במעצרים מנהליים נגד פלסטינים, ובאופן דומה גם נגד מבקשי מקלט (המוחזקים במשמורת – "סוג של מעצר מינהלי במינוח מכובס קמעא", כלשונו של השופט רובינשטיין) איננה יכולה להוות בסיס להרחבת השימוש בפרקטיקות פסולות אלו. אדרבא, דבריך הם תזכורת לכך ששימוש באמצעים מנהליים לשם כליאתם של מי שלא הואשמו, וממילא לא הורשעו, ושלא היה ביכולתם כלל להתגונן ולהוכיח את חפותם – שימוש באמצעים אלו הוא פסול תמיד.

הציפייה של אזרחי המדינה ממשטרתם הוא שהיא תצליח להתמודד עם פשיעה, ובכלל זה פשיעה מאורגנת, במסגרת הדין הפלילי הקיים, אשר מעמיד לרשות המדינה את הסמכויות הנדרשות על מנת לעשות זאת בהצלחה.

כפי שציינת בדבריך, "הדברים ייבחנו בעין ציבורית". אני בטוח שהציבור יוסיף ויעמוד על זכותו של כל חשוד למשפט הוגן, ויתנגד נחרצות למתן סמכויות מינהליות מרחיקות לכת למשטרה. האגודה לזכויות האזרח תיאבק נגד הצעות אלו, אשר מוטב כי כלל לא היו נשקלות וכעת ראוי כי תיגנזנה.

בברכה,

חגי אלעד, מנכ"ל

האגודה לזכויות האזרח בישראל

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to “האגודה לזכויות האזרח: לא למעצרים מנהליים במאבק נגד הפשיעה המאורגנת”

 1. ל רפי הגיב:

  שמענו די למה אינכם מסכימים, אבל לא שמענו דבר על מה שאתם מציעים במקום הצעדים שאותם מציע השר לביטחון הפנים.
  אותי כאזרח ישראלי שומר חוק, לא מענינות תאוריות הזויות. אותי מעניין ביטחון לאזרחים ברחובות הערים שלנו.
  חוסר ביטחון בגלל טרור מחבלים מעבר לגבול וחוסר ביטחון בגלל טרור מבית הם אותה בעית ביטחון בדיוק, ונזקיה חמורים באותה מידה.
  אם לכםלכם מה להציע לגבי תהליכי המלחמה בפשע האלים והמתגבר ברחובותינו – אנא, השמיעו קול. אם לאו, אנא שיתקו.

 2. דליה הגיב:

  לל. רפי
  אנו לא מסכימים לוותר על הדמוקרטיה בשל רדיפה אחר פושעים. אנשים חפים מפשע עלולים להיעצר מנהלית. כל אחד מאתנו צפוי לסכנה זו. מה תעשה אם יעצרו אותך מנהלית? האם אתה חושב שאתה מוגן, אם ימומש רעיון זה? כבוד לזכויות הפרט הוא עקרון יסוד במדינה דמוקרטית. נראה שמתחילים לשחוק כבוד זה מלמעלה.

Leave a Reply