יאיר לפיד – מי שהצביע בעדו, יקבל את מה שהצביע עבורו

שר האוצר מחלק הנחות לתאגידים, זורק פירורים לדור הבא של העבדים. הוא הרוויח מיליונים בשירותו את ההון, וממשיך לשרתו. מי שרצה שמשהו ישתנה פה, והצביע בעד לפיד ו"יש עתיד", ימשיך וישלם את המחיר, ויישאר לו מעט מאוד כסף בכיס

מאת: קורט טוכולסקי

שר האוצר אמר לנו אתם מטומטמים וזה גם היחס שתקבלו ממני

ביום חמישי האחרון שטח שר האוצר את חזונו הכלכלי. חזון זאת מילה קצת גדולה בשביל גיבוב השטויות, השקרים והסיסמאות ששר האוצר הפיח לאוויר, אבל בכל זאת. גיבובי הבלים מהסוג הזה הביאו לו חצי מיליון בוחרים ואת משרת שר האוצר אז כנראה שהוא יודע מה הוא עושה. נשאר רק לקוות שהבוחר לא יחזור על הטעות שהוא עשה הפעם גם בפעם הבאה וששר האוצר היהיר שלנו לא יצליח למכור לנו שוב את אותה סחורה משומשת.

בנאום עצמו תקף לפיד את ה:"פופוליסטים הצעקניים" שמתנגדים למתן הטבות מס לתאגידים וטען שאלו יוצרים מקומות עבודה. טענה מרתקת, במיוחד לאור העובדה שרוב רובם המוחלט של הישראלים לא עובדים אצל תאגידים בינלאומיים שמקבלים הנחות מס אדירות אלא דווקא אצל מעסיקים מקומיים שלא יכולים או רוצים לברוח מפה, בחברות ממשלתיות ובשירות הציבורי, בתעשיות בשירותים ובחקלאות. ורוב רובם המוחלט של המעסיקים של הרוב המוחלט של הישראלים לא נהנים מהטבות המס המפליגות שכמה תאגידים בינלאומיים מקבלים כאן. אבל מה זה משנה, בזמן שהוא האיש שנבחר, לא בזכות הבנה או ניסיון, אלא בזכות קמפיין ששאל: "איפה הכסף" מתקיף את ה"פופוליסטים הצעקניים", הוא בעצם אומר, מעסיקים קטנים ובינוניים ובעיקר מקומיים ימשיכו לשאת בנטל, ותאגידים בינלאומיים גדולים שאני משרת ימשיכו ליהנות מטוב הארץ על חשבון החברה כולה.

בזמן שהוא מחלק הנחות לתאגידים זרק שר האוצר כמה פירורים לדור הבא של העבדים מתוך תקווה שטובי בניו יפסיקו לברוח מפה: "אנחנו רוצים שבני 30 ירוויחו יותר ולא יברחו לברלין" ואיך הוא יעשה את זה? כמו באירלנד מסתבר באמצעות מתן הטבות מס לתאגידים. בוקר טוב לשר האוצר, על ה"נמר האירי" אף אחד לא מדבר. כן אינטל הלכה לאירלנד עם המפעל החדש שלה כי יש שם יותר הטבות מאשר בישראל וככה גם נראית הכלכלה האירית, שוקעת ומקוטבת. מה שכן יש שם נדל"ן זול, תוצאה של משבר שחוגג עוד מעט את שנתו החמישית.

אם מעמד הביניים ירוויח יותר כסף, הוא לא יוכל להוציא אותו ביוקנעם בקריית גת ובבאר שבע. כי אתה רוצה ממשלה קטנה ואת מעט המעות שיתווספו לכיסי המעמד הבינוני, אם וכאשר תצליח לגרום לזה לקרות, מעמד הביניים יוציא על מימון פרטי של שירותים. אם רוצים הרחבת ההשקעה הכלכלית בישראל, אפשר לחייב את חברות הפנסיה להוציא יותר בישראל. זה גם יקטין את התלות במשקיעים זרים, אבל כאמור, גם זה לא מעניין את שר האוצר, שהמשיך וליהג סיסמאות שחוקות, שקרים מוחלטים שכנראה לא נאמרו בכוונה תחילה, אלא מתוך חוסר מודעות טוטאלי למציאות ודברים מביכים לאורך כל נאומו.

שר האוצר אמר דבר חשוב אחד, הוא אמר לנו: מטומטמים הצבעתם לי. תקבלו את מה שהצבעתם בעבורו. הצבעתם בעבור איש שעשה מיליונים מלשרת את ההון, הצבעתם עבור אדם שלא מבדיל בין אמת לשקר או בין בדיון למציאות. הצבעתם בעבור האיש האחרון שהייתם צריכים להצביע עבורו, אם באמת רציתם שמשהו פה ישתנה ויש לכך מחיר. אתם תמשיכו לשלם.

הבחירה כרגיל נמצאת בידינו,

א.       האם להמשיך לשלם לנוכל התורן, ההיסטוריה מוכיחה שהישראלים מזהים במהירות את הנוכל התורן ולא חוזרים להצביע לו.

ב.       הבעיה השנייה (ב.) היא שלנו, איך לא נצביע בפעם הבאה לנוכל תורן אחר אלא לאחת משלוש מפלגות השמאל הקיימות (העבודה, מרצ וחד"ש), ובכך נחסוך לעצמנו את הנוכל הבא שילהג לנו על חשיבות הנחות המס לתאגידים, הצורך לקצץ בביורוקרטיה והצורך להשאיר לנו יותר כסף בכיס על חשבון שירותים שהיו עולים לנו פחות. מה שאנחנו צריכים ×–×” את לשלוט בעוגה, לחלק אותה לעצמנו בעצמנו ואת ×–×” לא לפיד ולא אף נוכל אחר מהמרכז לא יעשה, את ×–×” יכול – רק אם יפסיק להרוג את עצמו ויתחיל לשאוף לשלטון- השמאל.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

2 Responses to “יאיר לפיד – מי שהצביע בעדו, יקבל את מה שהצביע עבורו”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ט. לי בכלל לא ברור מי ומה זה השמאל כאן.
  ×›×™ בסוף בסוף "השמאל" התקני, ×–×” שקובע מה ×–×” "שמאל", ×–×” שעושה דה-לגיטימציה גלויה לכל מי ומה שלא נכנס בול להגדרת ×”"תקנית" –

  ברגעים של אמת ה"שמאל התקני" הזה קובע שכל זמן שאין שלום לא תהיה כאן ס"ד.

  קודם שלום (שזה מטבעו תלוי בהרבה צדדדים ולא רק באחד ולא רק בנו) ואחר כך – אחר כך יבואו ימות המשיח ויהיה המון כסף לחלק במקום הכסף שהולך להתנחלויות ולביטחון.

  ה"שמאל התקני" היה שותף במשך שנים לניאו-ליברליזציה של המשק ושל החברה הישראלית (הפרטה, שחיקת העבודה המאורגנת, הטבות להון על חשבון העבודה) אם במעשה ואם במחדל ואם בהעלמת עין לטובת הקדימות של השלום.

  השמאל הזה, גם היום ממשיך להכריז שבלי שלום אי אפשר להגיע כאן למדינת רווחה.

  לפי השמאל הזה אי אפשר לחלק באופן צודק יותר את העוגה הנוכחית ולחלק אותה באופן הגון יותר בין ההון לעבודה. זה מה שהם אומרים בשורה התחתונה.

  ×–×” השמאל שאומר עכשיו שלהרצוג יש היום יותר כלים להגדלת כוחה של מפלגת העבודה – למה? ×›×™ ממילא ס"ד איננה אפשרית לפני השלום. ×›×›×” במפורש בתכנית די פופולארית ברדיו, רק לפני שבוע.

  האפשרות, כן? רק האפשרות שאולי ×–×” בכלל הפוך? אולי חברה לא סולידרית ומפורקת לחתיכות לא יכולה להביא את השלום ולעמוד במה שכרוך בו (קצת יותר מסובך מימי המשיח וחלוקת מתנות לעניים) – האפשרות הזו איננה נשקלת בכלל, ×›×›×” נגיד רק לצורך הדיון.

  "השמאל התקני" מגלה הרבה פעמים בורות כמעט מוחלטת בכל מה שקורה סביבנו – תרבותית, חברתית, כלכלית, פוליטית. ולא, לא צריך להיות מזרחי (ולא חשוב לפי איזו הגדרה) כדי לגלות עניין שלא לדבר על התמצאות בסביבה שבה אנחנו חיים – על הטוב ועל הרע שבה.

  על פי הגדרת ×”"שמאל התקני" – לפיד הוא שמאל ושלי יחימוביץ היא ימין.

  אנשים, ט. הצביעו בסדר גמור ותפסיק לבלבל את המוח עם חלוקה צודקת. עוד לא הבנת את זה? עד שלא יהיה שלום שר האוצר מה כבר יכול לעשות? מילא שר הביטחון שמנהל את השטחים ויכול לקצץ להם באבי אביהם, אבל שר האוצר?

 2. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  אתמול הייתי בגבעת שמואל באסיפה מפלגתית עם איציק שמולי.

  מה אמרו שם אנשי בוג'י חברי השמאל המפריטני ה"תקני": כל זמן שלא יהיה שלום אי אפשר לעשות כלום.
  כאילו שקראו את התגובה של משתמש אנונימי.

Leave a Reply