postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אנטנות סלולאריות מול גני ילדים – הקרינה מסכנת את ילדי הגנים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אנטנות סלולאריות מול גני ילדים – הקרינה מסכנת את ילדי הגנים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 10.11.13 1:19

הוזלת השימוש בסלולארי בשנת 2011 הייתה כרוכה בהיתר המדינה לשתי חברות חדשות לבנות אנטנות סלולאריות, תוך דילוג על התקנות המחייבות את החברות האחרות. סוג האנטנות שהותר מסכן את בריאות הילדים במקרים בהם האנטנות ממוקמות מול גני ילדים. למרות הסכנה, המדינה אינה נוקטת יוזמה לבטל סכנה זו

מאת: י.ג.

יוזמת הממשלה להוזיל את מחירי הטלפונים הסלולאריים בשנת 2011 באמצעות הכנסת החברות "גולן טלקום" ו"הוט מובייל",  גררה יוזמה להתקנת אנטנות סלולאריות באופן מזורז, תוך היתר לדילוג על התקנות המחייבות את החברות האחרות בארץ. האנטנות הללו קיבלו שם אחר: "מתקני גישה" והם קופסא ובה שתי אנטנות סלולאריות. היועץ המשפטי לממשלה נתן היתר להקמת מתקני גישה, והמדינה ניסחה את התקנות.

מתקני גישה אלה מסכנים את בריאות הציבור ובייחוד את בריאות הילדים בגני הילדים כפי שמשתמע מדו"ח של משרדי הפנים, התקשורת והגנת הסביבה שהוגש ליועץ המשפטי לממשלה ב – 2009. בדו"ח נבדק השימוש באנטנות מול מתקני גישה והוא ממליץ להשתמש כמה שפחות במתקני גישה בשל קרבה מסוכנת לציבור וסכנת זליגת קרינה. הסיבה לכך היא כי מתקני הגישה נמוכים מאנטנות ולפיכך אפילו מסוכנים אף יותר מאנטנות גבוהות. למרות הדו"ח, היועץ המשפטי לממשלה החליט לאשר את ההיתר ומשרד התקשורת מאריך אותו שנה בשנה. אז לא רק שמתקינים מתקני גישה לכל דבר ועניין בתוך דירות מגורים ומול דירות מגורים, לעיתים מקימים אותם מול גני ילדים.

במקרה של הגן של בתי, "הוט מובייל" התקינו מתקני גישה מול שני גני ילדים. הם אף "הגדילו" ועשו כאשר כתבו בסקר בטיחות שבוצע לאתר השידור כי ישנו גן ילדים ליד האתר והמרחק ממוקד השידור אל הגנים הינו בין 30 ל35 מטר! המשמעות היא שקרינה זולגת מן המתקן גם לגן הילדים והיא מסכנת את הבריאות  של הבת שלי וחבריה מידי יום.

פניתי למשרד להגנת הסביבה ולממונה על הקרינה שאמר לי שאין לו ברירה והוא חייב לאשר את הבקשות שלהם למרות שהן ממוקמות מול גני ילדים. ובכן אני שואל, מה משמעות המשרד להגנת הסביבה אם הוא חייב לאשר??? למה המשרד להגנת הסביבה לא מגן על הסביבה ועלינו? איך ייתכן שהממונה על הקרינה מאשר בקשה אף לאחר שקרא דוח שכתוב בו בפירוש שישנו גן ילדים באזור והמרחק ממוקד השידור אל הגן יהיה מקסימום 35 מטר!?

היועץ המשפטי והממונה על הקרינה אינם פועלים לפי עקרון הזהירות המונעת שהמשרד מתיימר לומר שהוא פועל על פיו. המשרד אינו מגלה רגישות לסכנות תחלואת ילדים, לפי האזהרה של פרופ' סיגל סדצקי, חוקרת סרטן במשרד הבריאות, שאומרת בפירוש שצריך להרחיק מקורות קרינה סלולארית מילדים כי הם רגישים יותר. יתר על כן, ראש אגף הקרינה במשרד להגנת הסביבה ד"ר גלברט סטיליאן כתב לי שרמות הקרינה בגן הן בגדר המותר. ובכן, מר גלברט יקר, למה בכלל צריך רמות קרינה בגן? כלשהן!  (תשובת דר סטיליאן גלברג)

פרופ' סיגל סדצקי, חוקרת סרטן במשרד הבריאות דיברה רבות על נושא חשיפת ילדים לקרינה סלולארית (קרינה בלתי מייננת). פרופ סיגל טוענת (בפרוטוקול מספר 27 מישיבת ועדת משותפת פנים-עבודה לנושא סביבה ובריאות מ-22 בנובמבר 2010) שיש לנקוט משנה זהירות בכל מה שקשור לילדים מאחר והם אוכלוסייה רגישה, ומאחר ומתחזקת העמדה ברחבי העולם שקרינה סלולארית מזיקה ברמות נמוכות בהרבה מהתקן שעליו נשען המשרד להגנת הסביבה.

ישנם מחקרים רבים בנושא ברחבי העולם, ואף כאן אצלנו במכון וויצמן, שמחזקים את העמדה שקרינה ברמות נמוכות בהרבה מהתקן הישראלי, מזיקות. ניתן לקראם, פה פה, ופה וגם פה.
(התקן הישראלי הוא 100-40 מיקרווואט לסמ"ר, בעוד שבמדינות רבות הוא נמוך בהרבה: צרפת=0.1,  רוסיה=2.4,  שוויץ=10,   איטליה=10,  לוקסמבורג=10,  טורנטו=10,  סין=6.6,  ועוד…)

לפי המצב הקיים, החוק אוסר על החברות הוותיקות להעמיד מתקני גישה. אבל לחברות החדשות ניתן היתר לכך והן יכולות לעשות זאת ללא יידוע הציבור, ללא אישור הרשות המקומית, וללא צורך בוועדות מחוזיות. איך ייתכן שלכל החברות הוותיקות זה לא חוקי להתקין מתקני גישה? ול"גולן טלקום" ו"הוט מובייל" זה חוקי???

לא בכדי זה לא חוקי לחברות הוותיקות להתקין מתקני גישה, הרי  בדו"ח של משרדי הפנים, התקשורת והגנת הסביבה שנמסר ליועץ המשפטי לממשלה כבר המליצו שלושת המשרדים, שיש למעט בהתקנת מתקני גישה אלה, מאחר והם חושפים את הציבור לרמות קרינה גבוהות, בשל קרבתם הרבה ובשל הקרינה הרבה שזולגת מהם לצדדים ולאחור (דבר שלפי הדוח אינו קורה כאשר מתקינים תרנים גבוהים בהיקף העיר). 

פניתי לעיריית רחובות, לחברי כנסת, למשרדים שונים, ואני נתקל באטימות, שגור בפיהם המשפט "זה לא אנטנות, זה מתקני גישה מה הבעיה", ובכן יש בעיה. שיטוט פשוט ברחבי האינטרנט יביא אתכם להמון כתבות שנכתבו על מקרים בדיוק כמו שלי, על מקרים שבהם התקינו מתקני גישה מול גני ילדים וקמה צעקה. אז למה? למה שנים לא מתייחסים לעניין הזה? זה לא נושא חדש. איך ייתכן שהממונה על הקרינה מאשר הקמה של מתקני גישה מול 70 זאטוטים קטנים בני 3-4 ובתשובתו אומר לי – זה בסדר, רמות הקרינה שם בסדר. אתם שומעים מה שאתם אומרים?! רמות הקרינה סבירות?!

גם לבת שלי מגיע גן ללא קרינה! נקודה. ובבקשה אל תגידו לי שכך תהיה פחות קרינה, אני בטוח ש – 70 הילדים בני 3-4 לא צריכים קליטה טובה לטלפונים שלהם ועוד רק מ"הוט מובייל"! זה פשוט שטויות במיץ. בקרינה ממכשיר סלולארי אני שולט, אני יכול למזער. אבל הקרנה של 24/7 על 2 גני ילדים – זו הקרנה בכפייה! למקם מתקני גישה מול חלונות של שכנים זו הקרנה בכפייה! מישהו צריך להרים את הכפפה, מישהו צריך להיכנס לעומק העניין ולעשות משהו בנידון. המצב הוא לא סביר.

השם המלא שמור במערכת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. דליה :

  אין צל של ספק שלמקם מתקני גישה שנשוקים לחלונות השכנים , זו הקרנה בכפייה שאין לתאר אותה. זה משול ל "אנסים" שחודרים לתוך תוכי נשמשתם של השכנים. מצלמים את בתיהם , את גגותיהם וקובעים חד משמעית שבתיהם יהיו בבדיקת מעקב קרינה אחת לשנה . זה "אונס בכפייה".

  זה פשוט למדי " זה אונס בכפייה". שמתקני גישה סלולריים נושקים את חלונות חדרי דירותינו. שהאנטנות פולשות לראשינו בלילות . זה אונס בכפייה. ועל כך צריך וחייבים לתת את הדעת . כיצד החוק מאפשר זאת ???

 2. מנחם לוריא :

  קצת פרופורציות...

  גלוי נאות: כיום אני לא יותר מלקוח של חברת סלולר אך בעבר הועסקתי על ידי אחת מהן.

  1.

  קראתי הרים ומליוני מילים של מחקרים אודות הקרינה מאנטנות הסלולר. אם נשים על מאזניים את מחקרי הבעד ומולם את מחקרי הנגד נגיע לאיזון. אין הכרעה סופית ומופגנת בסוגיה הזו.

  2.

  אין הכרעה וגם לא תהייה מדובר בענף שמגלגל טריליוני דולרים בשנה (ומליארדי דולרים בישראל) אף אחד לא ישמוט מתחתיו את הקרקע.

  3.

  טכנולוגית (ובלי להיכנס לעובי הקורה הספציפי של המאמר דלעיל) ככל שירבו אנטנות השידור ומתקני הגישה כך תירד רמת הקרינה מהם,המסוכנת והלא מסוכנת – לפי השקפת הקורא.

  4.

  כמו בנושא הסלולר ובכל נושא שבו עשתה הממשלה הצרה (תרתי משמע בכלל וזו הנוכחית בפרט) תמיד,כביכול,הטילו איסורים והגבלות על החברות/הקונגלומרטים ומנגד הטילו הקלות בכל מה שנוגע לכיס שלהן בעיקר בסעיף ההוצאות העיסקיות. כך בדיוק נראה ונעשה גם הנושא דנן. לא ממש מפליא,כלל לא.

  5.

  כמו בהרבה חקיקות משנה מהעשורים האחרונים,גם כאן ישנה בעיה. מצד אחד מתקני הגישה מונחים ברשות הרבים (ברחוב) וככאלה לא צרכים שום אישור. דה פקטו – אם אניח בפתח משכני מיתקן גישה אלחוטי ב אני צפוי לסנקציה מחקיקה ראשית (חוק הבזק). זאת אומרת: הדין כלפי כאדם פרטי שונה בתכלית מהדין כלפי אם אני חברה עיסקית שנותנת שרותי סלולר.

  6.

  למה זה קורה? כי אני כאדם פרטי אינני טיקון,אינני סועד של שולחנם של שרה וביבי בימי שישי בקסריה ואני בכלל שכיר ומשלם את מלוא מיסי בזמן ובמלואם. ככזה זה במדינה המונהגת על ידי טייקוניה ובממשלה צרה – תרתי משמע.

  7.

  כל מי שעוסק בעולם העיסקי יודע (כי למד או כי התנסה על בשרו) שכלל בל יעבור הוא לקיים יחסי גומלין תקינים עם הסביבה. הסביבה היא לא הלקוחות של הפירמה אלא המעטפת הכוללת שיש בה גם לקוחות של הפירמה אבל גם בני אדם שלא צורכים את המוצר,או השירות,של הפירמה. לכן בריא היה שהחברה המוזכרת הייתה עושה עוד קצת מאמץ (ומידע טכני וניסיון זה אפשרי) ואתר הגישה לא היה ממוקם ליד גני הילדים. אבל…

  8.

  לחברה המוזכרת,והיא לא לבד – ראו ערך "טבע" כי"ל והרשימה כה ארוכה שרק ממנה יקרוס השרת שמחזיק את ע.ש, פשוט לא אכפת מהסביבה שה"סביבה" תסתדר בתוך כללי הרגולציה של הממשלה הצרה. תרתי משמע – כבר אמרתי.

  9. יוצא איפה: קשרי הגומלין הון שלטון,שיטת הממשל או יותר נכון האידיאה שמאחורי שיטת הממשל מאפשרים לפירמה (המדוברת ובכלל) לשים קצוץ (וזה עוד מונח עדין) על הסביבה שבה היא פועלת – ואין לה שום מניעה (לא מוסרית לא ערכית וצערי גם לא חוקית) להימנע מזה. ואם תוכנת מיקומי האתרים וחלוקתם מראה שצריך לשם ברחוב ליד גני הילדים ישימו את המתקן שם ו…

  10.

  הכלבים ינבחו. השיירה תמשיך. הנאנסת תצעק האנס ימשיך ועוד ירבה במעשיו.

  מנחם.

 3. הדס :

  מציעה לקיים בדיקת קרינה במקום

  כולנו חשופים כל העת לקרינה (סלולרית, אלקטרומגנטית).

  אני מציעה להזמין על חשבון הורי גן הילדים בודק קרינה שיבדוק את ערכי הקרינה בשטח גן הילדים.

  אני מאמינה שתוצאות הבדיקה ירגיעו אתכם ותגלו שהקרינה היא בטווח שהוא "על פי התקן" (יש תקן, מה לעשות, אין אפס קרינה). במידה ויתגלו חריגות, תוצאות בדיקה מידי בודק מוסמך יהוו סיבה מספקת לפנייה רשמית לחברת הסלולר או למשרד להגנת הסביבה.
  http://www.norad4u.co.il/

 4. בדיקות קרינה :

  בדיקות קרינה

  כשאני עושה בדיקות קרינה אני נעזר בחברס האלה- מציע גם לכם כי הם מאוד רציניים
  http://www.dgsm.co.il/

 5. שמוליק דוארי :

  בדיקת קרינה

  מודעות לנושא ומדידת הקרינה מצילה חיים .
  מדידת קרינה מקצועית ואמינה ע"י מהנדס במחירים משתלמים במיוחד .
  דאדיטק 0506776638

 6. ליאור ברסלר :

  בודק קרינה

  בודק קרינה
  מהנדס מוסמך המשרד להגנת הסביבה
  https://bedikat-krina.co.il

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.