חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תכנית ויסקונסין חוזרת לשולחן הממשלה – ועדת העבודה תדון מחר בהצעה

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 11.11.13 0:58

  תכנית ויסקונסין חוזרת לשולחן  –  "חייבים ללמוד מהטעויות שנעשו בתכנית ויסקונסין"

מחר, יום שני ה- 11.11.2013 בשעה 9:30 תדון ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בהצעת הממשלה להחזיר את תכנית ויסקונסין – כעת, תחת שם חדש. ארגוני זכויות האדם קוראים לממשלה שלא לחזור על טעויות העבר וליישם שינויים מהותיים בתכנית

 לקראת התחדשות הדיונים פנו היום ארגוני זכויות האדם –  האגודה לזכויות האזרח, שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם ועמותת סינגור קהילתי, וקראו לחברי הכנסת לפעול לתיקון הכשלים שהתגלו בהפעלת תכנית ויסקונסין במתכונתה הקודמת, שכונתה "אורות לתעסוקה". הארגונים מתריעים, כי הצעת החוק שעולה לדיון בכנסת, כמעט זהה לתכנית שנכשלה.

הארגונים עומדים על כך שיש להותיר סמכויות שלטוניות הנוגעות לזכויות דורשי העבודה בידי עובדי ציבור. כאלה הם למשל מיון המשתתפים בתוכנית, הפנייתם לעבודה, קביעת התכנית האישית, ההחלטה על היקף ההכשרה המקצועית והשירותים תומכי-ההשמה שיינתנו להם, וכמובן – החלטה בדבר שלילת גמלאות.

עקרונות נוספים שחייבים להיכנס לתכנית הם ביטול החובה השרירותית להקדיש לתכנית 35-30 שעות שבועיות, אף אם אין למשתתפ/ת מה לעשות בכל השעות הללו; העדפה של הכשרה מקצועית על פני השמה במשרות בשכר נמוך ללא אופק תעסוקתי, ביטול חובת העבודה ללא שכר המכונה "התנדבות בקהילה", ופתיחת התכנית לתחרות בין הקבלנים בכל אזור גיאוגרפי.

לדברי עו"ד טלי ניר, מנהלת המחלקה לזכויות חברתיות-כלכליות באגודה לזכויות האזרח: "השאלה הגדולה היא, האם הפעם, התכנית הממשלתית באמת תסייע לדורשי העבודה. לצורך כך, נקודת המוצא צריכה להיות אחריות ומחויבות אמיתית לרווחתם וטובתם של דורשי העבודה ולא לשלילת הקצבאות שלהם. האתגר הוא להקנות לדורשי העבודה כלים וכישורים שיבטיחו אופק תעסוקתי מתגמל וארוך טווח, ולא להיכנע לאינטרסים הכלכליים של כמה חברות מסחריות".

לדברי ניצן תנעמי, "שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם": "מעבר לעובדה שחיוני להשאיר שירות ציבורי כה חשוב בידי המדינה, כלומר, בידי שירות התעסוקה, יש לוודא שפרטי התוכנית מכוונים לא לדחיקה בכוח לשוק עבודה תובעני, אלא לשילובם האמיתי של אזרחים בעבודה בעלת אופק תעסוקתי, אשר תחלצם מעוני".

לדברי ברברה אפשטיין, מנכ"לית עמותת סינגור קהילתי: "תמונתם של אנשים החיים במצוקה כלכלית היא שצריכה לעמוד לנגד עיניהם  של מקבלי ההחלטות, ולא מספרים וגרפים. אנו מדברים על עתידן של משפחות רבות המתקיימות בקושי מקצבאות וחוששות שיידרשו לעבוד בעבודות שישאירו אותן מתחת לקו העוני ללא אופק תעסוקתי וללא תמיכה. הגורמים הפוליטיים והמקצועיים אשר עוסקים בתכנית יודעים אילו שינויים נדרשים. השאלה היא, האם יחליטו לטובתם של בני האדם או לטובתם של אינטרסים כלכליים זרים".

לפניית הארגונים:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/10/WisconsinLetterOct13.pdf

 לטבלה השוואתית – אורות לתעסוקה לעומת ויסקונסין 2013

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/06/wisconsin2013implications.pdf

 לפרטים נוספים,

נירית מוסקוביץ

דוברת ומרכזת מערך הדוברות  באגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. מערכת עבודה שחורה :

  גם מרכז המחקר של הכנסת מצא שתכנית ויסקונסין ה"משופרת" דומה מאד לקודמתה

  בדיון שהתקיים הבוקר בועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בהחזרת תכנית ויסקונסין הוצג מחקר של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, המשווה בין תכנית ויסקונסין הנוכחית, אותה מנסה הממשלה לקדם, ובין התכנית הקודמת שנדחתה על ידי הכנסת.

  למסמך כולו, באתר הכנסת:
  http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m03294.pdf

  לדברי עו"ד טלי ניר מהאגודה לזכויות האזרח, "גם ההשוואה שערך מרכז המידע והמחקר של הכנסת מוכיחה כי בתכנית ויסקונסין 'המחודשת' שאותה מנסה הממשלה לקדם, אין חדש, ובמהות, מדובר באותה תוכנית פוגענית, שרק שללה גמלאות קיום למשתתפיה מבלי לסייע להם באמת לצאת לעבודה. כפי שאמרו גם חברי הכנסת שנכחו בדיון היום, יש צורך דחוף בעשייה ממשלתית לקידום היציאה לעבודה בישראל, בעיקר בתחום של יצירת משרות ראויות בשכר הוגן, ובהכשרת דורשי עבודה לעבודות אלו".

  לפניית האגודה לזכויות האזרח, שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם ועמותת סינגור קהילתי אל הח"כים לקראת הדיון:
  http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/10/WisconsinLetterOct13.pdf

  לטבלה השוואתית – אורות לתעסוקה לעומת ויסקונסין 2013
  http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/06/wisconsin2013implications.pdf

 2. מערכת עבודה שחורה :

  הודעה לעיתונות

  האוצר: תכנית "ויסקונסין" החלופית אינה מתוקצבת עדיין; חברי כנסת: זה זלזול, מתנגדים לתכנית

  ועדת העבודה והרווחה של הכנסת קיימה היום דיון סוער בהצעת החוק הממשלתית לעידוד היציאה לעבודה (המכונה "ויסקונסין"). הצעת החוק המחודשת הובאה לוועדה לאחר ביטול התכנית הניסיונית "אורות לתעסוקה" באפריל 2010, אשר עוררה דיון ציבורי נוקב.

  יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו) וחברי כנסת נוספים שנכחו בדיון הביעו תרעומת על אמירתו של סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, משה בר סימן טוב, לפיה התכנית המונחת לדיון בוועדה אינה מתוקצבת עדיין. "את המודל הכלכלי של התכנית נבנה אחרי שנראה איזו תכנית מתקבלת. אנחנו מניחים שהתכנית שהגשנו תשתנה במהלך הדיונים". על כך הגיב ח"כ כץ: "חייב להיות תקציב. אנחנו רוצים לדעת אם אתה הולך לקנות לקסוס או פיאט. אינך מתייחס אלינו ברצינות. אנחנו צריכים לדעת כמה עולה השמה של אדם בודד, מה היקף הקצבאות שיישללו". ח"כ מיכל בירן (העבודה): "אי אפשר לחוקק ככה". ח"כ אילן גילאון (מרצ): "זו הצעת חוק חשאית". בר סימן טוב השיב: "זו תשתית ראשונית. לא קבענו מסמרות. רצינו לבוא בהידברות איתכם ועם עובדי שירות התעסוקה. ייתכן שלא נגיע לתוצר מוסכם ואז לא תהיה תכנית".

  ח"כ כץ: "אין דבר חשוב יותר מאשר שאדם יקום בבוקר וילך לעבודה. אך בחודשים הקרובים צפויים אלפי עובדים להיות מפוטרים מעבודתם ואין כוונה לייצר להם מקומות עבודה, בעוד שבהצעת החוק המונחת לפנינו מתכוונים לאנוס כאלה שלא רוצים או לא מסוגלים לעבוד".

  על כך השיב בר סימן טוב: "התכנית המוצגת כאן שונה ממה שהיה עד כה. היא עברה מאסה של שינויים בשיתוף ארגונים חברתיים. יש 70 אלף משרות פנויות במשק בהם יוכלו מקבלי קצבאות הבטחת הכנסה להשתלב לפי מסוגלותם האישית. נתאים לכל משתתף תכנית אישית, נספק לו הסעות ושמירה על ילדים. רשת הביטחון לאנשים בגילאי העבודה היא לא לצורך הישענות ארוכת טווח. התפקיד הזה לא יכול להתבצע באופן מלא על ידי שירות התעסוקה, הוא לא מצליח לעשות זאת היום. אין לנו כוונה לפגוע בו".

  ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה): " התכנית הזאת חוזרת אלינו כמו מפלצת שכרתו את ראשה והיא מצמיחה אותו מחדש. בכנסת הקודמת חברי כנסת מכל המפלגות חברו יחד כדי להוריד את התכנית מהפרק כי היא היתה תכנית רעה שלא הועילה בכלום ושלשלה מאות מיליוני שקלים לחברות פרטיות שאוישו בין היתר על ידי בוגרי האוצר. היא ייצרה מחנות כפיה עלובים בשביל שבסופו של דבר מנקה תעבוד בניקיון בחצי משרה. פשוט גרוטסקי. למה אתם דבקים בכזאת אובססיביות בתכנית כזאת אכזרית ולא מועילה? מעולם לא ניסיתם את שירות התעסוקה בתכנית דומה. העלות תהיה עשרה אחוזים. הבעיה האמיתית בישראל ברמת המאקרו היא לא היעדר מקומות עבודה, אלא העובדה שחצי מהעובדים הם עניים. היעד צריך להיות ייצור פרנסה, לא ייצור עוד מקומות עבודה שייצרו עוני".

  ח"כ גילאון: "אני מזדקן עם התכנית הזאת. ויסקונסין היא עיר הרוחות. איך אתם מסכימים לתת יד לתכנית שעלותה פי 14 יותר מהשמה על ידי שירות התעסוקה? הכנסת לא רוצה את התכנית הזאת. איזה חלק במשפט שלי לא היה מובן?"

  ח"כ יעקב מרגי (ש"ס): "מדוע לוקחים מטוס אף-16 כדי להרוג יתוש?"

  ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה): "בתקציב התכנית אפשר להגדיל את הקצבאות פי 3 עם התניית קבלתן ביציאה לעבודה".

  יו"ר ועד העובדים בשירות התעסוקה, עופר לוי: "שירות התעסוקה עובר התעללות. היחס בין דורשי עבודה לפקידים המטפלים בהם עומד על 1 ל-800, בעוד שבמדינות ה-OECD זה 1 ל-40. איך אפשר לשלב כך אוכלוסיות בעבודה? תנו לנו את הכלים ונדע לטפל בבעיה".

  לעומתו טען מנכ"ל שירות התעסוקה בועז הירש: "הצעת החוק מאוזנת יותר מבעבר, ומקנה לשירות התעסוקה אחריות ניהולית וכוללת. כך נוכל לבצע עבודה איכותית".

  יו"ר הוועדה ח"כ כץ סיכם את הדיון ואמר: "נעשה כל צעד אפשרי על מנת לשלב אנשים במעגל העבודה. עם זאת, על משרד האוצר להציג לנו נתונים מסודרים ומדויקים, על סמך שאלות כתובות שנציג לו לקראת הדיון הבא בנושא".
  בברכה,

  אורי מיכאל

  דובר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.