חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב 2013 – העברות לאחר חקיקת חוק התקציב: למאגר הביומטרי, למתחם הרשב"י בהר מירון

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 10.11.13 1:15

 לאחר אישור חוק התקציב על-ידי חברי-הכנסת, ההליך הדמוקרטי הנדרש לגיבויו הציבורי, נתבקשה ועדת הכספים לאשר העברות תקציביות – הליך שהוא ספק דמוקרטי – בגובה של יותר מחצי מיליארד ₪. ניצן מתן, פעל המשמר החברתי, סוקר את בעיית ההעברות ומפרט למי הועברו הכספים

בשבוע שעבר ערכנו, חברי המשמר החברתי, סקירה ראשונה על העברות התקציב, בעקבות פרסום המסמכים של ח"כ סתיו שפיר. מדובר בהעברות של סכומי כסף גדולים, לעתים עשרות ומאות מיליוני שקלים, למטרות שונות ומסיבות שונות. מכיוון שהתקציב הוא דו-שנתי, ובמהלך השנתיים האלה המציאות משתנה, אפשר לשנות את ייעודו של חלק מהכסף שנועד למטרה מסוימת. שינוי כזה דורש אישור של ועדת הכספים. אישור כזה נדרש כי ייעודו של הכסף, מה שנהוג לקרוא "הצביעה" שלו, נקבע בחוק התקציב; מרגע שנחקק חוק התקציב, העברה של כסף צריכה את אישורה של ועדת הכספים.

>> לקריאה נוספת: מהומה רבתי בועדת הכספים בעקבות דרישת ח"כ סתיו שפיר לבדוק את חוקיות ההעברות תקציביות

עד לפני כחודש ראו חברי ועדת הכספים את מסמכי ההעברות שבתקציב רק שעות בודדות, אם בכלל, לפני הדיון בהעברות. היום ניתן לראות את המסמכים של העברת הכספים כשבוע לפני ההצבעה, אבל חוסר הבהירות רק גדל. משרד האוצר לא שולח את החומר בדואר אלקטרוני, והמסמכים מגיעים לוועדה כצרור דפים. בדפים האלה יש מספרים וטבלאות למכביר. דוגמה אחת היא העברתם של 536,320,000 שקלים מסעיף הנקרא "רזרבה כללית" לסעיף הלא ברור הנקרא "הרשאה להתחייבות עבור הבטחת ההכנסות העתידיות ליזם משכר דירה שישלמו משרדי הממשלה". העברות כגון אלו מציגות שתי שאלות קשות:

1. מהי בדיוק מהות ההעברה? מה פירוש "הרשאה להתחייבות"? מה זה אומר בדיוק?
2.  מדוע לא נכלל הסעיף הזה בזמן חקיקת חוק התקציב? איך יכול להיות שחודשים ספורים לאחר שנחקק החוק, שקובע את ייעוד הכסף, יש צורך לשנות אותו? האם המציאות השתנתה בינתיים באופן כה מרחיק לכת, המחייב תזוזה של יותר מחצי מיליארד שקלים?

ההצבעה השבועית

ביום שלישי יצטרכו חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה לאשר שינויים בתקציבו של משרד הפנים. מעונות חסות הנוער יתוקצבו ב-14 מיליון שקלים, משפחות אומנה יתוקצבו ב-15 מיליון, ארגוני נכים בשני מיליון והסעיף "הגברת הפיקוח על תזונה במעונות רווחה" יתוקצב במיליון שקלים בדיוק.

ברור שממידע מועט זה קשה מאוד לדעת במה באמת מדובר. ברור שיש לקבל מידע מי ומה הם מוסדות חסות הנוער, באילו מוסדות רווחה התעוררו בעיות תזונה חמורות עד כדי כך שצריך עכשיו להגביר את הפיקוח עליהם, והאם מאז עבר חוק התקציב נקלעו משפחות אומנה למשבר חמור ויש לתקצב אותן עכשיו.

בסך הכול מדובר בהעברת כספים בסכום של שלושים ושניים מיליון שקל. כל מה שרוצים האזרחים ונבחרי הציבור לדעת הוא להיכן בדיוק עובר הכסף, ומדוע הוא חייב פתאום לעבור עכשיו? איפה היו הסעיפים האלה כשעבר כל התקציב כולו?

חשוב לציין שבישיבת הוועדה ביום שלישי יכולות לעלות עוד העברות, בין שמדובר בחומר שהמשמר החברתי לא הספיק לעבור עליו ובין שמדובר בהעברות שמשרד האוצר יציג לראשונה בזמן הישיבה.

 

לקריאת המאמר המלא

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. אופק :

  יש פה באתר מנטליות של "אופוזיציה לנצח".

  לעולם יועלו פה באתר מאמרים ודעות הבאים לנגח כל צעד ושעל של הממשלה. מן התאהבות שכזו בעמדת האופוזיציה, עמדה שכמובן ממנה לא ניתן לעולם לצמוח ולהביא לשינוי אמיתי. חוסר רצון וחוסר מוכנות להתכנס לאיזושהי עמדה של בגרות ואחריות.

  אני קורא פה את המאמרים ושואל – מה ירצה אתכם? מה יספק אתכם? כל ציון שהוא מתחת ל100 הוא ציון נכשל מבחינתכם.

  אילו משרד האוצר היה מעביר את הנתונים לא כמה שעות לפני הישיבה אלא כמה ימים האם דיינו מבחינת המשמר החברתי? כמובן שלא, כי זה בהארד קופי ולא בסופט קופי… ואילו משרד האוצר היה מעביר את הנתונים בקובץ אלקטרוני האם זה היה מספק? כנראה שלא כי יש שם הרבה טבלאות אבל לא מספיק פירוט לטעמם… ואילו במסגרת הנתונים היו את שמות כל מעונות הנוער, ארגוני הנכים ורשימה מלאה של כל חברי משפחות האומנה שיתוקצבו האם זה היה מספק את המשמר החברתי? פקפקני, בשלב הזה הייתם מעלים את הדרישה שיתקיים דיון מעמיק על כל ארגון וארגון, כל משפחה ומשפחה, ודאי שלא ניתן להעביר את זה במסגרת ישיבה אחת.

  וכך ה"אופוזיציה לנצח" שואפת ביומרנותה לנטרל את עבודת הממשלה תחת מעטה השקיפות ו"זכות הציבור לדעת". זה טוב לשאוף גבוה אבל אם כבר אולי תחליפו את השאיפה לנטרל את הממשלה בשאיפה להחליפה. כי במנטליות הנוכחית אני לא רואה את זה קורה.

 2. מנחם לוריא :

  לאופק מגיב #1

  1.

  כמי שכותב באתר הזה ומכיר,ומוקיר,לא מעט מהכותבים בו תרשה לי לומר כך: לאיש אין כוונה לא להיות אופוזיציה ולא להחליף את הממשלה הקיימת בעצמו. יש בין כותבי האתר,בעבר ובהווה,כאלה שרצו לכנסת יש שהצליחו ויש שלא. הדבר היחידי שקושר אותם לאתר הזה,למטרות שלו ולזהות שלו – זה שהם כותבים או כתבו פה.

  2.

  הממשלה הזו מכהנת במדינה דמוקראטית ואפילו…נבחרה באופן דמוקרטי למשעי.

  3.

  בדמוקרטיה הרוב מכבד את החוק גם אם הוא לא נוח לא או לא עולה בקנה אחד עם השקפת עולמו.

  4.

  לא יתכן שהממשלה תיזכה במנדט מהעם,תרכיב תקציב,תחוקק את חוק התקציב ואח"כ תפר אותו במו ידיה.

  5.

  לי,כאזרח וכאדם,אין את המותרות לחוקק חוקים אבל יש את הכבוד לכבדם. אם לא אעשה כן – ירדפו אחרי לובשי המדים או בעלי התפקידים המתאימים ובצדק.

  6.

  במששלה הזו,ובכלל,לא יושבים נביאים. אני מוקיר את הצורך לעדכן ולכייל את התקציב אבל: האופן שהדבר נעשה הוא שלומיאלי כדי רשלנות פושעת ולמעשה הממשלה עוברת על החוק שהיא עצמה חוקקה. (!!!)

  7.

  יסלח לי אדוני: לממשלה אין את הפררוגטיבה לעבור על החוקים שהיא עצמה חוקקה אפילו לא בכסות חוק החסינות חברי הכנסת – ובודאי שלא בשם הדמוקרטיה.

  8.

  מעיסוקי בעבר התעסקתי בקבלת החלטות בקשר לגורל ולחופש של בני אדם. מנסיוני: אי אפשר לקבל שום החלטה,ראציונאלית (טובה או רעה) בלי לראות את התמונה הכללית לפרטיה ולהבינה לעומקה. באופן שהדבר נעשה קבלת ההחלטות,בהקשר של העברות התקציב,נעשית כשממקבלי ההחלטות ניטלו במתכוון את המידע והידע הנדרשים לקבל את ההחלטה.

  9.

  אומנם לא מדובר כאן בחיי אדם אבל הכסף שבו מדובר איננו שייך לממשלה,לשר האוצר, לראש הממשלה או לאיש מהם – הם הופקדו (בדין) לנהלו בצורה המיטבית – ואפילו חוקקו לשם כך חוק והצביעו עבורו בשלוש קריאות עד שהפך לאחד מחוקיה של מדינת ישראל (מדינת ישראל לא ממשלת ישראל).

  10.

  מה שקורה בפועל זה שמעבירים כספים לא מתוך ראיית התמונה אלא מתוך מקח וממכר של קח תן פוליטי.

  11. הכסף הזה,אדוני: שייך לי לך ולעוד כמה אלפי ריבו אנשים שקמים בבוקר ליום עמלם ומשלמים מיסים – למען הסר ספק:גם חרדים משלמים מיסים (למשל מע"מ על מזון) מציין זאת כדי שלא להוציא מהכלל אף אזרח ישראלי באשר הוא.

  12. ביקורת על הממשלה היא חובה ולא זכות. במיוחד אם הממשלה מפירה במו ידיה חוק שהיא עצמה חוקקה – כאמור:הפררוגטיבה הזו אינה נמצאת בידה. כשהיא עושה כן היא לא רק טועה אלא גם שומטת את הקרקע מהאופי הדמוקראטי של המדינה – אותו אופי שהביא אותה לשלטון,לשמחתי או למורת רוחי,אין זה משנה.

  מנחם.

 3. דליה :

  יש פה באתר מנטליות של ערכים דמוקרטיים וציות לחוק

  לאופק
  תגובתך חמורה. אתה מנסה להדביק תווית סטיגמה,לאלה המעלים ביקורת על התנהלות הממשלה. מזכיר את הימין, שעל הפגנה או ביקורת של מפלגות שאינן ימין, מדביק עליהם תווית של גיס חמישי ואויבי ישראל.
  אנו אוהבי ישראל, רוצים מדינה מתוקנת שבה הממשלה שנבחרה מכבדת את החוקים שהיא עצמה חוקקה. פה נעשה מעשה נלוז. הממשלה חוקקה את חוק התקציב, אך היא בעצמה עושה מניפולציות בתקציב זמן קצר אחר חקיקת חוק התקציב. כך אין ערך לחוקים. המסר הוא שחוקים קיימים כדי להפר אותם. מסר שאינו מחנך לערכים דמוקרטיים. דמוקרטיה היא מדינת חוק. על הממשלה, על פקידי האוצר, על אזרחי המדינה, על כולם לכבד את החוק ולציית לו.

 4. טלי * אשתו של אופק* :

  "ערכים דמוקרטים" אמביוולנטיות מוחלטת

  לדליה ומנחם

  תגובתו של אופק מגיעה מתוך הכרות מעמיקה עם תקציב שנת 2013 וכמו שמנחם כתב " אי אפשר לקבל שום החלטה,ראציונאלית (טובה או רעה) בלי לראות את התמונה הכללית לפרטיה ולהבינה לעומקה" .
  דליה נחפזת למסקנות מרחיקות לכת והאשמות סרק .
  לאחר שתתעמקי בפרטי התקציב ,בטוחה שתביני עד כמה אופק ואני אוהבי ישראל ועד כמה "מניפולציות בתקציב " הם אךורק פרי דימיונם של אנשים מסוימים ,ככל הנראה שונאי ישראל והבוחרים להתרחק מציות לחוק .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.