חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקמת עיר חרדית "כסיף" בנגב – האם כך מפריחים את השממה?

נושאים דיור, תכנון ובניה, שיכון ושלטון מקומי ב 12.11.13 2:10

הקמת עיר חרדית באמצע שום מקום, בלי לדאוג לתעסוקה ולתשתיות ראויות, לא תוביל לפתרון בעיות המגזר החרדי אלא להנצחתן

מאת: אשר רוכברגר

רחוק מהעין, רחוק מהלב , או האם כך מפריחים את השממה?

ממשלת ישראל קיבלה החלטה, המאשרת הקמת עיר חרדית חדשה, שתיקרא "כסיף" בין באר-שבע לערד. אני מודע לכך שהדיון בנושא הזה הוא די טעון, כאשר המתנגדים לתוכנית הקמת הישובים באזור באר-שבע , טוענים בין היתר על פגיעה בזכויות האוכלוסייה הבדואית. אני לא רואה את עצמי מספיק בקיא בעניין הזה, ולכן לא אתייחס אליו. נקודת ההנחה שלי היא, שהממשלה הנבחרת רשאית לקבוע מדיניות ההתיישבות, כאשר כמו בכל עניין אחר, היא מחויבת לפעול בצורה מאוזנת. אולי הנקודה הפיקנטית בהחלטה האחרונה היא בכך, שהיא למעשה חוזרת או משחזרת את החלטת הממשלה משנת 2002, שכבר אז אישרה את הקמת העיר כסיף.

אני רוצה להתייחס דווקא לנקודה אחרת ולא עניין הקרקעות שבינתיים לא זכה לדיון ענייני. היום כולם חוזרים השכם וערב על הסיסמא "חשוב ביותר לכלכלה ולחברה לתת לחברה החרדית תמריצים לצאת לשוק העבודה". אין ספק שזה כך והדבר חשוב וחיוני לחוסנה הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל. אין ספק שהתהליך הזה לא יעבור בזבנג וגמרנו. אין ספק שיש הרבה מכשולים בדרך, חלקם קשורים לחברה החרדית עצמה וחלם תלויים במדיניות וצעדים שהממשלה נוקטת ( או שלא). מבחינת המיקום של העיר המיועדת , לתושביה תהיה אפשרות לחפש עבודה או בבאר-שבע או באזור מפעלי ים המלח.

כאשר מוקמת עיר חדשה במקום, שהוא יחסית מרוחק מאזורי תעשיה  מצד אחד, ומצד השני גם היום קיימת מצוקת תעסוקה לאוכלוסיה בנגב, כאשר התעשיות המסורתיות הולכות ומתמעטות ותעשיות עתירות ידע טרם הדרימו, נשאלת השאלה כיצד אוכלוסיית העיר כסיף תצליח להשתלב בשוק העבודה המקומי?כולנו מודעים לכישורים תעסוקתיים נמוכים של חלק גדול מהחברה החרדית, אבל אפילו בתרחיש האופטימי ביותר שבו יש מספיק אנשים שמעוניינים לצאת לעבודה, האם מישהו חשב על הקמת מקומות העבודה באזור? כמובן, כמו כל עיר יהיה צורך במספר מסוים  של המשרות לצורך תפעול התשתיות העירוניות בכל הרמות, אך מסופקני, אם זה יהיה מספיק לכל העובדים הפוטנציאליים. בואו ונדייק שמדובר בעיר ולא ביישוב  ובמילים אחרות באוכלוסיה שתעלה על 20000 תושבים בשלב זה או אחר.

כאשר התקבלה ההחלטה הראשונה בשנת 2002 על הקמת העיר החרית, זה היה בטרם התקבלה החלטה האסטרטגית על שינוי המדיניות של המדינה כלפי המגזר החרדי.יכול להיות שאז היה מובן מעליו שהעיר החדשה תהיה כמו מודיעין עילית או ביתר- דהיינו בתי מגורים בתוספת מערכת חינוך מותאמת לדרישות הציבור החרדי, ישיבות וכוללים ותשתית לאספקת שירותים לתושבים. עבר עשור. הדברים השתנו, המודל  של העיר החרדית במתכונת הקלאסית באמצע שום מקום, לא תפתור את הבעיות של המגזר החרדי, אלא תנציח אותם לעד.

אם כבר בתשתיות עסקינן, לא ראיתי שהתקבלה במקביל להחלטה על הקמת העיר כסיף – החלטה להרחיב ולשפר את כביש 25 באר-שבע ערד, שהיום הוא אחד הכבישים המסוכנים באזור הדרום, או החלטה להרחבת בית החולים סורוקה. הרשימה עשויה להיות יותר ארוכה.

אני ער לכך שהקמת העיר כסיף עשויה לפתור בעיית הדיור של חלק מהציבור החרדי, כאשר כנראה משרד השיכון יממן את עבודות התשתית והפיתוח של הקרקע וכנראה גם המכרזים יהיו במחיר מסובסד, מחיר למשתכן וכדומה (במילא הקרקע שם לא כל כך מבוקשת ולא יקרה). יחד עם זאת, אם באמת זה לא יישאר ברמה של ספין תקשורתי והעיר תוקם, תהיה זו הוכחה נוספת שעיקר מדיניות הממשלה הנוכחית היא הדיבורים לחוד והמעשים לחוד. חבל שהיא במו ידיה תיצור גטו חרדי נוסף. אבל אחר כך, שלפחות לא תגלגל עיניים כלפי מעלה ולא תופתע, למה הם לא יוצאים לשוק העבודה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. לקסי :

  ממקלדתו של שכן

  1. הדרך לערד – מס' 31 ולא כפי שנכתב בטעות – נמצאת בעבודה אינטנסיבית שנמשכת כבר יותר משנה ותימשך עוד כשנה. למעשה סוללים אותה עכשו מחדש בתקן של כביש מהיר.
  2. נכתבו כבר דברים רבים על-כך שלמעשה יש כאן מהלך לניחשול הנגב המזרחי על-ידי תוספת אוכלוסיה עם כושר התפרנסות נמוך וללא הכוונה של בסיס כלכלי רלוונטי.
  3. אני משער שבסופו של דבר יגבר השיקול הכספי ולא יימצא הכסף להקמת כסיף. כיוצא בזה רובם של עשרת ישובי "מבואות ערד" וכנראה גם שלושת ישובי "מבואות דימונה".
  4. כאן בערד הדעות חלוקות באשר לכסיף. יש מי שאומרים שלא טוב להביע עמדה נגד החלטת הממשלה…

 2. מנחם לוריא :

  לפני החדש תורו של הישן.

  לפני כשנתיים רכש תאגיד פלקסטרוניקס את הפעילות של חברת מוטורולה בערד. עד סוף 2013 הפעילות תיסגר. חלקה,וחלק קטן מהעובדים,יועברו לאופקים והשאר יסגר.

  מגבות ערד: מתכננים במהלך 2014 לסגור את המפעל,המחסנים ומערכי ההפצה והשיווק שבערד ולעבור לירדן.

  שני המעסיקים הנ"ל מעסיקים כמה מאות עובדים שיושלכו ו/או הושלכו לרחוב.

  שיפוץ כביש 31: שיפוץ הכביש מעניק פרנסה להרבה מאוד מתושבי הנגב ובעיקר ךתושבים מקרב הפזורה הבדואית. אכן,כדברי לקסי שמעלי,הכביש מתוכנן להיפתח ב 2014 ואחר כך,שוב, מאות מועסקים יאלצו לחפש עבודה במקום אחר…

  כדאי לציין פה: כי"ל על מפעליה השונים בים המלח ובאזור ערד מעסיקה מעט מאוד מתושבי העיר והפזורה הבדואית שבקרבת. המעסיקים הגדולים ביותר,שעוד נשארו,אלה המלונות שבשפך זוהר,וספק אם הם יכולים לתת את הפיתרון לעודפי הביקוש בתחום ההעסקה,וגם אם כן – ובאופן טבעי – הדבר יגרום לירידה ברמת השכר המשולמת וזה לא שונה הרבה מהמצב הלא טוב כפי שידוע כיום.

  " 4. כאן בערד הדעות חלוקות באשר לכסיף. יש מי שאומרים שלא טוב להביע עמדה נגד החלטת הממשלה…"
  טעות גדולה מאוד. בעיני ממשלת הטייקון נתניהו ערד היא לא יותר ממכרה פוספטים שימסר,בעבור חופן חול הנישא ברוח,לחברת כי"ל. מבטיח שלשם כך הבעלים יטריח עצמו ממקום משכנו שבלונדון…

  לפני שמקימים עיר חרדית או כל עיר אחרת צריך לדאוג לתושבי ערד דהיום. לא שמעתי את ממשלת נתניהו הצרה (תרתי משמע) עושה משהו בנדון. חוסר מעש יש גם יש ובעיקר בנגב.

  מנחם.

 3. לקסי :

  ממקלדתו של תושב

  פלקסטרוניקס כבר נסגר.
  מגבות ערד העבירו פעילות לירדן.
  בשלטון העשרת החזקים ו"ציונות" של העולם-כולו-נגדנו, חיזוק הספר נסמך אל משנתו של ז'בוטינסקי שביום העלייה לחניתה כתב: "אל תלכו אל המקומות הנידחים".
  את החלק הזה במשנתו יורשיו מממשים באדיקות. (כולל הכוונה להשלכת אוכלוסיית מצוקה כדי לייצר קטטה עם הבדואים מחד ולהרחיק אותה מהעין של תושבי הגלעין מאידך).
  מה שמחזיר אותנו לצורך בביסוס כלכלי בר-קיימא הנסמך על יתרונות מוחלטים, לא על הנשמה מלאכותית של מענקים שהיום הם כאן ומחר אינם.
  היתרון שלנו כאן בערד הוא המדבר שסביבנו.
  מהמדבר אפשר לכרות מחצבים, ו"על הדרך" להכרית את הישובים ולפתור מעט בעיות דיור לטובת חלקות קטנות בין הברושים.
  מהמדבר אפשר להפיק גם תיירות איכותית, שזו כלכלה מקיימת.
  אנחנו כאן, מעדיפים את החלופה השנייה.

 4. משה :

  ברירת מחדל

  החרדים תקועים בין הפטיש לסדן
  בשכונה חילונית לא רוצים אותם
  להקים שכונה נפרדת עבורם
  יש התנגדות
  הם לא יכולים להקים עיר במרכז
  מה שנשאר להם זה בפריפריה
  וגם שם מתנגדים להם
  בטענות שונות ומשונות
  לצערי המיגזר הכללי
  לא יכול לראות חרדי מול העיניים
  חבל שזה כך
  אבל יש מציאות
  שלא ניתנת לשינוי
  יש בארץ מגוון של מיגזרים
  שנגזר עליהם לחיות יחד
  הקמת כסיף תתרום לחרדים ולנגב
  בסופו של דבר

 5. אחד שבעד :

  מקומות עבודה ועובדים הם סיבה ומסובב, לאו דוקא בהתאמה.

  עלינו לברך שפטרו אותנו מהפרדוקס על ידי קבלת החלטה ושהשאר יהיה היסטוריה.

  כסיף זה פתרון לבעיות קימות ועתידיות.

  לו יהי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.